Nová dimenzia
Načo by nám bol nový kaliber? Túto otázku si kladie mnoho poľovníkov. V skutočnosti však existuje celá rada dobrých dôvodov rozhodnúť sa pre 8,5×55 Blaser.
V poľovníctve sa toho za posledné desaťročia veľa zmenilo, a s tým aj požiadavky na poľovné zbrane a strelivo. Najprv zohrali úlohu zvýšené stavy diviačej zveri, a spoločné poľovačky začali byť čoraz významnejšie.
Jeden z najrozšírenejsích kalibrov guľovníc 7 mm sa pri nich nejavil dosť účinný. Pri nočnej postriežke sa dbalo na to, aby postrelený kus diviačej zveri čo najskôr po výstrele zhasol, preto sa začali používať vačšie kalibre. No nie každý poľovník bol úspešnejší so silnejšími kalibrami ako napríklad 9,3. Silný spätný náraz nie je pochuti každému a väčšinou je dôvodom nešťastného zaváhania. Kvôli tomu sa kalibre ako .308 Win. alebo .30-06 dostali viac do popredia. S priemerom strely o čosi väčším než 7 mm, ale citeľne slabším spätným nárazom než pri 9,3, sa najskôr zdalo, že sa sa našlo praktické a skutočne univerzálne riešenie.
„Diera“ v ponuke kalibrov
Napriek tomu bola na trhu medzi kalibrami .30 a 9,3 mm výrazná diera, čo sa týka priemeru strely. Hoci kaliber .338 Win.Mag. bol v ponuke najdlhšie, nezískal si veľkú popularitu v precíznosti. Nemecký odborný žurnalista Werner Reb uznal túto dilemu medzery medzi kalibrami včas. Kalibrom 8,5×63 (R), ktorý vyvinul, navrhol nielen nezvyčajne univerzálne použiteľné náboje, ale mal aj vyhliadky na využitie v kratších hlavniach. Ako sa to hovorí v kruhoch výrobcov hlavní? Pre optimálnu precíznosť by mala byť hlaveň tak krátka, ako sa len dá, a len tak dlhá ako je potrebné. Žiaľ, sériová výroba bola zamietnutá. Možno boli tieto vyhliadky v tej dobe príliť pokrokové.
Otázka bezolovnatosti
S prichádzajúcim a čiastočne núteným zavádzaním tzv. „bezolovnatých“ striel čelil kaliber .30 predovšetkým pri poľovačke na diviačiu a vysokú zver kritike. Diskusie o nedostatočnom smrteľnom účinku sa však častokrát viedli neodborne. Napriek tomu sa čoskoro ukázal trend, podľa ktorého „bezolovnaté“ strely s vyššiou rýchlosťou a väčším priemerom strely preukazujú výrazne lepší účinok za rôznych poľovných podmienok.
Tlmiče hluku toho veľa zmenili
Na výstave poľovných zbraní mal medzičasom premiéru produkt, ktorého použitie sa poľovníkom zdalo podozrivé. Išlo o tlmič hluku, ktorého by sa dnes mnohí poľovníci nedokázali vzdať. No keďže tlmiče výrazne predžujú zbrane, začali do hry vstupovať čoraz viac kratšie hlavne s cieľom udržať celkovú kompaktnú dĺžku. Toto však bráni želanej vyššej rýchlosti strely.
Výrobcovia streliva na to zareagovali špeciálnymi laboráciami používaných štandardných kalibrov. Tým docielili aj v spojení s krátkymi hlavňami úctyhodné výkony. Veľký priemer strely, ktorý sa postará o čo najlepší smrteľný účinok, ako aj možnosť mať dispozícii široké rozpätie druhov a hmotnosti strely, sa tým nedosiahol.
Konečne perfektné riešenie
A tak prišiel čas na nový kaliber 8,5×55 Blaser vyvinutý v spolupráci s dcérskou spoločnosťou RUAG Norma. Zjednocuje celkové aktuálne know-how renomovaného výrobcu streliva s praktickými skúsenosťami Blaseru. V súčasnosti dostupné laborácie s hmotnosťou strely 9 g až 14,9 g pokrývajú takmer jedinečné spektrum možností nasadenia a dosahujú dokonca aj pri veľmi krátkych hlavniach stále obdivuhodnú rýchlosť strely. Nikdy sme pojem „univerzálny kaliber“ nepoužívali radi. Pri novom kalibri 8,5×55 Blaser to môžeme s čistým svedomím urobiť.
Gunther Stoschek, magazín Passion, FOTO: Gunther Stoschek a Paul Brilisauer