V minulom čísle sme písali o škrkavkách, aké zákerné môžu byť a aké je ťažké zabrániť ich infekcii. Tiež sme prebrali, ako sa im vyhnúť, a prečo je potrebné psy pravidelne odčervovať.
Ľudia sa môžu ľahko nakaziť vnútornými parazitmi. Stane sa to priamym kontaktom so zvieraťom pri hre a hladení, pri nedostatočnej hygiene rúk, nedostatočne umytej zelenine a ovocí, u detí pri olizovaní prstov a predmetov. Dobre viete, že psy občas neodolajú a vyváľajú sa v niečom „voňavom“, zatiaľ čo kúpanie je pre nich nenávidená potupa. Nikdy neviete, čo si z lesa donesú naviac.
Tentoraz sa zameriame na pásomnice, ďalšie nebezpečné črevné parazity pre našich loveckých psov a nielen pre nich.
Pásomnica psia (Dipylidium caninum) je hojne rozšíreným parazitom čriev psov, mačiek a samozrejme ďalších psovitých a mačkovitých šeliem, niekedy aj človeka. Vývojový cyklus pásomnice zahŕňa blchu ako medzihostiteľa, vrátane jej vývojových štádií. Pes sa nakazí prehltnutím blchy pri vyhrýzaní svrbiaceho miesta, kde mu pije krv.
Dospelá pásomnica psia je dlhá priemerne 50 cm, na drobnej hlavičke má rad háčikov, ktorými je prichytená na sliznicu čreva hostiteľa. Nemá ústa, zmyslové orgány, ani žiadnu tráviacu sústavu, živiny prijíma celým povrchom tela z obsahu čriev. Je to hermafrodit, každý článok obsahuje samičie a samčie pohlavné orgány.
Dospelé články na konci tela pásomnice sú plné vajíčok, odpájajú sa a aktívne odchádzajú z čreva von. Podobajú sa lepkavému semienku uhorky, často priľnú v okolí konečníka zvieraťa a jeho dráždením vyvolávajú u psov tzv. „sánkovanie“. Pohyb článkom umožňuje premiestnenie sa do zákutí a zároveň vypudzovanie vajíčok. Tie skonzumujú blšie larvy, medzihostitelia, ktoré sa živia zvyškami a výkalmi, a sú častými obyvateľmi pelechov.
![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/06/Bez-nazvu25.png)
Problémom sú blchy
Na trhu je dostupných množstvo prípravkov a obojkov proti blchám a ďalším vonkajším parazitom. Tými svojho psa ochránite, ale zbaviť sa ich úplne, je extrémne ťažké. Divoké zvieratá majú kožuchy plné bĺch, blšie larvy sa živia organickými zvyškami v prostredí, kde zvieratá žijú. Blšie kukly vydržia v nepriaznivých podmienkach čakať na vhodnú príležitosť aj jeden rok. Zabrániť výskytu bĺch, a tým prenášačov pásomnice psej, je často nad ľudské sily.
Hoci je to výnimočné, aj človek sa môže nakaziť pásomnicou zjedením larvy blchy, napr. náhodne s jedlom alebo pri maznaní sa so zvieraťom. V čreve človeka sa vyvinie v dospelá pásomnica produkujúca vajíčka. Toto ochorenie sprevádza bolesť brucha, zvracanie a hnačka.
Psy aj mačky, pokiaľ majú možnosť zožrať vnútornosti infikovaných hlodavcov, králikov alebo surové mäso medzihostiteľa obsahujúce cystu, sa môžu nakaziť ďalšími pásomnicami. Príkladom sú pásomnice rodu Taenia, charakter a životný cyklus majú podobný ako pásomnica psia.
V strednej Európe sa často vyskytuje druh Taenia crassiceps, ktorá parazituje u líšok. Tieto pásomnice sú rizikom tiež pre človeka, pretože každý z nás môže byť medzihostiteľom aj hostiteľom (Taenia pisiformis pri králikoch). Asi ste už počuli o tom, že môže byť nebezpečné zbierať a jesť čučoriedky. Prečo? Pretože keby boli postriekané výkalmi líšok, mohli by sme sa nakaziť nebezpečnými parazitmi. Toto tvrdenie je prehnané, napriek tomu si zasluhuje vysvetlenie, pretože líšky môžu byť zdrojom ešte oveľa viac nebezpečného parazita.
![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/06/Bez-nazvu3.png)
Pásomnica líščia
Tou vysoko nebezpečnou pásomnicou je pásomnica líščia s latinským názvom Echinococcus multilocularis. Tento parazit je v Európe pomerne častý, hojne sa vyskytuje u divokých šeliem, najmä u líšok, psíkov medvedíkovitých, šakalov, vlkov, ale aj u domácich psov a mačiek. S ozdravením Českej republiky a Slovenska od besnoty došlo k nárastu populácie líšok. Všetci si to všimli, pretože sa bežne vyskytujú aj v husto obývaných oblastiach. Dostatok jedla je lákavý a znižuje plachosť divokých zvierat.
Dospelá pásomnica líščia je veľmi maličká (1 – 5 milimetrov) a líška môže mať v čreve stovky jedincov. Svojmu hostiteľovi neubližujú, ani sa klinicky neprejavujú, ale produkujú množstvo vajíčok, ktoré sú vylučované trusom. Vyšetrenie trusu je tiež cestou, ako odhaliť túto nebezpečnú nákazu.
V čom tkvie jej nebezpečnosť? Keď vajíčka echinokoka prehltne iný živočích, stane sa z neho medzihostiteľ. Sú ním väčšinou hlodavce, ale môže to byť akékoľvek iné zviera, niekedy aj človek. Z vajíčka sa v tráviacom ústrojenstve vyliahne larvička, ktorá sa krvou dostane do pečene, kde sa uchytí a tvoria sa cysty. Cysty postupne rastú až do veľkosti 3 cm, v ich vnútri sa formujú zárodky malých pásomníc. Pri diagnostike môžu silne napadnuté vnútornosti pripomínať pokročilé štádium nádorového bujnenia. Preto má tento parazit aj názov mechožil bublinatý. Ak šelma zožerie nakazeného hlodavca, kruh sa uzavrie a cyklus sa môže opakovať.
![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/06/Bez-nazvu4-1.png)
Liek proti pásomniciam
Riziko nakazenia psov je v našich krajinách malé, ale nie zanedbateľné. V nebezpečenstve sú najmä poľovné a pastierske psy, ktoré sa viac pohybujú v prírode, a je vyššia pravdepodobnosť, že zožerú vnútornosti zvierat. Rizikové sú tiež mačky, ktoré sa bežne živia ulovenými hlodavcami. Nezabúdajte na pravidelné vyšetrenie a odčervenie svojich štvornohých kamarátov, chránite tým seba a svoju rodinu.
Účinným liečivom proti pásomniciam je praziquantel, ktorý je obsiahnutý v tabletách Drontal®. Sú to veterinárne lieky na odčervenie, výdaj liekov nie je viazaný na veterinárny predpis. Sú len pre zvieratá. Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov. Drontal® si môžete vybrať v lekárni podľa veľkosti a veku psa.
MVDr. Marie Koubková, Ph.D.
Vetoquinol s.r.o.
www.vetoquinol.cz
Drontal® Dog Flavour 150/144/50 mg tablety
![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/06/liek1.png)
Liečba zmiešaných infekcií spôsobených hlístovcami a pásomnicami. Liečba infekcií spôsobených protozoami Giardia spp. u šteniat a dospelých psov. Jedna tableta obsahuje účinné látky: Febantelum 150 mg, Pyrantelum 50 mg, Praziquantelum 50 mg. Dávkovanie: 1 tableta na 10 kg ž. hm. Pri hlístovcoch a pásomniciach tablety podávať formou jednorazového podania. Pri liečbe infekcií spôsobených Giardia spp.: Odporúčanú dávku podávať počas troch po sebe nasledujúcich dní. Tablety sú ochutené, sú chutné a dobre prijímané. Štandardná schéma odčervenia u dospelých psov (vo veku viac ako 6 mesiacov) je každé tri mesiace. Len na perorálne podávanie. Nepoužívať počas 1. a 2. tretiny gravidity. Nepoužívať u psov so ž. hm. nižšou ako 2 kg.
Drontal® Dog Flavour XL 525/504/175 mg tablety
![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/06/Liek12-1.png)
Liečba zmiešaných infekcií spôsobených hlístovcami a pásomnicami. Liečba infekcií spôsobených protozoami Giardia spp. u šteniat a dospelých psov. Jedna tableta obsahuje účinné látky: Febantelum 525 mg, Pyrantelum 175 mg, Praziquantelum 175 mg. Dávkovanie: 1 tableta na 35 kg ž. hm. Pri hlístovcoch a pásomniciach tablety podávať formou jednorazového podania. Pri liečbe infekcií spôsobených Giardia spp.: Odporúčanú dávku podávať počas troch po sebe nasledujúcich dní. Tablety sú ochutené, sú chutné a dobre prijímané. Štandardná schéma odčervenia u dospelých psov (vo veku viac ako 6 mesiacov) je každé tri mesiace. Len na perorálne podávanie. Nepoužívať počas 1. a 2. tretiny gravidity. Nepoužívať u psov so ž. hm. nižšou ako 7 kg.