Máme to šťastie, že chovateľskú prehliadku trofejí môžeme už dvadsaťtri rokov organizovať v reprezentatívnych priestoroch Poľovníckeho múzea vo Svätom Antone. Nebolo to inak ani tento rok.
Pri hodnotení práce poľovníckej a hodnotiteľskej komisie OPK Žiar nad Hronom môžeme s hrdosťou a radosťou konštatovať, že vytvorením novej obvodnej poľovníckej komory (30. marca 2010) sa nielen udržala pomerne vysoká úroveň činnosti, ale aktívnou účasťou členov predstavenstva OPK sa zvyšuje jej kvalita. Na čas konania prehliadok máme vyčlenené miestnosti múzea, ktoré slúžia na posudzovanie správnosti lovu jednotlivých druhov zveri. Na výstavu trofejí a slávnostné vyhodnotenie CHPT využívame celú budovu bývalej sýpky.
Kto priložil ruku k dielu
Úspešný priebeh chovateľských prehliadok pomáha technicky zabezpečovať vedenie a pracovníci múzea, kandidáti na prvý poľovný lístok či priatelia poľovníci niektorých členov hodnotiteľskej komisie. Spomenúť musím nezištnú podporu manažmentu štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, odštepného závodu Žarnovica. Neodmysliteľnou súčasťou prehliadky je každý rok vystúpenie trubačov – lesničiarov zo SOŠL Banská Štiavnica i vydanie katalógu trofejí, obohateného o informácie o aktivitách múzea, o jednotlivých druhoch zveri vyskytujúcich sa v našom regióne, o práci predstavenstva OPK, o významných osobnostiach v oblasti poľovníctva z nášho regiónu, o jubilantoch. Od roku 2013 vždy na slávnostnom vyhodnotení prehliadky osobitne oceníme aj jedného člena OPK, ktorý sa svojou prácou významnou mierou podieľa (podieľal) na rozvoji poľovníctva. Od roku 2015 predstavujeme aj jubilujúcich poľovníkov našej OPK.
Jelenia a srnčia zver
Naša OPK má v pôsobnosti poľovné revíry zaradené do štyroch poľovných oblastí, a to Tribeč, Vtáčnik, Štiavnické pohorie, štiavnicko – krupinská poľovná oblasť. Pokiaľ ide o jeleniu zver, zaznamenali sme nárast početnosti jej stavov. V porovnaní s poľovníckou sezónou 2011-2012 bolo v poľovníckej sezóne 2015-2016 ulovených o 362 jedincov jelenej zveri viac, jeleňov viac o 80 jedincov. Aj keď nedochádza k výraznému lovu III.VT, jednoznačne chýbajú jelene IV.VT.
Lov srnčej zveri v porovnaní rokov 2011 a 2015 vzrástol o 109 jedincov, ale srncov za uvedené obdobie len o osem jedincov. Podľa vekových tried je lov približne v normále s realizáciou I.VT, v II. VT sa niekoľko násobne prekračuje a srncov III. VT je neustále málo. Usudzujeme, že pokračuje omladzovanie srnčej populácie. Pri tlaku jelenej zveri a veľkých šeliem je dosiahnutie optimálneho lovu srncov prakticky nereálne.
135,90 b. CIC Jaroslav Baran r. 2016
226,30 b. CIC Patrik Švajda r. 2012
Danielia, muflonia a diviačia zver
V poľovníckych sezónach 2011 – 2012 až 2015 – 2016 bolo z plánovaného počtu 500 jedincov danielej zveri ulovených 374 jedincov. Prehľad lovu podľa vekových tried poukazuje na nízky lov v III.VT. U muflonej zveri je trend oproti nárastu lovu iných druhov zveri opačný. V porovnaní s poľovníckou sezónou 2011 – 2012 sa ulovilo 391 jedincov muflonej zveri, z toho 94 muflónov, v poľovníckej sezóne 2015 – 2016 sa ulovilo len 198 jedincov muflonej zveri a z toho 60 muflónov. Podotýkame však, že s uvedenou výškou lovu sa dostávame do normálu pred rok 2009. Na značný nárast stavov diviačej zveri sme reagovali zvyšovaním plánov ich lovu. Početnosť v niektorých predchádzajúcich rokoch ovplyvňovala aktivita veľkých šeliem, hlavne v poľovnej oblasti Vtáčnik.
208,78 b . CIC Vladimír Stračina r. 2012
129,55 b. CIC Dušan Hronský r. 2012
Kvantita, kvalita, omyly
Od roku 2011 do roku 2015 dosiahlo medailovú hodnotu celkom 401 trofejí, z toho I. cenu 59, II. cenu 99 a III. cenu 243 trofejí. Okrem roku 2013 má kvantitatívny i kvalitatívny nárast medailových trofejí pozitívny vývoj. Na CHPT bolo od roku 2012 do roku 2016 posúdených 79 trofejí ako nesprávne ulovená zver, čo vzhľadom na 3 683 predložených trofejí predstavuje 2,14 percenta. Hodnotiteľská komisia OPK Žiar nad Hronom pracovala v zložení: Ing. Ján Grolmus, Ing. Ľudovít Graus, Ing. Jozef Zimmermann, Ing. Jaroslav Baran, Ing. Jaroslav Dudík, Ing. Jozef Králik, Ing. Karol Mutňanský, Ing. Branislav Jakúbek, Ing. Ľubomír Kmeťo, Ing. Miroslav Garaj.
Odbočka do minulosti
Zákonná povinnosť aj udržiavanie tradícií
V novodobej histórii slovenského poľovníctva je 16. jún 2009 významným medzníkom pre zachovanie organizovaného poľovníctva na našom území. Bol to deň prijatia nového zákona o poľovníctve č. 274/2009 Z.b. (je potrebné pripomenúť, že po viacerých neúspešných pokusoch), ktorý vymedzoval aj na ďalšie obdobie zákonné práva a povinnosti pre tisícky poľovníkov. Ale bol to aj deň, umožňujúci vznik jednotnej Slovenskej poľovníckej komory. Uvedený zákon okrem iného konkretizuje poslanie komory vrátane organizovania chovateľských prehliadok a odbornej prípravy členov hodnotiteľských komisií. Pravidlá konania chovateľských prehliadok okrem zákona o poľovníctve určuje aj Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 344/2009 Z. z. z 10. augusta 2009, ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve, v znení neskorších vyhlášok.
(autor je predseda poľovníckej a hodnotiteľskej komisie OPK)