Výcvik streľby na dlhé vzdialenosti na FTW ranči v Texase
Reportáž Rona Spomera dokazuje, aká je pre poľovníkov prospešná streľba na dlhé vzdialenosti, a akou úľavou je počuť zvuk oceľového terča z diaľky niekoľko stoviek yardov.
„Musíš to mať naozaj pod kontrolou,“ povzbudil som Johna. „Tak trocha ako na poľovačke, čo?“ pripomenul mi John.
Oceľový terč zachytil v diaľke päťsto yardov (460 metrov) 140 zŕn ocele a olova na FTW Ranči v Texase. Videli sme ho húpať sa, potom sme ho začuli zazvoniť ako kostolný zvon, čo dalo Timovi signál začať počítať. „Päť, štyri, tri, dva…“ Bum. Ozvena. „Zásah!“ Hlavný inštruktor Doug zakričal, keď terč opäť zaznel. Strelkyňa Rei nadšene vyhodila svoj 6,5 Creedmoor zo záveru guľovnice Bergara.
„John, si na rade,“ zavelil Tim. „Daj mi ten veľký terč naľavo na 550 yardov (500 metrov) a za ním ten malý vpravo na 350 yardov (300 metrov). Budeš mať päť sekúnd.“ Bum. „Vedľa! Päť, štyri, tri, dva…“ Bum. „Vedľa. Ďalší.“
„Z toho celého vzrušenia som zabudol na vietor,“ priznal sa neskôr môj priateľ John. „Hej. Vykompenzoval som to na dvoch skorších výstreloch. „Musíš to mať naozaj pod kontrolou,“ povzbudil som Johna. „Tak trocha ako na poľovačke, čo?“ pripomenul mi John.
To, že je to ako na poľovačke, je jeden z hlavných dôvodov prečo trénovať streľbu na dlhé vzdialenosti. Deň či dva poriadneho tréningu môžu rozhodnúť o tom, či zvoláš „volajte taxidermistu“ alebo „snáď budúcu sezónu.“

Zabudnite na povzdych „snáď budúcu sezónu.“ Život je príliš krátky a poľovanie príliš dôležité na to, ísť nepripravený. Prečo by sme mali mrhať príležitosťami? Možno už nikdy nedostanete šancu na takého jeleňa. A nemyslite si, že nastreľovanie raz ročne je adekvátne. Pár dier z nastreľovacej stolice vzdialenej 100 yardov (90 metrov) nás na poľovanie pripraví asi tak, ako hra ping pongu na zápas vo Wimbledone.
Ak chceme byť kompetentní a mať viac úspešných výstrelov, musíme sa naozaj viac snažiť. Musíme dôkladne rozumieť našej výzbroji tak, že ju môžeme ihneď uchopiť bez toho, aby sme tápali a pochybovali, kým hučiaci los s parožím ako stojan na baseballové palice zatlačí svoje kravy na okraj lesa.
FTW Ranč a jeho výborní inštruktori vedia, že na to, aby bol výstrel dokonalý, musia ísť teoretické znalosti a praktický výcvik ruka v ruke. Výcvik začína lekciami bezpečnosti, fungovaním zbrane a základnou balistikou pred tým, než sa presunie na 100 yardovú strelnicu na nastreľovanie.
Naša skupina šiestich ľudí začala výberom puškohľadov SWAROVSKI OPTIK na guľovniciach Bergara Premier HMR Pro. Všetci strieľali strelivom Hornady 6,5 Creedmor. Počas nastreľovania sme sa dozvedeli detaily o rôznych puškohľadoch: Z5s, Z8is, a novom dS.
Akonáhle sme vedeli základy o vybranom puškohľade, znovu sme sa po obede zišli v triede na výučbe základnej balistiky. Rozoberali sme balistické koeficienty a počiatočnú rýchlosť strely, odpor vzduchu a balistickú krivku, uhol dopadu a pôsobenie teploty na hustotu vzduchu a mnoho ďalších. Potom sme išli na strelnicu a zapojili terče. A vtedy začala skutočná zábava.
Ak ste nikdy nestrieľali do oceľového terča na dlhú vzdialenosť povedzme aspoň 300 yardov (270 metrov), nedokážete si predstaviť, aké je to uspokojivé. Bum. Úder. Zásah. Znova a znova. Počas najbližších dvoch hodín tá hudba sotva zastala. Každý z nás si zdokonalil postoj, nabíjanie, mierenie na cieľ, ovládanie spúšte, prácu s vetrom, výstrel a omnoho viac. Naši inštruktori pozorovali každý zásah aj chybu a pomohli nám rozlúštiť, prečo niečo vyšlo a niečo zas nie. Zle sme vypočítali vietor? Mierili sme so správnym bodom zdvihu? Udreli sme do spúšte alebo švihli prstom namiesto udržania kontaktu pre dobrý výstrel? Mali sme otvorené oči, aby sme videli, či sme trafili alebo nie?

Niekoľko priateľov odmietlo výcvik streľby na dlhé vzdialenosti ako plytvanie strelivom na štýl lovu, ktorý aj tak považujú za neetický. „Nikto by sa nemal starať do strieľania zveri v inom okrese! Čokoľvek nad 300 yardov (270 metrov) je príliš ďaleko.“ No, možno. Problém je, že pre niektorých strelcov je hocičo nad 100 yardov (90 metrov) príliš ďaleko. Je rozdiel medzi tým čo dokáže zbraň, optika a strelivo, a tým, čo dokáže strelec.
Mojim argumentom je, že tréning efektívnej streľby na dlhú a niekedy dokonca extrémnu vzdialenosť nemusí znamenať, že tak budete strieľať na zver. Znamená to však, že budete oveľa lepšie pripravený a sústredený na to, aby ste ich zasiahli na kratšiu vzdialenosť.
Verte mi, po sústredenej streľbe a viacerých zásahoch na terč s priemerom 9 palcov (23 cm) vzdialený 700 yardov (650 metrov) na FTW canyon, bude 200 librový (90 kilový) jeleň bielochvostý na 250 yardov (230 metrov) hračka. Veľa sa toho naučíte a získate sebaistotu. Vďaka tomu potom urobíte menej zlých rozhodnutí. Už viac nebudete váhať, či by ste zbraň mali držať vyššie či nižšie, alebo či predsadiť 3 palce, či trinásť. Spoznáte svoju zbraň, optiku, mriežku, strelivo a trajektóriu.
Veľa z týchto vedomostí sa dá naučiť čítaním alebo pozeraním videí, no nič vás nezocelí tak, ako keď si to vyskúšate. Niektorí z nás, ktorí sme poľovali s rôznymi zbraňami a optikou aj desaťročia, sme zistili, že sme ležali krivo, v najhoršej pozícii na kontrolu spätného nárazu, len aby sme videli, či sme zasiahli. Iní zistili, že šklbali prstom zo spúšte a zdvíhali hlavu po každom výstrele.
Mojim najväčším objavom na FTW bolo to, ako optická technológia zjednodušila a zefektívnila streľbu na dlhé vzdialenosti. Začnite študovať balistiku a uvedomíte si, že je tam toľko premenných, ktoré ovplyvňujú dráhu strely, že by to zmiatlo aj Einsteina. Akoby gravitačné zrýchlenie nebolo dosť, ide aj o teplotu, zdvih, atmosférický tlak, hladiny vlhkosti, uhol vyvýšenín, rýchlosť vetra a uhly. SWAROVSKI OPTIK väčšinu z toho vyriešila puškohľadom dS s automatickým zámerným bodom, meraním teploty, tlaku vzduchu, uhla a výpočtom balistickej krivky. Stlačte tlačidlo nad okulárom puškohľadu dS a na displeji sa zobrazia všetky dôležité parametre. Najužitočnejší je však zámerný bod vybraný na vertikálnej časti zámerného kríža. Je vždy absolútne presný.

Ako je to možné? Zázrak. Teda ide skôr o počítač. Pomocou jednoduchej aplikácie (a ak ja poviem, že je jednoduchá, je NAOZAJ jednoduchá) zadáte balistický koeficient a úsťovú rýchlosť strely. Senzory na dS čítajú teplotu vzduchu, atmosférický tlak, vzdialenosť a uhol. Počítač potom spraví výpočet (ako som už povedal, zázrak) pred tým, než vyhodí presný zámerný bod. Vašou jedinou úlohou (okrem opatrného mierenia a držania) je rozhodnutie o rýchlosti vetra. Použite správnu odchýlku strely vo vetre pre váš zámerný bod a odošlite. Bum.
Uisťujem vás, že keď tieto výstrely začujete a uvidíte, naučíte sa o streľbe, balistike, balistickej krivke, odchýlke vetra a ovládaní spúšťe viac než za 40 rokov poľovania. Uznávam, že 40 rokov poľovania je väčšia zábava, no keď sa naučíte strieľať takto efektívne, bude to ešte lepšie. Načo čakať, kým bude vaša poľovnícka kariéra za polovicou? Prihláste sa na strelecký kurz. Choďte sa to učiť. Poľovačky budú rovnako príjemné, budú rovnakou výzvou, no budú oveľa úspešnejšie. Presný zásah vždy prekoná vetu „možno budúci rok.“
RON SPOMER
Ronspomeroutdoors.dom
Ron Spomer písal desaťročia o svojej vášni – živote v prírode. V jeho snahe spojiť sa s prírodnými divmi, fotil, robil turistiku, poľoval a rybárčil naprieč celou planétou. Vraví, že videl krásu, ktorú by mali vidieť všetci. Podľa Rona Spomera je poľovanie naše dedičstvo, no aj naša zodpovednosť a mostík späť ku koreňom. Svojimi fotkami, videami a textami inšpiruje ľudí objavovať úlohy a záväzky, ktoré majú ako poľovníci a ochrancovia prírody.
FTW RANČ
FTW Ranč sa nachádza blízko Rocksprings a Barksdale v Texase, USA. Rozprestiera sa na ploche vyše 12 000 akrov robustných kopcov a údolí, kde si môžete vyskúšať športovú streľbu na všetkých terénoch a v každom počasí. Poľovníci všetkých úrovní sa tu môžu pripraviť na ich ďalšie dobrodružstvo pod odborným dohľadom. Na to, aby poľovníci schopne strieľali v extrémnych situáciách, musia veľmi dobre poznať svoju výzbroj, výstroj a optiku. Motto FTW znie nasledovne: „Povinnosťou poľovníka je, aby zver okamžite po prvom výstrele zhasla.“
Ftwsaam.com
Prevzaté z magazínu Closer, FOTO: RON SPOMER