8 x 64S Brenneke
,,Je pre mňa nerozlúštiteľnou záhadou, prečo sa 8×64 Brenneke nestal výnimočne úspešný. Veď dokáže presne to isté, čo americký .30-06 Springfield. Ba čo viac, je o čosi lepší na silnejšiu raticovú zver, a spája v sebe dobré vlastnosti 8x57JS a 7×64 Brenneke. Napriek tomu si ho volí malý počet poľovníkov,“ Wilhelm Brenneke (1865-1951), geniálny konštruktér munícií.„
Je nevysvetliteľnou záhadou, dokonca aj pre renomovaných balistických odborníkov, prečo spomedzi nábojov používaných na rovnaké účely, sa práve ten alebo tamten stane obľúbencom poľovníckej komunity. A to aj vtedy, ak často nie je o nič lepší. Ba stáva sa, že výkonom presahuje výsledky svojho konkurenta či konkurentov.
Množstvo vynikajúcich munícií v priebehu rokov len zázrakom neprepadne sitom aj to len vďaka niekoľkým tisícom úprimne oddaných a používajúcich strelcov. Podobný nespravodlivý, macošský osud postihol aj účinný náboj 8x64S Brenneke.
Náboj je jedným z najhodnotnejších kúskov série pomenovanej po svojom dizajnérovi WILHELMOVI BRENNEKEM (1865 – 1951), do ktorej patria ešte nasledujúce: 6,5 x 64, 7 x 64, 7 x 65RS a 9,3 x 64. Ide o základné kalibre bez zbytočnej magnumovskej okázalosti. Sú veľmi harmonické a takmer všetky sú samy o sebe vynikajúce. Majster zrejme ako prvý kaliber zostrojil 8 x 64S. Registrovaný bol v roku 1912. Písmeno „S“ zahrnuté v názve jednoznačne naznačuje priemer streliva. Ten nie je 8,07 mm ako v prípade munícií označených len písmenom „J“ alebo „I“, napr. 8 x 57J (inak 8 x 57I), ale až 8,22 mm ako v prípade 8 x 57JS.
„Die 8x64S Brenneke ist eine wirkliche Universalpatrone mit sehr guter Eigenpräzision“ – čiže: „8 x 64S Brenneke je skutočne univerzálny náboj s veľmi dobrou presnosťou,“ vyjadril sa odborník Dr. PETER MANK stále o existujúcom, ktovie koľký rozkvet zažívajúcom Brenneke GmbH.
To všetko je pravda. Napriek tomu sa odvážim risknúť tvrdenie, že v čase písania týchto riadkov, s presne sto ročnou úctyhodnou minulosťou, nemá oveľa viac obdivovateľov medzi poľovníkmi, ako ich bolo spočiatku.
Konkurenti s nižším výkonom
Podľa Dénesa Kovácsa, odborníka na zbrane, o úspech ho pripravil náboj 7 x 64 Brenneke, ktorý uviedli na trh v roku 1917. Mám pocit, že v tomto prípade tento slávny odborník presne trafil klinec po hlavičke. V prípade oboch nábojov je plným právom použiteľný výraz „univerzálny“. To znamená, že sú vhodné na všetky druhy divej zveri žujúcej na našom kontinente. 7 x 64 je možno o čosi ideálnejší na kamzíky, srny a 8 x 64S na ťažšiu zver napríklad na diviaky, jelene, medvede.
Keďže pod Alpami a v Karpatskej kotline sa loví podstatne viac srncov ako jeleňov, preto je „hviezdou“ 7 x 64. Slávny .30 – 06 Springfield (7,62 x 63) amerického pôvodu s 13,0-gramovým strelivom Norma Oryx dokonale nahrádza 8 x 64S. (Tento používam aj ja.) Najmä títo dvaja konkurenti zatláčajú do úzadia balistickými odborníkmi a nimródmi zaslúžene uznávaný osem milimetrový náboj Brenneke. Tento náboj dosahuje približne o dvadsať percent vyšší výkon pri predpoklade, že ide o strelivo rovnakej výroby, ako „vojenský“ náboj 8 x 57JS skoršieho pôvodu. A to vôbec nie je málo, najmä, ak vieme, že táto munícia s kratšou nábojnicou je rovnako účinná.
S veľkou obľubou ju používajú na raticovú zver v západnej a východnej Európe. Teda, aby som to upresnil, tam, kde je to povolené, lebo v niektorých krajinách je pre poľovníkov zakázané používať muníciu s kalibrom vojenského pôvodu a k nej vytvorené pušky. Poľovníkov týmto spôsobom bezdôvodne ochudobňujú o mnohé, dnes už legendárne munície ako: .223 Remington, 6,5 x 55 Swedish, .308 Winchester, .30-06 Springfield, ale aj .45 – 70 Government a iné.
Balistické údaje
Náboj 8x64S je vybavený pôvodným 12,8-gramovým strelivom s označením Original Brenneke TIG. V tomto prípade je Vo: 848 m/s, Eo: 4600 joulov. Na sto metrov je vhodné upraviť k nemu používanú pušku tak, že vynáša 4 centimetre hore. Na päťdesiatich metroch je to 1,4 cm, na 150 metroch vynáša o 2,4 cm, avšak pri 200 metroch strelivo klesne o 3,9 cm.
Od toho ďalej človek strieľa veľmi zriedkavo, ale aj na 250 metroch strelivo klesne len o 15,6 cm. Balistický koeficient (BC) tohto streliva je: 0,365. Veľmi príjemná hodnota. Nečudo, že G. GLEBER napísal: „Der 8 x 64 Seine Allround patrone für die Jagd auf das meiste Wilt weltweit“, čiže na väčšinu divej zveri žijúcej na našej Zemi je dokonale použiteľný.
Nikde sa zaň nebudeme hanbiť, nech si už guľovnicu s týmto kalibrom vezmeme so sebou kamkoľvek. Treba však dávať pozor na to, aby sme si zabalili trochu viac nábojov, lebo túto muníciu si v každom obchodíku, na rozdiel od nábojov .308 Winchester alebo .30 – 06 Springfield, nekúpite.
Spomedzi slávnejších poľovníkov medzivojnového obdobia Dr. Jenő Fencszik chválil tento kaliber v roku 1940 na stránkach Poľovníckeho sprievodcu takto: „Vyššiu rýchlosť môžeme dosiahnuť len nábojmi menšieho kalibru, ale s vyšším dávkovaním pušného prachu, čo vplýva aj na priaznivú balistickú dráhu streliva. Naopak, náboje s menším kalibrom majú popri vysokom streleckom výkone tú výhodu, že na mieste strely spôsobia značnú ranu, čo aj v prípade menej dobrého zásahu umožňuje následné vystopovanie. Ja, osobne, za najvhodnejší považujem najlepší univerzálny náboj 8-milimetrový guľový náboj. Vynikajúci je 8 x 64 náboj Brenneke, ale vzhľadom na pušný prach s hmotnosťou 4,1 gramu, odporúča sa s ním strieľať len zo zbrane vytvorenej s mimoriadnou starostlivosťou. Napríklad k dvojitému expressu ani nekonštruujú zbraň na iné patróny, ako na už spomínaný 8×64 náboj Brenneke, alebo „kráľovský“ 9,3 x 74/474C náboj.“ Pán Fenczik oprávnene chváli 8 x 64S, a len v jednej veci by som si dovolil s ním nesúhlasiť. Tento drážkovaný náboj by som ponechal k opakovačkám, a k dvojhlavňovkám by som zvolil náboj s obrubou ako: 8 x 57JRS, 8 x 75RS a pod.
Samé chvály
Ak si človek vyhľadáva informácie na internete, alebo si číta nemecké poľovnícke časopisy, často nájde chválu na tento kaliber. Občas ho spomínajú v časopisoch Jäger, Wild und Hund a iných. Doteraz som o ňom čítal len samé chvály, ktoré si, samozrejme, naozaj zaslúži.
Na lov európskej veľkej zveri by sme od neho vhodnejší náboj hľadali márne. Za jeho negatívum považujem len to, že výber vyhovujúceho streliva je malý. Okrem spoločnosti, ktorá mu dala meno, ho takmer žiadna iná spoločnosť neponúka. V tomto smere je celkom určite negatívnejšia voľba, ako keď zakotvíte pri výrazne „nudnejšom“ .30 – 06 Springfielde. Ten, síce na nič nie je najlepší, ale je vyhovujúci. A ten, kto dokáže žiť s týmto obmedzením, si smelo môže zakúpiť guľovnicu takéhoto kalibru.
Predstavenie munície 8 x 64S Brenneke by som uzavrel ďalšími riadkami od doktora Fenczika: „Balistické údaje týchto nábojov sa nachádzajú v ponukových listoch každej lepšej alebo väčšej spoločnosti, a pri výbere guľových nábojov, ktoré sú uverejnené pri zbraniach, je dobré, ak sa informujeme o výkonnosti odporúčaných alebo odskúšaných patrónov. K osobnosti skutočného poľovníka neodmysliteľne patrí spoľahlivá zbraň a náboj, ale aj to, aby nimi vedel narábať.“ Myslím, že najmä poslednú vetu by sme si mali vziať k srdcu.
Prevzaté z knihy Lászlóa Kovácsa: Kívánatos kaliberek