Apolon, Artemis, Afrodita a tri grácie
Zbrojný priemysel je mužskou záležitosťou, a to aj v krajinách, kde ženy majú stále veľké slovo. Talianske rodiny sú rozvetvené a matky sú v nich jednými z najváženejších členov.
Drvivá väčšina talianskej výroby zbraní sa sústredila v okolí Brescie. Tam založil továreň Fausti po vojne v roku 1948 Stefano Fausti. Je to jedna mnohých rodinných zbrojoviek v slávnom zbrojárskom údolí Val Trompia. Stefano nemal syna, iba tri dcéry – Elenu, Barbaru a Giovannu. A tie nakoniec prevzali otcovu firmu a dokázali ju pozdvihnúť z lepšej dielne na renomovanú továreň na prémiové brokovnice, stavané na najlepších tradíciách anglickej dvojky so skrinkovým zámkom. Ale dvojky nie sú jediným darom, ktorý tieto tri pôvabné dámy ponúkajú strelcom.
V roku 2018 pri príležitosti 70. výročia vzniku firmy predstavila firma Fausti novú brokovnicu – kozlicu XF4, s novým patentovaným záverom, ktorý dostal obchodné označenie Four Locks – štvornásobné uzamknutie. Prvé videá s novou zbraňou sú už od roku 2017, ale v prípade dámy nie je slušné pýtať sa na vek, ten v našom prípade nie je podstatný.
V roku 2018 sa s novou kozlicou pochválila aj firma J. P. Sauer und Sohn, jeden z pilierov zoskupenia L & O Gruppe. Dokonca hneď s dvomi kozlicami, nazvanými podľa božských dvojčiat gréckej mytológie Artemis a Apollon. Podoba s kozlicami XF4 bola bijúca do očí, nakoniec i Sauer potvrdil, že Artemis a Apollon sú vyrábané v Taliansku u Faustiho.
Sauer však kozlicu posunul do trochu novej polohy tým, že Artemis má pažbu upravenú na dámske rozmery. Apollon i Artemis sa ponúkajú v rážach 12 x 76 mm alebo 20 x 76 mm.
Najprv mala talianska produkcia dva hlavné smery – športové kozlice s pažbou monte carlo alebo s nastaviteľnou lícnicou a luxusné kozlice s predĺženými krycími plechmi zámku. Krátkou po uvedení Saueru vznikla v Taliansku dámska verzia, ktorá dostala meno Aphrodite. Takže vyberať bolo z čoho.

Záver Four Locks
Základom bol záver Four Locks. Ide o lôžkový záver, v ktorom je hlavňový zväzok zavesený na krátkych nepriechodných čapoch. Týmto riešením sa zväzok dostáva nižšie a súčasne sa zmenšuje klopný moment pôsobiaci na uzamykajúci klin. Ten je jednoduchý a zapadá do háku na spodku hlavňovej objímky. Na vnútorných stranách bokov lôžka sú dva zvislé výstupky, na ktoré sa pri zatváraní záveru nasunú dve drážky, vytvorené na bokoch hlavňovej objímky. Zaprenie výstupkov do drážok predstavuje ďalšie dva oporné body a dodáva zatvorenému záveru na pevnosti. Baskula je oceľová. Uzamknutie záveru sa ovláda bežnou Scottovou temennou kľučkou. Napínanie bicieho mechanizmu je odvodené od sklopenia hlavňového zväzku. Bicí mechanizmus používa vnútorné kladivká, poháňané vinutými bicími pružinami. Pružiny sa o kladivká opierajú v ich spodnej časti.

V napnutom stave udržujú kladivká spúšťové páky, zavesené zhora dole na hornej priečke baskuly a zachycujúce kladivka za spúšťové ozuby na hlavách. Kozlica má jednospúšť, prepínanie je zotrvačné, odvodené od impulzu výstrelu. Poradie hlavní je možné prepínať pomocou priečneho šúpatka na poistke. Tá je umiestená klasicky na hornej strane krku pažby, po výstrele s automaticky nezaisťuje.
Firma Fausti vyrába závery Four Locks v rážach 12, 20, 28 a 410, hlavne majú dĺžku komory buď 70 alebo 76 mm. Fausti ponúka hlavne v dĺžkach 71, 73, 76 alebo 81 cm. Edícia Sauer ponúka hlavňový zväzok 71 alebo 76 cm. Hlavne majú výmenné zahrdľovacie nástavce, ktoré v inštalovanej polohe nevyčnievajú pred ústím. Kozlica je osadená vyhadzovačmi, ktoré sú ovládané polohami kladiviek. Predpažbie drží jednoduchá klapka.
Pažby z kvalitného dreva
Kozlice ponúkajú pod dvomi obchodnými značkami v širokom spektre pažbení. Všetky pažby sú z kvalitného orechového dreva. V základných prevedeniach ide o priame pažby amerického typu, tj. s pištoľovou rukoväťou bez lícnice. Spodná línia pištoľovej rukoväte je zaoblená, je tzv. štýl princa z Walesu. Lomenie je pomerne umiernené.

Sauer i Faustii ponúkajú priamu pažbu s mierne vyvýšeným chrbátom (na spôsob monte carlo) ale bez lícnice. Predpažbie je oblé, v pozdĺžnom profile mierne prehnuté a smerom dopredu sa ľahko znižuje. Predný koniec predpažbia je oblý. Firma Fausti má aj luxusnejšie prevedenia a prevedenia čisto športové. Tie majú rôzne pažby – od klasickej anglickej cez monte carlo až po americké pažby s nastaviteľnou lícnicou. Všetky pažby majú jednoduchú pryžovú pätku.
Brokovnice Sauer Apollon a Artemis sú nezdobené. Baskuly sú polomatné čierne, iba na meste hlavňového čapu sa nachádzajú vypuklé gombíky s logom firmy, tromi prepletenými S. Základné talianske kozlice sú čo do výzdoby oveľa rôznorodejšie. Základné lovecké prevedenia sú tiež čierne, rovnako ako športové špeciály. O niečo „vyššia edícia“ je striedmo zdobená leptanými (a asi i čiastočne strojovo dorytými) rozvilinami a motívami drobnej zveri. Luxusné edície ponúkajú rozsiahle ručné úponkové rytiny, zlaté taušírovanie a preto majú zväčšené bočné krycie plechy (na zbraniach od Sauera veľké plechy nie sú). Vyššie edície Fausti tiež majú temennú kľučku zdobenú prerezávaným úponkovým motívom.

Rozborka zbrane
Podrobnú kontrolu zbrane som začal rozborkou na čistenie a prehliadkou viditeľných plôch. Mal som v ruke kozlice ponúkané pod menom Fausti ako aj pod značkou Sauer. V ich spracovaní nie je viditeľný rozdiel, ide o kvalitné remeslo, nové zbrane boli síce tuhé, ale mechanizmy mali hladký chod.
Zloženie pažby ukázalo, že vnútorné, nefunkčné plochy sú v matnom, neleštenom stave, bez stôp po obrábaní. Boky hlavňovej objímky sú krúžkované pre lepšie udržanie maziva. Horná plocha lišty je matovaná krížovou rybinou, muška je v základnom prevedení zo žltého kovu, pri športových a luxusnejších modelov môže byť aj zo svetlovodného vlákna. Na hlavňovom zväzku ráže 12 je lišta široká 7 mm, na zväzku ráže 20 je široká 6 mm.
Premeral som spúšťový mechanizmus, odpor je tesne pod 2,0 kg. Smerodajná odchýlka odporu bola pri oboch spúšťach okolo 45 gramov a štatisticky nebolo prakticky možné obe spúšte čo do odporu odlíšiť. Aj keď som mal nastavené poradie odpalu oboch hlavní akékoľvek, odpor i krok zostávali rovnaké. Spúšť má hladký chod, s prakticky bodovým odpalom. Odpor vyhovuje nárokom poľovníka (ktorý chce istú mieru odporu ako bezpečnostný prvok), aj športového strelca.
Strelecká skúška
K streleckej skúške som mal požičanú kozlicu ráže 12 s hlavňami 76 cm od Saueru, tj. model Apollon, skúška prebehla na melnickej strelnici Chloumek. Začal som na skeetovej strelnici a začiatok bol dobrý. Na jednoduchú, priamu pažbu som si rýchlo zvykol. Chod novej zbrane bol síce trochu tuhý, ale to sa hneď upravilo samé. Príjemné je pomerne značné sklopenie hlavní, ktoré umožňujú pohodlné nabíjanie. Príjemné je aj ovládanie temennej kľučky, podiel na tom má asi tiež ľahké vyhnutie kľučky doprava, čím sa jej plocha nastavuje ergonomicky výhodnejšie palcom, ktorý ju tlačí.
Hlavňový zväzok bol bez odleskov, matovanie hornej plochy lišty fungovalo bezchybne. Muška zo žltého kovu mi stačila, optickým vláknom zvýraznená muška je síce príjemná, ale nie je nutná. Kozlicu so záujmom obzeral jeden pán, člen obsluhy strelnice. Dôvod bol jasný vo chvíli, kedy vzal zbraň do ruky – ako ľavák strieľa z ľavého ramena. Priama pažba mu dobre vyhovovala a na moje prekvapenie mu nevadilo ani mierne vyhnutie hmatníka temennej kľučky. Nie som až tak výkonný brokový strelec, ale strieľam na „asfalťáky“ rád. Pochvaľujem si príjemnú rybinu a úchop, bez toho aby mi „brúsila“ spotené dlane a vydarenú ergonomiu zbrane.
Presné výsledky som nepočítal, ale „kolečko“ s Apollonom mi urobilo vyslovenú radosť, zbraň mi sadla do ramena, zopár terčov som rozstrieľal, a tak som sa odhodlal na trochu vyšší stupeň, na parkúr.
Parkúr je na každej strelnici iný, viac sa blíži k reálnej loveckej streľbe. Aj tu som mal z Apollona príjemný pocit. Myslím si, že priame, striedmo lomené pažby mi vyhovujú a Apollon tento názor potvrdil.

Vážna kandidátka
Ak mám zhrnúť všetko, čo som so Sauerom Apollon a s Fausti XF4 vyskúšal a zistil, tak môžem povedať, že sa nám rozšírila ponuka dobrých kozlíc. Ide o peknú, dobre vyrobenú zbraň. Ak hľadáte lepšiu pracovnú alebo loveckú zbraň „od teraz až do truhly“, máte v práve popísanej kozlici vážnu kandidátku. Kozlica má oceľovú baskulu a záver Four Locks odníma časť zaťaženia z hlavňového čapu – dá sa teda očakávať aj dlhá životnosť.
Nebál by som sa po nej siahnuť tiež na športové účely. Môžete namietať, že koncepcia zámkov s kladivkami nie je tak rýchla, ako u špičkových športových kozlíc, ale nemyslím si, že by vás to malo obmedzovať. Veľkou výhodou je, že pod viacerými značkami existuje celý rad pažieb. Ak vám jedna nesadne, môžete skúsiť druhú značku.
Ak ste dáma, potom máte o dôvod viac. Sauer aj Fausti ponúkajú kozlice s pažbami, ktorých rozmery rešpektujú ženskú ergonómiu. Staré príslovie hovorí, že pri brokovnici hlaveň síce strieľa, ale pažba triafa. V tomto prípade máte na výber. Ak chcete zdobenú zbraň, „lepšie“ edície Fausti sú pre vás. Ale základ, záver a bicí mechanizmus je ten istý. Počas celého testu sme z brokovnice vystrieľali viac ako 200 rán a zbraň fungovala bezchybne.

Mám jednu drobnú pripomienku – hoci sa Sauery Apollon a Artemis i Fausti XF4 tvária ako primárne lovecká zbraň, nemajú pútka na nosný remeň. Ich inštalácia nie je zložitá a v niektorých krajinách tradícia nosenia brokovníc na remeni nie je, podľa mňa však na loveckú zbraň pútko patrí. Toto je ale iba maličká vada na kráse. Inak si myslím, že dar, ktorý tri grácie z Val Trompia ponúkajú, stojí za to prijať a že nebudete o vrátení premýšľať.
Paní Barbare Fausti ďakujem za láskavú spoluprácu a ústretové poskytnutie informácií a fotografií. Za zoznámenie sa so zbraňami Fausti a Sauer ďakujem ich dovozcom, firmám Sport a lov s.r.o. zo Sudického dvora a Arms CZ, pražskej predajne.
Martin Helebrant, FOTO: AUTOR, FAUSTIARMS.COM
