Boli sme na celoštátnej poľovníckej výstave s medzinárodnou účasťou (CVPP). Organizovanie výstav poľovníckych trofejí v päťročných intervaloch má v strednej Európe vyše storočnú tradíciu. Na Agrokomplex do Nitry sa výstava vrátila po jedenástich rokoch. Zároveň sa uskutočnila aj celoštátna a medzinárodné výstavy psov DOG Expo 2016.
Organizátori CVPP 9. až 12. júna – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPaRV SR) a Slovenská poľovnícka komora (SPK) a organizátor DOG Expo 2016, Slovenský poľovnícky zväz, usporiadali výstavy pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Skôr než sa to začalo
Deväťčlenný riadiaci výbor a tridsaťtričlenný výstavný výbor pod vedením riaditeľa PaedDr. Imricha Šubu, PhD.
spolu s pracovníkmi kancelárie SPK mali na prípravu pomerne málo času. Zorganizovanie uvedených výstav si vyžadovalo skúsenosti a plné nasadenie funkcionárov ako aj niekoľko desiatok dobrovoľných spolupracovníkov. Okrem výstavných priestorov v spolupráci s Agrokomplex – Výstavníctvom š. p. v Nitre bolo potrebné zabezpečiť zvoz trofejí, ich triedenie, uskladnenie a nakoniec bodovanie, ktoré v dňoch 2. až 6. mája 2016 zrealizovala štyridsaťčlenná Ústredná hodnotiteľská komisia a CCM hodnotitelia CIC. Predsedom komisie bol Prof. Ing. Juraj Ciberej, CSc. Bodovanie trofejí bolo potvrdené aj Expertmi Medzinárodnej rady pre poľovníctvo a ochranu prírody, ktorá je známa pod celosvetovou skratku CIC. Expertmi CIC pre hodnotenie a bodovanie trofejí boli predseda Prof. Ing. Josef Feuereisel, PhD. z ČR a členovia István Vadász z MĽR a Ing. Dušan Krajniak, PhD. zo SR. Nasledovalo spracovanie a vydanie katalógu, inštalovanie trofejí, expozícií a diorám.
Trofeje v číslach
Hneď pri hlavnom vchode do výstaviska, vľavo v pavilóne F bolo vystavených 832 trofeji zveri, a to: jeleň lesný – 97 plus 1 ulovený slovenským poľovníkom v Maďarsku. Jedenásť trofejí bolo nad 230 bodov (5 zo zverníc a 6 z voľných revírov). Ďalej daniel škvrnitý 175, z toho 21 trofejí nad 205 bodov (7 zo zverníc a 14 z voľných revírov). Srnec lesný – 134, pričom žiadna trofej nedosiahla hodnotu nad 180 bodov. Muflón lesný – 115, z toho 8 trofejí nad 230 bodov (7 zo zverníc a 1 z voľného revíru). Diviak lesný – 175, z toho 9 trofejí nad 130 bodov (1 zo zvernice a 8 z voľných revírov). Jazvec lesný – 52, líška 59 plus 1 ulovená českým poľovníkom v ČR. Šakal – 9 lebiek plus 1 deka. Vlk – 10, rys 1. Medveď – 4 lebky plus l deka. Z uvedených trofejí bolo hodnotených a obodovaných 91 jeleňov, 172 danielov, 107 muflónov, všetky diviačie kly, lebky líšok, vlkov, jazvecov a 1 lebka rysa. U 23 trofejí boli prevzaté bodové hodnoty, ktorými boli obodované medzinárodnou komisiou CIC v roku 2012 na lesníckych poľovníckych dňoch v Leviciach a v roku 2014 v kaštieli Betliar. Všetky boli zaevidované v medzinárodnej databáze trofejí CIC.
Naše rekordy
Veľmi potešiteľné je, že na výstave boli zaregistrované aj nové slovenské rekordy a to: daniel škvrnitý 225,25 bodov CIC, strelec Ing. Arpád Figura, PhD., revír Raková, okres Skalica v roku 20012; muflón lesný 236,35 bodov CIC, strelec L. Sedmák, revír Petrovec, okres Poltár v roku 20013. Dokonca dve trofeje muflóna lesného sa dostali aj do svetového rebríčka: druhá najsilnejšia trofej na svete 254,80 bodov CIC, strelec Vladimír Stračina, zverník Mrázov Kopec, okres Žiar nad Hronom v roku 20015 a tretia najsilnejšia trofej na svete 257,70 bodov CIC, strelec Jozef Gíbl, zverník – Zvernica pod Hrancom, okres Ilava v roku 20012. Tiež je potešiteľné, že oproti predchádzajúcej CVPP v roku 2011 v Bratislave stúpol počet vystavovaných trofejí v Nitre o 159 (zdroj: Ing. Štefan Engel, PhD., tajomník Ústrednej hodnotiteľskej komisie).
Výrobcovia a predajcovia
Na výstave nechýbali expozície a stánky výrobcov a predajcov zbraní, streliva, pozorovacej a streleckej optiky, oblečenia, obuvi, nožov, výrobkov z dreva, kostí a parožia ako aj šperkov zo zlata s kombináciu kelcov a ostatného výstroja pre poľovníkov, rybárov, turistov, ale aj širokú nepoľovnícku verejnosť. Impozantnou expozíciou sa predstavila firma IBO.sk z Trenčína, M-HUNT a TRAPPER, Čadečka – Čadca, Lovinterier zo Senice a veľa ďalších. Príjemným spestrením boli veľmi pekné diorámy s preparátmi zveri, obrazy a olejomaľby zveri, vtákov a prírody.
Každý zo štyroch dní výstavy mal svoje motto.
9. jún – Deň poľovníckej odbornosti. Vo štvrtok výstavu slávnostne otvoril Ing. Tibor Lebocký, PhD., prezident SPK a SPZ. Na SPU v Nitre sa uskutočnil odborný seminár Funkcie a úloha poľovníctva v súčasnej spoločnosti. Na galérii pavilónu A vo video kútiku sa uskutočnil ďalší odborný seminár k plemenu tatranský durič. premietali sa tu filmy z medzinárodného filmového festivalu, na vonkajšom pódiu bola prednáška o vývoji poľovníckej hudby s ukážkami sokoliarstva a vábenia jeleňov a ostatnej zveri. Počas celej výstavy mali návštevníci možnosť popozerať si vystavené terénne automobily Mercedes a s deťmi sa venovať lesnej pedagogike v pavilónoch S a F.
10. jún – Deň slovenského sokoliarstva a poľovníckej kynológie. Piatok sa začínal prednáškou Ing. Bohumila Straku, Ph.D., zástupcu Klubu sokolníků ČMMJ v IAF a Ing. Alojza Kaššáka, prezidenta SKS pri SPK na tému Sokoliarstvo – žijúce dedičstvo ľudstva. Po nej boli odovzdané pamätné medaile SKS pri SPK pri príležitosti 45. výročia organizovaného sokoliarstva na Slovensku zahraničným sokoliarskym klubom, inštitúciám, organizáciám a jednotlivcom zo Slovenska. Následne SKS pri SPK a ZŠ s MŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach predviedli návštevníkom odovzdávanie sokoliarskych vedomostí mladej generácii a predstavili možnosti vzdelávania v sokoliarstve na Slovensku. Program pokračoval ukážkami plemien poľovných psov a druhov dravcov, ktoré sa využívajú v sokoliarstve.
11. jún – Deň poľovníckej kultúry. V sobotu doobeda sa uskutočnila súťaž vo varení poľovníckeho guľášu o pohár prezidenta SPK. Na vonkajšom pódiu sa prezentoval Klub slovenských poľovníčok pri. Do života bola uvedená poľovnícka kniha autora Štefana Rempera „Pol života v gemerských chotároch“. Slovenský rybársky zväz sa prezentoval prednáškou Rybožraví predátori. Poobedie patrilo medzinárodnej súťaži vo vábení jeleňov o pohár prezidenta SPK. Po nej sa prezentovali členovia Klubu trubačov Slovenskej republiky pri SPZ.
12. jún – Deň poľovníckeho umenia. V nedeľu sa začínalo na vonkajšom pódiu pavilónu F predstavením poľovníckej tvorby akademického maliara Ladislava Sulíka, vyhlásením výsledkov fotosúťaže Zlatý jeleň Slávu Štochla 2016 a výsledkov medzinárodného filmového festivalu.
Nitra – mesto kynológie
V rámci DOG Expo 2016 sa počas výstavy konala svetová špeciálna výstava slovenských národných plemien za účasti 661 psov, z toho 30 slovenských hrubosrstých stavačov, 89 slovenských kopovov, 40 slovenských čuvačov a 402 československých vlčiakov. Ďalej sa uskutočnila celoštátna výstava psov všetkých plemien. DOG Expo 2016 pokračovalo medzinárodnou výstavou psov Grand Prix Slovakia a Derby Winner Show. Celkovo sa na výstavách zúčastnilo a rozhodcovia hodnotili 6 106 psov.
O výstave povedali
Ing. Slavomír Karaš a Mgr. Ján Holub, pedagógovia zo SOŠ lesníckej v Prešove: „Keďže sme sa ako vystavovatelia zúčastnili na predchádzajúcich CVPP v Brne, Nitre a Bratislave, máme možnosť porovnávať. Na predošlých výstavách bolo viac vystavovateľov, viac techniky využívanej v lesníctve, poľovníctve a viac predajcov zbraní a streliva. Na druhej strane je táto výstava výhodná z pohľadu dostupnosti z celého Slovenska, čo sa odzrkadlilo na návštevnosti najmä z východu
Slovenska Musíme vyzdvihnúť, že organizačne je spolupráca s vystavovateľom lepšia v porovnaní s minulými výstavami.
Viktor Ňachaj (60 rokov), lesník na LS Kokošovce, OLZ Prešov: Som veľmi spokojný. Najviac sa mi páčili expozície v pavilóne F, kde sú krásne trofeje a deka medveďa. V predajných stánkoch sú pekné výrobky z parožia. Som prekvapený, že je tu veľa sprievodných akcií. Nuž a atmosféra v autobuse pri cesta tam aj späť je príjemná. Konečne sa po piatich rokoch stretnete s kolegami, pretože pre robotu ani niet času sa porozprávať. Príjemne ma prekvapil prístup vystavovateľov, ochota a informovanosť personálu. Jeden deň je málo, kto neprišiel, môže ľutovať!
Ing. Eliáš Vajči, Trnava: Dobré priestorové rozloženie, ale podľa katalógu sa mi zdá, že nie je vystavená ani polovica trofejí, čo je škoda.