Impozantný, prírodný zrub so zalianskými tradíciami a s transylvánskym putom stojí v rozprávkovom kúpeľnom mestečku Zalakaros v Maďarsku, ktoré sa môže pochváliť jednou z najlepších liečivých vôd v Európe.
Láska k prírode hrá v živote Tamása a Anity dôležitú úlohu. Ich snom bolo postaviť si nový dom v čo najprirodzenejšom prostredí a z prírodných materiálov. Po tom, ako absolvovali pobyt v zrubovom hoteli v Börzsöny, definitívne sa rozhodli: určite budú mať zrub.
,,Začali sme hľadať v rumunskej Transylvánii,“ začína hovoriť Tamás. ,,A tak sme našli Ferenczi Zruby. Attilu sme kontaktovali e-mailom. Bol veľmi ochotný, povedal, že sa prídu do Maďarska dohodnúť na podrobnostiach. Mal jednu požiadavku. Ak to myslíme vážne, na stretnutie sme si mali priviesť projektanta, ktorý nám povie, aké technické a iné parametre musíme pri plánovaní brať do úvahy. Priviedli sme šikovného mladého projektanta. Bol to jeho prvý zrub. Všetko sme nechali na ňom, zadali sme iba parametre, aké miestnosti potrebujeme. Bolo pre nás dôležité, aby do plánu „zakomponoval“ aj zalianske tradície. Attila Ferenczi ho upozornil na také skutočnosti, pri ktorých si zrub vyžaduje iné projektovanie.“
Keď bola v Transylvánii dokončená konštrukcia domu, pár sa išiel na ňu pozrieť. Potom ju demontovali, očíslovali a transportovali kamiónmi. Na mieste zase zmontovali za 3 a pol dňa. ,,Attila má vynikajúci tím profesionálov. S mladými ľuďmi z Transylvánie sme vychádzali veľmi dobre, boli to pracovití ľudia, veľa nám pomohli. Spôsob, akým pracovali a ako zohrato vykonávali svoju prácu, bol jedinečný,“ pokračuje Tamás.
Samotná stavba nebola namáhavá, ale pri projektovaní bolo potrebné postupovať opatrne. Dvojica sa vopred musela rozhodnúť, čo kam chce, o realizácii kúrenia, elektriny, vody, umiestnení konektorov. Z dôvodu usadenia boli dvere a okná namontované s posuvným debnením.
Harmonická krása prírodných a ručne opracovaných materiálov v celej budove až zaráža. Rustikálna štruktúra zrubu dodáva ušľachtilý základný tón. Tomu sa prispôsobuje aj usporiadanie kameňov, ktoré hrajú v teplých farbách. Manželia hovoria, že v prípade obkladu zohralo úlohu aj to, že tieto kamene predstavujú nadčasový dizajn a teda nebudú nikdy zastarané.
Z každého detailu domu vyžaruje pokoj prírody: nádherné ručne vyrobené lampy, impozantný krb, nábytok z masívneho dreva, ryby plávajúce vo vode akvária… a ak už sme pri vode: tradičná kaďa v kúpeľni bola tiež koncipovaná v mene pohodlia a prirodzenosti.
30-40 cm zrubové steny podľa očakávania „priniesli“ vynikajúcu retenciu tepla. A čo v lete? Dvojica sa pri tejto otázke zasmiala. ,,Transylvánski profesionáli sa len usmievali, keď sme chceli dať namontovať klímu. Uviedli, že v zrubových domoch ešte nikdy neinštalovali klimatizáciu. Dali sme ju namontovať len z opatrnosti, ale nikdy sme ju nemuseli zapínať,“ poznamenal manžel.
Oddych si pri krbe medzi stenami prevoňanými lesom – je zaručený dokonalý relax. ,,Ak chcete remeselnícky zrub, musíte mať jasno v tom, čo skutočne potrebujete, pretože je úplne iný ako murovaný dom. Kvôli prirodzeným líniám zrubov neexistuje presný pravý uhol, musí sa zariaďovať inak, inak umiestniť obrazy a police,“ radí Tamás.
,,Čo sa vám na tomto dome páči? pýtame sa. ,,Všetko,“ odpoveď prichádza okamžite a naraz. ,,Žijeme tu naozaj radi. Od tejto stavby sme dostali maximum toho, čo sme chceli,“ doplnil Tamás. ,, Je útulnejší, teplejší a vzduch v ňom je zdravší než v murovanom dome. Akoby sme bývali v prírode,“ uzavrela Anita.
Architekt zrubu Attila Ferenczi hovorí, že sa dobre počúva, ako ich práca priniesla obyvateľom zrubu potešenie. ,,Prostredie, v ktorom žijeme, nie je iba dekoráciou, ale prvkom, ktorý určuje náš zmysel pre život. Tamás a Anita si založili pekné, teplé, priateľské „hniezdo“. Prajeme im v ňom veľa šťastia,“ zdôraznil architekt.
Prevzaté z casopisu Gerendaházak