Zriedkavý a vydarený
Americkí a európski horskí lovci 20. storočia sa od seba v jednom bode výrazne líšili rovnako, ako v súčasnosti.
Američania sa po skalnatej divočine prechádzali s maximálne zjednodušenými puškami s točným kĺzavým záverom. Na starom kontinente sa väčšej obľube tešili tzv. gavalierske guľovnice. Boli to väčšinou zbrane so sklopnou hlavňou, zriedkavejšie jednorazovky s blokovým záverom.
Ich výhodou voči opakovačkám je, že hoci majú dlhšiu hlaveň, sú kratšie, ľahšie, lepšie padnú do ruky a podľa autora týchto riadkov – aj oveľa krajšie. Samozrejme aj dnes sa nájde lovec kôz, ktorý poľuje gavalierskou zbraňou v krajine, nad ktorou krúžia supy medzi skalnatými štítmi. Zároveň existuje nemalé množstvo Európanov, ktorí si radšej volia opakovaciu pušku so špeciálnou konštrukciou.
„Najpoľovníckejšiu“ pušku si však vyberajú viac v Európe než na druhom brehu oceánu. Možno to ovplyvňujú tradície, ale pri rozhodovaní celkom isto svoju úlohu zohráva aj praktická stránka. Pravda je, že s gavalierskou puškou sú opakovania náročné, ale vždy je dôležitý prvý výstrel. Toto pravidlo platí najmä v horách. Túto úžasnú jednorazovku skonštruovali na nábojnicu, v ideálnom prípade s obrubou, ktorá nemá pomerne vysoký tlak plynu, charakteristická je pre ňu výnimočne dobrá trajektória. To sa väčšinou dá dosiahnuť len so strelivom s malým priemerom a malou nábojnicou, napríklad pomocou legendárneho 7x75R Super Express vom Hofe. O tomto náboji koluje množstvo nesprávnych údajov v odbornej literatúre, na internete a aj inde.
Strelivo patentoval Gehmann
Viacerí tvrdohlavo tvrdia, že ho v roku 1939 vynašiel Ernst August vom Hofe, ktorého meno sa objavuje aj v názve. Pravda je, že vom Hofe v tom roku, a možno aj trochu neskôr, vykonával pokusy so strelivom tohto priemeru, ktoré vložil do nábojnice 8x75RS Behr. Podľa niektorých zdrojov bolo k nemu vyrobených aj niekoľko pušiek. Avšak počas druhej svetovej vojny balistický odborník chtiac-nechtiac prerušil svoje výskumy v oblasti poľovníckeho streliva, lebo spoločne s ďalšími vedcami bol nútený zúčastniť sa vývoja nemeckej „zázračnej zbrane“. Ak by Adolfovi Hitlerovi zostávali ešte jeden-dva roky, pravdepodobne by bola ich predstava zavŕšená úspechom. K tomu našťastie nedošlo a Tretia ríša padla.
E.A. vom Hofe zomrel 4. mája 1945 uprostred obrovského chaosu. Jeho podnikanie však prežilo, a v polovici 50. rokov ho odkúpil dvadsaťštyrinásobný nemecký majster v streľbe Walter Gehmann, či skôr prebral. On bol ten vynikajúci konštruktér, ktorý skonštruoval jednu z mojich obľúbených pušiek Mauser Model 66. Gehmann od roku 1957 pokračoval vo vom Hofeho 7mm „Höchstleistungspatrone“ experimentoch s takým úspechom, že ho v roku 1958 nechal patentovať. Túto vydarenú muníciu so skromnosťou pomenoval po vom Hofem. V 60. rokoch čiastočne upravil hrdlo nábojnice. Zároveň mierne pozmenil dĺžku a pôvodný 50° uhol zrejme z praktických dôvodov znížil na 30°. A tu by autori rozličných balistických diel dodali: a od tých čias k tomuto strelivu používali nábojnicu 9,3x74R. Toto tvrdenie je mätúce. Veď aj predtým bol základ rovnaký, keďže 8x75RS pôvodne plánovali na nábojnicu 9,3x74R. A tak teda, v podstate, nedošlo k žiadnej zmene dielov.
Šetrný k hlavni
Počiatočná rýchlosť s 8-gramovým strelivom Torpedo Stopring (čo je taktiež vynález Gehmanna) vyrobeného v DWM bola 1056 m/s, kým pri 11-gramovom strelive s rovnakým dizajnom bola rýchlosť 935 m/s. A to sa zhruba vyrovná 7mm Remington Magnumu do opakovacej pušky, avšak pri oveľa nižšom tlaku plynu, len pri 3600 baroch. To je dôležité preto, lebo k nemu skonštruované guľovnice dlhšie vydržia v stave „zacielenia na zver“.
K hlavni vysokej kvality sa chová šetrne a napriek vysokej dávke pušného prachu je vždy možné pušku ľahko otvoriť, nikdy nedochádza k pnutiu. Spätný ráz vznikajúci pri streľbe nie je príliš silný. Priemerný poľovník ho znáša ľahko. O výrobcoch tohto streliva poskytuje zaujímavé informácie aj Dr. Zoltán Attila v druhom zväzku svojho diela: „Pre spoločnosť Gehmann náboje vom Hofe vyrábala DWM (Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken AG Karlsruhe), následne jej nástupnícka spoločnosť (od roku 1945) IWK (Industrie-Werke Karlsruhe AG). IWK sa v roku 1970 spojila s Keller und Knappich GmbH (Augsburg) a niesol meno Industrie-Werke Karlsruhe Augsburg AG (IWKA). Výrobu časti nábojníc a streliva prebrala RWS (Dynamit Nobel) napr. (strelivá Original Brenneke) a švédska AB Norma Projektilfabrik výrobu nábojov vom Hofe, ktoré sa aj naďalej dostávajú do obehu pod značkou vom Hofe.“
K dnešnému dňu, žiaľ, už aj Norma – pravdepodobne nadobro – ukončila výrobu strelív vom hofe. Nedávno sa však dalo zohnať aj od spoločnosti Kettner. Dokonca s dvomi typmi streliva. Pri 9,1-gramovom Nosler Ballistic bola Vo: 1006 m/s, Eo 4591 joulov, kým pri 11,3-gramovom Nosler Partition boli tieto dve hodnoty: 901 m/s a 4603 J.
Na väčšie vzdialenosti
7x75R Super Express von Hofe má úžasnú trajektóriu, preto je to munícia vhodná do hôr alebo na priestranné stepi a savany. Vynikajúco poslúži tiež pri bežnej strelnej vzdialenosti a každom druhu európskej vysokej zveri.
Dobrým príkladom je staršia verzia s 9,1-gramovým strelivom Nosler Partition od spoločnosti Norma: Vo: 1006, Eo: 4611 joul, optimálna strelná vzdialenosť. 210 metrov. V tomto prípade zbraň vynáša dohora na 100 metroch 39 mm, na 150 metroch 41 mm, na 200 metroch 11 mm, avšak pri 300 metroch vynáša o 149 mm nižšie. Je potrebné spomenúť, že jednou zo základných podmienok tohto špičkového výkonu je od priemeru dlhšia 700 mm hlaveň. To však pri guľovnici so sklopnou hlavňou, ktorá nemá dlhé puzdro, záver ani zásobník, nenarúša dizajn zbrane a neohrozuje ani jej vyváženie. Na jeleňa alebo na hone na diviaky je „kráľovský kaliber“ 9,3x74R ideálnejší, ale aj tento 7mm je použiteľný. Na horskú zver, kamzíky, divé kozy, divé barany, je úplne úžasný.
Solventnejší nemecko-rakúski Hochwildjägeri, lovci vysokej zveri, si s obľubou vyberajú práve toto strelivo, ak k nemu nájdu v nejakej remeselníckej dielni skonštruovaný Kipplaufwaffen alebo gavaliersku guľovnicu. A ak nie, „vyskladajú“ si ju sami podľa svojej telesnej konštrukcie.
V každom prípade tento lovecký náboj s obrubou a s vynikajúcimi balistickými vlastnosťami nepatrí medzi najčastejšie. Dá sa zohnať u menších spoločností a je len dobre, ak majiteľ k strelivu sa hodiacej pušky je dobrý v opätovnom nabíjaní. Takto vie výrazne obmedziť vysokú cenu streliva.
Kto rád strieľa, a aj vie presne strieľať do diaľky, a obľubuje zriedkavé náboje, celkom určite ocení slávny 7x75R Super Express vom Hofe, a s radosťou a v neposlednom rade úspešne s ním môže poľovať na rôznu, nie nebezpečnú vysokú zver.
Prevzaté z knihy Lászlóa Kovácsa:
Kívánatos kaliberek