Na lov vždy používajme tie najlepšie náboje. Také, s ktorými naša puška strieľa perfektne. Nie tie najdrahšie, ale najlepšie. Nejde o novú myšlienku, že ak bude rovnaký náboj vystrelený z väčšieho kalibru, rozptyl bude lepší, v prípade, že ostatné podmienky pri streľbe budú zachované.
Čím viac brokov sa dotýka steny hlavne, tým viac ich bude poškodených. Málokto vie, že dôvodom je tlak. Vystrelenie rovnakého náboja z menšieho kalibru rovnakou rýchlosťou vyžaduje väčší tlak. Ak je z pušky kalibru 12 vystrelený 24 gramový náboj s úsťovou rýchlosťou 365 m/s pri 2,5 metra, postačuje tlak asi 450 barov. Ak má byť ten istý náboj vystrelený s podobnou rýchlosťou z pušky kalibru 20, bolo by potrebných zhruba 650 barov.
Poškodené broky strácajúc svoj guľatý tvar, ľahko „uviaznu“ vo vzduchu, zlomia dráhu strely a spomalia. Vo vzduchu blúdia a ťahajú do strany. Ani jeden jav nie je žiaduci, Riešením tohto problému môže byť použitie kvalitného náboja, ktorý obsahuje tvrdené olovené broky.
V každom prípade na lov používajme najlepší náboj. S tým, s ktorým naša puška strieľa najlepšie a nemusí ísť o najdrahšie strelivo. V ročnom rozpočte poľovníka náklady na náboje nepredstavujú najvyššiu položku. Každý, kto chce ušetriť práve na nich, robí to na tom najhoršom možnom mieste.
Hmotnosť pušky
Pri výbere streliva si musíme najprv uvedomiť vlastnosti našej pušky. Prvým krokom je otázka hmotnosti. Hmotnosť pušky musí byť v súlade s fyzickými charakteristikami strelca. Mnoho ľudí myslí si, že ľahšia puška je lepšia. Nič nie je ďalej od pravdy. Ľahká puška neposkytuje impulz, v kritickom momente, v momente streľby sa môže aj zastaviť. Pre mladého muža s priemernými schopnosťami nie je dôvod používať pušku s hmotnosťou menej ako 3 kg.
Za starých čias deti a dámy strieľali s ľahkými puškami kalibru 20. Po 100 rokoch s rastom ľudských veľkostí, by ich použitie nebolo ani opodstatnené. Domnievam sa, že niektorí čitatelia si už položili otázku o „etike“ pušky kalibru 20, „ohrozujúceho ešte aj Mesiac“. Pre mňa nie je nič viac protirečivejšieho, ako z ľahkej pušky kalibru 20 strieľať 36 gramovým nábojom magnum. Ak existuje nezmyselná vec, tak je to táto.
Správny pomer (1:96) medzi puškou a hmotnosťou náboja stanovil Greener už pred viac ako 100 rokmi. Ak to budeme ignorovať, puška bude napriek pažbe na mieru udierať. Možno nie na „modrozeleno”, ale bohato stačí na to, aby používateľ svoju pušku uchopil tvrdšie, ako sa požaduje. Toto je, samozrejme, chyba pri technike streľby. Najslávnejším chybným pohybom vo svete brokovníc je rameno. Namiesto toho, aby strelec vystrelil z pásu, nástroj „poháňa“ rukami.
Po druhé, puška kalibru 20, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, poskytuje oveľa horší balistický výkon za rovnakých podmienok ako puška kalibru 12. Jednoduchšie – nedá sa s ňou strieľať veľmi ďaleko. Keďže je náboj vyšší kvôli užšej komore, broky na spodku brokového košíka majú oveľa väčšiu hmotnosť, preto ich bude viac poškodených. Rovnaká rýchlosť môže byť z užšieho otvoru „vynútená“ len s oveľa vyšším tlakom plynu, čo spôsobuje „ďalšiu“ deformáciu brokov. Preto sa obal náboja z dvoch hlavných dôvodov „rozpadne“ skôr a do cieľa sa nedostane dostatočné množstvo brokov. Výrobcovia preto pracujú na zvyšovaní obsahu antimónu v brokoch, u tých najkvalitnejších je to 5 až 6 percent, na tvrdení brokov tak, aby vydržali extra zaťaženie s minimálnou deformáciou. V olympijských brokových disciplínach, kde je maximálny povolený kaliber 12, môže mať najväčší náboj 24 gramov. Nikto (ale nikto!) nestrieľa s puškou kalibru 20.
Na menší kaliber sa treba pripraviť
Dobre viem, že skúsenosti v poľovníctve sa môžu líšiť od tých športových. Je v poriadku, ak jednotlivec chce svoj štýl a myslenie, vyjadriť svojou výzbrojou. Treba si však uvedomiť, že lov ľahšou puškou a menším kalibrom vyžaduje oveľa viac znalostí o streľbe. „Pravá“ krása streľby z brokovnice sa až vo vzdialenosti nad 30 metrov.
Veľa ľudí sa snaží lov s menším kalibrom vysvetľovať tým, že je to viac „poľovnícke“. Nie je to ani viac etické, ani viac poľovnícke, ale zodpovednejšie. Vyžaduje to však dôkladnú analýzu rozptylu (testovanie výkonu pušky/náboja), lepšie znalosti o streľbe a viac praxe. Každý, kto už lovil s kalibrom 410, s tým môže súhlasiť.
Nechápte ma zle, nie som proti menšiemu kalibru. Ale ak jeho použitie nie je spojené s profesionalizmom, zvládnutím zamatovo ľahkých pohybov počas náročných návštev strelnice, tento spôsob sebaobmedzenia sa stáva zbytočným.
Szollár András, magazín Nimród