Čo nám prezradí niekoľko kúškov peria?
Genetické testovanie, ktoré sa postupne stáva lacnejším a rutinnejším postupom, sa čoraz častejšie využíva vo vedeckom výskume. Analýzou dedičného materiálu vtákov sa na účely izolácie jedincov, skupín, populácií alebo mapovania vzťahov medzi jedincami používajú tzv. genetické markery. So všeobecným rozšírením metód genetického testovania sa do popredia dostáva otázka, ako získať dostatok kvalitných vzoriek od čo najväčšieho počtu jedincov, pokiaľ možno s použitím minimálnych alebo neinvazívnych metód, bez toho, aby sa poškodil jedinec, ktorý vzorku poskytol.
Jednou z takýchto metód odberu vzoriek v ornitologickom výskume je extrakcia DNA z peria. To sa môže uskutočniť odberom vzorky zo špičky peria, ale v prípade väčších pier sa na získanie genetického materiálu môže použiť aj krvná zrazenina z distálneho pupka peria. Najšetrnejším riešením pre vtáky je použitie vyleteného peria, ktoré sa nazbieralo v okolí hniezda počas sezóny hniezdenia. Túto metódu použila aj Maďarská ornitologická a prírodovedná spoločnosť a Slovenská asociácia pre ochranu dravcov na zber vzoriek pre štúdie populačnej genetiky a populačnej dynamiky hniezdiacich orlov kráľovských v Karpatskej kotline.

V našich vlastných štúdiách sme chceli zistiť, či sa táto metóda dá použiť na získanie DNA v dostatočnom množstve a kvalite na genetické štúdie v prípade sluky lesnej, ktorá je oveľa menšia ako orol skalný. Vzhľadom na horšiu kvalitu DNA v zhodenom perí a veľmi nízky počet hniezdiacich slúk v Maďarsku by bola malá šanca na zber zhodeného peria, preto sme testovali, či sú vzorky peria z vtákov zozbieraných v rámci programu monitorovania slúk vhodné na extrakciu dostatočného množstva DNA (obrázok 1).Použiteľnosť vzoriek DNA sa testovala pomocou PCR reakcie na analýzu in vivo.

Na účely štúdie sme od vybraných 20 slúk známeho pohlavia (pitvaných) ulovených v oblasti Šopronu odobrali kormidlové perie, ktoré boli po uskladnení v mrazničke zaslané do laboratória Národného centra pre biodiverzitu a ochranu genofondu. Na genetické testovanie sa potrebné množstvo dedičného materiálu odobralo z krvnej zrazeniny z distálneho pupka peria (obrázok 2-3).
U všetkých vzoriek sa podarilo úspešne vykonať určenie pohlavia, 11 z 20 vzoriek boli sliepky a 9 kohúty (obrázok 4).Tieto výsledky naznačujú, že aj v prípade takého malého vtáka, akým je sluka hôrna, perie obsahuje DNA dostatočného množstva a kvality.

Na základe našich výsledkov možno konštatovať, že čerstvé vzorky peria odobraté po love by boli vhodné na genetické analýzy vyžadujúce veľké množstvo vzoriek, ako sú napríklad populačno-genetické štúdie, pretože sa z nich dá získať DNA dostatočnej kvality a množstva na genetickú analýzu. Hlavnou výhodou tohto spôsobu zberu vzoriek je, že si nevyžaduje žiadne špeciálne školenie ani vybavenie na odber a skladovanie vzoriek, takže do zberu vzoriek sa môže zapojiť široký okruh poľovníkov a ochranárov. Vzorky peria, ktoré sa ľahko odoberajú a ľahko skladujú v mrazničke, by vo všeobecnosti mohli nahradiť vzorky svalového tkaniva, s ktorými sa ťažšie manipuluje a ktorých skladovanie je zložitejšie.
Výskum University of Sopron