Maďarská vyžla je všestranne využiteľným pracovným psom – do poľa, lesa i vody. O ďalších jeho prednostiach a aj tom, prečo je toto plemeno takým obľúbeným spoločníkom na poľovačkách, sme sa porozprávali s Jurajom Ďurďovičom, majiteľom maďarského krátkosrstého stavača Aidena z Gessayovho chotára.
Plemeno sa dostalo na naše územie pravdepodobne s uhorskými kočujúcimi kmeňmi. Prvé zmienky a aj obrazové dôkazy o tom pochádzajú zo 14. storočia. Už koncom 19. storočia sa v Uhorsku konali súťaže pre stavače, cielený chov sa začal v roku 1920. FCI uznala plemeno v roku 1936. Patrí do 7. skupiny Stavače a 1. sekcie Kontinentálne stavače s pracovnou skúškou (práca na poli a vo vode).
Elegantný a inteligentný
Juraj Ďurďovič miloval prírodu odjakživa, k poľovníctvu sa dostal cez priateľov. Po niekoľkých poľovačkách v PZ Bažant Ivanka pri Dunaji prišiel na rad aj výber psieho spoločníka, pretože dobrý poľovník má mať dobrého psa. Voľba padla na maďarského krátkosrstého stavača Aidena, najmä pre povahu psa a využiteľnosť v revíri. Maďarský krátkosrstý stavač, alebo maďarská vyžla, je inteligentným a temperamentným plemenom s elegantným vzhľadom. Vyžla je nielen precízna v práci, má rada aj ľudský kontakt. Malé vyžly sú učenlivé, snaživé a aj veľmi energické. Aiden absolvoval prvé vychádzky so svojou „psou rodinou“, od ktorej sa veľa naučil. Rýchlo sa ukázalo, že Aiden je veľmi šikovný. Výcvik a venovanie sa psíkovi prinieslo svoje ovocie a už ako sedem a polmesačný úspešne absolvoval jesenné skúšky.
Aj na poľovačku, aj do domu
Aiden je pes do voza i do koča. Je nielen výborným poľovníckym psom, na ktorého sa môže jeho majiteľ spoľahnúť, ale aj domáci miláčik, ktorý si užíva každú chvíľu so svojou rodinou. „Vyžly sa dajú ľahko cvičiť, hoci majú svoju hlavu a tou tvrdohlavosťou vás vedia aj pekne vytočiť. Ale s tým sa pri cvičení svojho psa stretáva asi každý,“ hovorí poľovník s úsmevom a dodáva: „Spomínam si, ako mi zo začiatku odbiehal, aby preskúmal okolie. Potom sa vrátil s brechotom, čo všetko zažil a preskúmal, a následne sa cvičilo. Ale musím povedať, že vyžly, aj keď odbehnú, stále si majiteľa sledujú a nevzdialia sa do takej miery, že by ho vôbec nevideli.“
Vyrovnaná povaha
Maďarský krátkosrstý stavač je priateľský, vyrovnaný a citlivý pes. Potrebuje dostatok pohybu, nové podnety a vzruchy. „Pri každom venčení s Aidenom vždy niečo precvičíme, snažím sa s ním chodiť na nové miesta. Na tréningy chodíme teraz aj preto, aby nevypadol z tréningového rytmu kvôli skúškam – keď sa trénuje, tak sa trénuje, no musí vedieť aj napríklad odpočívať v aute.“ Agresivita a plachosť sú nežiadúce a medzi vyžlami sa prejavujú zriedkavo až výnimočne.
Sú to jedáci?
Podľa slov majiteľa Aidena to nie je jednoznačné. Závisí to od povahy a ako iné psy, aj maďarské vyžly majú svoje rituály: „Aiden napríklad jedáva vždy, keď prídem domov. Nemáme určenú presnú hodinu, ale môj príchod signalizuje, že sa podáva jedlo. Neskôr by sa už nenajedol.“ Viacerí chovatelia sa však zhodujú, že ak je aj niečo pohodené na zemi, ich psy to nezjedia, nech by to bolo čokoľvek. „Je malá pravdepodobnosť, že by sa na niečo také ulakomil. To by muselo byť výnimočne voňavé. Pitie z kaluže mu však, samozrejme, problém nerobí,“ smeje sa Juraj Ďurďovič.
Vrodená radosť z práce
Vyžly sú temperamentné a pracujú s veľkou chuťou a ochotou. „Aiden je rodený pracant. A aportuje s takou radosťou, že je to pre mňa zakaždým zážitok vidieť ho pri práci. Na tohtoročných skúškach v Čechách rozhodcovia ocenili práve túto jeho vlastnosť.“ V sezóne absolvuje Juraj s Aidenom približne tridsať poľovačiek. „Môžem sa na neho absolútne spoľahnúť. Aiden si poľovačky užíva, je poslušný a naozaj vytrvalý. Cez noc zrelaxuje a na druhý deň je pripravený opäť podať perfektný výkon.“ Maďarským vyžlám nerobí problém ani ťažký terén, majú výborný nos a cieľavedome sledujú stopu. Tiež milujú vodu a k vodnej práci ich netreba vôbec presviedčať. Najmä v sychravom počasí však treba psa po práci dobre osušiť, nakoľko hrozí tzv. „syndróm mŕtveho (zlomeného) chvosta“. „V tomto prípade platí najskôr pes, až potom pán,“ hovorí poľovník.
Skúšky už v prvom roku
„S Aidenom som začal cvičiť v podstate ihneď. Najskôr som ho zoznamoval s revírom, chodili sme po okolí a ukazoval som mu, čo ho čaká. A chvíľu na to sme začali navštevovať prvé výcviky, trénovali sme najmä aport, prinášanie, hľadanie.“ V skúškach zvolil majiteľ nezvyčajný postup, ale malo to svoje opodstatnenie. „Čo sa týka skúšok, Aiden mal najskôr hotové jesenné skúšky, aby sme mohli spolu chodiť na poľovačky. Až potom sme absolvovali vlohové skúšky.“ Medzičasom prišlo na rad aj trénovanie na vode. „Mali sme šťastie na výborných výcvikárov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti a videli
Aidenov potenciál,“ pochvaľuje si Juraj Ďurďovič.
Dvakrát najlepší pes
„Je to koníček, ktorému som doslova prepadol a veľmi si ho užívam. A nielen poľovanie so psom po boku, ale aj súťaže. Na Aidena som hrdý, získal významné ocenenia Najlepší pes roka 2015 v Českej republike a Najlepší pracovný pes roka 2015 v Slovenskej republike,“ hovorí majiteľ. „Výstavám sa zatiaľ až tak nevenujeme, radšej budem s Aidenom niekde pri vode. Máme ich za sebou niekoľko a veľmi úspešne, no zastávam názor, že pes musí na výstavnú kariéru dozrieť.“ „Tie tri roky, čo mám Aidena, znamenajú pre mňa veľa. Máme krásne zážitky a spoznal som množstvo dobrých ľudí. Je to nákladné, ale vyvážené radosťou a láskou, ktorú vám pes venuje. A to stojí za to,“ uzatvára svoje rozprávanie Juraj Ďurďovič.
Vizitka
Meno psa: AIDEN z Gessayovho chotára – chovný a všestranný pes
Dátum narodenia: 18. 12. 2012
Majiteľ: Juraj Ďurďovič
Otec: AZAR z Karpatských lúk
Matka: AILEEN z Weitovho lomu
Výstavy: 2014: CACIB Nitra V1, KVS Radošovce V2. R.CAC, NVP Senec V2. R.CAC., Evropská výstava psů Brno V3. 2015: DUO CACIB Brno V2. R.CAC, DUO CACIB Brno V1. CAC, DUO CACIB Nitra V1. CAC, DUO CACIB Nitra V2. R.CAC, KV Dunajský Klatov V2. R.CAC, KV Štepánov ČR V1. CAC, KV Diakovce V2. R.CAC, DUO CACIB Bratislava V2. R.CAC
Skúšky: Aiden z Gessayovho chotára má absolvovaných 35 skúšok, vyberáme niektoré: JSS 3. 8. 2013 Vištuk; Pohár Mariana Koriča LSS + VP 5.-6. 7. 2014 Budmerice; KCHNKS PP VSS 23.-24. 8. 2014 Pata – CACT; KCHČF a MKSHS PKL VSS 30.31. 8. 2014 Sečovce – CACT; Memoriál Jiřiho Michálka 19.-21. 9. 2014 Doksy – Česká Lipa; Memoriál Jitky Hromadové 25.-26.7.2015 Opava – najlepšia voda; Memoriál Stanislava Hloucha 5.-6. 9. 2015 Kobylí na Morave; Memoriál Jozefa Kadleca 12.-13. 9. 2015 Piešťany; Memoriál Jaroslava Svobody 19.20. 9. 2015 Chlumčany – R.CACT; Memoriál Kolomana Slimáka 26.-27. 9. 2015 Borský Mikuláš; Memoriál Karla Podhajského 3. – 4. 9. 2015 Olomouc.
Stručný štandard plemena
Originálny názov plemena: Maďarský krátkosrstý stavač
Krajina pôvodu: Maďarsko
Klasifikácia podľa FCI: Skupina 6 – stavače, sekcia 1 – kontinentálne stavače s pracovnou skúškou (práca na poli a vo vode)
Celkový vzhľad: Stredne veľký, elegantný poľovný pes ušľachtilého vzhľadu, s krátkou žemľovou srsťou. Skôr ľahká, suchá, štíhla stavba odzrkadľuje harmóniu krásy a sily.
Povaha a správanie: Maďarský stavač je živý, priateľský, vyrovnaný, ľahko sa vychováva. K jeho základným vlastnostiam patrí vynikajúca ochota ku kontaktom. Neznáša hrubé zaobchádzanie, nesmie byť agresívny ani plachý.
Hlava: Suchá, ušľachtilá, má dobré proporcie.
Lebka: Temeno je primerane široké, mierne klenuté, v strede má málo vyvinutú čelovú brázdu, ktorá vychádza z primerane vyvinutého výbežku medzitemennej kosti a pokračuje smerom k čelovému sklonu. Jarmové oblúky sú primerane vyvinuté.
Tvárová časť: Ňucháč je široký a dobre vyvinutý, s dobre otvorenými nosnými dierkami. Farba ňucháča harmonizuje tmavým tónom s farbou srsti. Pysky pevne priliehajú, neovísajú. Líca sú silné, dobre svalnaté. Oči – mierne oválne, stredne veľké. Viečka dobre priliehajú. Pohľad je živý a inteligentný. Hnedá farba očí harmonizuje s farbou srsti, uprednostňujú sa čo najtmavšie oči. Uši sú nasadené trocha vzadu, stredne vysoko. Ušnice sú jemné, priliehajú k lícam a končia zaoblenou špičkou v tvare písmena V. Dĺžka predstavuje asi 3/4 dĺžky hlavy. Krk – stredne dlhý, v súlade s celkovým vzhľadom, veľmi svalnatý a klenutý. Koža dobre prilieha.
Telo: Chrbát je pevný, dobre osvalený, rovný. Trny stavcov majú byť prekryté svalstvom. Prechod od chrbta k bedrám je plynulý a kompaktný. Krížová kosť – široká a dostatočne dlhá, nie zrazená, k chvostu mierne klesá, svalnatá. Hrudník je hlboký a široký s dobre vyvinutým, svalnatým a stredne klenutým predhrudím, hrudná kosť siaha čo najďalej dozadu. Hrudná kosť a lakťový kĺb sú v rovnakej výške. Rebrá sú primerane klenuté. Chvost je trocha nižšie nasadený, pri koreni hrubý, postupne sa zužuje. V krajinách, kde nie je zakázané kupírovanie, sa chvost kvôli poľovaniu skracuje o jednu štvrtinu. Ak sa chvost nemôže skrátiť, dosahuje po päty a je nesený rovno alebo mierne v tvare šable. V pohybe ho pes zodvihne až po horizontálu. Je dobre a husto osrstený.
Končatiny: Pri pohľade spredu sú končatiny paralelné, pri pohľade zboku kolmé, dobre postavené pod telom. Dobrá stavba kostí a svalstva. Plecia – lopatky sú dlhé, šikmé, priliehavé, v pohybe elastické. Lakte priliehajú k telu, nie sú však vtlačené, vtočené ani vytočené. Dobré zauhlenie ramena a predlaktia. Predné labky – mierne oválne, s priliehajúcimi, dostatočne klenutými, silnými prstami. Mocné hnedé pazúriky. Odolné, pevné, bridlicové vankúšiky. V postoji i v pohybe sa prsty rovnomerne opierajú o zem.
Zadok: Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny rovné a paralelné. Dobré zauhlenie. Silné kosti.
Stehná: dlhé a svalnaté, dobré zauhlenie panvy a stehien. Päty sú mocné, suché, šľachovité, pomerne nízko postavené.
Pohyb: Typický pohyb pre maďarského stavača je výdatný, ľahkonohý, elegantný a priestranný klus, s dobrým záberom a vykročením. Pri práci na poli vytrvalý cval. Chrbát je pevný a horná línia zostáva horizontálna. Dobré držanie. Mimochod je nežiaduci.
Koža a osrstenie: Koža dobre prilieha, netvorí záhyby, je dobre pigmentovaná. Srsť je krátka a hustá, na dotyk drsná a tvrdá. Na hlave a ušiach má byť redšia, hodvábnejšia a kratšia, na spodnej strane o niečo, ale nie nápadne, dlhšia. Má pokrývať celé telo, brucho má o niečo menej srsti. Bez podsady.
Farba: Rôzne odtiene žemľovej žltej. Uši môžu byť o niečo tmavšie, inak jednotný odtieň. Červený, hnedastý, prípadne vyblednutý nádych je nežiaduci. Malý biely znak na hrudi alebo na hrdle, ak jeho priemer je menej ako 5 cm, ani biele znaky na prstoch sa nepokladajú za chybu. Farba pyskov a viečok zodpovedá farbe nosnej huby.
Veľkosť: Výška v kohútiku: psy – 58 – 64 cm, sučky – 54 – 60 cm
Chyby: Každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
Vylučujúce chyby: Výrazné odchýlky od plemenných znakov; Hrubá odchýlka od správneho pohlavného výrazu; Netypická hlava; Fľakatá nosná huba; Ovisnuté alebo slintajúce pysky; Predhryz, podhryz, skrížený zhryz, ako aj všetky prechodné formy; Chýbajúci jeden alebo viacero rezákov a/alebo očných zubov a/alebo premolárov 2-4 a/alebo molárov 1-2, chýbanie viac ako dvoch P1, do úvahy sa neberú chýbajúce M3, zuby, ktoré nie je vidno, sa pokladajú za chýbajúce; Zuby nad zubný vzorec; Rázštep podnebia, zajačí pysk; Svetložlté oči, voľné viečka, ektropium, entropium, distichiáza (zdvojené riasy); Výrazný lalok; Vlčie pazúriky; Veľmi nekorektný pohyb; Atypické osrstenie; Tmavohnedá alebo plavá farba, viacfarebnosť, nejednotná farba, biely fľak na hrudi s priemerom viac ako 5 cm; Biele labky; Nedostatočný pigment kože, viečok a pyskov; Veľkosť 2 cm pod alebo nad udávanú výšku v kohútiku; Akýkoľvek prejav slabej povahy.
(kompletný štandard plemena nájdete na: Klub chovateľov Maďarských stavačov – Vizsla Club Slovakia)