Tlačová správa, 15.1.2021
Odpad v okolí ciest, na brehoch riek a potokov, v lesoch, remízkach a jeho neustále hromadenie na čiernych skládkach. S týmto všetkým sa každoročne pasujú užívatelia poľovných revírov, ktorí sa starajú o prírodu a zver v nich. Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s televíznou reláciou Halali vyhlásili v minulom roku 2. ročník zberu odpadu s názvom Čistý revír = čistá príroda. Nie je to ale tak, že poľovníci zbierajú odpad len dva roky počas vyhlásenia projektu. Poľovníci vykonávajú túto činnosť na vlastné náklady, z vlastného presvedčenia a s cieľom zbaviť prírodu zbytočného odpadu poškodzujúceho životné prostredie už niekoľko desaťročí.
V roku 2019 sa poľovníkom zapojených do výzvy podarilo vyzbierať až 250 ton odpadu. Organizovali totiž, najmä na jar pri príležitosti Dňa Zeme, hromadné podujatia v spolupráci s obcami, základnými školami, hasičmi. V roku 2020 poznačeným koronavírusom a zákazom organizovania takýchto podujatí, strachu z nakazenia či zákazu zhromažďovania, organizovali poľovníci predovšetkým individuálne brigády vo svojich revíroch, počas ktorých sa im podaril aj tak skvelý kúsok. Vyzbierali totiž viac ako 120 ton odpadu, ktorý tvorili najmä plasty, plechovky, sklo, elektrospotrebiče, textílie, či vyhodený stavebný odpad. V porovnaní s minulým rokom sa do našej výzvy zapojilo pochopiteľne síce menej, avšak stále 30 poľovníckych organizácií a mnoho jednotlivcov.
Najviac odpadu sa podarilo vyzbierať Poľovníckemu združeniu Líška so sídlom v Senohrade (okres Krupina), kde sme sa zúčastnili aj my spolu s kamerou. Napriek vysokej augustovej horúčave a hmyzu, ktorý napomáhal odpad rozkladať a vysokému podrastu sa tomuto združeniu podarilo vyzbierať viac ako 30 ton odpadu (reportáž z tohto podujatia si môžete pozrieť po kliknutí na link). Všetkým poľovníkom v spolupráci so samosprávami obcí, ktorí vykonávajú túto záslužnú činnosť ďakujeme. Pevne veríme, že v budúcom roku sa do akcie zapojí svojimi činmi a fotografiami viac poľovníkov a my prekročíme vlaňajších 250 ton.
SPK navyše poskytne združeniam, ktoré sa zapojili do výzvy dotáciu z Fondu rozvoja a zveľaďovania poľovníctva v schválenej výške 50 €. Tieto financie majú slúžiť ako náhrada za nakúpené vrecia na odpad, pracovné rukavice či iné náklady spojené s odstránením odpadu. Jednotlivcov tiež odmeníme darčekovými predmetmi. Zároveň začiatkom februára opäť vyhlasujeme 3. ročník projektu a budeme radi keď sa k tejto záslužnej činnosti pridá široká verejnosť.
Všetky fotografie zo zberu odpadu môžete nájsť po kliknutí na link
Zapojení do projektu: