Výraz „klenot britskej koruny“ je medzi Anglosami používaný najmä pre Indiu, najhodnotnejšieho člena niekdajších dnes už zaniknutých britských kolónií. Tento uznanlivý výraz som počul aj v spojitosti s vojenskou muníciou, konkrétne pre .303 British (7,7 x 56R), ktorá približne 70 až 80 rokov úspešne obraňovala monarchiu.
Neskôr ju používali nielen na vojenské účely, ale sa ujala aj ako obľúbená poľovnícka munícia. A tak, ako v USA tvrdia, že tam výrazne väčší počet jeleníkov bielochvostých ulovili s muníciou .30-30 Winchester ako so všetkými ostatnými muníciami spoločne, tak je pravdepodobné, že s muníciou .303 British ulovili (a zranili) väčšie množstvo africkej zveri ako s ostatnými, vyslovene poľovníckymi kalibrami.
Jej kariéra sa v každom prípade začala ako vojenská. Bola skonštruovaná v roku 1887. Od decembra nasledujúceho roka bola registrovanou armádnou muníciou britskej armády (neskôr celého Britského spoločenstva národov). Presne sedemdesiat rokov zastávala „vojenskú“ pozíciu, jej miesto následne zaujala munícia 7,62 NATO (poľovnícka verzia: .308 Winchester). JAMES PARIS LEE, pôvodom zo Škótska, ale v tom čase už americký občan, navrhol k nej vojenskú pušku s otočným posuvným uzáverom s názvom Lee-Metford Magazin Rifle Mark I.
Vojenská a poľovnícka kariéra
Nábojnicu s obrubou spočiatku vyplnili 4,6 gramami čierneho pušného prachu. Z neho vznikajúci plyn vystrelil k cieľu 13,9-gramové strelivo so zaobleným hrotom. V roku 1892 „pohonnú látku“ zamenili za zápalnú šnúru, tzv. Cordite, ktorá obsahovala 58 % nitroglycerínu, 37 % kvalitnej bavlny a 5 % acetónu.
Od roku 1910 sa používala s ľahším 11,2-gramovým strelivom, čo veľmi pozitívne vplývalo na balistické vlastnosti tejto armádnej munície. O jej vojenskej kariére v skratke len toľko, že sa zúčastnila búrskej vojny, prvej aj druhej svetovej vojny a každej menšej aj väčšej výpravy, ktorej sa Briti zúčastnili.
Poľovnícka kariéra tejto munície sa začala takmer v ten istý deň ako vojenská kariéra, lenže tá aj dnes vo veľkej miere trvá. Po celom svete ju vyrába a predáva viacero veľkých spoločností.Napríklad Winchester, Remington, Federal, Wolf, Sellier&Bellott a iné. Najčastejšie sú varianty s hmotnosťou streliva 9,7 – 11,3 – 11,7 – 13,9 gramu. Spomedzi nich by som vypichol variant Soft Point (čiastočne opláštený s oloveným hrotom) s hmotnosťou 9,7 gramu od českej spoločnosti Sellier&Bellott, ktorého počiatočná rýchlosť je podľa továrenských meraní 809 m/s, kým na tom istom mieste meraná energia je 3174 joulov. Z hľadiska balistického výkonu je túto muníciu možné zaradiť medzi 7,62 x 39 a .308 Winchester, ale oveľa bližšie k Winchestru.
V podstate je použiteľná na rovnaké účely ako spomínaný Winchester. Mnohí používajú do zbraní tohto kalibru aj armádne munície s plným opláštením a špicatým hrotom, ktoré sa uchovali z vojen. Tvrdé, po anglicky: Full Metal Jacket (FMJ) strelivá prejdú telom zvieraťa takmer bez deformácie, nie sú schopné vyvinúť veľkú, ničivú energiu. Hodia sa najmä na streľbu do terča, inak nie sú veľmi využiteľné.
Pušky patriace k munícii
K nej patriace guľové zbrane sú samozrejme väčšinou vojenského pôvodu. Vojenské opakovačky Lee-Metford a Lee-Enfield. Na výpredaji armádnych zásob bolo možné zakúpiť úplne nové kusy za štvrtinovú cenu (občas aj lacnejšie) z priemernej, ale vyslovene na poľovnícke účely skonštruovanej pušky s posuvným uzáverom. Tieto exempláre dovtedy len putovali z jedného skladu do druhého skladu. Podľa môjho názoru práve tieto veľmi lacné, ale účinné pušky položili základy obľúbenosti tejto munície všade tam, kde nechýbal anglický vplyv, ako napríklad v Austrálii, na Novom Zélande, v Indii, Kanade a v určitých krajinách Afriky.
K tejto munícii s obrubovou nábojnicou nevznikli len vojenské pušky, ale boli vytvorené aj také, ktoré boli určené na poľovnícke účely. Spomedzi nich môžeme spomenúť jednorazovky Farquharson a Greener, kozlicu Wiinchester 1895, alebo kanadskú pušku Ross s posuvným uzáverom, ktorej konštrukcia sa ukázala ako nie najlepšia (piest uzáveru sa nie v každom prípade správal najbezpečnejšie).
Na vlastné oči som videl k nej vytvorenú dvojhlavňovku Holland & Holland, a do dnešného dňa ľutujem, že som ju nekúpil. A nejakým zázrakom mi ju ponúkali veľmi lacno. Nehovoriac o opakovačke Savage vzor (18) 99, ktorá sa mi práve s týmto kalibrom priplietla do cesty. Vtedy som ešte nevedel, že práve v tomto kalibri je považovaná za obrovskú raritu. V každom prípade sa s vami podelím o jej výrobné číslo, ktoré som si vtedy zaznačil: 97471. Ak by sa opäť niekde objavila, oplatí sa ju kúpiť.
A tak sa stalo, že ja osobne som nikdy nepoľoval s poľovníckou muníciou .303 British. Namiesto mňa to urobili iní. Denis D. Lyell v rokoch 1895-1896 poľoval v Indii s puškou, ktorej hlaveň bola vytvorená k takejto munícii. Viacerí maharadžovia nasledovali jeho príklad. Aj keď obľubovali najmä v londýnskych manufaktúrach vyrobené, na mieru upravené kvalitné dvojhlavňovky s klasickým usporiadaním hlavne.
Zdroj: László Kovács: Kívánatos kaliberek