Pre poľovníka je pes priateľom aj spoločníkom. Nočnou morou každého z nás je, že sa jeho štvornohý kamarát zraní alebo nebodaj sa mu stane niečo ešte horšie.
K zraneniu môže dôjsť pri poľovačke, dohľadávke postrelenej, zranenej zveri ale aj pri prechádzke.
Vlastním niekoľko štvornohých pracantov a na vlastnej koži som okúsila, aké je to bojovať o zdravie psíka. Jeden z mojich psov Gem sa zranil na obyčajnej prechádzke. Nečakane natrafil na diviačicu s potomstvom. V tom čase mal šesť mesiacov, bol mladý, drzý a neskúsený. Bachyňa mu zlomila nohu, ktorú bolo treba operovať. Pre mnohých psov skončili tragicky napríklad dohľadávky čiernej a vysokej zveri.
Tieto skúsenosti ma donútili zamyslieť sa nad tým, ako ochrániť našich kamarátov. V dnešnej dobe je na trhu množstvo produktov, ktoré pomôžu.
Vesty – ochrana pred útokom
Kevlarové vesty pre psov sú vyrobené podľa požiadaviek poľovníkov tak, aby spĺňali najvyššie kritéria. Musia byť pohodlné, dobre viditeľné, musia poskytovať vysokú ochranu najdôležitejších orgánov. Nesmú obmedzovať pohyb, nesmú nasávať vodu a musia byť ľahké.
Vyrábajú sa z niekoľkých vrstiev odolných materiálov, ktoré sú flexibilné a umožňujú neobmezený pohyb psa. Chránia pred útokmi diviačej, vysokej zveri no ochránia aj pred strelným poranením. Ďalšou výhodou je ochrana proti agresívnej vegetácii, či už sú to černice, šípky, bodliaky.
Vesty sú dostupné v reflexných farbách s fluorescenčnými prvkami, aby boli psy dobre viditelné. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach. Záleží len na majiteľovi, akú si vyberie. Vesty v základnom tvare sú vhodné viac pre psy pri durení, tie s ochranou krku a nôh sa využívajú pri dohľadávaní.
Vyskúšala som ich na mojich psoch a možem konštatovať, že som veľmi spokojná. Pochvaľovali si ich aj strelci na spoločných polovačkách, psíkov bolo vidieť už zďaleka. Teplo im v nich nie je. Práca duriča začína na jeseň a končí zhruba na konci januára, v tomto období je počasie chladnejšie. A pri dohladávaní celoročne je práca kľudnejšia, väčšinou precízna na stope, záťaž preto nie je taká vysoká.
Psom vesty neprekážajú a rýchlo si na ne zvykli. Treba si však si uvedomiť, že každý výrobok má svoje limity, a nemôžeme hovoriť o nepriestrelných vestách. Maximálne znížia účinok brokovej a odrazenej strely.

GPS lokátory
Využitie GPS lokátorov vidím vo viacerých situáciách. Jedna z nich nastane vtedy, keď sa psík stratí, zabehne, zaujme ho stopa či zaujímavý pach v lese. Sú však aj prípady, kedy máme pocit, že sa pes túla po lese a on pritom intenzívne prenasleduje zver.
Tieto prístroje, ktoré sa nasadia na obojok, sú dôležitou súčasťou polovačiek a dohľadávok. Niektoré dohľadávky sú dlhé, náročné, trvajú niekoľko hodín. Vďaka nim viete, kde sa pes nachádza, čo robí, či mu netreba pomocť pri zveri alebo zranení.
Súčasné GPS majú množstvo funkcií. Základnou je lokalizácia, na ktorú využívajú GSM sieť pomocou SIM karty alebo satelitný signál a rádiový prijímač. Dosah medzi vysielačom a prijímačom je až 20 km. Sú plne vodotesné, v reflexných farbách, disponujú dlhou výdržou batérii. Tiež sú osvetlené, čo človek ocení v noci.
Medzi ďalšie funkcie patrí kompas, funkcia fence je akustická hranica, beeper – detekcia pohybu, ktorá je ideálna tiež pre výcvik. Mnohé prístroje obsahujú mapy, preto si viete pozrieť trasu, ktorú pes prešiel, zistiť aktuálnu polohu. Ponuka funkcií závisí od značky.
GPS obojky sa začali používať na vrcholových podujatiach, memoriáloch prípadne na klubových skúškach. Na týchto akciách zabezpečujú spravodlivé hodnotenie. Večer sa GPS obojok vezme psom dole a z pamäte prístroja rozhodcovia vyhodnotia jeho prácu – celkovú trasu, ktorú prešiel, to, ako sa správal, intenzitu pohybu, hlásenie zveri.

Ďalšou pomôckou pri zranení psov je lekárnička vybavená základnými potrebami a v neposlednom rade kontakt na veterinára, prípade na kliniku, ktorá poskytuje stále služby.
Jaroslava Lukáčová
