Koniec teórie o panovaní magickej sedmičky
Všeobecne je rozšírený názor, že ak vynásobíme počet rokov psov so sedmičkou, získame ich vek v ľudských rokoch. Podľa tohto pravidla by mal byť dvojročný pes v starobnej fáze 14-ročného dieťaťa, zatiaľ čo kondícia 10-ročného psa by mala byť porovnateľná s kondíciou 70-ročného človeka. Dnes sa však ukázalo, že tieto výpočty nezodpovedajú skutočnosti. Pri vypočítaní presného veku psa nestačí počítať iba s ľudskými rokmi a používať jednoduché násobenie. Ide o oveľa komplexnejšie výpočty.
Väčšie psy starnú rýchlejšie
Na určenie veku psa treba brať do úvahy aj jeho hmotnosť, plemeno a zdravotný stav. Starnutie psov je oveľa rýchlejšie v prvých dvoch rokoch ich života. Môžeme sledovať markantnejší vývoj a formovanie, ako u človeka pod 14 rokov. V prípade väčšiny plemien psov sa v prvom roku uskutočnia také zmeny, ktoré môžeme porovnávať s vývojom človeka do veku 14 až 15 rokov. Potom tempo starnutia psa závisí od plemena, veľkosti a hmotnosti. Musíme teda jeho vek vynásobiť s iným číslom, ak chceme porovnávať ľudský vek s tým u psov. Ak plemená dáme do skupín podľa veľkosti, môžeme stanoviť určité tendencie. Väčšie psy (23 až 40 kg) starnú rýchlejšie, ako menšie psy (s hmotnosťou menšou ako 9 kg). Psy strednej veľkosti (9 až 23 kg) a menšej veľkosti (pod 9 kg) počas jedného kalendárneho roka starnú o cca 5 rokov, kým veľké a obrie plemená (23 až 40 kg a nad 40 kg) o 6 až 7 ľudských rokov.
Zmiešané plemená žijú dlhšie
V podstate môžeme povedať, že vzor starnutia psov v prvom roku vykazuje vyšší rast, teda v tomto čase je pokročilejšie ako starnutie človeka. Potom po uplynutí ďalších „ľudských“ rokov môžeme sledovať spomalenie, ktorého úroveň už závisí od plemena. Podľa všeobecných pozorovaní zmiešané plemená psov žijú dlhšie v porovnaní s čistokrvnými vďaka ich genetickej diverzite a silnejšej imunite. Ak sa stále chceme držať všeobecného vzorca, ktorý by nám prezradil približný vek psa v porovnaní s človekom, tak prvý rok psa vynásobme s 10,5, potom každý ďalší rok so 4.
Indikátorom veku sú aj zuby
Ak adoptujeme psa a nevieme jeho presný dátum narodenia, môžeme odhadnúť jeho vek na základe určitých charakteristík. Stav zubov psa nám vie dať približný odhad o veku, keďže ukazuje stav charakteristický pre konkrétnu životnú fázu. Samozrejme táto metóda neposkytne zaručené výsledky, keďže nájdeme rozdiely medzi jednotlivými psami a stav zubov veľmi závisí od starostlivosti a stravovacích „návykov”. 8-týždenné šteniatka majú ešte mliečne zuby, ktoré sa vymenia do 7 mesiacov na stále zuby. Zuby sa postupne opotrebávajú a u psov, ktorí majú 3 až 5 rokov môžeme pozorovať zubný kameň a opotrebenie zubov. Po 5 rokov sa už vyskytne zubný kaz, kým nad 10 rokov je bežná strata zubov. Pomocou veterinára môžeme odhadnúť vek psa aj z kondície tela, posúdením stavu, svalov a kostí.
Szánthó Flóra, magazín Kutya
FOTO: Shutterstock