Niektoré cesty vedú ďaleko, niektoré sa nikdy nekončia. A tie, ktoré stáli zato, sa opakujú. Je dobré, že John Rigby Co. opäť pri Temži vyrába svoje zbrane. Navštívili sme túto firmu na jej novej adrese v Londýne.
Londýn, Wandsworth, južný breh rieky Temža. Nie je to žiadne elegantné prostredie, asi preto neprilákalo iných anglických klasických výrobcov zbraní ako Purdey alebo Holland & Holland. Tí sídlia v elegantnom Mayfair, William Evans zasa takmer priamo v St. James‘s, v bezprostrednej blízkosti diplomatickej štvrte Belgravia. No my sme teraz v lokalite Wandsworth a tu na juhu pri rieke žije priemysel. Nie vo forme veľkých fabrických hál, ale malých remeselných družstiev. Sem sa vrátil John Rigby & Co.
S vášňou hovorí Marc Newton o prednostiach Rigby.
Starý ako britská monarchia
Firma sa radí so svojím oficiálnym rokom založenia (1775) k najstarším existujúcim výrobcom zbraní sveta. Zjednotené Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska je len o sedemdesiat rokov staršie ako Rigby! V 90. rokoch minulého storočia odkúpil firmu texaský majiteľ a premiestnil ju do Kalifornie. Na zmenu majiteľa má výkonný riaditeľ Marc Newton vyhranený názor a ešte teraz sa trasie pri spomienke na túto epizódu v histórii firmy. Teraz však už opäť stojí v londýnskych priestoroch: „Sem privezieme nemecké dvojhlavňové pušky, prebudujeme ich a potom ich budeme predávať pod značkou Rigby.“
Umenie ručnej práce – to je štýl a kvalita.
Čaj a sendviče
Marc stojí v miestnosti so zbraňami na novej adrese firmy, 13-19 Pensbury Place. Nie je to klasický poľovnícky obchod, aký by očakával kontinentálny Európan. Tvídové saká tu nekúpite, farebné strelecké pančuchy by ste asi hľadali márne. Rovnako aj pohovky a šampanské, ktorým hostia zákazníkov vo vysokých a drahých domoch v obchodoch v Mayfair alebo v St. James‘s. Tu vám ponúknu šálku silného čaju, na stole ležia sendviče s grilovanou slaninkou, ktoré nesmú chýbať na žiadnej poriadnej poľovačke v Spojenom kráľovstve. Viac ako o dojem tu ide o zbrane a strelivo. Steny zdobí niekoľko silných trofejí, ale pohľad návštevníka aj tak vždy zablúdi na regály so zbraňami. Vedľa nich ležia aj ťažké, staré knihy, najcennejší poklad z dejín firmy, puntičkársky zhotovené knihy objednávok. Sú v nich zaznamenané nielen zbrane vyhotovené u Rigbyho, ale každý tovar a zbraň, ktorú u Rigbyho predali, pričom všetko je zaznamenané podľa dátumu, zákazníka, predmetu a ceny.
Náš zákazník, náš kráľ
Marc Newton odsúva sendviče nabok, aby urobil na stole miesto jednej z ťažkých kníh. Nalistuje stranu, kde je zapísané: Finch-Hatton, Hon. D. O niekoľko strán ďalej je meno Churchill, Lord. Na inej strane zasa nájdeme zápis Bell, Capt. W. D. M. Knihy objednávok u Rigbyho by mohli poslúžiť aj ako sprievodca Kto je kto britského lovu. Jim Corbett, Harry Selby aj kráľovná Alžbeta II., všetci nakupovali u Rigbyho, pričom kráľovná je v knihe zapísaná ešte ako H. R. H. princezná Alžbeta. Ako zákazník tu figuruje aj kráľ zapísaný jednoducho H. M. kráľ. U Rigbyho si 19. mája 1943 objednal opakovaciu pušku kalibru .275 pre svoju dcéru. Marc sa smeje: „V tom bol Rigby vždy dobrý. .275 Rigby nebola ničím iným ako 7×57, vtedy známa ako sedemmilimetrový Mauser.“ S Mauserom nadviazal Rigby dlhú spoluprácu. Anglická firma si objednala v Oberndorfe na Neckare buď celé zbrane podľa vlastnej špecifikácie, alebo systémy Mauser, ktoré zabudovávali do zbraní. Pôvodne to bol systém K96, ktorý sa nabíja pri streľbe, neskôr potom systém 98, ktorý sa nabíjal pri otvorení. Posledný rok sa kruh uzatvoril. Potom, ako firma Rigby v USA niekoľkokrát zmenila majiteľa, kúpila ho v roku 2013 L&O Holding: Lüke a Ortmeier. Mauser a Rigby sú teraz spojení do jednej rodiny.
Drevo alebo oceľ, majstri pušiek Rigby ovládajú všetko.
Moje meno v knihe
„V posledný májový deň sme spoločne sedeli v Isny (sídlo firmy Mauser, pozn. red.) a diskutovali o systémoch pre nové Rigby v roku 2014,“ začína svoje rozprávanie Marc Newton. „Medzičasom boli už prvé zbrane vo výrobe a zákazníci ich používali pri love.“ Siahol opäť do veľkého regálu umiestneného na stene miestnosti so zbraňami a tentokrát vytiahol novú, nie starú knihu. V tradícii uchovávania ručne písaných objednávok pokračuje Rigby aj v 21. storočí presne v takej istej podobe, v akej bola v 18. storočí založená. V hlave mi preblesla myšlienka: Nebolo by pekné, ak by aj moje meno zapísali do tejto knihy, ak by som aj ja vlastnil zbraň z tejto firmy? Tu by som ju získal a po mne by išla ďalej ako dedičstvo, ako malý kúsok dejín zbraní? Švajčiarsky výrobca hodín agituje za svoje produkty s odkazom, že on ich nikdy nevlastnil. Uchovávajú sa pre ďalšiu generáciu. Hodí sa to aj pre tieto zbrane.
Najlepšia puška
Ako keby Marc čítal moje myšlienky, zobral jednu pušku z regálu a položil mi ju do rúk. Ťažká, široká, tichá Rigby .416 ležala na mojom ramene, pri mojej tvári. Dávam ju dole, otváram systém, skúšam opakovanie. Mäkko ako hodváb sa šmýka záver a hladko sa uzatvára. Opäť s ňou namierim. Krátkym pohľadom pozerám na Marka, on prikyvuje. S ľahkým tlakom na perfektne formovaný a presne vymedzený bod na spúšti jazýčka zbraň strieľa. Smejem sa: „To poznám z Isny“. Marc s úsmevom prikývne, áno, pár vecí poznáme od Mausera. Držím jednu London Best v rukách. Best Gun (najlepšia puška) – to je najvyšší titul, ktorý britský výrobca zbraní môže zo svojej produkcie ponúknuť. Zlatom vykladané číslo zbrane na spúšti. Výrobca a kaliber na puzdre zbrane, tiež stredová ryska a nastavenie vzdialenosti na obojstranne sklopných mieridlách. Samotné montážne krúžky puškohľadu sú obdobne zdobené. Bohatá rytina v použitom systéme, drevo vyberanej kvality, táto zbraň je taká krásna, že by som ju len nerád bral na ťažký lov. Takýto kúsok je vyhotovený na želanie zákazníka, presne podľa exaktných požiadaviek.
Pre veľkých hráčov
A teraz zasa niečo celkom iné. Zbraň, ktorú Marc drží v rukách, získala na prvý pohľad moje sympatie. Toto tu je poriadny nástroj, a nie šperk. Ťažší, stupňovaný chod, precízne ťahané lícovanie, majstrovsky ostré vrúbkovanie. „Big game“ je štandardný model firmy a pripomína mi prvú Rigby, ktorú som skoro pred štvrťstoročím držal v ruke. Táto zbraň je však ešte pevnejšia a lepšia. „Zdvihli sme latku, aby bola aj ťažká kategória ešte lepšia,“ hovorí Marc. Big Game je vystavaná pre veľký kaliber, keď chceme takpovediac mať niečo v rukách. Nemá to byť ukážkový kúsok, ale nástroj. Je to vo svojej línii pekná zbraň. Drevo je vo viac ako dobrej kvalite, prechody nezaostávajú za modelom London Best, takisto tmavočierne brunírovanie. To, že sú všetky označenia len gravírované, a nie vykladané zlatom, že nemajú gravúru, to nemá na estetiku žiadny vplyv. Je to perfektný nástroj. Nakoniec sa pýtam na cenu zbrane. Okolo deväťtisíc eur, teda menej ako za byvola, ktorého s ňou môžem uloviť.
Kto komu dlhuje
V miestnosti so zbraňami vo firme John Rigby & Co na adrese 13-19 Pensbury Place v Londýne možno vidieť aj zaujímavý plagát. Je na ňom hlava byvola. Jeho výraz popísal Robert Ruark (aj on viedol Rigby) takto: „Pozerá sa na teba tak, ako keby si mu dlhoval peniaze“. Pod byvolou kožou na plagáte je veta: Nie každý je šťastný, že je Rigby späť. No to sa ma netýka. Už pre mňa vyrábajú Rigbyho nový model.