Keď pred piatimi rokmi vstupovali deti do neznámeho rozprávkového príbehu vo Svätom Antone, nikto netušil, či sa im tam bude páčiť. Tento rok sa budú Detské dni svätého Huberta konať už piatykrát a deti i dospelí ich zbožňujú!
Tradícia akéhokoľvek podujatia, aj poľovníckeho, sa začína utvárať už krátko po zrode nápadu v hlavách a srdciach zakladateľov. Nebolo to inak ani v prípade Detských dní sv. Huberta, ďalšieho jedinečného podujatia, ktoré vzniklo pod rukami spolupracovníkov, kolegov a priateľov Mariána Číža, riaditeľa svätoantonského poľovníckeho a lesníckeho múzea.
Dospelí môžu závidieť
Ako ten čas letí! Akoby to bolo len nedávno, čo sa na pomyselnom detskom ihrisku zámockého nádvoria a prekrásneho rozľahlého anglického parku coburgovského zámku v lesoch pod Sitnom zišli stovky detí z celého Slovenska na prvom ročníku Detských dní svätého Huberta. Ony, ich učitelia, sprievod aj organizátori vstupovali do neznámeho rozprávkového príbehu a nikto vtedy netušil, či sa tam bude návštevníkom páčiť. Nielen, že sa páčilo, boli nadšení! A tak sa tento rok 15.-16. júna uskutoční už piaty ročník akcie, ktorou lesnícke a poľovnícke múzeum ešte viac obohatilo svoju bohatú ponuku kultúrno-spoločenských a vzdelávacích akcií, aké nemajú v Európskej únii obdobu.
Mladšiemu bratovi „dospeláckych“ Dní sv. Huberta tradične praje počasie, prípravy na piaty ročník sú v plnom prúde. V tvárach ostrieľaných organizátorov už dnes možno pozorovať istú netrpezlivosť aj radosť z očakávaného opätovného stretnutia s deťmi. My ostatní môžeme len obdivovať rozmer a dušu tejto nebývalej poľovníckej a detsky hravej akcie.
Žijeme v pomýlených časoch
Kto iný môže s odstupom času zhodnotiť Detské dni sv. Huberta, ak nie riaditeľ múzea Marián Číž: „Žijeme vo zvláštnych časoch. Peňazí je málo, médiá mýlia ľudí. Ukazujú nám celebrity, ktoré toho veľa nedokážu. Hrdinovia sú tí, ktorí ubližujú. Mocní tohto sveta sa nám snažia nahovoriť, že najdôležitejšie sú zisky. Je len málo ľudí, ktorí sa dokážu v týchto pomýlených časoch zorientovať a myslieť na to najdôležitejšie, na budúcnosť našich detí, našej prírody a krajiny. Medzi takýchto vzácnych ľudí radím všetkých, ktorí pomohli pripraviť naše výnimočné kultúrno-náučné podujatie. Už prvý ročník sa konal v júni – mesiaci poľovníctva a ochrany prírody. Zúčastnilo sa na ňom 1 915 detí a 356 dospelých. Program pripravilo a realizovalo 126 organizátorov z 25 inštitúcií. Tento rok nás spolu s nimi aj s ďalšími partnermi čaká prvé jubileum akcie. Bude určené, ako inak, predovšetkým deťom.“
Kto má parohy
Myšlienka usporiadať takúto akciu sa zrodila v hlave Pavla Michala, vynikajúceho sokoliara, priateľa svätoantonského múzea a riaditeľa Základnej a materskej školy Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Scenár bol zdanlivo jednoduchý. Lesníci, poľovníci a študenti lesníckych škôl budú sprevádzať skupiny detí po stanovištiach, kde sa dozvedia pútavou formou mnoho o prírode, zároveň sa zabavia a zasúťažia si. Naučia sa napríklad, ktorá zver má rohy a ktorá parohy, pozrú si v múzeu poľovnícku expozíciu, ukážky sokoliarskeho a kynologického výcviku, zoznámia sa s hlasmi vtáctva a drobných živočíchov v podaní popredných slovenských vábičov ako Alojz Kašiak či Jozef Hlásnik, navštívia divadelné aj filmové predstavenia, zúčastnia sa na súťaži v hode flinty do žita. Zastrieľajú si na laserovej strelnici, zoznámia sa s náročnou činnosťou jaskyniarov, vyskúšajú si vábenie jeleňov, zajazdia na koni či vlastnoručne zhotovia vtáčiu búdku.
Od nápadu k realizácii
Scenár je jedna vec, realizácia druhá. Pri organizácii podujatia pre viac ako dvetisíc ľudí je potrebné myslieť naozaj na všetko. Nielen na zabezpečenie sprievodcov po jednotlivých stanovištiach či na lektorov, ale aj na bezpečné parkovanie desiatok autobusov v podhradí, na zdravotnú službu, zabezpečenie pitného režimu, toalety, tienisté miesta na odpočinok, stravovanie a mnoho ďalších vecí. Našťastie už pri prvom ročníku si myšlienka získala toľko nadšených a ochotných priaznivcov, že všetko beží na jednotku. Deti si z každého ročníka odvážajú nielen zážitky a vedomosti o prírode, ale aj vtáčie búdky, ktoré samy vyrobia. Každá trieda tiež dostane sadeničku stromu, ktorú po návrate domov vysadia v okolí školy. Každé dieťa dostane vstupenku na „dospelácke“ Dni sv. Huberta, ktoré sa konajú v septembri, tento rok 3.-4. septembra.
Omladenie zelenej krvi
Keď sme sa vlani detí pýtali, čo sa im najviac páčilo, najčastejšie hovorili o výkone najmladšieho slovenského vábiča jeleňov a imitátora zveri Mareka Dubovca zo Sučian, ktorý mal len sedem rokov. Deti zaujala aj úžasná práca mladých sokoliarov zo základnej školy v Štiavnických Baniach. Každý by sa im rád vyrovnal a možno to tak aj bude. Možno toto skvelé podujatie privedie do radov poľovníkov také potrebné nové generácie. Veď čo sa v mladosti naučíš…
Áno, aj o tom sú Detské dni sv. Huberta vo Svätom Antone. Srdečne vás na ne pozývame!
Foto: autor