Medzinárodná rada pre poľovníctvo a ochranu zveri
Medzinárodná rada pre poľovníctvo a ochranu zveri (CIC) je politicky nezávislý, mimovládny poradný organ, ktorý presadzuje ochranu zveri pomocou princípov udržateľného využívania.
CIC možno vnímať ako predstaviteľa globálnej poľovníckej komunity, ktorý prezentuje trvalé využívanie prírodných zdrojov. Organizácia získala medzinárodné uznanie ako nezávislý poradný orgán v ochrane prírody, poľovníkov a poľovníctva počas viac než 90 rokov. Sčasti to dosiahla prácou na poli medzinárodnej politiky, podpísala sa pod množstvo medzinárodných a multilaterálnych dohôd a dohovorov.
CIC je uznávaným medzivládnym pozorovateľom dohovorov Organizácie Spojených národov (OSN) ako Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), Dohovoru OSN o biologickej diverzite (CBD) a Dohovoru o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (CMS). Organizácii to umožňuje podporovať politické a vedúce postoje zamerané na ochranu prírody a ľudskú existenciu ako aj poľovníkov.
Navyše je CIC zapojená do vypracovávania postupov na regionálnej úrovni. Spolupracuje s ministerstvami životného prostredia po celom svete, aby presadzovala udržateľné využívanie prírodných zdrojov. Rozmanitá a zjednotená členská sieť s viac ako 1600 členmi z 85 krajín dovoľuje organizácií vykonávať aktivity v širokom rozsahu.
Členmi sú uznávaní myslitelia a organizácie pôsobiace v oblasti udržateľného využívania z celého sveta, tvorcovia verejnej mienky, experti na voľne žijúcu zver, národné a medzinárodné mimovládne organizácie (MNO), vládne orgány a verejné inštitúcie, tiež jednotlivci, ktorí aktívne podporujú ochranu prírody.
Posilnenie komunikácie
Nápad vytvoriť Alianciu pre komunikáciu vznikol ako reakcia na to, že poľovníctvo a poľovníci čelia čoraz väčšej kritike vo všetkých častiach sveta. Rozchádzajúce sa názory na poľovníctva čo sa týka ochrany prírody a zveri vytvárajú zmätok a delia spoločnosť. Prítomnosť médií v našich životoch, kedy informácie (či už sú správne alebo nie) zasiahnu milióny ľudí za niekoľko minút, vyostruje rozpory.
Na to, aby sme dosiahli zmenu je potrebné pri počte 30 miliónov poľovníkov po celom svete, túto komunitu zjednotiť a organizovať. Práve z tohto dôvodu vytvorila CIC stálu alianciu mediálnych zdrojov a jednotlivých reportérov. Aliancia slúži na zjednodušenie komunikácie, na zjednotenie správy poľovníckej komunity v duchu – poľovníctvo je ochrana prírody.
Aliancia má tri piliere. Prvým sú tvorcovia politiky, organizácie a asociácie, druhým pilierom zástupcovia médií a novinári v oblasti poľovníctva a ochrany prírody, a tretím pilierom sú priemyselní partneri závislí od poľovníctva.
Aliancia je založená na dobrovoľnej účasti, pridať sa môže každý. Spoločným záujmom je vytvorenie externej komunikácie, budovanie sietí a zlepšenie medzinárodnej komunikácie.
Sympóziá žurnalistiky
Medzinárodné sympózium žurnalistiky je jedným z hlavných projektov Aliancie pre komunikáciu. Prví partneri sa zišli v Montreux v apríli 2017, aby zorganizovali sympózium ako prvý krok k vytvoreniu aliancie. Udalosť bola úspešná a vyústila do konkrétnych výsledkov vrátanie vytvorenia kontaktov s nepoľovníckymi médiami.
Druhé stretnutie sa konalo v Madride v máji 2018 s rôznymi prezentáciami aj z prostredia mimo poľovníckeho sveta. Tretie sympózium sa uskutočnilo v roku 2019 v meste Windhoek, v rámci medzinárodnej konferencie organizovanej Ministerstvom životného prostredia a turizmu v Namíbii. Okrem iných sme tam privítali zástupcov National geographic, The Times, BBC a Allgemeine Zeitung.
Štvrté stretnutie s názvom Národné sympózium: Dallas, Spojené štáty sa konalo v januári 2020. Podujatie bolo spoločne organizované s Dallas Safari Club s cieľom vytvorenia mediálnych kontaktov v USA. Šieste sympózium sa pripravuje a uskutoční sa v Talline v Estónsku.
One with Nature
Maďarsko organizuje svetovú výstavu poľovníctva a prírody v roku 2021 s názvom “One with Nature” (Za jedno s prírodou). Toto podujatie sa uskutoční pri príležitosti 50. výročia Svetovej výstavy poľovníctva, ktorá sa konala v roku 1970 v Budapešti.
Maďarská vláda oslovila CIC s požiadavkou, aby bola partnerom výstavy a asistovala pri jej príprave lokálne aj medzinárodne. Niekoľké medzinárodné organizácie si Maďarsko vybrali za miesto konania svojich konferencií v rámci Svetovej výstavy. Bude sa na nich diskutovať o problémoch a príležitostiach týkajúcich sa udržateľného využívania prírody prostredníctvom poľovníctva. Medzi zúčastnenými bude Medzinárodná únia poľovníckych biológov (IGUB) a Dohoda o ochrane africko-euroázijských druhov vodného sťahovavého vtáctva (AEWA).
Výstava umožní nepoľovníckej verejnosti lepšie pochopiť prínos poľovníkov k biodiverzite, ako aj ich aktivity ochraňujúce prírodu pomocou udržateľného využívania. Jej súčasťou budú prezentácie poľovníctva a prírody v múzeách, hudobné predstavenia, varenie diviny a rýb. Hlavné výstavné miesta budú v Budapešti, podujatia sa však budú konať v celom Maďarsku.
Foto: Shutterstock