Revír Petrovec patrí medzi najlepšie revíry v regionálnom aj celoslovenskom meradle. Na rozhraní regiónov Novohrad a Gemer sa rozprestiera poľovný revír, ktorý je známy silnou a kvalitnou populáciou danielej zveri.
Poľovný revír Petrovec je zaradený do prvej akostnej triedy pre danieliu lokalitu v srnčej poľovnej oblasti S IX Tuhár. Rozprestiera sa na výmere 4 471,40 hektárov, z čoho lesná pôda tvorí 1 462,87 hektárov a poľnohospodárska pôda až 3 008,53 hektárov. Hlavnou zverou je danielia zver, pridruženou je zver srnčia, muflonia a diviačia. Dobré prírodné podmienky a samotná poloha revíru dáva vynikajúci predpoklad na chov kvalitnej danielej i muflonej populácie, čo sa už každoročne premieta v reálnych výsledkoch na chovateľských prehliadkach. O minulosti, súčasnosti aj o plánoch do budúcnosti nám porozprával tunajší finančný hospodár Ing. Ladislav Sedmák st. a strelecký referent Ing. Miroslav Balkovský st.
Z histórie
Dosiahnuté hodnoty danielích trofejí už takmer každoročne prepisujú historické tabuľky, no nebolo to tak vždy. Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia bolo dovezené základné stádo z oblasti Tamási, revíru Gyulaj, ktorý sa nachádza 30 kilometrov južne od Siófoku pri Balatone. Podnikové riaditeľstvo Štátnych lesov v Banskej Bystrici rozhodlo o umiestení 22 jedincov (12 samcov, 10 samíc) do aklimatizačnej zvernice s výmerou 53 hektárov. Po štyroch rokoch bolo introdukovaných ďalších 13 jedincov. Nakoľko zver bola vo výbornom kondičnom stave, postupným zvyšovaním početnosti sa v roku 1979 pristúpilo k vypúšťaniu danielej zveri do voľnej prírody. Cieľavedomým poľovníckym hospodárením a vhodným výberom lokality sa od roku 1995 odzrkadľuje práca skúsených odborníkov na vysokej bodovej hodnote ulovených danielov.
Problém súčasnosti
Pri starostlivosti sa hlavný dôraz kladie na danieliu zver, ktorá je hlavnou zverou. Takmer už celoplošným problémom na Slovensku je dosiahnutie priaznivého pomeru pohlavia oproti skutočnému stavu, a inak to nie je ani tu. Poľovníci sa snažia o dodržanie, resp. zníženie súčasného pomeru pohlavia z 1:3,5-4 v prospech samičej zveri na optimálny pomer 1:1-1,5. Je to mimoriadne zdĺhavý a ťažký proces. Ťažiskom pri znižovaní stavov samičej časti populácie je ich samotný lov už pred rujou, keď sa lovia hlavne prestarnuté danielice, slabé jednoročné danielice a danielice, ktoré majú viac ako jedno mláďa. Z odbornej literatúry vieme, že samica rovnako ako samec tvorí 50 percent génov svojich potomkov a zanedbaním ich vyraďovania nemôžeme dosiahnuť kvalitnú populáciu zveri.
Kvalitné krmivo, zdravá zver
Jedným z dôležitých faktorov dosahovania hodnotných trofejí je kvalitné krmivo. Najväčšia starostlivosť o danieliu zver prebieha už od skončenia ruje, a to v období od novembra do februára, keď je zver prikrmovaná kvalitným jadrovým aj objemovým krmivom. Po skončení lovu sa od januára podávajú liečivá, a taktiež je zabezpečený dostatok kamennej soli, ktorá je doplnená o minerálne lízy. Po skončení zimného prikrmovania sa začína s dokrmovaním danielej zveri granulami so špeciálnym zložením. Granule obsahujú také druhy vitamínov, ktoré si v tráviacom trakte zaviažu živiny potrebné na tvorbu hmoty pri parožení. Ich predkladanie je potrebné nastaviť do obdobia jeden až dva týždne pred zhadzovaním parožia. V podmienkach petrovského revíru je to približne doba od polovice marca do skončenia júna, čo za ten čas predstavuje spotrebu asi 22 ton. Doplnením kvalitného objemového krmiva zabezpečíme, že sa k nim danielia zver bude s obľubou vracať. Pre oboznámenie sa so zdravotným stavom zveri boli na jar 2015 odobraté vzorky trusu, ktoré preukázali vynikajúcu kondíciu zveri. Dosiahnuté výsledky boli dokonca lepšie ako u zveri chovanej vo zverniciach.
Dôležitá selekcia
Od začiatku 90. rokov bolo cieľom poľovného hospodárenia vyradenie z chovu jedincov s nepravidelným parožím, ktoré bolo výsledkom výberu nekvalitného alfa samca na začiatku 70. rokov minulého storočia pri introdukovaní danielej zveri. Všetky daniele z tohto genofondu sa vyznačujú pravidelnou lopatou na jednej strane a nepravidelným, často aj dolámaným parožím, resp. tenkým parožím jeleňovitého tvaru. Aj po dvadsiatich rokoch nepretržitého selekčného lovu je v tejto lokalite stále badať až tretinu jedincov s asymetrickým parožím. Jedným z dôležitých prvkov pre dosiahnutie kvalitnej populácie je vyraďovanie jedincov I. VT, a to najmä slabých ihličiakov a daniele v druhom roku života, na ktorých je už oveľa lepšie vidieť znaky výradovosti. Zvlášť sa snažia zašetriť jednoročné daniele, ktoré svojou dĺžkou síce nespĺňajú kritériá chovnosti, ale majú nadpriemerne vyvinuté „hrušky“. Už neraz sa totiž potvrdila ich sila pri nasadení druhého parožia. Členovia poľovného spolku sa riadia podrobne vypracovanými zásadami poľovníckeho manažmentu danielej zveri.
Kvalita prevyšuje kvantitu
V rokoch 1975 – 2015 bolo v poľovnom revíri Petrovec zaznamenaných až 150 danielov (lov + úhyn) dosahujúcich zlatú medailu. Najväčší prírastok medailových trofejí je však intenzívne zaznamenávaný posledných 20 rokov. V grafe 1 môžeme vidieť hodnoty zlatých, strieborných a bronzových trofejí od roku 2005 po súčasnosť. Zlatú medailu za ten čas dosiahlo až 67 percent trofejí, striebornú 19 percent a bronzovú medailu zvyšných 14 percent trofejí (graf 2). Doposiaľ najsilnejší daniel tu bol ulovený v roku 2012 a dosiahol 228,66 bodov CIC (tab. 1). Zvláštnosťou je, že trofeje, ktoré dosahujú hodnoty nad 205 bodov, vysoko presahujú vek osem rokov. V tomto veku sa už daniel radí do III. VT a je považovaný za lovného. Ako príklad uvediem daniela, z ktorého sa našli dva roky po sebe zhody a ktorému odhadovali vek približne desať rokov. V roku 2013 tento daniel dosiahol 211 bodov CIC. V roku 2014 nasadil ešte silnejšie parožie, zhody však už neboli bodovateľné z hľadiska abnormálnych horných obvodov, ktoré presahovali 130 percent spodných obvodov, určite by však atakovali národný rekord. V roku 2015 bol v susednom združení ulovený ako raritná trofej daniela s vekom pätnásť rokov. Pre túto oblasť je teda vysoko pravdepodobné, že daniele tu dosahujú kulmináciu trofeje v oveľa vyššom veku. Samozrejme, že to závisí aj od daného jedinca a iných vonkajších a vnútorných faktorov ovplyvňujúcich kvalitný rast parožia.
Národný rekord muflóna
Dobré predispozície a úživnosť predpovedali, že revír by mohol byť vhodný nielen na úspešný chov danielej, ale aj muflonej zveri. Kvalitný genofond bol dovezený z viacerých vybraných chovov v rámci Slovenska a následne umiestnený do karanténnej zvernice na dvanásť mesiacov. Po desiatich rokoch cieľavedomej starostlivosti sa v revíri dočkali národného rekordu z voľnej prírody. Muflóna ulovil Ing. L. Sedmák ml. v roku 2013 a v roku 2014 bol ústrednou hodnotiteľskou komisiou uznaný ako národný rekord s bodovou hodnotou 236,35 CIC. Za ten čas sa tu podarilo uloviť štyroch zlatých, dvoch strieborných a jedného muflóna dosahujúceho bronzovú medailu (tab. 2). V súčasnosti je však veľkým problémom plniť predpísaný plán lovu, nakoľko je už len veľmi ťažko nájsť výradového jedinca či už I. alebo II. vekovej triedy.
Srnčí program
Ako jeden z mála poľovných združení resp. spolkov v regióne sa pred tromi rokmi začali intenzívnejšie venovať aj srnčej zveri. Najlepšie výsledky v chove postupne dosahujú v tých častiach revíru, kde sa konkurenčná danielia zver prakticky nevyskytuje. Predstavuje to približne územie s rozlohou 2 000 hektárov. Selektívny odlov v najnižších vekových triedach sa zameriava pred rujou na „gombičkáre“ a ostatné jedince nevhodné do chovu. Na jeseň sa praktizuje lov slabých a prestarnutých sŕn. Tiež sa nezabúda ani na odlov najväčšieho predátora srnčej zveri, ktorou je v tejto oblasti líška a v nemalej miere aj diviačia zver.
Najväčšia časť starostlivosti o srnčiu zver pripadá rovnako ako u danielov na obdobie jeden až dva týždne pred zhadzovaním parôžkov. V období približne od začiatku novembra do februára sú predkladané granule so špeciálnym zložením na podporu paroženia práve pre srnčiu zver. Už v minulosti dosahovali srnčie trofeje medailových hodnôt, preto zameranie aj na túto zver bolo akousi povinnosťou doplnenia kvalitnej danielej a muflonej zveri aj o zver srnčiu. Za tri roky cieľavedomej práce sa podarilo dochovať už jednu striebornú a dve zlaté trofeje srncov, z ktorých najsilnejší dosiahol vo veku 6 rokov 144,00 bodov CIC .
Marketingový prístup
Všetko vynaložené úsilie a v najvyššej miere peňažné prostriedky si poľovnícka spoločnosť navracia prostredníctvom organizovania poplatkového odstrelu takmer všetkých druhov zveri, najčastejšie v období ruje. V rámci propagácie sú pre poplatkových hostí vytvorené pamätné listy a taktiež aj plakety pre všetky druhy zveri s emblémom PR Petrovec. Organizovanie poplatkového lovu s garanciou medailovej trofeje nie je to jediné, čím sa môže pýšiť tento revír. V dnešnej dobe, keď sú poľovníci laickou verejnosťou stavaní do pozície „vrahov zvieratiek“, je veľmi dôležitým prvkom šírenie osvety. Preto sa tu dbá hlavne o prácu s mládežou a deťmi, pre ktoré je zabezpečená výuka a organizovanie súťaží krúžku mladých priateľov poľovníctva, tiež organizovanie skúšok PUP a kynologických súťaží.
Výsledky a vízie
Vzhľadom na dosahované chovateľské výsledky môžeme konštatovať, že v súčasnosti sú v revíri vytvorené podmienky pre seriózne poľovnícke hospodárenie čo sa týka danielej zveri, ale v rovnakej miere to platí aj pre muflóny a srnce. Dokazuje to nielen národný rekord „barana“, čoraz menej sa vyskytujúce výradové jedince, ale aj stúpajúca kvalita srnčej zveri. Výsledky sa každoročne prejavujú na organizovaných chovateľských prehliadkach, kde poľovný revír Petrovec čo do kvantity, ale hlavne do kvality patrí medzi najlepšie revíry v rámci regiónu aj celého Slovenska. Zachovanie revíru v pôvodných hraniciach, vykonávanie poľovníckej činnosti na profesionálnejšej úrovni ako doteraz a vychovanie daniela, ktorý bude presahovať súčasnú hodnotu národného rekordu daniela z voľnej prírody. Aj toto je hlavnou víziou poľovného revíru Petrovec. Pevne verím, že nás bude perla tohto regiónu neustále prekvapovať stúpajúcou kvalitou trofejí danielej, muflonej aj srnčej zveri.
Foto: autorka, Miroslav Balkovský ml., Matej Adamický