Je všeobecne známa skutočnosť, že Američania, rozumiem pod tým najmä obyvateľov USA, sú skutočne praktickí ľudia.
Po tom, ako v priebehu desaťročí nasledujúcich po druhej svetovej vojne sa zrazu obľúbenou stala poľovnícka turistika, ktorá sa zameriavala najmä na Afriku, na lov „nebezpečnej päťky“, okamžite predstavili svoj vlastný náboj určený na tento účel, ktorý sa už odvtedy stal klasikou, .458 Winchester Magnum (11,6x63BR).
S týmto masívnym nábojom je možné úspešne zastaviť rýchly útok rozzúreného nosorožca alebo zraneného slona. Samozrejme, na tento účel vyvinuté „stop-náboje“ existovali už aj oveľa skôr. Avšak tie, aj keď nie výlučne, ale vo veľkej väčšine, sú veľmi dlhé munície s obrubou, ktoré sa hodia do ťažkých dvojhlavňoviek.
A tieto Nitro Expressy sú drahé v podobe pušiek aj nábojov. Staromódni afrikaneri v podstate preto obľubovali viac dvojhlavňovky ako opakovačky, lebo dva výstrely boli z dvojhlavňoviek rýchlejšie, šikovnejšie, oveľa vyváženejšie a o niečo aj bezpečnejšie.
Veď sú to v podstate dve pušky spojené do jednej. Dve hlavne, dva spúšťové mechanizmy, dva kohútiky. Ak niektorá časť zlyhá, alebo niektorý náboj štrajkuje, druhá hlaveň nerušene funguje. Americkí nimródi si však vo svojej domovine už tridsať alebo štyridsať rokov volia častejšie a oveľa lacnejšie opakovačky s posuvným uzáverom. Mnohí z nich sa vyslovene stránia európskych expressov.
Napríklad, jedným z tých, kto ich vyskúšal, ale ani trochu si ich neobľúbil, bol známy spisovateľ Ernest Hemingway. Odrádzal ich nielen spôsob obsluhy, ale najmä nehorázne vysoká cena. A preto je pochopiteľné, že s obrovskou radosťou privítali vo svojich kruhoch práve včas predstavenú novinku spoločnosti Winchester: opakovačku s otočným posuvným uzáverom Modell 70 African s hlavňou prispôsobenou k munícii .458 Winchester Magnum. To všetko sa stalo v roku 1956.
Pomalší predbehne rýchlejšieho
Samotný náboj vznikol „zbavením sa hrdla“ nábojnice .375 Holland & Holland Magnum, čiže jej skrátením a vybavením streliva s priemerom 11,66 milimetrov. Móda v oblasti zbraní podporovala kratšie magnumy, pre ktoré postačoval mechanizmus uzáveru štandardných pušiek s posuvným uzáverom. To je dôvod, prečo je aj .458 Winchester Magnum nie príliš dlhá munícia. Je veľmi účinný, avšak podľa viacerých poľovníckych odborníkov bola priamo obrovská chyba, že pri jeho skonštruovaní nevyužili celkovú dĺžku nábojnice .375 – 72 milimetrov. Vtedy by to bola ešte lepšia munícia.
S väčším množstvom strelného prachu sa dá dosiahnuť vyššia sila. Ale na takzvanú prieraznú silu už táto téza neobstojí. Podľa zistení Randyho Garreta nárazová rýchlosť 381-396 m/s je rýchlosť, pri ktorej je prierazná sila streliva najhlbšia. Ak by sme toto vystupňovali, získali by sme slabší výsledok. Čiže teoreticky aj prakticky, ak predpokladáme strelivá rovnakého opláštenia, .458 Winchester Magum s nižšou počiatočnou rýchlosťou prenikne hlbšie, ako napríklad .458 Lott s počiatočnou rýchlosťou 60-90 m/, alebo ešte rýchlejší .460 Weatherby Magnum.
Béla Zentai túto tézu overoval v praxi a zistil, že obstojí: „Je pravda, že strelivá s vyššou rýchlosťou vždy produkujú vyššiu kinetickú energiu, ale nedosahujú väčšiu hĺbku prieniku, ani v prípade v súčasnosti nad priemer vyzdvihnutých magnumov. Čiže zvýšením rýchlosti sa úroveň prieniku merateľne zníži. Jednoducho povedané, objaví sa paradox: pomalší predbehne rýchlejšieho. Prečo sa tak deje? – mohol by sa ktokoľvek pýtať oprávnene. Nevieme. V súčasnosti je to jeden z nedostatočne objasnených úkazov.“
Dva typy do trópov
.458 Winchester Magnum v každom prípade odvážne čelí výzvam, súťaži s väčšinou anglických nábojov Nitro Express veľkého kalibru. Nájde sa medzi nimi málo, ktoré majú lepší výkon. V jeho nábojnici je o niečo o viac ako o 20 % viac priestoru na strelný prach, ako v prípade .30-06 Springfieldu a váha jeho bežne používaného streliva je viac ako dvakrát vyššia ako pri .30-06.
Na tropické poľovačky sa bežne predávajú s dvomi typmi. S úplným opláštením, s tzv. „Solid“-om, ktorého hmotnosť je 32,4 gramu, a s čiastočným opláštením, so zaobleným oloveným hrotom s hmotnosťou 33,0 gramu. Úsťová rýchlosť sa v závislosti od výroby a pušky pohybuje medzi 620 až 650 m/s. Sila ústia hlavne je približne dva a pol tony. Nie je ťažké predstaviť si, že táto sila pôsobí nielen dopredu, ale pri každom výstrele pušky vždy ohromujúcou silou upozorní poľovníka na sem sa hodiaci slávny Newtonov zákon o jablku…
Čo sa týka použiteľnosti tohto náboja: Podľa výstižného a stručného zistenia Wayne Van Zwolla predstavuje najlepšiu voľbu na mäkkokožé nebezpečné zveri, ako je napríklad leopard, lev, medveď a je jedným z vyhovujúcich na hrubokožú zver, ako napríklad hroch, byvol, slon, atď.
Počas desaťročí nasledujúcich po objavení sa .458 si ho obľúbili nielen americkí športoví poľovníci cestujúci do Afriky, ale cez nich aj tamojší profesionáli. Bleskurýchlo a dôkladne sa rozšíril po tmavom kontinente. V súčasnosti „back-up gun“, čiže „zastavovacia puška“ mnohých profesionálov funguje s takýmto nábojom. Rozličné národné parky a iné chránené oblasti vykonávajú reguláciu stavu zveri väčšinou použitím .458. Napríklad Ken Clark pracujúci v Kenya Forest Departmente v priebehu ôsmich rokov zastrelil viac ako tri tisíc byvolov, viac ako päťsto slonov a mnoho tisíc kusov rozličných iných druhov zveri. Začínal s .318 Westley Richards-om, avšak čoskoro presedlal na .458 a dokonca svojho pôsobenia pri nej vydržal, natoľko si tento druh obľúbil.
Mike LeGrande pracujúci v Zimbabwe National Parks si ho taktiež obľúbil. S týmto kalibrom skolil viac ako šesťtisíc slonov! Z dôvodu obmedzeného priestoru nepokračujem vo vymenovávaním príkladov, len poznamenám, že gróf
Zsigmond Széchényi počas svojej africkej výpravy za hrubokožcami používal anglickú pušku Westley Richards s posuvným uzáverom rovnakého kalibru.
Nebola jeho vlastná, ale ako písal vo svojom diele Denaturovaná Afrika: „Bol som odkázaný na prenajatú pušku, tentoraz som takto vyriešil otázku „ťažkej zbrane“. V Nairobi pracujú aj dvaja spoľahliví puškári, obaja sú moji dávni známi. Majú širokú ponuku zbraní a nábojov. Zaoberajú sa aj prenájmom. Ukázalo sa to ako dobrá zárobková činnosť. „Športoví poľovníci“ prichádzajúci z rôznych kútov sveta len zriedkavo prinášajú so sebou vhodnú pušku na slony, doma tento druh zbrane často nepotrebujú. Preto sa väčšina z nich uchyľuje k prenajímaniu. Dostanú spoľahlivý tovar za veľmi výhodnú cenu.“
Oplatí sa v Európe?
Potom s týmto .458 veľký poľovník Zsigmond Széchényi skolil nosorožca aj slona. Posledné vo svojom živote… S nábojom a s jeho účinkom bol spokojný, avšak s puškou pomenej. Bol zvyknutý na spúšťový mechanizmus, a preto toto anglické majstrovské dielo s priamym gombíkom – podľa jeho subjektívnych pocitov – fungovalo nešikovne.
Odhliadnuc od tropických oblastí našej Zeme, od tam endemitných divých zvierat, oplatí sa vari v Európe, konkrétnejšie v našich končinách vlastniť .458 Winchester Magnum? Podľa mňa nie. Napriek tomu však poznám niekoľko nimródov, len málo, ktorí ju majú. Na zadováženie takéhoto mimoriadne silného kalibru mali rozličné dôvody. V prípade niektorých to, žiaľ, nie je nič iné ako pretavenie malicherného snobizmu do magnumu. Alebo: vystatovanie sa na najvyššej úrovni. Majú ho, ale načo?
V prípade ďalších, rojkov s čistou dušou, je to nádej vložená do pušky a náboja, že sa raz, voľakedy, možno keď vyhrá v športke, sa dostane do Afriky. A vtedy bude mať hneď poruke vhodné vybavenie na „nebezpečnú päťku“. Tretí typ predstavujú poľovníci s praktickým zmýšľaním. Samozrejme, oni taktiež nesmierne prahnú, a to z viacerých uhlov pohľadu, po tmavom kontinente, ale aj dovtedy používajú túto ťažkú pušku s nábojmi veľkosti cigary, neodsúdili ju na nekonečné väzenie vo svojom sejfe. Oni sú tí domáci plniči.
S ľahším strelivom, s vyššou počiatočnou rýchlosťou poľujú s .458 na jelene, medvede, prípadne daniele. Možno majú trochu čudný vkus, ale je to vždy lepšie, užitočnejšie, než akoby sa rozhodli hlboko pod úrovňou užitočného. Radšej nech strieľa niekto na ručiaceho jeleňa, daniela, starého masívneho diviaka kalibrom .458, než kalibrom .243 Winchester. Ani jeden z nich nie je ideálny na tieto druhy, ale v rukách rutinného, skúseného lovca je .458 dokonale vyhovujúci.
Prevzaté z knihy Lászlóa Kovácsa: Kívánatos kaliberek