Malá skupina známych retrieverov pozostáva zo šiestich samostatných plemien. Vedľa najznámejších labradorských a zlatých retrieverov sú vo svete najobľúbenejšie flat coated retrievery, na Slovensku známe aj ako hladkosrsté retrívery.
V susedných Čechách sú flat coated retrievery stále obľúbenejšie aj medzi poľovníkmi, u nás sú však na skúškach a poľovačkách stále považované za exotov. V niektorých krajinách sveta, najmä na škandinávskom polostrove, sú zo skupiny retrieverov najviac cenené kvôli ich inteligencii a pracovitosti.
Pôvod a história chovu
V 17. storočí priviezli do Anglicka rybári z New Foundlandu kanadské psy známe ako St. John´s Newfoundlands alebo St. John´s Water Dogs, ktoré vynikali plaveckými schopnosťami či už pri samotnej práci alebo pri pomoci topiacich sa členov posádky. Poľovníci si tieto cenné vlastnosti všimli, začali psy krížiť s existujúcimi poľovnými psami a tak dali základ všetkým plemenám retrieverov.
V polovici 19. storočia bol medzi anglickými a škótskymi poľovníkmi najobľúbenejší wavy coated retriever (retriever s vlnitou srsťou), ktorého využívali na prácu pod puškou, hlavne na prinášanie postrelenej alebo zastrelenej vodnej pernatej zveri. No Mr. Evelyn Shirley chcel vytvoriť a vyšľachtiť dokonalého psa pracujúceho pod puškou vo vode aj na suchu, ľahšie stavaného s väčšou čulosťou, s jemnejšou hlavou a s vodoodpudivou srsťou, ktorá nie je ťažká a príliš hustá. Pes musel mať výborný čuch, jemný úchop a poslušnú povahu. K svojmu cieľu použil práve wavy coated retrievera, kde pravdepodobne prilial krv setra, aby získal elegantné a hladké línie a možno aj krv ovčiarskych psov kvôli lepšej citlivosti a vnímavosti.
Chovateľom sa ich zámer podaril v krátkom čase, koncom 19. storočia bol flat coated retriever jediný prijateľný poľovný pes medzi bohatými a nadšenými športovými poľovníkmi v Anglicku. Cenili si ho pre extrémne jemnú papuľu, inteligenciu a najláskavejší temperament. Za „patriarchu“ všetkých flatov sa považuje suka CH Dareth chovateľa Allen-Shuttera, ktorá zvíťazila na Cruft´s-e v rokoch 1895 a 1897. Na prelome 19. storočia sa flat coated retrievery stali stále obľúbenejšie na výstavách, no nestratili sa ani na individuálnych poľovačkách a Field Trialoch. Stále obľúbenejšie súťaživé Field Trialy boli náročnejšie ako praktické a od retrieverov požadovali iné zručnosti ako doteraz.
Chovatelia labradorov a zlatých retrieverov začali časom rozdeľovať tieto plemená na výstavné a pracovné línie. Chovatelia flatov tento trend nechceli nasledovať, šľachtiteľskou prácou dosiahli, že flat coated retriever sa stal na britských ostrovoch jediným „dual-purpose“ retrieverom (plemeno šľachtené pre exteriér a pracovné schopnosti). Počas I. svetovej vojny sa stavy flatov znížili, ročne sa zapisovalo stále menej šteniat. Prevrat nastal až po roku 1940, kedy sa niekoľko skalných nadšencov vrátilo z vojenskej služby, no flata už po tomto období zatienili stále obľúbenejšie labradorské a zlaté retrievery. V roku 1954 FCI uznala flata ako samostatné plemeno.
Silný, ale nie ťažkopádny
Typická silueta flat coated retrievera je nezameniteľná. Vyžaruje z nich elegancia, inteligencia a optimizmus, ktorá je najviac badateľná počas práce. Flati patria medzi stredne veľké plemená s preferovanou kohútikovou výškou u psov medzi 58 – 61,5 cm, u súk 56,5 – 59 cm. U flatov nie je udaná pevná kohútiková výška, čo umožňuje chovateľom chovať psy vyššie, ktoré sú vo výstavných kruhoch elegantnejšie a tým pádom úspešnejšie. Niektorí chovatelia sa ale rozumne snažia udržať preferovanú výšku v chove, aby sa predišlo vzniku veľkých a ťažkých psov, ktoré by na pracovnom poli podávali menej efektívne výkony.
Celkovo je flat coated retriever čulý, aktívny pes s inteligentným výrazom. Je silný, ale nie ťažkopádny, je ušľachtilý, ale nie prejemnený. Hlavu má dlhú, pekne tvarovanú a charakteristickú pre plemeno. Plochú lebku dopĺňa len mierny čelový sklon vo výške očí, ktorý nemá byť príliš výrazný. Línie temena a papule sa nemajú zbiehať ani rozbiehať.
Ňucháč je prekvapivo veľký, s dobre otvorenými nozdrami. Papuľa je silná a dlhá, ktorá umožňuje nosiť bažanta aj ťažkého zajaca. Nožnicový zhryz je pravidelný a úplný. Oči majú byť stredne veľké, tmavohnedé alebo orieškové, s veľmi inteligentným výrazom. Uši majú byť v porovnaní s hlavou malé, nesené tesne po stranách hlavy. Niektoré línie flatov majú opticky väčšie uši, nepovažuje sa to za hrubú chybu.
Krk musí byť dostatočne dlhý, osadený súmerne a šikmo do pliec a svalnatý, aby pes mohol dobre stopovať a nosiť ťažšie kusy zveri. Najčastejšou chybou v exteriéri flatov sú dlhé bedrá, ktoré sú nežiaduce. Bedrá majú byť krátke a široké, hrudník hlboký a pomerne široký s výraznou hrudnou kosťou. Hrudný kôš je zo začiatku skôr plochý, postupne sa zaobľuje, v strede sú rebrá výrazne oblé a smerom dozadu sa zaoblenie zase zmenšuje. Hrudný kôš má dodávať telu dĺžku, nie dlhé bedrá.
Chvost by mal byť krátky, rovný, dobre nasadený a nesený veselo a vodorovne, nikdy nie výrazne nad líniou chrbta. Všetky končatiny majú byť rovné a paralelné, svalnaté, nie príliš zauhlené, päty sú nízko umiestnené. Labky sú okrúhle a mocné, vankúšiky tučné a silné.
V pohybe je flat veľmi elegantný, pohyb má byť plynulý a voľný, priamy a paralelný. Jeho eleganciu podtrhuje srsť, ktorá je hustá, jemnej až strednej štruktúry a dobrej kvality. Je polodlhá, ale má byť čo najhladšia a najviac priliehať k telu. Na končatinách a na chvoste tvorí srsť zástavy. Typickou farbou flatov je čierna farba, štandard povoľuje aj pečeňovohnedú farbu, ktorá je menej rozšírená. Nie sú prípustné žiadne iné sfarbenia ani znaky.
Unikátna povaha
Povaha flata je unikátna. Sú to extrémne priateľské psy s veľkou dávkou optimizmu a energie, čo dávajú najavo neustálym krútením chvosta. Milujú ľudí – svojich aj cudzích, a chcú byť s nimi v neustálom kontakte. Ak sa niekto stráni kontaktu s nimi, flati sú nejak presvedčení, že ho presvedčia. Agresivita im je úplne cudzia. Aj napriek tomu, že doma návštevu pri bráne ohlásia, do dvora pustia každého živého tvora.
Nechýba im inteligencia, sú schopní premýšľať a pospájať si také veci, ktoré majiteľovi ani nenapadnú. Samozrejme, vždy rozmýšľajú v ich prospech, aby dosiahli to, čo chcú – poniektorí to nazývajú tvrdohlavosťou, ale presnejší popis je, že sú „vychcaní“.
Pri výcviku sú citliví, tvrdý a nespravodlivý prístup neznesú a prestávajú nadobro spolupracovať. Pri vhodnej motivácii sa dokážu rýchlo naučiť aj zložitejšie cviky. Najvhodnejší a najprirodzenejší je pre nich poľovný výcvik alebo working testy, dobré výkony podávajú aj v rôznych psích športoch – od canicrossu cez agility až po dogdancing a záchranársky výcvik.
Flata baví akákoľvek aktivita, kde sa môže zapojiť a je neustále pripravený na akúkoľvek akciu. Pri vhodnej ranej socializácii veľmi dobre vychádza s inými psami a zvieratami, a to aj s cudzími. Nevyhľadáva konflikty, práve naopak – snaží sa vždy naviazať priateľský kontakt. Empatickosť a jemnosť flatov je často prekvapujúca, dokážu vycítiť každú zmenu nálady a situáciu, či sa to týka dospelých ľudí, detí alebo iných psov. Táto ich vlastnosť sa často využíva v canisterapii a pri interakciách s deťmi v škôlkach a školách.
Ich najväčším živlom je jednoznačne voda. A to v akejkoľvek forme – voda, sneh, ľad, blato. Vlastnosť nosiť čokoľvek z vody, majú odmalička silno vrodenú. Na poľovačkách na kačice v chladnom počasí sú schopní prebrodiť ľad, chladná voda ich nikdy neodradí. Vzhľadom na to, že flat nájde vonku akúkoľvek kaluž s vodou, majitelia si musia byť vedomí, že čistí z prechádzky v prírode nikdy neprídu.
Práca s flatom v revíri je iná ako s ostatnými retrievermi. Kým labradori a zlatí retrieveri sa nechajú viesť radšej psovodom, flati rozmýšľajú. Vedia, čo sa od nich chce a spravia to, často úlohu vykonajú po svojom a prekvapivo efektívnejšie. Ich vrodené vlastnosti poľovného psa sú silné, sliedenie a dohľadávanie je pre nich prirodzené, tak isto ako prinášanie. Pri práci môže byť klamlivé používanie čuchu, sliediče a retrievery pracujú s nízkym nosom, no flati pracujú často s vysokým nosom ako stavače a setre. Hravo zvládnu aj farbiarsku prácu, na stope pracujú sústredene a spoľahlivo.
Potrebujú kontakt s rodinou
Samotná starostlivosť o flata nie je náročná. Okrem pravidelného prečesania srsti po práci alebo po prechádzke, aby sa zbavila blata alebo bodliakov, nie je v podstate nutná žiadna starostlivosť o srsť. Strihanie srsti a kúpanie sa odporúča pred výstavou, treba sa však vopred poradiť s chovateľom.
Flati majú radi zimu, pokojne vydržia celoročný pobyt vonku so zateplenou búdou, no nepohrdnú gaučom pri krbe v spoločnosti svojej rodiny. Je potrebné, aby pes bol čo najviac v kontakte so svojou rodinou, je veľmi spoločenský, ak je sám, tak trpí.
Pri strave flati nie sú vyberaví, sú schopní zožrať čokoľvek a v akomkoľvek množstve, preto je potrebné u nich sledovať hmotnosť, aby nedochádzalo k obezite. Najnáročnejší sú na pohyb a zamestnanie mysle. Sú to veľmi aktívne psy a potrebujú denne dlhé prechádzky aj s prácou. Nestačí im sa prejsť okolo paneláka alebo ich len pustiť na poli alebo v lese. Ak sa im vhodne nezamestná hlava, nájdu si zábavku sami. Vhodná je pre nich akákoľvek aktivita – od turistiky cez rôzne psie športy až po náročný poľovnícky alebo záchranársky výcvik. Do akejkoľvek práce sa vrhajú s nadšením a s chuťou.
Celkové zdravie je u flatov dobré, majú väčšinou dobrú imunitu. Občas sa u nich vyskytne zápal očí, vzhľadom na voľnejšie viečka niektorých jedincov. Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov sa v chove sleduje, tak isto aj dedičné ochorenia očí. V celosvetovom meradle sú flati najnáchylnejší na rakovinu, hlavne kostí. U nás sa táto choroba takmer nevyskytuje, napriek tomu sa sleduje v jednotlivých líniách.
Pre koho sa hodí
Treba si uvedomiť, že flat coated retriever nie je labrador ani zlatý retriever v čiernej farbe. Okrem atletickejšieho vzhľadu a celkovej výšky sa od nich líši najmä povahou. Ako som už spomenula, je náročný na pohyb a zamestnanie hlavy, na druhej strane je citlivý a učenlivý. Určite ho ocenia mladí ľudia a rodiny, ktoré sa chcú venovať akémukoľvek športu – či už samotnému behu alebo cyklistike so psom (canicross, bikejöring), chcú skúsiť psie športy ako napríklad agility, dogdancing, dogfrisbee alebo sa chcú venovať záchranárskemu výcviku či canisterapii.
Flati sú tvárni a schopní prekvapivo náročných výkonov. Ideálne sú pre nich working testy a pochopiteľne poľovné využitie. Ich húževnatosť a prácu ocenia poľovníci v revíroch s drobnou zverou, v chladnom počasí nepohrdnú ľadovou vodou počas poľovačiek na vodnú pernatú zver. Majitelia si musia byť vedomí, že flat potrebuje kontakt s rodinou. Nehodí sa k ľuďom, ktorí nemajú radi tesný kontakt so psami, k ľuďom, ktorí sú citliví na poriadok alebo k ľuďom, ktorí preferujú tvrdý drilový výcvik.
Štandard plemena v skratke
Fotografie k textu poskytla chovateľská stanica Victoria Hunter´s
Autor: