Dňa 5. septembra 2023 organizovala FACE spolu s Federáciou pre poľovníctvo a ochranu prírody na Malte (FKNK) podujatie na tému „Prínos poľovníkov a traperov k občianskemu vedeckému výskumu v Európe“, ktoré v Európskom parlamente hostil a viedol poslanec Európskeho parlamentu Alex Agius Saliba (Malta, S&D).
Na podujatí sa diskutovalo o kultúrnom význame a dedičstve odchytu vtákov na Malte, čo je činnosť vykonávaná v malom meradle, pri ktorej sa chytajú živé (nezabíjajú sa) druhy, ktoré vzbudzujú najmenší záujem, čím sa zabezpečuje, že nemajú vplyv na populácie vtákov. Na tomto podujatí sa zdôraznil prínos poľovníkov k vedeckým poznatkom prostredníctvom komunitných vedeckých postupov, ako je krúžkovanie a označovanie vtákov, ako aj prínos, ktorý by mohol poskytnúť odchyt vtákov na Malte.
Na úvod podujatia privítal prítomných poslanec Európskeho parlamentu Agius Saliba a uviedol, že: „Programy odchytu, označovania a opätovného odchytu predstavujú základnú činnosť vo vede o ekológii vtákov. Vedecké krúžkovanie vtákov je jednou z najúčinnejších metód na štúdium biológie, ekológie, správania, pohybu, hniezdnej produktivity a demografie populácií vtákov. Na Malte sú odchytávači vybavení potrebnými znalosťami a nástrojmi, aby prostredníctvom krúžkovania vtákov významne prispeli k vedeckému poznaniu druhov pätoprstých, tak ako to robia aj krúžkovatelia na celom svete. Pri podpore výmeny poznatkov je potrebný dialóg, porozumenie a spolupráca medzi rôznymi pohľadmi.“
Lucas Micallef, predseda FKNK, podrobne hovoril o sociokultúrnej tradícii odchytu voľne žijúcich vtákov na maltských ostrovoch. Povedal, že: „Pri príležitosti 50. výročia založenia FKNK budeme, tak ako vždy počas týchto 50 rokov, pokračovať v práci na ochrane našich tradičných sociokultúrnych vášní na maltských ostrovoch, a to aj aktívnou účasťou na občianskych vedeckých štúdiách.“
Dr. Matt Ellis, zástupca riaditeľa pre ochranu prírody v Britskej asociácii pre strelectvo a ochranu prírody (BASC), predstavil „Projekt Penelope“, medzinárodný projekt spolupráce medzi poľovníkmi a vedcami zameraný na zlepšenie poznatkov o holubovi hrivnákovi, ktorý je významným lomovým druhom v Európe. Projekt prebieha od roku 2021 do roku 2024 a jeho cieľom je sledovanie holuba hrivnáka pomocou GPS sledovacích zariadení a farebných krúžkov s cieľom získať informácie, ako sú migračné trasy, využívanie biotopov a demografia, na podporu budúcich ochranárskych opatrení a zabezpečenie udržateľnosti lovu. „Projekt Penelope“ je úspešným príbehom uvedeným v Manifeste biodiverzity, ktorý ilustruje, ako môžu poľovníci prostredníctvom občianskej vedy účinne pomáhať pri získavaní údajov a riadiť opatrenia na ochranu druhov a zároveň zlepšiť spoluprácu a dôveru medzi zainteresovanými stranami.
Cy Griffin, hlavný manažér ochrany prírody v spoločnosti FACE, uviedol: „Poľovníci prispievajú k monitorovaniu biodiverzity v celej Európe a majú na to dobré predpoklady, keďže poľovné revíry sú široko rozmiestnené po celej Európe a poľovníci sú motivovaní k ďalšiemu poznávaniu ekológie lovných druhov. Hodnota týchto monitorovacích systémov ako národných ukazovateľov biodiverzity sa uznáva, ale existuje potenciál urobiť oveľa viac. Lovné druhy sú dobre preskúmané vedcami, poľovníkmi aj nepoľovníkmi. Maltskí lovci sú vysoko kvalifikovaní a ochotní prispieť ďalšími poznatkami o sťahovavých vtákoch. Dnešná prezentácia ukázala sľubné výsledky a dúfam, že sa v tom bude dať pokračovať.“
Podujatie sa tešilo veľkej účasti a poskytlo účastníkom a zainteresovaným stranám príležitosť zapojiť sa do diskutovaných tém a nadviazať cenné kontakty.
Tlačová správa: www.face.eu