Špeciálne skúšky z vodnej práce sa skúšajú podľa jednotného skúšobného poriadku pre stavače. To znamená, že je platný aj pre všetky malé plemená a retrievery.
Na základe skúšok z vodnej práce (VP) získa pes kvalifikáciu na dohľadávanie vodnej pernatej zveri – väčšinou kačice divej, ale aj ostatnej vodnej pernatej zveri. Pes s týmito skúškami je užitočný v revíroch, kde sa nachádzajú vodné toky a pravidelne sa usporadúvajú poľovačky na vodnú pernatú zver.
VP sú pomerne ťažké skúšky, ktoré psa preveria v ťažkom teréne a jeho schopnosť orientovať sa v tŕstí a vo vode. Vhodné sú na to skôr väčšie plemená stavačov a retrieverov, ale tak isto ich môžu úspešne zložiť sliediče a teriéry. U stavačov býva občas problém s vodou, hlavne u krátkosrstých stavačov v chladnom období, no pri vhodnom vedení podávajú dobré výkony.
Na prácu vo vode sú ale najvhodnejšie plemená vyšľachtené špeciálne na túto prácu – retrievery, ktoré sú ochotné pracovať vo vode aj v najchladnejšom počasí. V severských oblastiach sú na lov kačíc používané takmer výhradne tieto psy, najmä pracovné línie labradorských retrieverov, stále obľúbenejšie flat coated retrievery, v menšej miere zlaté retrievery a nova scottia duck tolling retrievery.
Z u nás obľúbených všestranných stavačov dávajú najlepšie výkony v práci vo vode nemecké stavače a weimarské stavače, spomedzi britských stavačov setre a občas pointre. Pre sliediče je práca v hustom poraste prirodzená, špringeršpaniele podávajú pri hľadaní v tŕstí výborné výkony.
Poslušnosť a stopa zveri
Prvou spoločnou disciplínou pre všetky skúšané psy je správanie sa na stanovišti. Vodiči so psami sa rozostúpia od seba cca na 50 krokov, pes môže byť voľne odložený pri nohe alebo pripútaný na vodidle. Pripútaný pes dostáva automaticky o stupeň nižšiu známku.
Disciplína na skúša 10 minút, po 2 minútach musí každý vodič vystreliť z brokovnice ako na reálnej spoločnej poľovačke. Pes musí zostať na mieste pokojný, nesmie kňučať ani byť nervózny. Pes, ktorý z miesta odíde, sa hodnotí známkou 0.
Poslušnosť sa sleduje po celú dobu skúšok, zvlášť sa sleduje privolanie a vo vode ochota psa riadiť sa povelmi vodiča. Časté opakovanie povelov a neochota psa plniť povely sa primerane hodnotí znížením známky z poslušnosti.
Pre psy najťažšou disciplínou, kde väčšina psov stráca body, je stopa zveri vo vode. Do primerane hustého tŕstia pri vode sa pustí kačica s upravenou letkou. Začiatok stopy musí byť na brehu riadne označený. Pes sa na stopu pustí asi minútu po pustení kačice. Do 20 minút musí pes kačicu z tŕstia priniesť alebo ju vytlačiť na voľnú hladinu.
Rozhodca sleduje prácu psa na stope a ako používa čuch. Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý v časovom limite kačicu prinesie alebo ju vytlačí na vodnú hladinu, kde ju vodič môže zastreliť. Známkou 3 sa hodnotí pes, ktorému sa kačicu nepodarí nájsť, ale je zrejmé, že na stope sústavne pracuje a o nájdenie zveri má záujem. Známku 2 dostane pes, ktorý vybieha z tŕstia, nedarí sa mu kačicu nájsť, no napriek tomu o stopu má záujem. Známkou 1 sa hodnotí pes, ktorý sleduje stopu kačice krátko, prerušovane, vodič ho musí povzbudzovať a preukazuje len malú ochotu kačicu nájsť.
Dohľadávanie a naháňanie v tŕstí
Dohľadávanie zastrelenej kačice v tŕstí v časovom limite 10 minút je skúšané v hustejšom tŕstí asi 5 m od brehu. Pes ani vodič nesmú vidieť, kam rozhodca kačicu hodil. Vodič vyšle psa s povelom na hľadanie asi 50 m od miesta, kam bola kačica hodená. Usmerňovanie psa počas hľadanie sa nepovažuje za chybu.
Časť práce od nájdenia kačice po odovzdanie vodičovi sa hodnotí v predmete prinášanie pernatej zveri. Známkou 4 sa hodnotí pes, ktorý dohľadá kačicu do 7 minút, známkou 3 – do 8 minút, známkou 2 – do 9 minút, známkou 1 – do 10 minút. Známku 0 dostane pes, ktorý kačicu nedohľadá v časovom limite.
Existujú prípady, keď hodená kačica zostane visieť v tŕstí, kam pes nedočiahne. V takomto prípade sa skúšanému psovi hodí kačica ešte raz po tom, ako sa rozhodca presvedčí, že je kačica naozaj nedohľadateľná – buď sa o tom presvedčí sám s vodičom alebo po kačicu pošle predchádzajúceho preskúšaného psa. Ak ani ten pes kačicu nedohľadá, kačica sa považuje za nedohľadateľnú a skúšaný pes má nárok na pohodenie novej kačice.
V praxi je počas poľovačky na vodnú pernatú zver dôležité, aby pes ochotne vyháňal zver z tŕstia. Táto ochota psa sa skúša počas disciplíny naháňanie v tŕstí. Vodič psa pustí do tŕstia minimálne 5 m širokej. Pes musí samostatne, systematicky a ochotne prehľadávať tŕstie a musí mať záujem o nájdenie zveri. Miernymi povelmi možno psa usmerňovať. Známka sa znižuje pri častejšom vybiehaní psa z tŕstia, častejším usmerňovaním povelmi alebo pri neochote psa zver nájsť alebo hľadať v tŕstí.
Plávanie a prinášanie
Dobrý vodný poľovný pes sa nesmie báť vody, musí vedieť dobre plávať a musí sa vo vode nechať ovládať. Táto vlastnosť sa skúša počas disciplíny „ochota pracovať v hlbokej vode“. Pes musí v hlbokej vode 10-15 m od brehu hľadať 2 minúty a musí meniť smery podľa pokynov vodiča. Známka sa udeľuje podľa ochoty vojsť do vody, vzdialenosti hľadania a či poslúcha pokyny vodiča vo vode.
Väčšinou poslednou skúšanou disciplínou je prinášanie kačice z hlbokej vody. Táto disciplína sa skúša rovnako ako na jesenných skúškach. Rozhodca hádže zastrelenú kačicu do vody asi 10 metrov od brehu. Vodič so psom stoja najmenej 2 metre od okraja vodnej plochy. Vodič púšťa psa až na pokyn rozhodcu.
Pes musí bez váhania vojsť do vody. Asi v tretine cesty za kačicou rozhodca alebo pomocník vystrelí z brokovnice, aby sa odsledovala reakcia psa na streľbu. Ak sa pes otočí od kačice alebo ho vodič musí povelmi povzbudiť na prinesenie kačice, znižuje sa mu úmerne známka a považuje sa to za negatívnu reakciu na streľbu.
V tejto disciplíne je dôležité správne odovzdanie kačice vodičovi. Pes musí kačicu vo vode správne uchopiť a doniesť priamo vodičovi, predsadnúť si a až na povel vodiča kačicu odovzdať. Vodič nesmie použiť žiadne iné povely. Každý ďalší povel znižuje známku z predmetu.
VEDIEŤ DOBRE PLÁVAŤ A MUSÍ SA VO VODE NECHAŤ OVLÁDAŤ
Známkou 3 sa hodnotí pes, ktorý prinesie kačicu po jednom povele, ale kačicu na brehu pustí, aby sa otriasol alebo aby opravil úchop kačice. Tak isto pes, ktorý pracuje bezchybne, ale vodič použil dva povely alebo ak vodič použije len jeden povel, ale pes si pri odovzdávaní nesadne alebo nechce kačicu pustiť. Známku 2 dostane pes, ktorý síce pracuje správne, ale pri odovzdávaní si nesadne a kačicu pustí až po treťom povele alebo kačicu pustí skôr ju vodič odoberie. Známkou 1 sa hodnotí pes, ktorý po dlhšom povzbudzovaní donesie kačicu aspoň na breh. Pes, ktorý v časovom limite 5 minút kačicu neprinesie, sa hodnotí známkou 0, čo znamená, že na skúške neobstál.
Viktória Bašťovanská, FOTO: SHUTTERSTOCK