Štajerský durič je vytrvalý lovecký pes s veľkou vášňou pre lov. Vďaka skvelému nosu odvádza prvotriednu prácu na stope a pre svojho majiteľa je nenahraditeľným pomocníkom na poľovačke.
Ako poľovný pes je štajerský durič náruživý a vytrvalý lovec a istý stopár. Hodí sa pre lov v extrémnych poveternostných podmienkach aj v ťažkom teréne. Je energický a priateľský, pre svoju inteligenciu sa dobre učí. Býva využívaný predovšetkým pri spoločných poľovačkách, pri durení a na dohľadanie raticovej a drobnej zveri.
Z histórie
Plemeno štajerský durič začalo vznikať okolo roku 1870 na území Štajerska. Podnetom na vyšľachtenie nového plemena boli požiadavky vtedajších lovcov a poľovníkov. Chceli loveckého psa, ktorý by najviac zodpovedal ich potrebám a najlepšie sa hodil do drsného, horského prostredia.
Tejto úlohy sa zhostil Carl Peintinger. Základom chovu bola jeho sučka hannoverského farbiara Hela I, ktorá bola ďalej krížená s istrijským hrubosrstým duričom. Výsledkom bol dobre ovládateľný, neúnavný lovecký pes, ktorý je dostatočne ostrý k zveri, vyniká silným hlasom, dobrým čuchom a ochotou pracovať.
Netrvalo dlho a štajerský durič sa stal oficiálne uznaným plemenom. Prvý štandard plemena bol spísaný roku 1888 a dva roky potom bol štajerský durič uznaný ako nové plemeno. Neskôr došlo k prešľachtenia za pomocou bretónskeho duriča, čím sa ešte upevnili lovecké predpoklady psov.
Úspešne rozvinutý chov tvrdo prerušila prvá svetová vojna, kedy sa plemeno dostalo na pokraj vyhynutia. Vďaka snahe nadšených kynológov sa podarilo štajerského duriča zachovať. Dnes je najviac rozšírený vo svojej domovine, ale zvoľna sa rozširuje po Európe a ďalej do okolitého sveta, kde si získava priaznivcov najmä medzi poľovníckou verejnosťou. K nám sa dostal okolo roku 1950.
Vzhľad
Je to pes so silným svalstvom a vážnym, ale nie zlostným výrazom.
Práve je drsný vzhľad môže byť zavádzajúci, pretože sa v ňom skrýva jemný charakter a oddanosť svojmu pánovi. Štajerský durič má ľahkú telesnú stavbu s dobre vyvinutým svalstvom. Pretiahnutá hlava má správne vyvinutý tylový hrboľ. Hnedé oči majú pozorný výraz, stredne veľké uši bývajú nesené zvesené pozdĺž líc. Krk nie je príliš dlhý. Telo je pevné s priestranným hrudníkom, ktorý poskytuje dostatok miesta pre vnútorné orgány. Stredne dlhý chvost sa smerom od koreňa zužuje a býva nesený kosákovite prehnutý smerom nahor. Končatiny sú silné a svalnaté. Má hrubú, drsnú, srsť.
Vďaka starostlivému a selektívnemu chovu patrí štajerský durič medzi prirodzene zdravé plemená, ktoré vo väčšej miere netrpia dedičnými chorobami. Aj u neho však môže dôjsť k výskytu niektorých psích chorôb. Objaviť sa môže dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťa alebo šedý zákal.
Povaha
Tento stredne veľký pes má nevyčerpateľnú zásobu energie a ochotu pracovať za akéhokoľvek počasia aj v neprístupnom teréne. Nie je to pes vhodný do bytu.Je to pravý poľovník, ktorý je najšťastnejší, keď môže byť svojim pánom v lese.
Štajerák je príjemný pes bez známok dominancie. Má veselú povahu a svojmu pánovi je úplne oddaný. Je dobrým strážcom a rovnako dobrým spoločníkom. Hoci je ako všetky lovecké plemená samostatný, nemá sklony k tvrdohlavosti, ale rád sa podriadi vôli svojho pána. Na výcvik reaguje veľmi dobre a možno ho odporučiť aj začínajúcim chovateľom. S deťmi vychádza dobre a problém nemáva ani s ostatnými psami. Iné zvieratá však často chápe ako korisť a ich vzájomný vzťah tak nie je práve ideálny.
Výživa a starostlivosť
Z hľadiska výživy je štajerský durič úplne nenáročný. Keďže zvyčajne vynakladá veľké množstvo energie, je nutné venovať výžive dostatočnú pozornosť. Odporúča sa kŕmiť ho s vysoko kvalitným krmivom s dostatočným prísunom potrebných živín. Denná kŕmna dávka by mala byť rozložená do dvoch denných jedál. Množstvo a druh krmiva ovplyvňuje viac faktorov. Zohľadniť by sa mal vek psa, úroveň jeho telesnej aktivity alebo ročné obdobie, gravidita feny. Samozrejmosťou je dostatočný prísun čerstvej vody, aby nedošlo k dehydratácii psa.
Srsť nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, potrebuje len pravidelné kefovanie, aby sa odstránili uvoľnené chlpy. V období pĺznutia je vhodné česať psa častejšie. Použiť možno špeciálne kefky pre psov. Vhodná je tiež pravidelná kontrola očí a uší a v prípade potreby skrátenie prerastených pazúrikov.
Štajerský durič je najšťastnejší v teréne a to za každého počasia. Neexistuje pre neho zlé počasie. Bude rád vonku v daždi, v zime, v horúčave, v snehu na blate i na ľade. Preto pre neho bude ideálny život na dedine. Denne potrebuje veľa pohybu. Ideálny je lovecký výcvik, stopovanie, aportovanie a podobne Je ľahko cvičiteľný, k výcviku potrebuje veľa lásky, pochvaly a pozitívnej energie svojho majiteľa.V zimnom období nevyžaduje zvláštne podmienky. Za zateplenú búdu a voliéru bude vďačný.
Podmienky chovnosti pre štajerské duriče
V zmysle platného chovateľského poriadku stanovil Klub chovateľov duričov pre splnenie chovnosti u štajerského duriča tieto podmienky platné od 1. 1. 2020:
– absolvovanie klubovej alebo špeciálnej výstavy KCHD |
– výstavné ocenenie v zmysle platného štandardu – výborný, alebo veľmi dobrý, |
– minimálny vek v deň výstavy 12 mesiacov pes i suka |
– úspešne absolvovať bonitáciu, min. vek 15 mesiacov |
– úspešne vykonanie SD v I. alebo II. cene |