Pracovníci Katedry etológie Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti a Clever Dog Lab (Univerzita veterinárneho lekárstva) vo Viedni zverejnili zaujímavý výskum. V nej sa zaoberali osobnostnými črtami psov.
Vedci zistili, že osobnosť psov sa mení s vekom, rôzne osobnostné črty sa však nemenia stabilným tempom. „Pracovníci dvoch spomínaných univerzít štyri roky skúmali 217 borderských kólií,“ uviedla Enikő Kubinyiová, samostatný vedecký pracovník, vedúca výskumníčka v programe ELTE Senior Family Dog Project. Vedci rozdelili zvieratá do siedmich vekových skupín. Najmladší pes v štúdii mal pol roka a najstarší 15 rokov.
Výskum potvrdil, že aktivita psov výrazne klesne medzi detstvom a dospievaním, pričom s dospelosťou neustále klesá. Psy sú z nových podnetov nadšené do 3 rokov. Ich schopnosť riešiť problémy sa zvyšuje približne do 6 rokov, potom stagnuje. Ľudská osobnosť sa v závislosti od toho, s čím porovnávame, môže zdať stála a tvárna. V porovnaní s našimi rovesníkmi je však naša osobnosť našou stabilnou črtou. Ale čo psy?
Aj keď je osobnosť psov vo vedeckej literatúre populárnou témou, stále vieme málo o časovej dynamike jej vývoja, teda o tom, v ktorých fázach života sa mení najvýraznejšie a ako veľmi sa mení počas života psov.
Výsledky ukazujú, že tak ako u ľudí, aj u psov sa osobnosť mení s vekom, pričom tieto zmeny neprebiehajú rovnomerne, ale periodicky. Teda rôzne osobnostné črty sa tvarujú podľa rôznej dynamiky, v rôznych etapách života a v rôznych smeroch.
Aktivita psov má klesajúcu tendenciu s vekom, skokovitý pokles tejto vlastnosti sa pozoruje medzi vekom šteňaťa a vekom 1-2 rokov (dospievanie). V dospelosti a v starobe sa táto vlastnosť mení pomalšie a v menšej miere. Nie všetky osobnostné črty sa však vekom menia.
„V našom výskume podrobne popisujeme, ako sa osobnosť psov zvyčajne mení v každej fáze ich života a aké zmeny v akom smere a rozsahu sú spojené so starnutím. Silná odchýlka od toho môže naznačovať aj rôzne duševné či fyzické ochorenia,“ dodala Enikő Kubinyiová.
Výskumníci zistili len slabú tendenciu psov k tomu, že vo vyššom veku tolerujú frustrujúce situácie o niečo viac ako v mladom veku. Zatiaľ čo ich priateľskosť k ľuďom sa zdá byť stabilná po celý ich život.
Prevzaté z magazínu Kutya