Pre mnohých lovcov je životným snom lov losov v Kanade. Nedotknuté diaľky bez ľudí, pôvodné lovenie… v našich domácich revíroch toto už dávno nie je možné. O to väčším lákadlom je aspoň raz ďaleko od civilizácie skúsiť svoje šťastie v poľovačke na losy. Kto vie akceptovať, že lov v divočine má svoje vlastné pravidlá, zažije v každom prípade nezabudnuteľné dobrodružstvo.
Deň odletu lovec očakával s radosťou, o dva týždne neskôr sa však vracia domov s dlhým nosom. Toto nepočúvame ojedinele a dôvody môžu byť rôzne. V každom prípade je to väčšinou preto, lebo sa šetrí na nesprávnom mieste a siaha sa po najlacnejšej ponuke. Kanada nie je všade rovnaká – vyššie na severe zostala príroda nedotknutá, v južnejších krajoch sa však už dlhšie etabloval priemysel. Nespočetné novozaložené lesné cesty prestrihávajú množstvo kopcov a dolín a rozľahlé rúbaniská rušia inak neporušenú prírodu. V týchto regiónoch je dobré si lov rezervovať. Samozrejme, úspech je možný, a to najmä s veľkým terénnym autom alebo štvorkolkou, ktorá dokáže denne prejsť dlhé trasy. Tam, kde možno docestovať, sa nachádzajú aj ostatní lovci. V Kanade platí licenčný lovecký systém. Domácim ide pri love najmä o mäso, a preto nepotrebujú prejsť množstvo kilometrov. Kto chce ale zvečnenie kanadského sna, bol by z niektorých južne položených loveckých oblastí sklamaný.
Pôvodný sever
V severnej Britskej Kolumbii, v Yukone, alebo v podobných severných teritóriách nemá civilizácia takmer žiaden vplyv. Tu možno ešte zažiť nekonečne očarujúcu divočinu a užívať si samotu. Aj tu však platí, že je potrebné dodržiavať určité body. Najväčšou chybou by bolo očakávať podobne hustý počet zveri, ako v niektorých krajinách. Je tu predsa evidentne menej zveri, ako napríklad v Afrike alebo v kultúrnych krajinách Európy. Popri medveďoch a vlkoch je tu však dostatok starých, silných losov. Čaro lovu spočíva v tom, že tieto kúsky treba nájsť.
Lovecká chatka typická pre Kanadu. Takmer vždy je umiestnená na jazere, odkiaľ možno podniknúť pešiu pochôdzku alebo jazdu loďou.
Losia ruja od konca septembra do začiatku októbra je najúspešnejším časom. Určité množstvo fyzickej kondície v každom prípade uľahčuje lov a značne zvyšuje šance. Teda lovci, ktorí nie sú dobrými chodcami, sa musia rozlúčiť so snom losieho lovu. V oblastiach s veľkými jazerami možno prejsť veľké vzdialenosti loďou. Okrem toho sú pobrežné pásy stredobodom záujmu zveri. V mnohých prípadoch sú tu nasadené kone ako dopravný prostriedok. Nemusíme byť perfektnými jazdcami, ale trocha tréningu na koni je neoceniteľnou prednosťou. Preto je potrebné jazdenie, často v neschodnom teréne – prináša oveľa viac kondície, ako by sme si mohli myslieť.
Losy sa sústreďujú vo vysokých polohách. Dobrý pohľad mimoriadne uľahčuje ich nájdenie v diaľke.
Ktorá puška a aký kaliber?
Precenený býva často zmysel výberu kalibra. Nezriedka práve o tom vznikajú prudké diskusie v loveckých kruhoch. Bezpochyby, silné losy môžu v severnej Kanade vážiť až do osem sto kíl. Napriek tomu losy nepatria k strelecky tuhým zvieratám. Oveľa dôležitejšie ako silný kaliber je poznať správnu streleckú zónu. Každý skúsený vodca sa o tomto pred poľovačkou s lovcom porozpráva. A, samozrejme, k loveckému úspechu patrí aj znalosť streleckej rutiny, pretože sa strela musí po vystrelení natrieť alebo dokonca vybrať voľnou rukou. Vhodné sú domáce strelecké cvičenia, najlepšie pod profesionálnym dohľadom. Dokonca sa vždy nevyhnutne odporúčajú. Kto dôveruje opakovacej puške, napríklad kalibru .30-06, musí si nutne zaobstarať zbraň určenú špeciálne pre naplánovanú cestu. Za obstaranie stojí vymenenie hlavne alebo nová zbraň. Kalibre od .338 do .375 sú na silnú zver vždy rozumnou a všestranne použiteľnou alternatívou.
Karibu, horská ovca, kamzík alebo čierny medveď. Divé druhy zvierat, ktoré garantujú napínavý lov rovnako ako los.
Sám alebo s priateľmi?
Rozdelení priatelia sú dvojnásobní priatelia. Týmto mottom sa riadi veľa lovcov a podnikajú loveckú cestu spolu s priateľmi. Jedno si treba pri love v divočine na severe premyslieť: najlepšie šance na úspech sú vtedy, keď možno so svojím vodcom loviť z malého loveckého campu. Najčastejšie sú k dispozícií osamotené, staré zrubové chaty alebo špeciálne pre trvanie loveckej sezóny vytvorené stany. Družné pobudnutie s loveckými priateľmi treba ohraničiť v čase pred alebo po hlavnom campe. Preto je to o to napínavejšie. Očakávané zážitky možno potom porovnať s tými prežitými a potom o tom rozprávať. Niet sa čo diviť, že večery po love bývajú veľmi dlhé.
Párenie počas ruje. Vyzerá to však, že samica nechce akceptovať starého losa.
Dôvera je dôležitá

Lovec, ktorý po prvýkrát podstupuje loveckú cestu do divočiny, bude v neznámej oblasti. Samotné veľké vzdialenosti sú tu pre mnohých lovcov takmer neprekonateľné. A aj niektoré lovecké stratégie loveckého vodcu môžu byť hosťovi neznáme. O to dôležitejšie je veriť svojmu vodcovi, obzvlášť keď ten nepozná naspamäť každý roh loveckej oblasti. Pri rozlohách väčších ako sto tisíc hektárov to nie je vždy možné. Dobrý vodca však chodí vždy do divočiny tak, ako má. Predovšetkým má nutné vedomosti a inštinkt, ako nájsť lovenú zver. Žiaden dobrý outfitter si nemôže dovoliť nahradiť kvalifikovaného loveckého vodcu.
Prekvapivé stretnutia s grizlym sú v divočine zriedkavé, ale vždy možné. V takom prípade sa odporúča zachovanie ticha a ústup.
Lov v Kanade
Kto teda sníva o love losov a pritom chce zažiť pôvodnú divočinu, tomu sa v prvom rade odporúča severná Kanada. Práve tu platia aj ostatné dôležité rámcové podmienky: bude to spoľahlivosť a takmer prehnaná starostlivosť o bezpečnosť a nekomplikovaný príchod s loveckou zbraňou. Príslovečná priateľskosť v krajine, zvlášť pri cle, Kanadu odporúča ako príjemný a najkrajší cestovný cieľ. Chcete si zrealizovať váš životný sen? Poradíme vám vo všetkých otázkach, zabezpečíme vám outfit, ktorý bude rešpektovať váš rozpočet. Všetky outfity a všetky lovecké oblasti poznáme z osobnej skúsenosti. Napíšte nám alebo nám úplne nezáväzne zavolajte.