Voda je hlavným živlom poľovačky v Škótsku. Najčastejšie vo forme dažďa, ale aj ako spôsob dopravy, keďže niektoré oblasti sú dostupné len člnom. V neposlednom rade sú kryštálovo číre vody základom vynikajúcej kvality škótskych rýb.
Ísť poľovať do Škótska môže byť poriadnou výzvou – počasie, topografia, telesná a mentálna kondícia človeka – a možno dokonca aj jazyk. Kto sa tomu všetkému postaví, bude odmenený poľovníckymi zážitkami, ktoré záujemci hľadajú. Nie je preto prekvapením, že sa mnohí už po prvej návšteve infikujú „škótskym chrobákom“, výraznou túžbou po poľovačke, ktorá ich núti stále sa sem vracať.
Closer sa držal v pätách skúseného škótskeho poľovníka Donalda Bisseta, ktorý je na ostrove Mull poľovníckym sprievodcom v Benmore Estate. Obrazom sme zachytili najlepšie momenty našej pôsobivej cesty. Posledný večer po veľkolepej večeri v Estate nám Donald poskytol hlbší pohľad na škótske poľovnícke tradície.
Po prvom výstupe sme získali dobrý prehľad o tom, kde sú jelene. Okrem toho sme sa mohli na pár okamihov zastaviť a vychutnať si krásu a rozsiahlosť krajiny.
Útrapy strmého výstupu vystriedala príjemná prechádzka po horskom chrbte. Podľa Donalda Bisseta je táto časť mnohokrát najkrajšou z celého dňa – zmes vzrušenia a radosti pred poľovačkou a na to, čo nás ešte čaká.
V tomto okamihu naša koncentrácia dosiahla vrchol, pretože sme sa priblížili k bodu, kedy možno vystreliť. Zem je skalnatá, jeden zlý krok alebo uvoľnený kameň by mohol na nás upozorniť jeleňa. Terén je pre Škótsko typický, to nás však v tejto chvíli vôbec nezaujíma.
Blížime sa k vrcholu dňa. Strávili sme hodiny posliedkou, teraz prišiel čas nájsť vhodnú pozíciu, zacieliť a vystreliť. Máme vhodné krytie a smer vetra? Ktorá je tá správna pozícia pre stabilnú podperu zbrane pre zaistenie správneho výstrelu? Je tam zástena? Vybral som správnu zver? Nachádza sa iná zver medzi mnou a cieľom? Aký je dostrel? Aká veľká je korekcia bodu dopadu a bude ovplyvnená uhlom? Bude po výstrele možné zver dohľadať a odniesť? To sú všetko otázky, ktoré treba pred výstrelom bleskovo zodpovedať. Okrem toho sú pri tomto spôsobe lovu základom nielen kondícia a vedomosti o poľovníctve, ale aj vynikajúca výbava. Ako puškohľad sa perfektne hodí dS SWAROVSKI OPTIK, s ním sa môžeme sústrediť na to podstatné, keďže po zohľadnení vzdialenosti, tlaku vzduchu, teploty a uhla sa automaticky zobrazí správny oporný bod.
Zvládli sme to. Za nami je deň plný silných emócií a pred nami presvedčenie, že sa sem už čoskoro vrátime. Áno, aj my sme chytili „škótskeho chrobáka“.
Rozhovor: Ťažká skúška pre poľovníka
Poľovnícky sprievodca Donald Bisset (38) sa narodil v Edinburgu a detstvo strávil v Scottish borders. Po základnej škole sa Donald s rodinou presťahoval na ostrov Mull v blízkosti Benmore Estates, s ktorým je odvtedy úzko spojený. Po štúdiu sa na Estate vrátil, od roku 2005 tu žije a pracuje.
Čo robí zo Škótska takú jedinečnú poľovnú oblasť?
Predstav si poľovníka v Škótskej vysočine. Je oblečený celý v tvíde. Zver možno dokonca prináša škótsky kôň Highland Pony, ako je na niektorých usadlostiach ešte zvykom. Okolie vzrušujúcich, rozpraskaných, divokých vrchov a priepastí. To je pravdepodobne to, čo robí poľovačku v Škótsku výnimočnou – perfektná kombinácia zažitej tradície a jedinečnej polohy.
Akým výzvam tu človek čelí?
Už len svojimi poveternostnými podmienkami stavia Škótsko poľovníka pred ťažkú skúšku. Okrem toho sa tu človek pasuje s neustále meniacou sa krajinou. Treba vedieť, že vonku na poľovačke zažijete nápor všetkých štyroch ročných období a to v priebehu piatich minút. Pre diváka je to veľmi pôsobivé, pre poľovníka však fyzicky náročné. Kto to úspešne zvládne, môže byť na seba hrdý, že sa tak stalo. Čo sa týka poľovačky v Škótsku, minimálne v plánovaní sa nevyskytujú žiadne veľké ťažkosti. Väčšina regiónov Škótska je vzdialená len niekoľko hodín od medzinárodných letísk.
Ktoré ročné obdobie sa hodí na poľovačku?
Ja sa vždy výnimočne teším na dve obdobia v roku, kedy sa poľuje na vysokú zver. U nás trvá ruja od konca septembra do konca jelenej sezóny 20. októbra. Pre mňa je to pôsobivý zážitok, ktorý rád zdieľam s hosťami. Mám na to pekné spomienky, či už išlo o jeleňa, ktorý cez pahorok mieri priamo k nám, alebo úctivý a napriek tomu vzrušujúci pocit sliediť a približovať sa k obrovskému ručiacemu jeleňovi. A v zime idem rád na poľovačku na holú zver. Na to si volím studený, pokojný zimný deň, pretože počasie tu vie byť v zime nepriateľské. Užívam si pri tom pokojnú kopcovitú krajinu.
Aký je stav zveri v Škótsku?
Máme tu jeleniu zver, srnce a daniele ako aj pár iných druhov. Potom máme ešte škótsku snehuľu kapcavú a inú pernatú zver. Ale aj lososy a morské pstruhy. Na ostrove Mull sa divá zver usídlila na prelome 19. a 20. storočia. V Benmore Estate ešte ponúkame hosťom poľovačku na vysokú zver, rybačku na lososa a morského pstruha, ale aj spoločné poľovačky.
Máte tipy pre poľovníkov, ktorí chcú prísť do vašej krajiny?
Keď prídeš do Škótska, bude určite pršať. A keď práve neprší, často sa posledných pár metrov plazíme po mokrej zemi. Preto odporúčam moderné, vodoodolné a priedušné oblečenie a dobrú obuv. Kto chce poľovať s vlastnou zbraňou, mal by si vyhradiť dostatok času na nutné formality. Na papierovačky si treba vyčleniť minimálne šesť týždňov, ale čím väčšia časové rezerva, tým lepšie, najmä ak sa niečo skomplikuje.
Pôsobivé video z poľovačky v Škótsku nájdete na youtube TU
Prevzaté z magazínu Closer, SWAROVSKI OPTIK