Toto slovenské plemeno si prešlo dlhou cestou, kým bolo oficiálne uznané. Vlastnosti slovenského kopova napokon predčili aj oficiálny titul. Patrí medzi najlepšie duriče svojej triedy.
Slovenský kopov sa v horských územiach Slovenska choval niekoľko storočí, aj keď nie úplne v dnešnej podobe. Z jeho stavby tela a osrstenia vyplýva, že patrí do skupiny prastarých historických plemien psov. Vznikajúce plemeno udržiavali najmä poľovníci, ktorí potrebovali spoľahlivého a odvážneho psa pre lov.
Výberom sa niektoré jeho povahové a exteriérové vlastnosti zachovávali, iné, nevhodné sa z chovu vyraďovali. Tento proces prebiehal postupne, prirodzene a nenásilne. Základom dnešnej podoby slovenského kopova sa teda stal výber. V tom je jeho podstatný rozdiel oproti mnohým iným plemenám, ktoré vznikali ako cieľavedomé kríženie dvoch alebo viacerých rozdielnych plemien.
Úspešné šľachtenie
Z rôznych typov a veľkostí bol v 30. rokoch 20. storočia vybraný typ duriča strednej veľkosti. V roku 1936 usporiadali v Banskej Bystrici prvú chovateľskú prehliadku, na ktorej vyberali psov vhodných na chov. Organizovaný chov a ustálenie celkového typu však prebehlo až v 50. rokoch 20.storočia, rovnako ako prvé zápisy do plemennej knihy.O cieľavedomé šľachtenie plemena sa zaslúžili velikáni slovenskej poľovníckej kynológie Koloman Slimák, Andrej Renča a František Siget.
V roku 1962 vznikol Klub chovateľov duričov, ktorý si vytýčil za cieľ podporovať a konsolidovať výzor a poľovné vlastnosti kopova. Nakoniec v roku 1963 FCI uznala slovenského kopova ako duriča. Špeciálny klub chovateľov slovenských kopovov bol založený v roku 1988.Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.
Od začiatku cieľavedomého chovu v roku 1936 prešiel vývoj plemena niekoľkými etapami.Prví šľachtitelia sa stretávali s nepochopením až odmietaním zámeru vytvoriť z obyčajného duriaceho psa ušľachtilé plemeno. Dnes je im slovenský kopov veľkou odmenou. Čas ukázal, že je to pes, ktorý si zaslúži pozornosť. Výkonom neustále presviedča, že patrí medzi najlepšie duriče svojej triedy. Základ jeho dnešného chovu vychádza z 26 jedincov, vybraných v prvej etape šľachtenia. Vtedajších 14 psov a 12 súk vytvorilo súčasnú širokú chovateľskú základňu. Mnohé nesú mená svojho pôvodu, prípadne meno svojho majiteľa, rozhodne však stoja na špici šľachtiteľskej práce.
Stavba tela
Ide o najrozšírenejšieho duriča u nás s výbornými vlastnosťami. Je to odvážny pes, ktorý hlasito prenasleduje teplú stopu zveri aj v náročnom teréne niekoľko hodín. Je inteligentný, temperamentný, ostrý a vytrvalý, preto sa hodí na lov diviakov. Jeho výborný čuch ho zároveň predurčuje na dohľadávanie veľkej raticovej zveri.
Stavba tela je ľahšia, obdĺžnikového tvaru. Hruď má širokú, dobre vyplnenú. Hrudník má byť stredne hlboký, primerane široký a primerane dlhý. Ak je plochý, je to hrubá chyba. Plece i rameno sú kratšie, dobre vyvinuté a svalnaté. Stehno je dostatočne široké, primerane dlhé a svalnaté.Labky sú oválne, pazúry čierne a silné. Vankúšiky na labkách sú vždy tmavého sfarbenia.
Nos je vždy čiernej farby, primerane veľký, koniec nosa mierne zašpicatený. Papuľa je rovná, primerane dlhá a nie príliš široká. Pysky sú kratšie, neprevisnuté, priliehajúce, tenšie so zreteľným kohútikom. Čeľuste sú pravidelné, pevné s dobre vyvinutým úplným chrupom.
Oči má hlbšie vsadené a tmavé, očné viečka sú vždy čierne. Oči mandľového tvaru prezrádzajú temperament a odvahu. Uši sú posadené trochu nad rovinou oka, priliehavé, zaokrúhlené stredne dlhé.Krk je dobre nasadený, kratší, svalnatý a bez voľnej kože.
Povaha a výcvik
Slovenský kopov sa vyznačuje silným lovecký pudom a živým temperamentom. Hovoríme o veľmi temperamentných, vytrvalých a rýchlych psoch, ktoré by využitie určite našli aj v oblasti najrôznejších psích športov.
Pre svojho pána je kopov výborným pomocníkom, je mu oddaný tak pri poľovačke ako aj pri oddychu. Je to pes jedného pána, dokáže byť agresívny a obranársky, ak ide o jeho obranu, a ak je k tomu vyprovokovaný. K ostatným členom rodiny sa správa priateľsky a prítulne, k cudzím nedôverčivo. Je dobrý strážca a návštevu vždy hlasito oznámi.Vďaka oddanosti svojmu pánovi sa kopovy môžu uplatniť ako vodiace psy, ak sú k tomu vedené od útleho veku. Dobre vedený pes je deťom výborným kamarátom a ochrancom. K prejavom detí býva pomerne tolerantný. Je však dôležité deťom zavčasu vysvetliť, ako sa majú k psovi správať, rovnako tiež treba usmerniť chovanie psa k deťom.
Zvieratá, ktoré s kopovom žijú od malička, prijíma dobre a ochraňuje ich pred cudzími. Vo vzťahu k ostatným psom sa môže niekedy prejavovať agresívne, a kontaktu s nimi je nutné ho naučiť od malička.
Slovenského kopova treba vychovávať už od útleho veku. Násilie, tvrdý výcvik a neprimerané tresty nie sú vhodné. Výchova musí byť láskyplná, ale dôsledná a spravodlivá. Pes musí cítiť pevnú ruku majiteľa a musí v ňom vidieť vodcu.
Ak sa výcvik nedarí, musí sa prerušiť. Chyba potom nie je u psa, ale u majiteľa. Ten musí psa správne motivovať a nájsť spôsob, ako mu výcvik uľahčiť, aby pochopil, čo od neho žiada.
Držanie
Tento pes potrebuje veľa priestoru a predovšetkým pohyb a zamestnanie, inak má z nudy deštruktívne sklony. Budúci majiteľ si preto pred zaobstaraním tohto psa musí zvážiť, či je schopný poskytnúť mu dostatok každodenného výbehu
Ak chcete držať slovenského kopova v byte, musíme mu urobiť útulný a pohodlný brloh, kde nebude nikomu prekážať a bude mať svoje súkromie. Pozitívom chovania psa v byte je jeho každodenný kontakt so svojim pánom, čo sa prejaví v spolužití v revíri. Kopov neslintá, výrazne nepĺzne a vďaka prirodzenému tvaru a stavbe papule nechrápe, netrpí ani dýchacími problémami.
Na vidieku by mal mať pes svoj koterec, ktorý by mal chránený pred nepriaznivým počasím. Kopovy radi hrabú a hryzú čokoľvek, majiteľ sa tak musí pripraviť na to, že jeho okrasná záhradná skalka zrejme nebude mať dlhú životnosť.
Kandidát chovu z exteriéru
Toto ocenenie sa získava úspešným absolvovaním posúdenia exteriéru na bonitácii poriadanej klubom. Absolvovať bonitáciu z exteriéru môžu jedince staršie ako 12 mesiacov. Akékoľvek mechanické chyby aj potvrdené veterinárom sú neprípustné do chovu. Túto bonitáciu môže absolvovať jedinec iba jedenkrát s výnimkou posúdenia osrstenia.
Skúšky duričov
Skúška absolvovaná v I.cene
Skúška absolvovaná v II.cene s ohodnotením disciplín : Hľadanie – 3, Durenie – diviak – 3, Hlasitosť – 3, Odvaha – 3, Čuch – 3
Kandidát chovu z výkonu
Toto ocenenie sa získava až po úspešnom absolvovaní predchádzajúcich bodov. Preskúšania odvahy prebieha vo vybraných oplôtkoch po dobu 10 minút. Preskúšanie sa môže opakovať 2x. (celkovo absolvovať 3x).
DNA test
Pre získanie chovnosti musí každý jedinec absolvovať DNA test. DNA vzorky odoberá poradca chovu pri bonitácií z výkonu. Až po výsledkoch DNA bude rodokmeň zaslaný na SPZ na potvrdenie chovnosti.
Zdroj foto: https://slovensky-kopov.sk