Pomerne náročné lesné skúšky sú medzi poľovníkmi menej obľúbené ako samostatné jesenné alebo farbiarske skúšky.
Lesné skúšky zahŕňajú disciplíny na preskúšanie psa na dohľadávanie srnčej zveri a na dohľadávanie a prinášanie malej zveri (okrem vodnej pernatej zveri), u lesných skúšok stavačov aj škodlivej zveri. Všetky disciplíny sa skúšajú v lese, kde sú všetky podmienky na preskúšanie všetkých disciplín.
Lesné skúšky stavačov
Ako na všetkých skúškach stavačov, aj lesných skúšok stavačov (LSS) sa môžu zúčastniť všetky plemená stavačov bez ohľadu na vek a predtým absolvované skúšky. Kvôli prehľadnosti článok rozdelíme podľa zveri, s ktorou pes počas skúšok pracuje.
Predmety, ktoré sa skúšajú na všetkých typoch skúšok, sme rozobrali v predošlých článkoch. Patria sem hodnotené predmety ako vodenie na remeni, poslušnosť a čuch. Nešpecifické predmety v tabuľke LSS, ktoré preskúšavajú všeobecnú prácu stavačov, sa skúšajú buď v rámci niektorých disciplín alebo ako samostatné predmety. Hodnotené sú ale stále zvlášť známkou. Patrí sem, okrem vyššie spomenutých predmetov, správanie sa na stanovišti, pokojnosť po výstrele a pokojnosť pred pernatou a srstnatou zverou. Väčšina z nich sa hodnotí tak isto ako na JSS alebo FSS. Počas LSS sa tieto predmety skúšajú v rámci disciplín vyháňanie zveri z húštin a sliedenie.
Počas vyháňania zveri z húštin má stavač prehľadávať húštinu čo najhlbšie, zver má vyhľadať a vyhnať. V húštine pes nemá vystavovať, zdvihnutú zver má hlasito prenasledovať až po jej opustenie z húštiny. Počas tejto disciplíny sa sleduje aj poslušnosť psa, pes sa musí dať na zapískanie odvolať. Nie je chybou, ak pes živú zver chytí a prinesie alebo prinesie zastrelenú zver bez povelu.
Sliedenie sa skúša v riedkom lese alebo v zatrávnených lúkach. Pes musí hľadať v dohľade vodiča, najviac vo vzdialenosti 50 krokov. Ak pes príde pri sliedení na zver, stavač ju musí pevne vystavovať a zostať absolútne pokojný. Vodič musí na zver po vybehnutí strieľať a po postrelení / zastrelení ju musí pes priniesť.
Srnčia zver
Posliedka sa skúša rovnako na FSS. Pes má vodiča pozorne a ticho sledovať a držať sa pri jeho ľavom boku alebo ísť voľne za ním. Na pokyn vodiča musí pes zostať na mieste a tak isto sa musí nechať privolať nenápadným povelom. Počas druhého odloženia sa vodič schová a vystrelí, pes musí zostať pokojne na svojom mieste. Akýkoľvek zvukový prejav psa, odbiehanie preč alebo za vodičom sa považuje za chybu.
Na rozdiel od FSS sa práca psa na stope srnčej zveri na LSS skúša na pofarbenej stope. Skúša sa na umelo pofarbenej asi 500 krokov dlhej stope, kde sa asi po 200 krokoch spraví pofarbené ležovisko označené zálomkom alebo iným poľovníckym spôsobom. Po toto ležovisko musí ísť každý pes ako vodič. Psa počas disciplíny možno viesť rovnako ako na FSS – ako vodiča, oznamovača, hlásiča alebo hlasitého oznamovača. Srnčia zver musí byť na konci každej stopovej dráhy ponechaná aj s farbou a pomocnými predmetmi, s ktorými sa zakladala pofarbená stopa. Pes sa prikladá na stopu najneskôr o 2 hodiny po založení stopy.
Škodná zver – líška
Práca s líškou sa hodnotí celkovo v štyroch predmetoch. Tri sú samostatné disciplíny, jeden sa hodnotí spolu s prinášaním pernatej a srstnatej zveri.
Chuť do práce s líškou musí byť u spoľahlivého stavača zjavná. V praxi sa počas poľovačiek bežne stretáva s líškou a mať pri sebe stavača, ktorý bez problémov zastrelenú líšku dohľadá a aj prinesie, je často veľmi nápomocné. Časový limit pre túto disciplínu je 10 minút. Rozhodca odloží líšku do húštiny a z posedu sleduje prácu psa. Vodič vypúšťa psa minimálne 30 krokov od odloženej líšky, nesmie psovi dať povel na prinesie, ale len na hľadanie. Pes musí líšku dohľadať, bez váhania uchopiť, s radosťou priniesť a v sede odovzdať vodičovi. Chybou sa ráta akékoľvek zaváhanie v dohľadávaní alebo uchopení líšky a použitie ďalších povelov na prinesenie líšky.
Počas disciplíny prinášania líšky cez prekážku sa sleduje práca psa s líškou a jeho schopnosť prekonávať výškové a hĺbkové prekážky s líškou v papuli. Skúša sa na umelo vytvorenej prekážke v lese. Prekážka je celkovo 4 m dlhá a široká, z troch strán je ohrada vysoká 80 cm a spredu je priekopa hlboká 60 cm a 80 cm široká. Vodič odloží psa 10 m od priekopy, pri odložení na vodidle sa znižuje známka z predmetu. Potom uchopí, prehodí líšku cez priekopu do ohrady a vráti sa ku psovi. Pes má na jeden povel bez váhania prekonať buď priekopu alebo ohradu z ktorejkoľvek strany, bez váhania líšku uchopiť a čo najkratšou cestou líšku priniesť vodičovi a správne odovzdať. Nesmie mu pritom cestou a pri prekonávaní prekážky vypadnúť líška z papule. Každé zaváhanie pri prekážke aj pri líške sa ráta ako chyba a úmerne k tomu sa znižuje známka z predmetu.
Posledná disciplína s líškou – prinášanie vlečnej líšky na diaľku v lese, sa skúša v časovom limite 15 minút. Vlečku s líškou zakladá rozhodca v lesnom poraste v dĺžke 300 krokov s dvoma oblúkmi. Líška na konci stopovej dráhy musí zostať. Druhý rozhodca vyzve vodiča na priloženie psa na nástrel, ktorý je označený srsťou alebo vlnou. Vodič môže psa viesť na vodidle 20 krokov, potom ho ale musí pustiť. Nehodnotí sa vypracovanie stopy, ale dychtivosť a ochota líšku nájsť, uchopiť ju a priniesť. Vodič môže psa nasadiť najviac trikrát, úmerne k tomu sa znižuje známka.
Malá zver – srstnatá a pernatá
Dohľadávanie zastrelenej pernatej a srstnatej zveri sa skúša a hodnotí rovnako ako na JSS. Pes musí dohľadať pohodenú teplú aj studenú, srstnatú aj pernatú zver, vodičovi priniesť a správne odovzdať. Prinášanie vlečného zajaca na diaľku v lese sa skúša a hodnotí rovnako ako prinášanie vlečnej líšky na diaľku v lese.
Ako osobitný predmet sa hodnotí prinášanie pernatej, srstnatej a škodlivej zveri. Pri skúšaní sa musí pred každým psom streliť aspoň 1 kus zveri. Rozhodca sleduje celkovú prácu psa, ochotu, či počas prinášania pes zver nenačína, nehrá sa s ňou, nestláča a či ju správne odovzdá vodičovi. Rozhodcovia si robia poznámky počas celých skúšok z predmetov, pri ktorých mal pes možnosť zver prinášať, okrem prinášania líšky cez prekážku a prinášania vlečnej zveri na diaľku v lese, kde sa prinášanie hodnotí v rámci týchto predmetov.
Lesné skúšky malých plemien
Lesných skúšok malých plemien (LSMP) sa môžu zúčastniť všetky plemená poľovných psov – teriéry, jazvečíky, primitívne plemená, severské poľovné psy, duriče, španiely, retrievery a vodné psy, okrem farbiarov a stavačov. Absolvovaním LSMP získa pes poľovnú upotrebiteľnosť len na dohľadávanie srnčej zveri. Skúšky sú teda veľmi podobné ako FSMP s tým rozdielom, že sa LSMP skúšajú v lese. Predmety hlasitosť, poslušnosť, správanie sa po výstrele, vodenie na remeni, odloženie a sliedenie sa skúšajú a hodnotia rovnako ako na FSMP, tie sme si rozobrali v predchádzajúcom článku. LSMP obsahujú 2 ďalšie predmety a jeden predmet sa zmenil. Čuch psa sa sleduje počas celej skúšky v disciplínach, kde pes používa nos – počas sliedenia a práce psa na pofarbenej stope.
Posliedka sa skúša na lesnej ceste alebo na lesnom chodníku na okraji lesa. Pes sa má počas posliedky držať vodiča, voľne pri jeho ľavom boku alebo ísť za ním. Nemá vodičovi počas chôdze zavadzať alebo sa od neho vzďaľovať. Po asi 20 krokoch vodič psa tichým povelom odloží. Po ďalších 20 krokoch psa nenápadným povelom privolá a znovu odloží. Psa nechá odloženého, poodíde 20 krokov a vystrelí. Pes musí zostať pokojne ležať, až kým sa k nemu vodič nevráti.
Práca psa na pofarbenej stope je oproti pofarbenej stope na FSMP odlišná len v čase nasadenia psa na stopu od založenia stopovej dráhy. Pes sa môže nasadiť na stopu už 1 – 4 hodiny po založení stopy. Vypracovanie stopy sa hodnotí rovnako ako na FSMP.
Lesné skúšky retrieverov
Práca typického retrievera spočíva v prvom rade v prinášaní malej zveri. LSR preto umožňujú poľovnú upotrebiteľnosť na srnčiu aj malú zver (okrem vodnej pernatej zveri). Disciplíny, ktoré sa skúšajú, sú rovnaké ako pri LSMP, vypustené sú len hodnotené predmety hlasitosť a samostatné sliedenie. Sliedenie je spojené s dohľadávaním a prinášaním zveri v jednom predmete.
Sliedenie a dohľadávanie pohodenej zastrelenej pernatej a srstnatej zveri v lese sa skúša vo vyhradenom priestore v lese. Do vyhradeného priestoru sa hodí 1 kus pernatej a 1 kus srstnatej zveri. Vodič so psom by mali postupovať po vetre, pes musí sliediť na dostrel brokov (cca 20 m po bokoch a 20 m pred vodičom) a musí sa nechať vodičom ovládať. Počas sliedenia vodič alebo pomocník raz vystrelí z brokovnice, kde sa hodnotí reakcia psa na streľbu. Rozhodca asi 25 m od zveri vodiča zastaví, kde pes musí zver dohľadať a priniesť vodičovi. Vodič môže tichými povelmi psa usmerňovať. Celkový limit na preskúšanie tejto disciplíny je 15 minút, známka sa odvíja od času dohľadania obidvoch kusov zveri alebo od počtu dohľadanej zveri v časovom limite.
Na odskúšanie prinášania vlečnej srstnatej zveri na diaľku v lese sa zakladá 200 m dlhá, raz v tupom uhle zalomená stopa so zastrelenou srstnatou zverou. Zver sa nechá na konci stopovej dráhy. Na pokyn rozhodcu vodič priloží psa na nástrel, môže viesť psa na remeni 20 m od založenia stopy, potom ho ale musí s posledným povelom pustiť. Pes má zver nájsť, bez váhania uchopiť, priniesť vodičovi a správne odovzdať. Známka sa znižuje po každom ďalšom nasadení alebo pri nesprávnom odovzdaní, známkou 0 sa hodnotí pes, ktorý o stopu a dohľadanie javí malý alebo žiadny záujem.
Kompletné skúšobné poriadky a rozhodcovské tabuľky nájdete v tomto odkaze.
Viktória Bašťovanská FOTO: SHUTTERSTOCK