Na národnej úrovni sa vyskytlo niekoľko otázok týkajúcich sa toho, prečo FACE podporuje zákon o obnove prírody. Toto oznámenie načrtáva niektoré z hlavných dôvodov, prečo sa domnievame, že podporiť súčasný návrh na zlepšenie podmienok obnovy malých populácií zveri v Európe je strategicky rozumným rozhodnutím.

Európska politika ochrany prírody už desaťročia dominuje protekcionistickým politikám, najmä ochrane druhov a chráneným oblastiam. Tieto prístupy nepochybne vyvolali konflikty medzi mnohými zainteresovanými stranami, zatiaľ čo príroda zostáva v zlom stave.
Diskusia o zákone o obnove prírody bola intenzívna. V mnohých ohľadoch je nervozita z nových právnych predpisov normálnym postupom, ale toto je prvýkrát, čo máme návrh zákona o prírode, ktorý nie je o ochrane. Ide o významný posun v smerovaní politiky, ktorý sa zameriava skôr na širší obraz, ktorý sa zaoberá zmenou klímy a prírodnými katastrofami, než na zasahovanie do ochrany jednotlivých druhov. Existujúce opatrenia na ochranu druhov budú, samozrejme, naďalej platné, ale nebudú dominovať politickému priestoru.
Musíme mať na pamäti, že podobné povinnosti týkajúce sa obnovy už máme podľa smerníc o vtákoch a biotopoch, ale vlády ich nepovažujú za dostatočne prioritné. Chýbajú im jasné časové rámce, národné plánovanie a štrukturálna podpora. Konkrétnejšie, smernica o vtákoch aj smernica o biotopoch obsahujú opatrenia na obnovu biotopov (článok 3 ods. 2c smernice o biotopoch a článok HD 2 ods. 2, článok 3 ods. 1) a ochranu „biotopov druhov“. V histórii práce s týmito smernicami však obmedzenia lovu vychádzali z opatrení na ochranu druhov a v niektorých prípadoch z požiadaviek na chránené územia (lokality sústavy Natura 2000). Obmedzenia lovu nevyplývajú zo zákonných povinností zachovať, zachovať alebo obnoviť biotopy/zlepšiť stav biotopov.
Niektoré záujmové skupiny naznačujú, že existujúce právne predpisy a iné odvetvové politiky môžu priniesť výsledky, ktoré potrebujeme pre biodiverzitu. V priebehu rokov FACE tvrdo pracoval na tom, aby vniesol viac environmentálnych ambícií do európskej poľnohospodárskej politiky (a iných politík) na pomoc malým populáciám zveri, ale to nefungovalo dobre, najmä v praxi. Veľké poľnohospodárske lobistické skupiny majú dlhú tradíciu znižovania ambícií v oblasti životného prostredia počas politických procesov, keď sa o týchto spisoch rokuje.
To je dôvod, prečo FACE verí, že je strategicky múdre mať zavedený dobrý zákon o obnove prírody. Takýto prístup požadujeme už desaťročia. Napríklad pred kontrolou vhodnosti smerníc o prírode (takmer pred 10 rokmi) výbor FACE zdôraznil potrebu: „väčšieho dôrazu na ochranu biotopov, najmä mimo chránených území, a prioritu opatrení pre druhy, ktoré majú najhorší stav v porovnaní s charizmatickejšími druhmi„.
Po mnohých rokoch pýtania máme teraz na stole právny návrh, ktorý sa nezameriava na ochranu druhov alebo chránených území a nebude obmedzovať našu činnosť. Naopak, poľovníci a poľovníci v Európe budú mať prospech zo zlepšenej biodiverzity.
V posledných týždňoch diskusia pokročila a európske vlády (Rada) sa nedávno dohodli na „všeobecnom prístupe“ k návrhu obnovy, čím vniesli do pôvodného návrhu EK ešte väčšiu flexibilitu.
V prípade schválenia sa v právnom predpise stanovia povinnosti členských štátov flexibilne obnoviť biodiverzitu. Od vlád sa bude vyžadovať, aby spolupracovali s príslušnými zainteresovanými stranami vrátane poľovníkov pri vypracúvaní a vykonávaní národných plánov obnovy. Tieto plány stanovia rámec týkajúci sa toho, čo a koľko prírody sa obnoví.
Nemôžeme podceňovať skutočnosť, že biodiverzita Európy je naďalej v zlom stave. Polovica našich poľovných vtákov má nezabezpečený status. Vieme, v čom je problém: strata biotopov je jednou z najväčších hrozieb pre lov v Európe. Preto potrebujeme dobrý rámec obnovy, aby sme zlepšili naše populácie jarabice sivej, zajaca poľného, hrdličky korytnačky atď. Počet týchto druhov ubúdal v dôsledku poškodených ekosystémov. Okrem toho mnohé z našich poľovných vodných vtákov budú mať prospech z národnej práce na obnove mokradí.
V celej Európe existujú stovky príkladov poľovníkov, ktorí pomáhajú obnovovať biotopy. Sú zrejmé z Manifestu biodiverzity FACE. Toto úsilie možno podporiť programom obnovy Európy.

Samozrejme, je možné, že niektoré protipoľovnícke skupiny by sa mohli pokúsiť využiť zákon o obnove prírody proti poľovníctvu a mali by sme zostať ostražití voči takýmto pokusom. Bolo by však škodlivé zamietnuť návrh založený na takýchto rizikách. V súčasnosti nie sú proti lovu žiadne opatrenia v rámci návrhu EK ani v nedávnom „všeobecnom smerovaní“ prijatom Radou.
Mali by sme tiež zvážiť, akým smerom sa bude uberať európska politika v budúcnosti, ak subjekty s rozhodovacou právomocou neprijmú zákon o obnove. Zákon o obnove prírody v mnohých ohľadoch pomôže upriamiť pozornosť od protekcionistických politík k politickému rámcu, v rámci ktorého môžu poľovníci spolupracovať na vykonávaní tohto zákona namiesto toho, aby nám boli uložené ochranné obmedzenia.
Ak inštitúcie EÚ neschvália zákon o obnove, môžeme len predpokladať, že subjekty s rozhodovacou právomocou budú nútené ďalej sa spoliehať na protekcionistické politiky, aby zabezpečili biodiverzitu, a to nebude dobré pre európskych lovcov. Obnova však poskytuje príležitosť na zmenu, aby sme zabezpečili pragmatickejšiu agendu biodiverzity založenú na biotopoch.
Zároveň by sme mali mať na pamäti, že podľa globálneho dohovoru o biodiverzite (CBD) sa už všetky európske krajiny dohodli na potrebe obnovy, takže toto politické zameranie v budúcnosti nezmizne. V súčasnosti máme na stole bezpečný text pre poľovníkov a poľovníkov a nevieme, čo by sa stalo, keby bol v ďalšom politickom volebnom období EÚ zverejnený úplne nový návrh, ak by bol tento návrh zamietnutý.
Dúfame, že tieto informácie pomôžu.
Uvítame vašu spätnú väzbu:
FACE už uskutočnil dve stretnutia s informáciami/otázkami a odpoveďami s pracovnou skupinou pre vtáky a biotopy o tomto spise, kde sme mali možnosť vymeniť si informácie s členmi. V posledných týždňoch sa objavuje veľa tvrdení určitých skupín, ktorým chýbajú informácie. V tejto súvislosti vás upozorňujeme, že ak máte akékoľvek otázky alebo pripomienky týkajúce sa tohto súboru, radi si vás vypočujeme. Konkrétne, ak si vypočujete akékoľvek názory na vnútroštátnej úrovni, ktoré sú v rozpore s bodmi, ktoré sme uviedli vyššie, kontaktujte nás (webová stránka: www.face.eu). V prípade potreby by sme mohli vypracovať zoznam často kladených otázok.
So srdečným pozdravom
Tím FACE
