V poslednej dobe narastá záujem o poľovné psy hlavne medzi laickou verejnosťou. Okrem obľúbených zlatých a labradorských retrieverov sa do popredia dostávajú stavače, ktoré zaujmú svojou eleganciou a nie raz zaujímavých sfarbením.
Weimarské stavače, maďarské vyžly a nemecké krátkosrsté stavače patria medzi najčastejšie vyhľadávané poľovné plemená. Medzi malými plemenami si stále udržujú svoj prím jack russel teriéry a jazvečíky. Tieto psy sa často ukazujú ako „problémové psy“, ktoré ich majitelia nezvládajú, vzhľadom na ich temperament a potrebu fyzickej a psychickej práce. Stále sú laickou verejnosťou v tomto smere podceňované. Sú ale aj majitelia, ktorí sa práve vďaka ich domácemu miláčikovi dostanú k poľovnému výcviku a ku skúškam a nie raz ich to nadchne k ďalšej práci so psom.
Medzi poľovníkmi sú stále obľúbené nemecké stavače (krátkosrsté a drsnosrsté), bavorské farbiare, jazvečíky a z teriérov jagdteriéry a welšské teriéry. Medzi mladou generáciou poľovníkov sa stále častejšie stretávame aj – v našom ponímaní – s „exotmi“, ktoré sa osvedčujú ako výborní pomocníci pri rôznych poľovačkách. Medzi nimi nájdeme lajky, nemecké prepeličiare alebo menej známe retrievery.
Pre obe skupiny majiteľov a poľovníkov prinášame prehľadný článok o poľovných skúškach.
Poľovná upotrebiteľnosť psa
Aby sa pes poľovného plemena mohol zúčastňovať poľovačiek – či už na individuálnych dohľadávkach alebo spoločných poľovačkách na diviačiu alebo drobnú zver, musí spĺňať niekoľko požiadaviek. V prvom rade musí mať poľovný pes preukaz o pôvode psa. Bohužiaľ, stály problém s množiteľmi psov bez PP zasahuje aj do tejto sféry a nie raz sa poľuje ilegálne aj s takýmito psami.
Dnes sa už šteniatka s PP povinne čipujú ešte pred odchodom od chovateľa do nových domovov, takže ďalšia požiadavka o čipovaní je už splnená. Nasleduje náročný výcvik psa na poľovné skúšky, ktoré psa poľovne upotrebia. Až po splnení skúšky sa pes stáva poľovne upotrebiteľným psom (PUP) a môže sa používať na prácu so zverou v praxi.
Na poľovných skúškach sa preveria aj vrodené vlohy psa, ktoré sú dôležitým činiteľom pri čistokrvnom chove psov.
Organizovaním poľovných skúšok je poverená Slovenská poľovnícka komora, resp. jej organizačné zložky. Poľovné skúšky môžu organizovať aj jednotlivé chovateľské kluby spadajúce pod Slovenský poľovnícky zväz (SPZ).
Druhy a zameranie
Všeobecne sa skúšky rozdeľujú na skúšky pre stavače a malé plemená, resp. retrievery. Prehľad skúšok organizovaných SPK:
jesenné skúšky stavačov (JSS)
jesenné skúšky malých plemien (JSMP)
jesenné skúšky retrieverov (JSR)
lesné skúšky stavačov (LSS)
lesné skúšky malých plemien (LSMP)
lesné skúšky retrieverov (LSR)
farbiarske skúšky stavačov (FSS)
farbiarske skúšky malých plemien (FSMP)
farbiarske skúšky retrieverov (FSR)
skúšky retrieverov z prinášania malej zveri (SRPMZ)
špeciálne skúšky z vodnej práce (VP)
všestranné skúšky stavačov (VSS)
všestranné skúšky malých plemien (VSMP)
všestranné skúšky retrieverov (VSR)
skúšky v brlohárení (BL)
farbiarske skúšky duričov (FD)
skúšky duričov (SD)
predbežné skúšky farbiarov (PF)
individuálne hlavné skúšky farbiarov (IHF)
Na všetkých druhoch skúšok môžu psy získať poľovnú upotrebiteľnosť pre dohľadávanie a prácu s jednotlivými druhmi zveri.
Na dohľadávanie srnčej zveri: FSS, FSMP, FSR, LSS, LSMP, LSR, VSS, VSMP, VSR, IHF.
Na dohľadávanie diviačej zveri: FD, SD, IHF.
Na dohľadávanie jelenej, muflónej a danielej zveri: PF, IHF.
Na prácu s malou zverou a na použitie psa na spoločných poľovačkách na malú zver: JSS, JSMP, JSR, LSS, LSMP, LSR, VSS, VSMP, VSR, VP, SRPMZ.
Na spoločných poľovačkách na diviačiu zver: SD.
Na prácu pod zemou – v brlohoch: BL.
Kompletný zoznam psov poľovných plemien, ktoré môžu absolvovať skúšky PUP, sa nachádza na webovej stránke SPZ.
Ako sa dostanem na poľovné skúšky
V prvom rade treba mať patrične pripraveného poľovného psa na dané skúšky. Na skúškach je zakázané zúčastniť sa s hárajúcou alebo laktujúcou sukou a s chorými psami. Určite je potrebné poznať skúšobný poriadok a disciplíny, ktoré sa na skúškach skúšajú. Poľovnícka tradícia diktuje vhodné oblečenie a výstroj pre psa, a taktiež spôsoby, ktoré sú v spoločnosti medzi poľovníkmi vyžadované – napríklad poľovnícky pozdrav, správanie sa pri spoločnej prezentácii apod. Pred vlastným nástupom na skúšky je užitočné navštíviť poľovné skúšky organizované buď miestnou organizačnou zložkou SPZ alebo chovateľským klubom, pod ktoré spadá vaše plemeno, ako korona – teda návštevník poľovných skúšok. Aj korona sa musí riadiť pokynmi rozhodcov alebo vedúceho skúšok, aby návštevníci a diváci nijak nezasahovali do chodu skúšok.
Kalendár klubových poľovných skúšok je väčšinou dispozícii na webových stránkach chovateľských klubov alebo vám poskytne informácie miestna obvodná poľovnícka komora. Asi mesiac pred skúškami sa zverejnia propozície a prihlášky na skúšky, ktoré je potrebné preštudovať, vyplniť a poslať aj s poplatkom ešte pred uzávierkou prihlášok.
Čo potrebujem
Vzhľadom na rôzne podmienky a prostredie, kde sa skúšky konajú, je odporúčané vhodné oblečenie a pevná obuv. Oblečenie by malo ctiť poľovnícku tradíciu, žiadne krikľavé farby, ani šuštiaky nie sú na takúto spoločenskú udalosť vhodné. Oblečenie by malo byť v prírodných farbách a ideálne bez maskáčového vzoru. Klobúk ako doplnok nie je nutný, ale určite dobre padne v zime aj pod slnkom.
Výstroj psa by mal obsahovať kožený, prípadne retiazkový obojok a vodiaci remeň buď kožený alebo nylonový v prírodných farbách. Záleží podľa druhu skúšok, aký typ zvolíme – na farbiarskych skúškach by mal mať pes široký farbiarsky obojok a dlhý farbiarsky remeň. Na skúškach z vodných prác je ideálne mať na psovi obojok, ktorý je rýchlo snímateľný (napríklad field trialové vodidlo), aby sa pes za obojok nezachytával v hustom tŕstí.
Ak je pes učený na píšťalku, určite si ju so sebou zoberte. Pred skúškami skontrolujeme a pribalíme preukaz o pôvode psa a očkovací preukaz, resp. petpas, v ktorom by mali byť platné očkovania proti besnote a infekčným chorobám. Ošetrenie proti vonkajším parazitom, obzvlášť proti kliešťom, je vhodné vzhľadom na prostredie, kde sa skúšky budú konať. Do batohu si treba pribaliť aj misku a vodu pre psa a ak je pes zvyknutý oddychovať na svojom mieste – v kennelke alebo na vlastnej deke, nie je na škodu ju zobrať. Pes si tak môže medzi disciplínami alebo po skúškach pohodlne oddýchnuť. Môžete si so sebou zobrať aj desiatu, ale o obed je väčšinou postarané formou dobrého divinového guláša pre všetkých účastníkov skúšok.
Priebeh poľovných skúšok
Po príchode na stanovené miesto a stanovený čas prebehne registrácia účastníkov, kontrola očkovacích preukazov a čipov psov. Až po kontrole všetkých účastníkov a ich psov sa otvoria skúšky.
Každý účastník si vyžrebuje vlastný žreb s číslom, ktoré určuje poradie na jednotlivých disciplínach skúšok. Podľa tohto poradia budú účastníci nastupovať na jednotlivé disciplíny. Každý účastník so psom má rozhodcovskú tabuľku u rozhodcov, kde zapisujú známku po každej disciplíne.
Na konci sa vynásobí bodové hodnotenie s koeficientmi a súčet bodov určuje umiestnenie a poradie účastníkov. Rozhodcovské tabuľky sú k dispozícii na webových stránkach SPZ. Po preskúšaní všetkých disciplín a všetkých psov sa znovu všetci zídu na spoločnom stanovisku, kde prebehne vyhodnotenie skúšok aj s odovzdávaním rozhodcovských tabuliek, preukazov o pôvode psa so zapísaným výsledkom skúšok a gratuláciami.
Známkovanie a hodnotenie
Jednotlivé disciplíny sa hodnotia známkami 4 až 0. 4 je najvyššie bodové ohodnotenie – teda výborne, 3 – veľmi dobre, 2 – dobre, 1 – dostatočne, 0 znamená neobstál v disciplíne a skúšku nespravil. Väčšinou, ak pes dostane na jednej disciplíne 0, nevylučuje ho to z ďalšieho posudzovania. Ak má vodič záujem pokračovať, rozhodcovia posúdia psa na zvyšných disciplínach, konečné ohodnotenie sa však nezmení.
Dôležitosť a náročnosť jednotlivých disciplín je vyjadrená koeficientom, ktorým sa násobí udelená známka. Súčtom bodov zo všetkých disciplín je určený celkový prospech psa. V tabuľkách pre jednotlivé skúšky je uvedený najnižší počet bodov pre získanie I., II. alebo III. ceny a tak isto aj limitná známka z jednotlivých disciplín pre tú-ktorú cenu.
Všeobecné pravidlá
Na všetkých skúškach je zakázané psa trestať akýmkoľvek spôsobom. Ak k tomu dôjde, rozhodca môže psa zo skúšok vylúčiť. Užívanie alkoholických nápojov je na skúškach zakázané. Každý majiteľ je za svojho psa plne zodpovedný a hradí škody spôsobené psom.
Field Trial
Anglické slovné spojenie Field Trial možno preložiť doslovne ako „poľná súťaž“ alebo „poľná skúška“. Field trialy sa usporadúvajú zvlášť pre stavače, retrievery a vodné psy. Majú za úlohu vyberať najlepšie jedince, ktoré by predávali svoje kvalitné gény ďalším generáciám.
Dôraz sa kladie na vrodené vlastnosti, u stavačov je to hľadanie, rýchlosť, štýl hľadania, vystavovanie, postupovanie, priznávanie a vytrvalosť. Je dôležité, aby bol pes ovládateľný vodičom, ale aby preukázal aj samostatnosť pri hľadaní.
Vo Field Triale stavačov sa skúšajú psy vo dvojiciach. Skúša sa podľa medzinárodného skúšobného poriadku pre veľké poľné hľadanie anglických stavačov, ale zúčastniť sa môžu všetky plemená stavačov bez rozdielu. Absolvovaním FT nezíska pes poľovnú upotrebiteľnosť.
U retrieverov sa sledujú prirodzené vlohy na dohľadávanie strelenej zveri, správny temperament, dobrý marking (pamätať si poradie a miesto dopadu ulovenej zveri), dobrý čuch, mäkký úchop a iniciatívna práca.
Field Trial retrieverov má národný (NFTR) alebo medzinárodný charakter (MFTR), kde sa skúša podľa medzinárodného skúšobného poriadku. Najčastejšie sa poľuje na bažanty alebo potom na kačice, jarabice alebo kuropty.
Viktória Bašťovanská