Srnčia zver je u nás najrozšírenejšou raticovou zverou. Vyskytuje sa takmer na celom našom území, skoro vo všetkých biotopoch. Od hornej hranice lesa až po intenzívne obhospodarovanú poľnohospodársku krajinu, ktorú obľubuje.
Na prelome mesiacov marec a apríl príroda prináša zaujímavé scenérie pri pozorovaní a fotografovaní srnčej zveri. Nízke porasty a slabšie olistenie drevín dáva dostatok možností na pozorovanie. Starším srncom sa končí rast parožia a zbavujú sa lyka, ktoré zabezpečuje prísun živín počas rastu parožkov. Parožie si od odumierajúceho lyka čistia vytĺkaním na kríkoch a stromoch.
Dostatok sviežej a rozmanitej potravy umožňuje srnčej zveri nárast kondície a prípravu na ďalšie obdobie v ročnom rytme – ruju. Opúšťajú viacpočetné čriedy a presúvajú sa na svoje teritória, ktoré si chránia a zaháňajú sokov. Žijú samotárskym spôsobom života, snažia sa kryť v hustých porastoch. Na rozdiel od týchto matadorov, mladým dvoj-trojročným srncom sa parožie naplno vyvíja, rastie, vyživuje a formuje sa. Najmladším srncom ešte len začínajú rásť ich prvé ozdoby. Združujú sa v čriedach spolu so srnami, srnčatami a taktiež mladými srncami.
Skoršia sezóna v Maďarsku
Srnčia zver je kvôli svojej variabilite pre vášnivých fotografov a poľovníkov lákadlom. Netrpezlivo čakáme, čo prinesie revír v poľovníckej sezóne. U našich susedov v Maďarsku začína poľovnícka sezóna lovu samčej srnčej zveri od 15. apríla. U nás si musíme počkať na poľovačku o mesiac dlhšie. Prečo je to tak? Túto otázku často počuť spomedzi nás poľovníkov. Niektorí by preferovali začiatok ako v Maďarsku, iným vyhovuje tak, ako to je.
Niekedy je táto diskusia prameňom drobných názorových sporov. Jedným z najdôležitejších dôvodov skoršieho lovu u našich južných susedov je rýchlejší, skorší rast vegetácie a dozrievanie poľnohospodárskych plodín. Maďarsko má teplejšiu klímu a väčšina územia je rovinatá (nížinatá). Prirodzená prestávka v love, za ktorou stojí znížená možnosť pozorovania zveri pre bujnú vegetáciu pri love výradových kusov pred rujou, nastupuje v Maďarsku skôr ako u nás.
Táto vynútená prestávka je pre poľovníkov časom krotenia loveckej vášne. Po žatve obilnín či repky, ktorá sa začína v Maďarsku včaššie, je srnčia zver ľahšie pozorovateľná. Toto je jeden z dôvodov skoršieho lovu, ktorý má výhody aj nevýhody.
Staršie a mladšie srnce
Výhodou je ľahšie rozoznanie starších a mladších srncov. Prvým znakom u starších srncov je, že majú vyčistené parožky od lyka, teda vytlčené. Parožky mladých srncov sú ešte pokryté lykom. Staršie srnce žijú samotársky vo svojom teritóriu a mladšie v skupinách spolu so srnami a srnčatami. V tomto období niektoré srnce majú parožie bledé, ako keby nedozreté. Stáva sa, že trofeje z Maďarska sú často prifarbované, aby splnili účel pekných dekorácií poľovníckych izieb. Keď sa na Slovensku v polovici mája začne sezóna lovu srncov, sú už všetky zdravé srnce vytlčené a vo svojej plnej kráse, od tých najstarších po tie najmladšie.
V Maďarsku je poľovačka srncov tradičnou a tiež komerčnou záležitosťou. Poplatkový lov je z roka na rok populárnejší aj pre poľovníkov zo Slovenska. Komerčná stránka je dôležitá pre užívateľov poľovných revírov v Maďarsku, pretože potrebujú vykryť náklady za užívanie revírov a škôd spôsobených zverou na poľnohospodárskych kultúrach.
Zodpovedný lov
V prírodných podmienkach Slovenska sa významná časť srnčej zverí loví v lesnom prostredí zvyčajne na rozsiahlych rúbaniskách, kalamitných plochách. Pravdepodobnosť úspechu pri poľovačke na srncov hlavne počas ruje je v týchto lokalitách najväčšia. Úspešný je lov vábením pomocou vábničky napodobňovaním hlasu rujnej srny alebo odloženého srnčaťa. Tento spôsob je vzrušujúci pre milovníka srnčej zveri a často strháva ku každodennej návšteve ťažko preskúmateľnej lokality. Stáva sa, že vnímavý fotograf alebo poľovník absolvuje celú ruju v jednej lokalite.
Pre zachovanie kvality srnčej zveri sa zodpovední hospodári poľovných revírov chovajú tak, že na začiatku poľovníckej sezóny dodržiavajú odstrel výradových srncov. Počas ruje a po nej lovia lovné, zrelé jedince najvyššej vekovej triedy. Takýmto spôsobom zostane po silnejších srncoch zachované kvalitnejšie potomstvo do ďalších rokov, čo je prospešné pre kvalitatívne zveľaďovanie srnčej zveri.
Samozrejme v neposlednom rade je dôležitý zodpovedný prístup pri poľovačke na srny, cielený lov slabých a prestárnutých sŕn a samozrejme citlivý prístup k posudzovaniu mladých srncov s raritne vyvinutými parožkami, ktoré sú často len mechanicky poškodené bez trvalej deformácie.
Čaro pre fotografa aj poľovníka
Poľovačka a fotografovanie srnčej zveri má svoje čaro vo všetkých biotopoch, kde sa táto zver vyskytuje. A to na akomkoľvek mieste, či už hlboko v horách alebo na rozsiahlych poliach a lúkach. Najvzrušujúcejšie je práve obdobie srnčej ruje, ktorá prebieha na rozhraní júla a augusta.
Vynikajúcou zručnosťou je vábenie zveri napodobovaním pískania srny alebo srnčaťa. Je to spôsob, ako sa vžiť do priameho deja srnčích radovánok a hier lásky. Či už v zelenom oblečení v pozícii zodpovedného poľovníka alebo v maskovacom oblečení v úlohe fotografa sa stávate svedkami týchto nezabudnuteľných chvíľ. Možno budete úspešný a privábite si svojho životného srnca, ktorý sa uchová navždy vo vašej pamäti. Je to sen nejedného vášnivého poľovníka ale aj fotografa (milovníka prírody).
Šimon Uhlík
Foto: Autor