Krásne počasie, výborné vedomosti, šťastné detské úsmevy, ale aj slzy sklamania boli súčasťou výnimočnej prírodovednej súťaže Čo šepká les, na ktorej sa 2. júna 2016 už po šiestykrát stretli deti základných škôl z okresov Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica.
Súťaž sa konala sa v reprezentačných priestoroch Poľovníckeho múzea vo Svätom Antone. Na predchádzajúcich ročníkoch sa do nej aktívne zapojilo takmer dvesto súťažiacich. Každoročne ju organizuje Obvodná poľovnícka komora v Žiari nad Hronom, Lesy Slovenskej republiky odštepný závod Žarnovica a Poľovnícke múzeum vo Svätom Antone pri príležitosti júna, mesiaca poľovníctva a ochrany prírody.
Naše deti sú hlavičky!
Keď som si pozeral propozície súťaže, v ktorej tento rok súťažilo 45 detí z pätnástich základných škôl v trojčlenných družstvách, prekvapilo ma, aké témy museli deti zvládnuť. Ich vedomosti boli na túto vekovú kategóriu naozaj pozoruhodné a potvrdili mi to aj rozhodcovia. A tiež učitelia, ktorí detičky sprevádzali, a podľa ktorých bola príprava na súťaž
veľmi náročná. Spolu s deťmi sa jej venovali skoro celý rok. Veľa zúčastnených detí sa pravidelne zapája do poľovníckych a vlastivedných krúžkov a k prírode a jej ochrane majú kladný vzťah. A práve to je aj cieľom projektu Čo šepká les.
Tromfli by aj dospelých
Rozhodcami na jednotlivých súťažných stanovištiach boli skúsení dlhoroční poľovníci a pedagógovia strednej lesníckej školy v Banskej Štiavnici. V prvej súťažnej disciplíne, kresbe, dostali deti priestor na tvorivosť a predstavivosť, pričom za každé družstvo súťažil jeden člen, ktorý si zvolil techniku výtvarného spracovania. Za 45 minút mohlo družstvo získať maximálne pätnásť bodov. Veľmi zaujímavá disciplína bola zameraná na poznanie poľovných psov. Poznávať zvieratá, vtáky, plazy bolo náplňou ďalšej disciplíny, podobne mali deti za úlohu poznať pätnásť najznámejších drevín, ktoré rastú v našich lesoch. No nielen to, k ich názvu museli ešte priradiť list a plod. Rozoznať stopy a hlasy zvierat a vtákov, ktoré môžeme počuť v našich lesoch, nedokážu ani mnohí dospelí.
Vedomosti aj zručnosti
Mať na školskom dvore alebo doma v záhrade vtáčiu búdku by chcel asi každý. Zhotoviť ju v časovom limite z vopred pripravených dielcov je však pomerne náročné. Zruční súťažiaci to dokázali na výbornú, a to boli mnohé družstvá dievčenské. Môžeme sa zdať, že stĺcť klincami pár kúskov dreva nie je žiadny kumšt, ale kto to skúsil, určite vie, že to je pomerne náročná úloha. Poznávanie Štiavnických a Kremnických vrchov a pohoria Vtáčnik, poznať pritom aj pôvod ich vzniku, povodia riek, najvyššie vrchy, chránené výtvory a rekordy, to je náročná úloha.
Táto disciplína narobila súťažiacim deťom aj najviac starostí. Streľbu zo vzduchovky možno trénovať aj v škole alebo doma, ale strieľať na laserovej strelnici, to sa každému nepodarí. Naši súťažiaci túto možnosť mali. Po troch skúšobných výstreloch mal každý päť súťažných výstrelov a bol som naozaj milo prekvapený, ako presne strieľali mnohé dievčatá. Kto by nechcel vedieť, ako sa správne sadia obaľované sadenice? Súťažiace deti to museli dokonca zvládnuť v časovom limite päť minút, pričom museli vyhľadať správne miesto, motykou skopať vrchnú časť plôšky (tráva, lístie), odstrániť v zemine so skalami a koreňmi obal zo sadenice, upraviť plôšku tak, aby mohla zachytiť potrebnú vodu, a pritom ešte dávať pozor, aby si vzájomne neublížili.
Rastú nám skutoční ochranári
Deti sa na súťaž tešili a pod vedením svojich učiteľov svedomito pripravovali. Po jej skončení boli smutní najmä šiestaci, ktorí sa už o rok nebudú môcť do súťaže zapojiť, keďže prekročia hornú vekovú hranicu stanovenú propozíciami súťaže. Deti si overili svoje vedomosti, preverili zručnosti a praktické skúsenosti, ale aj prehĺbili lásku k prírode. Mnohé z nich sú členmi prírodovedných, poľovníckych a vlastivedných krúžkov. Pomáhajú prikrmovať zvieratá v zimnom období v čase núdze, čistia lesné studničky, dobíjajú soľníky. Práve tieto deti budú čoskoro rozhodovať o tom, ako bude vyzerať naša príroda. Je dobré, že už teraz sa učia, ako ju chrániť a zveľaďovať. Všetko robia s veľkou láskou k prírode. To je ten najlepší predpoklad, aby sa stali jej skutočnými ochrancami.
Súťažné disciplíny
- Kresba na tému vtáctvo našich lesov, lúk a polí
- Poznávanie poľovných psov – kynológia
- Poznávanie zvierat, vtákov a plazov
- Poznávanie stromov, listov a plodov
- Poznávanie stôp zveri
- Poznávanie hlasov zveri
- Zhotovovanie vtáčej búdky
- Poznávanie Štiavnických vrchov, Kremnických vrchov a pohoria Vtáčnik, rekordy našej prírody
- Streľba na laserovej strelnici;
- Sadenie stromčekov na čas (hodnotila sa aj kvalita zasadenia)
Ako to celé dopadlo?
Víťazmi boli všetky deti, ktoré sa na súťaži zúčastnili, výsledky boli naozaj vyrovnané. Dokazuje to aj skutočnosť, že víťazi museli o prvenstvo bojovať v rozboji. Zvíťazili žiačky zo Základnej školy Andreja Kmeťa v Žarnovici s celkovým počtom 147,5 získaných bodov. Celkovou víťazkou v súťaži jednotlivcov sa stala žiačka tej istej školy Vanesa Debnárová, ktorá dosiahla 49,5 bodov.