Skúsenosti správcov poľovných revírov so silnými srncami
So srnčou zverou máme pomerne ľahkú úlohu, pretože okrem toho, že si dobre udržiava svoje teritórium, za niekoľko rokov je tiež možné zberať plody dôslednej odbornej práce. Vynikajúce životné prostredie a dobrá genetika srnčej populácie sú dobrým základom, ale čo môže urobiť užívateľ poľovného revíru, aby na tomto základe staval a zabezpečil, že sa poľovnícka spoločnosť bude môcť rok čo rok pýšiť silnými jeleňmi? Praktici sa podelia o svoje dlhoročné skúsenosti.
Medzi Dunajom a Tisou
Hlavný príjem poľovníckej spoločnosti Széchenyi v Cegléde, ktorá obhospodaruje 6000 hektárov, pochádza z predaja srnčej zveri, takže všetko je tomu podriadené. Podiel poľnohospodárskej pôdy je 50 % a dominantou je veľkoplošné poľnohospodárstvo.
– Podľa môjho názoru je skutočný rekordman, ako napríklad 700 gramový exemplár z roku 1980, aj otázkou šťastia – vysvetľuje Pál Földi, predseda spoločnosti.
Dodáva, že aj keď sa občas vyskytne absolútny rekordman, správca poľovného revíru môže vyvinúť maximálne úsilie, aby z danej populácie vyťažil čo najviac, pričom zohľadní genetický potenciál populácie srnčej zveri a danej oblasti.
Počet srnčích parožných trofejí na území spoločnosti sa v priebehu rokov vďaka dôslednej profesionálnej práci zlepšuje, pričom v minulej sezóne bolo z 56 srncov 14 medailových.
– Verím – pokračuje Pál Földi –, že dobrý srnec začína dobrou matkou. Už obdobie ruje je rozhodujúcim obdobím z hľadiska rodenia mláďat, a preto po 15. januári nelovíme srnčiu zver, aby sme im poskytli pokoj. Dobré potomstvo možno očakávať len od zdravých, zdatných matiek, ale z pohľadu srnčej zveri ani stres neprospieva paroženiu. Rušenie narúša cyklus kŕmenia, čo vedie k menšiemu príjmu potravy a kratšiemu času strávenému stavbou a nasadzovaním parožia – vysvetľuje prezident. – Aby sa zveri zabezpečil prísun potrebných živín, prikrmuje sa 365 dní v roku. Zriadilo sa 23 krmelcov určených pre srnčiu zver, z ktorých sa rozdeľuje krmivo pre srnčiu zver a v zime sa do krmelcov pridáva cukrová repa.
Krmivo, z plodov, ktoré u nás dopestujeme zmes kukurice, jačmeňa a ovsa s obsahom soli 50-25-25 % sa mieša v miešačke na výrobu granulovaného krmiva, ktorého sa ročne skŕmi 200 metrákov. Výsledkom je, že máme najvyššiu hmotnosť srnčej zveri v oblasti. To znamená rozdiel 2-3 kilogramy v porovnaní s ostatnými, ale čo je dôležitejšie, parožie je silnejšie, keďže je naším cieľom ukázať prevahu aj v tejto oblasti.
Podľa odborníka je veľmi dôležitý aj pomer pohlaví, pretože silné samce sa očakávajú tam, kde je pomer samcov a samíc 2:1, pretože vtedy staršie samce nedovolia mladým samcom dostať sa k samiciam a zábavy sa zúčastňujú naozaj len tie najlepšie samce. Okrem pomeru pohlaví je tiež dôležité zachovať primerané vekové rozloženie a odborne uskutočniť selekciu. Okrem uvedeného sa v záujme ochrany mláďat vynakladá úsilie na zabránenie šírenia šakala zlatého, keďže v minulom roku sa do pascí chytilo až 11 takýchto jedincov.

Rábska kotlina
Poľovnícka spoločnosť Dózsa v obci Szany obhospodaruje 10 000 hektárov, čo predstavuje 15 percent lesných porastov. Ich profesionálneho poľovníka Pétera Pagonyiho sme sa opýtali na „tajomstvo“ veľkého srnca. Spoločnosť ročne uloví takmer 130 jedincov.
– Každý rok je iný, medzi priemermi jednotlivých rokov sú veľké rozdiely, čo sa odráža aj na medailovosti, napríklad vlani zo 126 ulovených srncov bolo 40 medailových. Priemerná hmotnosť trofejí sa pohybuje okolo 380 gramov, ale nie je zriedkavosťou vidieť aj 450 gramové parožie a rekord drží 540 gramová trofej s malou lebkou – hovorí Péter Pagonyi.
Podľa odborníka sú dobré výsledky založené na vynikajúcej genetike srnčej zveri a výborných podmienkach lokality – vysoký podiel poľnohospodárskej pôdy, pre ktorú sú typické malé parcely a mozaikové pestovanie – a kľúčovými faktormi sú kŕmenie a odborná selekcia. Prikrmujú sa od októbra do apríla a ročne sa srnčej zveri rozdá 60 ton zmesi zrna a 50 až 60 ton cukrovej repy. Ako sa hovorí, nie je potrebné prikrmovať samice, ale samce, ktoré svoje teritórium neopustia len kvôli potrave, preto sa v poľovnom revíri musia často zriaďovať kŕmne miesta. Zriadilo sa 150 krytých kŕmidiel pre srnčiu zver s debničkami, z ktorých každé obsahuje 2 až 3 metráky krmiva – zmes kukurice, pšenice, jačmeňa a ovsa.
– Populácia jeleňov v tejto oblasti má významnú poľovnícku hodnotu, ale na jej efektívne využitie je nevyhnutná odborná selekcia, a na to potrebujeme poznať naše stavy. Koncom februára si už začnem písať, kde a aké exempláre som v tejto oblasti videl. Podľa mojich pozorovaní je v súčasnosti ešte veľa veľkých parohov, s ktorými sa však ešte oplatí počkať. Neprichádza do úvahy, aby som dovolil skoliť 4-5 ročný exemplár dobrej šestky. Našťastie nie sme nútení odstreliť všetky veľké srnce v danom roku, aj keď finančná hodnota odstrelu 130 srncov je sama o sebe značná – vysvetľuje Péter Pagonyi.
Podľa odborníka by sa pravidelné šestky, tradičné priemerné jedince, by mali byť ulovené vo veku 4 až 5 rokov a nádejné parožie by sa malo čo najviac šetriť.

Békéšska župa
Dobré výsledky dosiahla aj poľovnícka spoločnosť Dévaványa, ktorá hospodári na takmer 12 000 hektároch s dvojpercentným lesným porastom, pričom tretinu jej príjmov tvorí predaj srnčej zveri. Každú sezónu spoločnosť predá 100 kusov srncov s 30-percentným medailovým pomerom, z ktorých tretina váži od 400 do 500 gramov, ale bežné sú aj jedince s parožím s hmotnosťou nad 500 gramov a regionálny rekord drží jeleň s parožím s hmotnosťou 740 gramov, ktorý bol ulovený v roku 2019.
– Žiaľ, nedávno stádo postihla vážna nákaza parazitom haemonchus, ale dúfame, že je to už minulosť, pretože teraz sa zdá, že parazit zmizol tak rýchlo, ako sa objavil – vysvetľuje predseda József Illin.– Keď teda pátrame po záhade veľkého srnca, musíme hovoriť aj o faktoroch, ktoré sú mimo kontroly správcu poľovného revíru, ale pre paroženie sú rozhodujúce. Okrem nepredvídateľných zdravotných problémov k nim patria aj poveternostné podmienky (zrážky, počet hodín slnečného svitu), pretože od nich závisí úspešnosť jesennej sejby, ktorá poskytuje srnčej zveri potravu na zimu, no zároveň má priamy vplyv na tvorbu parožia. Z hľadiska hmotnosti trofejí by bolo optimálne, keby jesenné plodiny prešli do zimy v kríkovej forme, so skutočnou zimou, so snehom a mrazom a slnečným počasím, pretože z toho pochádzajúci vitamín D podporuje osifikáciu, čo je dobré pre nasadenie parožia – vysvetľuje predseda.
Podmienky sa menia – malé parcely nahrádzajú veľké polia so všetkými nevýhodami intenzívneho poľnohospodárstva, mení sa klíma, v lete sú obrovské suchá a zimy sú mierne – a v dôsledku toho došlo v posledných rokoch k zmene v populácii srnčej zveri. Odborník uvádza, že kým pred desiatkami rokov bola priemerná telesná hmotnosť srncov 27 kilogramov, v súčasnosti je dobré, ak srnec váži 20 kilogramov.
– V minulosti sme sa tešili z dvojčiat, ale dnes už takmer žiadna srna nevodí len jedno mláďa, dvojčatá a dokonca aj trojčatá sú bežnou praxou, v dôsledku čoho sú sŕňatá a, samozrejme, aj srny menšie. Túto zmenu telesnej hmotnosti možno pozorovať aj napriek výdatnému prikrmovaniu. V oblasti sme zriadili takmer 100 kŕmidiel, z ktorých zver ročne prikrmujeme 300-400 metrákmi zrnového krmiva spolu s cukrovou repou a senom – dodáva József Illin. – Kedysi sme hovorili o 8-10 ročných samcoch ako starých samcoch, toto číslo sa znižuje, dnes je už aj 6-ročný samec patrí medzi staré jedince. Vysvetlením tejto skutočnosti je, že stádo sa omladzuje, ale v mnohých prípadoch je tvar parožia a samotné nasadenie iné. Dnes nádejné samce nemusia byť v najlepšej forme vo veku 8 rokov a po 6-7 rokoch sa ich už nemusí oplatiť šetriť. Podľa mojich skúseností sa dnes od 5-6-ročného srnca u nás neočakáva väčšie parožie, ale tieto silné srnce sú potrebné na odovzdávanie vynikajúcich génov, takže v ich prípade je šetrenie opodstatnené skôr kvôli zlepšeniu kvality stáda – poznamenáva odborník.