Kŕmenie je ako futbal, každý si myslí, že mu rozumie. Medzi majiteľmi psov koluje nespočetné množstvo mylných predstáv o výžive. Niektoré z nich vychádzajú zo zastaraných odborných znalostí, iným chýba akékoľvek opodstatnenie.
Prvou otázkou majiteľov je – domáce jedlo alebo z obchodu? Mnohí stále veria domácej kuchyni a domnievajú sa, že domáce jedlo je zdravšie a tiež lacnejšie ako krmivo z obchodu. Tento predpoklad nie je tak celkom správny. Prečo si niektorí myslia, že nakúpia kvalitnejšie prísady s lepšou receptúrou a technikou výroby, a že táto strava ich vyjde lacnejšie?
Začnime s prísadami. Odkiaľ môže chovateľ získať kvalitnejšie suroviny ako výrobca krmiva? Naozaj do svojho domáceho krmiva dávate všetky potrebné prísady? Aký recept používate na výrobu jedla? Aký je podiel zložiek?
Domáce jedlo versus obchod
Častou výčitkou majiteľov psov voči výrobcom krmív je, že krmivo vyrábajú s konzervačnými látkami a zo zvyškov z bitúnkov. V skutočnosti takmer všetci výrobcovia kvalitných krmív používajú kvalitné suroviny bez umelých konzervantov, farbív a aróm. Výroba sa uskutočňuje na úrovni výroby ľudských potravín, ktorá je certifikovaná úradmi. Ak si chcete pripraviť jedlo z kvalitných surovín so správnym zložením doma, stojí to podstatne viac ako denná porcia z toho najdrahšieho krmiva.
Nedávna porovnávacia štúdia na nezávislej univerzite v Nemecku zistila, že továrenské krmivo účinne zmierňovalo príznaky a svrbenie pokožky psov s kožným ochorením, kým domáce jedlo vyrobené z rovnakých zložiek vôbec nie. Kuchynské zvyšky jedál vyrobené pre ľudí – teda nie špeciálne pre psov – sú ešte menej vhodné na uspokojenie potravinových potrieb psa, a niektoré prísady a arómy sú vyslovene kontraindikované.
O bielkovinách
Ďalšou otázkou je obsah bielkovín v krmive. Existujú chovatelia zvierat, ktorí veria v princíp „čím viac, tým lepšie“ a hľadajú jedlo s čo najvyšším obsahom bielkovín. Psy vyžadujú živočíšne bielkoviny, ktoré obsahujú všetky potrebné aminokyseliny v požadovanom množstve. Preťaženie bielkovinami však môže byť nezmyselné a škodlivé. Bielkoviny ako zdroj energie môžu viesť k nadváhe, čo predstavuje množstvo zdravotných rizík, napr. zvýšené odbúravanie bielkovín zaťažuje obličky. Minimálne a ideálne požiadavky na obsah bielkoviny v krmive sú známe – je to od 18 do 22%. Meniť tento pomer nemá význam. Ako v živote, aj tu platí striedmosť, zlatá stredná cesta. Psy sú dravce, potrebujú mäso, teda bielkoviny živočíšneho pôvodu. Ale nie iba mäso. Kŕmenie výlučne mäsom je škodlivé.
S týmto súvisí módny trend vegetariánskych krmív. Ako už bolo uvedené, psy potrebujú živočíšne bielkoviny vysokej biologickej hodnoty (t.j. obsahujúce esenciálne aminokyseliny). Ak pes prijíma iba bielkoviny pochádzajúce z rastlín, strava musí byť doplnená buď aminokyselinami (chýbajúcimi v rastlinných bielkovinách), ktoré sa nachádzajú v zdrojoch živočíšnych bielkovín. Prečo by to potom malo byť jedlo vegetariánske? Nedostatok živočíšnych bielkovín môže viesť k chorobám. Psy nie sú bylinožravce, takže ich takýmto spôsobom nekŕmte.
Kŕmenie šteniat
Mylnou predstavou je tiež to, že pes príliš rýchlo vyrastie z juniorskej stravy, a preto šteňatá veľkých plemien treba kŕmiť krmivom pre dospelých. Toto je snáď najväčšia chyba, ktorú môže majiteľ urobiť. Takáto výživa je obzvlášť nebezpečná pre rýchlo rastúce dospievajúce veľké plemená, pretože jej zloženie neodpovedá potrebám rastu a výživy.
Krmivá pre dospelých majú vyšší obsah bielkovín aj energetický obsah, čo sa u juniorov prejavuje priberaním. Je známe, že obezita dospievajúcich psov vedie potom k poruchám vo vývoji kostí. Počas rýchleho rastu kosti šteniat ešte nespevneli, nie sú dostatočne silné na udržanie zvyšujúcej sa telesnej hmotnosti. U šteniat s nadváhou sa môžu vyvinúť poruchy ako dysplázia bedrového kĺbu. Obezite v mladom veku je nutné sa vyhnúť – nie však krmivom pre dospelých.
Významnú úlohu má tiež vápnik. Jeho obsah v krmivách pre dospelé veľké plemená je vyšší ako v juniorských krmivách. Nadmerný príjem vápnika môže viesť k poruchám tvorby chrupavky. Ak je dospievajúce veľké plemeno kŕmené stravou pre dospelých s vyšším obsahom vápnika, ale nižším obsahom energie a bielkovín, dávame psovi príliš veľa vápnika.
Správnym riešením je dospievajúceho psa kŕmiť v predpísanej, obmedzenej dennej dávke. Ku kvalitným krmivám sa preto pridáva odmerka na meranie krmiva. Kvalitné jedlo sa nesmie psom podávať voľne, nechať pred nimi väčšie množstvo. Môže to viesť k prejedeniu, k obezite atď.
Zbytočné je tiež dávať šteňaťu okrem krmiva aj prípravky na spevnenie kostí. Kŕmenie dospievajúcich veľkých plemien je práve o nízkom príjme vápnika.
Striedanie krmív
Medzi mýty patrí aj striedanie krmív. Majitelia to odôvodňujú tým, psa čoskoro jeden typ omrzí a preto treba striedať chute. Realita je však taká, že pes uprednostňuje svoju obvyklú stravu. Je úplne zbytočné miešať alebo meniť krmivá. Pokojne môžeme psa udržiavať na osvedčenej strave. Stravovanie pre neho totiž nie je kulinárskym pôžitkom ale biologickou nevyhnutnosťou.
Všeobecnou mylnou predstavou je, že kvalitné potraviny sú drahé. To hovorí ten, kto nevypočítal, koľko stojí kŕmenie. Je nepopierateľné, že medzi cenami balení rôznych výrobkov sú veľké rozdiely. Nemá sa však porovnávať cena balenia ale denné náklady na kŕmenie. Krmivá vyrobené z vysokokvalitných surovín sú veľmi dobre stráviteľné, väčšina z nich sa v organizme zužitkuje, preto psom stačí podstatne menšia dávka ako pri lacnejších výrobkoch. Musíme sa rozhodnúť, či za takmer podobnú cenu nakŕmime psa s menšou dávkou ale dobre, alebo veľa, ale v horšej kvalite.
Mnohokrát tiež počuť, že všetky krmivá sú rovnaké. Ak si myslíte, že je to tak, opýtajte sa odborníka, ktorý sa špecializuje na výživu. Ktorýkoľvek z nich by vedel celé hodiny rozprávať o rozdieloch, ale možno stačí, ak sa naučíte interpretovať informácie na obale. Pozrite sa na zložky, čo konkrétne krmivo obsahuje predovšetkým mäso, živočíšne bielkoviny alebo obilie. Všímajte si množstvá. Prečítajte na obale, aké stravovacie účinky môžete od krmiva očakávať (čistiaci účinok zubov, výživné zložky pre srsť, pokožku, ochranu kĺbov, tráviace – probiotické vlákniny, antioxidanty atď.) Na záver naštudujte kŕmne dávky. Rozdiely v účinkoch potravy sa skoro prejavia.
Prevzaté z magazínu Kutya