Mohutný a silný
Spomedzi mojich bližších známych už nebohý Dr. Tamás Károlyi vlastnil originálnu opakovačku Weatherby Modell Mark V s posuvným záverom, ktorú používal s muníciou .460 Weatherby Magnum (11,6x74BR).
Nebol ani trochu zlý lovec, ak išlo o ľahké pušky menšieho kalibru, ale so spomínanou puškou beznádejne bojoval, jednoducho mu veľa dobrého „škodilo“. Veď 5,4 kg guľovnica so všetkým príslušenstvom, ale bez úsťovej brzdy, pri každom výstrele produkuje spätný ráz zodpovedajúci približne 140 joulom. Na porovnanie: guľovnica vytvorená k strelivu .30-06 Springfield s bežnou hmotnosťou vyvíja na lovca spätný ráz s hodnotou 27 J.
Nehorázne spätné údery dali Tamásovmu plecu aj tvári zabrať, lebo pažba jeho zbrane sa lepšie hodila k jemnejším kalibrom, mala tzv. Monte Carlo formát so zvýšeným chrbtom. V prednej časti s intarziou z tmavého vzácneho dreva a hrubou vrstvou laku sa tak ligotala, že sa zdala byť vhodnejšou na vystavenie do vitríny ako na skutočný lov. Kamarát Tamás tento exemplár zahrnul do svojej zbierky zbraní s ohľadom na jeho nádejné úspešné safari cesty.
Na miesto svojich sa snov sa mu však nepodarilo dostať. Veľa sníval, plánoval za stolom zohnutý nad farebnými mapami. Vypracovával čoraz komplikovanejšie rozpočty. Avšak, keď by už konečne nadišiel čas konať, vydať sa na cestu – cúvol. Svoju guľovnicu s kalibrom .460 vyvetral jedine vo Švédsku – okrem streľby na cieľ ju občas namieril aj na losy a srnce. Nepamätám sa, že by s ňou v mojej prítomnosti niečo ulovil. Podľa slov spoločného známeho, sa mu raz podarilo zraniť zadnú nohu mláďaťa losa. Slovom, to bol najväčší úspech jeho slonobijskej zbrane.
Weatherby chcel silný náboj
Náboj tohto kalibra sa do obchodov po prvý raz dostal v roku 1958. Roy E. Weatherby s využitím nápadu Johna Bushmillera ho vytvoril tak, že už existujúcu bacuľatú, mimoriadne dlhú nábojnicu .378 Weatherby Magnum upravil pre prijatie 0,458″ streliva. Možno to bola odpoveď pre spoločnosť Winchester s bohatou minulosťou, ktorej munícia .458 Winchester Magnum (so skutočným priemerom streliva 0,459″) už významne dobývala trópy. Roy E. Weatherby – ako vždy – aj teraz chcel čosi lepšie, čo možno najsilnejšie. Svoj cieľ dosiahol.
.460 Weatherby Magnum v ktoromkoľvek výrobnom variante v prípade rovnakej hmotnosti streliva disponuje s približne o 50 % vyššou energiou na ústí ako .458 Winchester Magnum. 660 milimetrová mohutná hlaveň pravdepodobne vypraví na cestu 32,4 gramové strelivo rýchlosťou 820 m/s, jeho energia – rovnako meraná pri ústí hlavne – je približne 11 000 joulov. Povedzme, ani v Afrike nie je potrebná štvortonová zastavovacia sila na každé útočiace zviera, ale napriek tomu je upokojujúce, ak nedajboh – nie je iné východisko. V každom prípade bolo strelivo vyrobené tak špeciálne, s nehoráznym množstvom pomaly horiaceho pušného prachu, že podobne ako s .378 Weatherby Magnumom, aj k nemu sa používa „extra horúca“ škrtiaca klapka s označením Federal No. 215.
Na predných priečkach až 30 rokov
V podstate, Roy E. Weatherby už v roku 1957 – v roku narodenia autora týchto riadkov – dokončil tohto najobjemnejšieho člena radu munície a taktiež k nej prispôsobenú pušku, ktorú zostavil použitím záveru Brevex Magnum Mauser. Prototyp ešte v máji toho roku zobral so sebou na ostrov Kodiak, aby schopnosti svojej munície a zbrane odskúšal proti najväčšiemu hnedému medveďovi sveta.
Avšak zbytočne sa skrýval, sliedil, mal šikovného spoločníka, nič nenahradilo Artemidin úsmev, Dianinu priazeň a súhlasné prikývnutie svätého Huberta, ba ani len štipku šťastia. Napokon sa vrátil domov bez úlovku. Skoršie pokusy na strelnici a neskoršie úspešné praktické výsledky potvrdili právo existencie streliva. Konečne sa mohla spustiť sériová výroba. A v tom – pre konštruktéra celkom určite priaznivom momente loveckej histórie prebral titul „najsilnejšie guľové lovecké strelivo sveta“ od britského .600 Nitro Expressu. Jeho predchodca bol v tejto oblasti celých päťdesiatpäť rokov – medzi rokmi 1903 a 1958 – držiteľom svetového rekordu.
.460 Weatherby Magnum to zvládol už len tridsať rokov. V roku 1988, totiž, skonštruovali najmocnejšiu patentovanú loveckú muníciu všetkých čias: .700 Nitro Expres s nábojnicou s obrubou. Ale ani .460, ktorá klesla na druhé miesto, nemala dôvod sa hanbiť. Popri svojej monštruóznosti – a nie napriek nej – má vynikajúcu balistiku. Nesprávne sa predpokladá, že veľké kalibre majú horší rozptyl ako menšie kalibre. Pravda je, že dnes už nie je na stupienku víťazov najsilnejších munícií, lebo v tejto oblasti klesla na piate či šieste miesto. Lenže tie na prednejších miestach sú oveľa, ale oveľa zriedkavejšie konštrukcie.
Balistická krivka
Vráťme sa k balistickej krivke. Pri variantoch s 32,4 gramovým strelivom s označením HP od výrobcu Federal, rýchlosť na ústí hlavne je 823 m/s, tam meraná energia je 10 975 joulov, ak pri 160 metroch strieľa presne na bod, tak na sto metroch vynáša hore o 38 mm, na sto päťdesiatich metroch o 11 mm, a pri dvesto metroch bude zásah o 73 milimetrov nižšie.
V tejto vzdialenosti by bola munícia účinná aj na antilopy. Otázkou je však, ktorý „železný muž“ by sa odhodlal používať ju denne na safari. S nábojom-puškou .460 Weatherby Magnum si poradí len málokto a ešte menej ľudí ho obľubuje. Bez predbežných skúseností je toto monštrum takmer nemožné správne ovládať, strieľať ňou presne, bezpečne. Podľa Edwarda Matunasa nadchádzajúci afrikanderi by mali dva mesiace pred safari vystreliť minimálne dvesto nábojov na terče, ale ešte vhodnejšie by bolo, aby tri mesiace pred plánovanou cestou vystrelili z pušky šesťsto kusov nábojov. Múdra rada. Ale kto má na to silu a najmä peniaze?
Veď najlacnejšia Norma v dvadsaťkusovom balení stojí v čase vzniku tohto článku 164 amerických dolárov. Nepríjemný spätný ráz vyriešili tak, že ak si to zákazník želal, spoločnosť vybavila zbrane úsťovou brzdou zn. Pendleton. V súčasnosti je prax taká, že len vtedy je dodávaná s holou hlavňou, ak si to nádejný zákazník tak praje. Bežne sa do obchodov dostáva s mimoriadne účinnou úsťovou brzdou značky „Weatherby Accubreak“.
Na odvrátenie útoku
Táto munícia sa celkom nehodí na severoamerickú ani európsku vysokú zver. Na bieleho aj hnedého medveďa, ale aj zubra dokonale stačí „starý, dobrý“ .375 Holland & Holland Magnum. .460 Weatherby Magnum je už priveľa. Na maximálne 110 kilogramového leoparda a maximálne 270 kilogramového leva ho taktiež nie je potrebné použiť. Avšak na odvrátenie útoku afrických a ázijských hrubokožcov je vynikajúci. A v podstate ho vymysleli práve pre to, práve preto ho používajú už viac ako polstoročie. Ako zaujímavosť poznamenám, myslím, že to vie len málokto, že presne toto je munícia schválená a odskúšaná organizáciou International Whaling Commission na lov veľrýb. V posledných desaťročiach sa ale objavilo viacero konkurentov.
Medzi konkurenciu patrí s rovnakým priemerom streliva – 11,6 mm – .450 A-Square, .450 Dakota, .450 Rigby Rimless magnum, .458 Lott, .460 G.&A. Ale nemusíme sa obávať o budúcnosť .460 Weatherby Magnuma. Celkom určite bude obľúbený aj v tomto tisícročí.
Prevzaté z knihy Lászlóa Kovácsa: Kívánatos kaliberek
FOTO: NABOJE.ORG, SHUTTERSTOCK