![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/02/jaroslava-lukacova.png)
Každý bígl je vyhranená osobnosť so svojimi záľubami a rozmarmi. Má vlastný charakter. Nielen preto sa bígl stal predlohou pre kreslenú figúrku Snoopy.
Bígl je lovecké plemeno strednej veľkosti, ale dnes si ho ľudia často kupujú ako rodinného spoločníka. Je to plemeno so silným loveckým pudom a naozaj miluje jedlo. Okrem neho aj ľudí. Je hlučný a kvôli svojmu melodickému štekaniu dostal prezývku singing beagl (spievajúci bígl).
Dnes je jedným z najobľúbenejších domácich psov. Slávnou majiteľkou bíglov je britská kráľovná Alžbeta. Je to ideálne plemeno pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl, najmä chôdzu a beh.
História
Pôvod tohto plemena je v starovekom Grécku. O malých poľovných psoch, požívaných pri honoch na zajace sa zmieňujú spisy starogréckych spisovateľov a je zrejmé, že ide o predchodcu dnešného bígla. Tieto psy však boli menšie ako dnes, a v Anglicku, kde sa dostali v roku 1066, ich lovci na koňoch vozili v sedlových brašniach. Nazývali sa aj trpasličie (alebo Elizabetine) bígle.
Vzhľad bígla, tak ako ho dnes poznáme, sa vyvinul v polovici devätnásteho storočia v poľovníckych svorkách chovaných vo Veľkej Británii. Tam sa taktiež formoval jednoznačný popis plemena, ktorý nám umožňuje stretávať sa s bíglom v jeho dnešnej podobe.
Bígl je pravdepodobne potomkom hariérov a starých anglických duričov. Bol obľúbeným loveckým psom v kráľovskej rodine, chovala ho Alžbeta I., Viliam III. Oranžský a Juraj IV. Bígl bol vždy používaný k lovu vo svorkách, má silne vyvinutý svorkový pud a s inými psami sa znáša veľmi dobre. Organizovaný chov tohto plemena začal ku koncu 19. storočia. Klub chovateľov bol v Anglicku založený v roku 1890 a o niekoľko rokov neskôr sa toto plemeno dostalo do USA. Do bývalého Česko-Slovenska sa dostalo v roku 1965.
Vzhľad
Bígl patrí k stredne veľkým plemenám, jedná sa o podsaditého psa.V kohútiku meria do cca 38 cm a váži od 8 do 15 kg. Jeho krátke nohy sú obzvlášť silné a umožňujú bíglovi rýchlosť a výdrž. Hlava je podlhovastá, nízko posadené zaokrúhlené a prevísajúce uši sú základným poznávacím znakom tohto plemena.
Sfarbenie je povolené akékoľvek uznané pre duričov. Najčastejšie je ale sfarbenie tricolora (biela, čierna a hnedá). Prípadne kombinácia bielej s čiernou, alebo biele s hnedou v rôznych odtieňoch. Avšak špička chvosta by podľa spísaných noriem mala byť pre toto plemeno vždy biela.
![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/04/bigl-1-1024x680.jpg)
Zdravie
Po storočia bol bígl chovaný ako lovecký pes. Cielené chovy však mali aj svoje nevýhody. Rovnako ako mnoho iných plemien získali aj bígle predispozície k určitým ochoreniam.Práve z tohto dôvodu trápia bígla, dlhého psa s krátkymi nohami, často vyskočené platničky.
Ochorenie medzistavcových platničiek (IVDD)je dedičného pôvodu. Prejavuje sa neschopnosťou psa postaviť sa na zadné nohy, paralýzou a niekedy aj stratou kontroly nad vyprázdňovaním. Jeho podstatou je opotrebenie a poškodenie medzistavcových platničiek a narušenie nervových dráh smerujúcich z miechy. Preto je dôležité nepreťažovať chrbticu bígla behaním po schodoch alebo skokmi z veľkej výšky. Liečba je podobná ako pri ľudských problémoch s platničkami – od protizápalových liekov, cez rehabilitáciu, chirurgický zákrok, až po vozík pre paralyzované psy.
U tohto plemena sa môže vyskytnúť tiež meningitídna artritída nazývaná beagle pain syndrome. Toto pomerne obvyklé zápalové ochorenie miechy, ktorého príčina nie je známa, vyvoláva hnisavý zápal miechy a ciev. Liečba trvá niekoľko mesiacov, pri nej musia byť podávané dlhodobo antibiotiká.
Bígl patrí k plemenám, ktoré majú genetickú predispozíciu k hypotyreóze.
Toto ochorenie je spôsobené nedostatočnou produkciou hormónu tyroxín štítnou žľazou. Tyroxín je hormón zodpovedný za správny vývoj a fungovanie metabolizmu. Príznakmi môžu byť kožné problémy a problémy so srsťou, znížená fyzická aktivita, únava, nadváha, pohlavné problémy, obmedzený rast a mentálna retardácia u šteniat. Liečba je celoživotná a spočíva v pravidelnom užívaní tyroxínu.
Väčšina starostlivosti o bíglov sa týka uší. Kvôli ich veľkosti a tvaru sú náchylné na bakteriálne alebo plesňové infekcie, ktoré, ak sa neliečia, môžu viesť k hluchote.
Využitie
Bígl patrí k skupine takzvaných „hounds“, čiže psov, ktorí lovia na stope. Tradičnou oblasťou nasadenia bíglov bol lov vo svorkách. Pohybovali sa vo väčších či menších skupinách napríklad po stope zajaca či líšky. Bígl má vynikajúci čuch, a preto sa u nás používa predovšetkým na pofarbenej stope.
Existujú však aj bígle s kompletným výcvikom, ktoré pracujú v každodennej poľovníckej praxi.
Dnes sa najviac využíva ako spoločník. Je vhodný na kynologické športy ako sú agility, flyball, frisbee, ci flygility. Výborný čuch robí z bígla ideálneho ochrancu hraníc. V USA boli preto už v 80. rokoch tieto psy nasadzované pri hľadaní ilegálne dovážaných potravín, rastlín a zvierat, ktoré sa snažili ľudia prepašovať. Často je využívaný ako služobné plemeno napríklad na letiskách, colniciach alebo pre vyhľadávanie osôb.
![](https://magazinlovuzdar.sk/wp-content/uploads/2022/04/bigl-3-1024x701.jpg)
Povaha
Veselý pes s loveckým, stopovacím pudom. Dokáže vypracovať hodiny staré stopy postrelenej zveri. Je odvážny, aktívny a odhodlaný. Ostražitý, inteligentný, s vyrovnaným temperamentom. Bígle sú bystré, živé. Vyžadujú si veľa pozornosti a aktivít.
Hoci je bígl inteligentný pes, nepatrí k plemenám, ktoré sú ľahko trénovateľné. Učí sa rýchlo a príkazy plní ochotne a s radosťou, je však horšie ovládateľný.Tréning zaberie viac času a vyžaduje si trpezlivosť. Pri výcviku poslušnosti, či iných disciplín zaberá tréning pomocou pamlskov.
Zdravý bígl potrebuje neustálu činnosť a pohyb. Denne musí chodiť von, pokiaľ je na dvore, vyžaduje spoločnosť ďalšieho psa, najradšej opäť bígla. Zatvorený a osamelý veľmi citovo trpí. Bígle milujú hry, pri ktorých musia premýšľať, ale tiež agility alebo dlhé prechádzky so svojim majiteľom. Dôležité je, že sa niečo deje. I keď vyzerajú ako psíky na maznanie, sú sebavedomé a potrebujú nad sebou pevnú ruku.Vytrvalosť je ďalšia silná stránka tohto plemena. Radosť z pohybu je u nich však nekonečná.
Bígle sú nebojácne, ale nikdy neútočia a nenapadajú. Agresivita je pre nich netypická vlastnosť. Jeho schopnosť predvádzať sa z neho robí atraktívneho psa.
Je ostražitý a akúkoľvek zvláštnosť hneď hlási štekotom.Hlasitosť je jeho typickou vlastnosťou. V pomere k iným, rovnako veľkým plemenám, má zvonivejší a hlbší hlas. Je to aktívny, energický pes odolný voči nepriaznivému a daždivému počasiu.
Kŕmenie
Bíglovia sú zlodeji potravín.Sú schopní napchať sa na prasknutie. Je nutné krotiť ich apetít a zabrániť prejedaniu.Kŕmna dávka by mala byť rozdelená do viacerých denných jedál. Nie je dobré nechávať granule v miske po celý deň. Lepšie je naplniť misku viackrát denne a po chvíli nezjedenú potravu odstrániť z dosahu psa. Druh krmiva a veľkosť kŕmnej dávky závisí od úrovne aktivity psa.
Štandard plemena v skratke
Krajina pôvodu | Veľká Británia |
Sekcia FCI | Duriče |
Kategória FCI | Duriče, farbiare a príbuzné plemená |
Využitie | lovecké plemeno (durič na zajace) |
Srsť | krátkosrsté plemeno |
Farba | trikocora (biela, hnedá, čierna) alebo bikocolora (biela, hnedá) s typickým bielym pásikom na hlave |
Dĺžka života | 10 až 15 rokov |
Výška v kohútiku | 33 – 38 cm |
Hmotnosť v dospelosti | 10 – 20 kg |
Hmotnosť v dospelosti | 10 – 20 kg |