Úspešný v Amerike
Dnes sa všade na svete považuje za legálnu muníciu. ,,Prečo, existuje aj nelegálna?“ mohol by sa spýtať čitateľ. V podstate áno. Aspoň v prenesenom význame. Sú to všetky „wildcat“ strelivá, ktoré doteraz neboli štandardizované žiadnou výrobňou.
S takouto neprívetivou „bastardskou“ históriou začal v roku 1922 kariéru model .35 Whelen (9,1×63). Pôvodne sa písalo, že ho vytvoril James V. Howe z nábojnice Springfield .30-06 jednoduchým prispôsobením hrdla k projektilu .35 bez akýchkoľvek ďalších zmien. Potom na počesť veľkého špecialistu na zbrane a zároveň vynikajúceho lovca vysokej zveri pokrstil svoj zaujímavý vynález ako .35 Whelen. Výskum Kena Watersa však dokázal, že táto legenda nie je pravdivá.
Tento náboj, veru, vymyslel presne ten človek, ktorého zvučné meno nesie. J.V. Howe z dielne Griffin & Howe pravdepodobne vyrábal iba pušky s odsuvným záverom na objednávku v malom počte, ale nemal veľkú úlohu pri vytváraní jednoduchej, ale efektívnej novej munície.
Townsend Whelen (1877-1961) skonštruoval muníciu .35 Whelen, ktorá dala severoamerickým lovcom veľkej zveri kaliber, ktorého výkon je ekvivalentný strelivu 9,3×62 európskeho pôvodu.
Plukovník Townsend Whelen bol človek s rozmanitým životom. Jeho meno je v USA a Kanade dodnes pojmom. Jeho známe výroky sú citované na každom kroku. Napríklad: „Zaujímavé sú iba presne strieľajúce guľovnice.“ Alebo: „Nikdy nie je chybou zvoliť .30-06“. Nepopierateľne, obe jeho vyhlásenia znejú dobre a sú pravdivé.
Náboj si osvojila firma Remington
Náboj .35 Whelen zostal neštandardizovaný dlho, až do roku 1988. Napriek tomu bol do tej doby známy a populárny, hoci jeho druhovia s podobnými priemermi projektilov sa väčšinou vyrábali v miliónoch počtoch v továrňach a vyrábali sa k nim nielen jedinečné pušky. V strednej a západnej Európe boli rozšírené 9×57 Mauser a 9×56 M.-Sch. V Anglicku a jeho kolóniách chválili .400/350 Nitro Express – pri novej munícii vyrobenej z nejakej inej munície v označení vždy udávajú priemer streliva druhým číslom, zatiaľ čo Američania robia pravý opak; prvým – čo spoločnosť Rigby uviedla na trh v roku 1899. A v roku 1908 nasledovalo .350 Rigby s rovnakým projektilom ale pre opakovačky.
V Amerike sú dobre známe .356 a .358 Winchester a .350 Remington Magnum a niekedy sa komerčne objaví aj .358 Norma Magnum švédskeho pôvodu. Kvôli mnohým podobným kalibrom bolo trochu riskantné štandardizovať „evergreen“ .35 Whelen, ale aj tak si ho osvojila spoločnosť Remington Arms Company a darilo sa jej s ním veľmi dobre.
K náboju najskôr priniesli pušku s odsuvným záverom a so zásobníkom v strede pažby Classic 700 Limited Edition Classic, a potom tiež M. 7600 so zásobníkom vpredu. Na ich najväčšie prekvapenie si za pár mesiacov objednali od nich takmer dvadsaťpäťtisíc pušiek určených pre tento „nový“ náboj. Asi stokrát viac, ako za taký krátky čas očakávali. Počul som, že sa stále dobre predáva, čo spoločnosti prináša pekné výhody, aj keď na ňom nie je nič zvláštne.
Papierová balistika
Jeho „papierová balistika“ sa ani zďaleka nepribližuje priemerným magnumom. Je ale nepopierateľné, že na zver s veľkým telom a silnými kĺbmi je efektívnejší ako 30-06 Springfield. V loveckom dosahu je trajektória jeho 16,2 g strely, ktorá je s ním najpoužívanejšia, podobná dráhe strely .30-06 s 11,7 gramami. Z munícií európskeho pôvodu je azda najpodobnejšia 9,3×62.
Strela Soft Point s hmotnosťou 16,2 gramu .35 Whelen Remington začína na 732 m/s a pri hlavni má energiu 4 340 joulov. Rovnaké údaje platia aj pre náboj H-Mantel 9,3 x 62 RWS s hmotnosťou 16,7 gramov: 780 m/s a 5081 joulov. Ak sa strela 0,35 Whelen vo vyššie uvedenej verzii vystrelí na 100 metrov, odchýlky na 50 metrov sú: +2 cm, na 150 metrov: -8,2 cm. Optimálna strelná vzdialenosť: 145 m. Potom puška vynesie hore 2,5 centimetra na 50 metrov, 4 centimetre na 100 centimetrov, 1 centimeter na 150 metrov a na 200 metrov klesne 15,5 centimetra.
To určite vôbec nie sú zlé hodnoty. Trúfam si tvrdiť, že do dvesto metrov má v praxi rovnakú hodnotu ako každý priemerný magnum, len je oveľa lacnejší a „umiernenejší“. Pušky na to určené sa tiež oplatí vyrobiť s kratšou hlavňou a do zásobníka v strede pažby sa pohodlne zmestí štyri až päť kusov streliva. V prípade magnumov sa zmestia väčšinou len tri a ich hlaveň je výrazne dlhšia. Nebezpečný nie je ani spätný ráz pri streľbe. Jeho prevaha nad menšími kalibrami spočíva v tom, že zasiahne telo zveri na väčšej ploche a spôsobuje väčšie krvácanie.
Na veľkú zver
Frank C. Barnes ho považuje za veľmi dobré strelivo na všetky veľké druhy zvierat žijúce v Severnej Amerike, vrátane občas nebezpečných medveďov hnedých. Craig Boddington vo svojej knihe American Hunting Rifles (Americké poľovnícke pušky) píše, že .35 Whelen opakovane vyskúšal na diviaka európskeho pôvodu, na medveďa a na Aljaške ním ulovil losa. Tam s prekvapením zistil, že obrovské zviera kleslo na kolená tak vzorovo, ako nikdy predtým. Aj keď predtým už strieľal na losy so strelivami .338 Winchester Magnum, .340 Weatherby Magnum, .375 Holland & Holland Magnum a dokonca .416 Remington Magnum. Samozrejme, nemalo by sa zovšeobecňovať z jedného úspešného prípadu – ani slávny spisovateľ tak neurobil, ale účinnosť tejto štandardnej munície je pozoruhodná, aj keď z hľadiska papierovej balistiky nepatrí medzi vynikajúce strelivo.
Bob a Bill Milek testovali .35 Whelen na amerického jeleňa v Montane. K tomu použili Classic Remington s odsuvným záverom, 56-centimetrovou hlavňou M. 700 a ďalekohľadom Bushnell Armor-Sight so zväčšením 3-9x. Na konci svojho dlhého, podrobného a dobre napísaného článku sa zhodli na tom, že do vzdialenosti 250 metrov dokonale vyhovuje na druhy vzrastom pripomínajúce jeleňa hôrneho.
Finn Aagaard, niekdajší texaský lovec a balistický spisovateľ, mal jedinečnú guľovnicu s týmto kalibrom postavenú na Model 98 Mauser. Ľahká, krátka a pohodlná puška. Skolil ňou mnoho endemických jeleňov, viacero dovezených oviec a iné zveri. Jeho najväčšou korisťou bol super tvrdý, odolný, hrubokoží býk nilgau pôvodom z Indie.
.35 Whelen fungoval vo všetkých prípadoch dobre. Príklady stručne prevzaté z literatúry podporujú raison d’être tejto munície v Severnej Amerike. V Európe by bola podobne úspešná, ale len by bola. Prezradím, že nikdy nebude – lebo lokálne náboje 9,3 mm sú schopné toho istého (okrem jedného alebo dvoch slabších, napr. 9,3x72R). Okrem toho sa dajú ľahšie zohnať a sú dodávané s niekoľkými typmi pušiek. Na našom kontinente si preto .35 Whelen volia len lovci vysokej zveri, ktorí chcú byť zaujímaví a jedineční.
Prevzaté z knihy Lászlóa Kovácsa: Kívánatos kaliberek
FOTO: SHUTTERSTOCK, NABOJE.ORG