Taliansko je krajina zasľúbená brokovniciam. Hovorím si preto, či nie je na čase odborný termín klasická anglická dvojka, nahradiť slovami talianska dvojka.
Taliani vyrábajú najelegantnejšie brokové dvojky, svojim citom pre umenie dotiahli anglický technický základ k dokonalosti. Týka sa to najmä brokových kozlíc, talianske guľovnice sa takto nepreslávili.
Bratia Antonio a Giorgio Guerini začali svoju kariéru u strýka Battistu Rizziniho, kde sa naučili montovať brokovnice, vyrábať a predávať ich. Zdá sa, že dominantné boli ich konštrukčné schopnosti. V roku 2000 sa osamostatnili. Vtedy už mali vymyslené dve brokovnice: jednu samonabíjaciu a jednu kozlicu.
S výrobou začali v Marchene. Zbrane mali, no s odbytom to bolo horšie. V roku 2002 im cestu skrížil americký športový brokový strelec Weasley „Wes“ B. Lang. V tom čase bol viceprezidentom firmy Sigarms (Exeter, USA). Sigarms ani jeho európska matka SIG Sauer vtedy brokovnice nevyrábala, Sigarms však do USA dovážal brokovnice Antonio Zoli a také Rizzini.
Lang veľmi dobre vedel, čo chcú moderní výkonnostní športovci brokári. V bratroch Guerriniových našiel partnera, ktorý bol ochotný načúvať a ktorý vedel jeho predstavy pretaviť do dreva a ocele. Postupne vznikli dve línie kozlíc – Invictus a Ellipse. Konštrukčne sú v princípe obe rovnaké, základom je patentovaný systém spojenia hlavňového zväzku a lôžka, pracujú s rovnakou koncepciou skrinkového zámku s kladivkami hnanými vinutými pružinami. Línia Ellipse má (podobne ako niektoré ďalšie talianske kozlice) oblú spodnú plochu baskule, tým je podľa niektorých užívateľov príjemnejšia na úchop.
Systém Invictus
Systém spojenia hlavňového zväzku a baskule, patentovaný pod názvom Invictus, si zaslúži podrobnejšie vysvetlenie. U klasickej brokovej kozlice je hlavňový zväzok v lôžku zavesený na hlavňovom čape, ktorý je usadený v bokoch lôžka. To je klasika použitá Johnom M. Browningom u kozlíc B25 (Superposé).
Hlavňový čap je mimoriadne namáhanou časťou záveru. I keď tlaky pri výstrele z brokovnice nie sú tak veľké ako pri guľovniciach, čap je jednou z prvých častí záveru, ktorá podlieha opotrebeniu. Pri poľovných zbraniach to nie je až taký problém, tie väčšinou toľko rán nenastrieľajú. V prípade športových brokovníc však idú nástrely do tisíciek rán ročne. Bratia Gueriniovci problém vyriešili po svojom. Čapy premiestnili z bokov lôžka na hlavňový zväzok. Okrem toho sú riešené ako vymeniteľná časť. O niečo hlbšie je priečne rebro – blok, o ktorý sa pri výstrele opiera výstupok na spodku hlavňovej objímky. Tento priečny záchyt síl pri výstrele odľahčuje hlavňový čap, ale aj on za to platí opotrebením. Preto ho Gueriniovci tiež konštruovali ako vymeniteľný. Posledným namáhaným dielom je zamykací klin, v prípade Invictusu opäť riešený ako vymeniteľný. Výsledkom je v podstate „večný“ záver, ktorého kritické diely (čapy a blok) môžu byť z extrémne pevných materiálov. To im dáva výbornú odolnosť proti oteru. Ak sa aj tak opotrebujú, ich výmena je otázkou chvíle.
Záver Gueriniovci osadili skrinkovým zámkom s vnútornými kladivkami, hnanými vinutými pružinami. Kladivká sú uchytené na hlavách, spúšťový mechanizmus má iba jeden spúšťový jazýček. O prepínanie medzi hlavňami sa stará zotrvačný prepínač. Poradie odpalu hlavní je voliteľné, k voľbe slúži prepínač v podobe priečneho šupátka na hmatníku poistky na krku pažby.
Dosah na spúšť je regulovateľný formou pozdĺžne posuvného spúšťového jazýčka. Bicí mechanizmus sa napína sklopením hlavní. Pri zbraniach z bežnej produkcie sú zámky prakticky úplne skryté vo vnútri pažby a baskula končí na úrovni prednej hrany spúšťového lúčika. Tento typ konštrukcie zámku je bežný pri väčšine moderných talianskych kozlíc, nájdeme ho aj na kozliciach Rizzini, kde bratia Guerinovci kedysi začínali.
Pri zbraniach vyššej kategórie výzdoby na baskulu nadväzují bočné plechy. Tie vytvárajú falošný dojem bočných zámkov. Ich skutočným a jediným poslaním je poskytnúť dostatok priestoru pre prácu majstra rytca. Estetickým dojmom pôsobí tiež krúžkovanie na bokoch hlavňovej objímky. Jeho účel je primárne funkčný – v drobných liniách krúžkovania sa držia malé stopy maziva a zlepšujú chod záveru.
Športové aj lovecké prevedenia
Kozlice Guerini sa vyrábajú ako športové aj lovecké brokovnice, existujú tiež guľové kozlice – „expresky“. Základné prevedenie má oceľovú baskulu, sú však aj prevedenia s baskulou z pevnostnej hliníkovej zliatiny (rady označované Light – ľahký). Hlavňové zväzky sú vždy oceľové. Drvivá väčšina brokových kozlíc je v ráži 12, športové prevedenia sú komorované v dĺžke 70 mm, lovecké verzie majú komory 76 mm (Magnum). K dispozícii sú verzie v rážach 20, 28 a 36, ale to sa už bavíme o okrajovej časti sortimentu. Dĺžka hlavní je od 61 cm, cez 66, 71, 76 až po 81 cm. Brokové hlavne sú osadené vymeniteľnými zahrdleniami. Zahrdľovacie nástavce pri športových zbraniach štandardne presahujú ústia hlavní, pri loveckých z ústí nevyčnievajú. Hlavňové zväzky športových zbraní môžu byť osadené lištou s nastaviteľnou výškou i s nastaviteľným stranovým uložením. Horná plocha lišty je matovaná. Na zadnom konci má lišta iba pár pozdĺžnych línií, ktoré po asi 10 cm vystrieda jemné krížové gilošovanie s vynechaným stredom. Lišta je pri väčšine modelov mierne smerom dopredu zúžená (11 mm vzadu, 7 – 8 mm vpredu). Na hornej ploche lišty je perličková muška s bielou vložkou. Športové zbrane majú často na lište, asi v polovici jej dĺžky, osadenú ešte jednu pomocnú mušku.
Hlavňové zväzky sú osadené vyhadzovačmi aktivovanými polohou kladívok.
Všetky brokovnice Guerini sú pažbené v kvalitnom orechu. Pažby sa líšia podľa určenia zbrane. Lovecké majú americkú pažbu a oblé predpažbie s ľahko prehrnutým „tulipánom“. Športové majú pažbu typu Monte Carlo, bežne s nastaviteľnou lícnicou a predpažbím typu „bobrí chvost“ so stredovým rebrom.
Vo vnútri pažby može byť v prípade športovej zbrane uložený špeciálny tlmič spätného rázu s regulovateľným útlmom. Ním si môže strelec nastaviť na mieru chovanie zbrane po výstrele. Predpažbie je držené mechanizmom ovládaným pomocou tlačítka na jeho čele, tzv. na Ansonov spôsob. Ukotvenie predpažbia na zväzku umožňuje regulovať pevnosť prisadenia predpažbia k baskuly. Tím sa dá regulovať správanie zbrane pri otvárání záveru, sila potrebná k sklopeniu zväzku. Tak ako väčšina výrobcov špičkových kozlíc aj Gueriniovci ponúkajú možnosť zakúpiť polotovar pažby, nalícovaný na baskulu, ale umožňujúcí výrobu pažby na mieru uživateľa.
Prvý dojem
Moje prvé stretnutie s brokovými kozlicami Caesar Guerini Invictus sa datuje k roku 2015, kedy som pušku zaregistroval na veľtrhu IWA v Norimberku. Vtedy ma zaujali svojim inovatívnym záverom a kvalitným spracovaním. Na ďalšie stretnutie som si musel počkať do tohto roka, kedy som mal možnosť vďaka pražskej firme Top Guns vyskúšať si jeden Invictus na strelnici Chloumek neďaleko Mělníka.
Prvý dojem bol veľmi príjemný. Invictus mi príjemne sedel v ruke, bola to športová verzia s robustným predpažbím a zahrdľovacími nástavcami, ktoré vyčnievajú pred ústie. Jeho hmotnosť bola ukľudňujúca a primeraná športovému určeniu zbrane. Prvá prehliadka ukázala kvalitné spracovanie, aké som si pamätal z Norimberka. Zbraň, hoci bola už nejaký čas používaná, mala príjemne pevný chod záveru. Zbraň bola černená za studena, farba bola sýta, rovnomerná. Krátke skúšobné prilícenie ukázalo, že na moju postavu je pažba trochu dlhšia, dosah na spúšť sme upravili za chvíľu.
Potom sme vyrazili na parkúrovú strelnicu. Nepovažujem sa za vynikajúceho brokového strelca a dal by som prednosť skeetu. Ale kolega, ktorý bol tiež na teste, chcel náročnejšie podmienky. Už na prvých stanovištiach ukázal, že to s brokovnicou vie. Terče sa mu po výstreloch rozpadali, bola radosť pozerať sa.
Presná a istá zbraň
Ja som sa na začiatku trošku trápil. Pritom som mal pocit, že by som sa trafiť mal. Nakoniec som sa chytil. Asi som predtým nadstreľoval. Začalo sa mi dariť aj na dvojstreloch. Začal som si strieľanie s Invictusom užívať. Podobne ako väčšina športových brokových kozlíc aj Invictus je trochu ťažšia zbraň, vyvážená skôr na predok. Pomáha to stabilizovať zbraň pri ťažení s terčom a znižuje tendenciu k zastavovaniu zbrane pri streľbe. Spúšť má príjemný chod, krátky, s primeraným odporom a čistým odpalom. Resetovanie spúšte pri opakovaní rany je rýchle a krátke.
Čím dlhšie som z Invictusu strieľal, tým viac som mu prichádzal na chuť. A tiež sa mi vybavila spomienka na inú výbornú taliansku brokovú kozlicu: na Berettu DT11. Obidve zbrane sa subjektívne vyznačujú akousi „lenivou“ reakciou, plnia vašu vôľu tak trochu s nadhľadom. Brokovnice sa rozbiehajú trochu pomalšie, ale nakoniec terč dobehnú, prevalia sa okolo neho a je iba na vás, aké veľké predsadenie nakoniec terču dáte. Dokonce sa mi darilo aj s pre mňa problémovými terčami „cez hlavu“.
Napriek tomu pocitu „vleklosti“ v chovaní zbraň plnila pokyny môjho oka a prstu presne, isto a okamžite. Ako v Nerudovej romanci o Karlovi IV., po úvodnom kucknutí som sa najprv trpkého vína napil, aby som nakoniec vracal požičaný Invictus veľmi nerád. A ak mám byť úprimný, to úvodné vpíjanie nebolo ani dlhé, ani tak veľmi trpké.
Invictus skrátka patrí medzi špičkové brokové kozlice súčasnosti a treba s ním počítať. Dokazuje to aj skutočnosť, že iba v roku 2019 s ním Jeremy Bird získal bronzovú medailu na svetovom šampionáte v skeete, ktorý organizovala Medzinárodná federácia streleckých športov (ISSF), Stefanie Neau striebornú medailu na majstrovstvách Európy v univerzálnom trape, Kristy Barrová v svetovom pohári v brokovej streľbe ISSF a Richard Faulds striebornú medailu na svetovom pohári Loveckej športovej streľby (FITASC).
Súčasne sa firma Caesar Guerini na svojej webe chváli najmenej 14 čestnými oceneniami svojich zbraní zo strany uznávaných zbraňových, športových a loveckých médií.
Premyslená ako stavebnica
Firma Guerini nepatrí medzi najväčšie. V Marchene má viac ako 20 zamestnancov. Vyrába na moderných CNC strojoch a svoju brokovnicu má premyslenú ako stavebnicu. To jej dáva pružnosť vo výrobe. V katalógu roku 2020 nájdete celkom 11 základných verzií športových kozlíc, 8 verzií loveckých kozlíc a jednu sadu guľových „expresiek“.
Hoci ide o sériovú výrobu, všetky kozlice sú kontrolované a prípadne ručne dolícované do pažieb. Firma má pobočku aj v USA. O úspechu firmy svedčí tiež skutočnost, že Gueriniovci nedávno ovládli ďalšiu z tradičných talianskych zbrojoviek, firmu Fabram, ktorá sa preslávila taktickými brokovnicami.
Voľba brokovnice je sčasti individuálnou záležitosťou, zbraň vám musí sadnúť. Súčasne však musí byť spoľahlivá a trvanlivá. Ak chcete aktívne športovo strieľať z brokovnice a myslíte to vážne, Invictus je nepochybne voľbou, ktorú by ste nemali opomenúť, pretože patrí medzi to najlepšie, čo talianska brokovnicová kultúra môže ponúknuť.
Za požičanie zbrane k testu a možnosť podrobného sa zoznámenia s jej konštrukciou ďakujem dovozcovi zbraní Caesar Guerini, firme Top Guns Company z Prahy.
Martin Helebrant, FOTO: AUTOR, CAESAR GUERINI