Poľovnícke guľovnice nemeckého výrobcu Sauer patria k tomu najlepšiemu, čo dnes Európa ponúka. Trvalo mi viac než rok, kým sa mi podarilo otestovať ich novú zbraň Sauer 404, ale nakoniec som sa dočkal.
V roku 2013 firma predstavila novú guľovnicu Sauer S 101, ktorou vyšla v ústrety dopytu po cenovo dostupných zbraniach, a zároveň vypočula volanie po zvýšení pasívnej bezpečnosti zbrane. Do zbrane zakomponovala samočinnú blokáciu úderníka v prípade, že by došlo k odpáleniu pri neúplne uzavretom závere. V roku 2015 predstavil Sauer ďalšiu novú opakovaciu guľovnicu, model S 404. Tá mieri na opačný koniec spektra užívateľov a nahradila v rade guľovníc Sauer model S 202. Výrobca vložil do zbrane všetko, čo by mohlo dnešného solventného zákazníka zaujať. Trvalo mi viac než rok, kým sa mi podarilo novú guľovnicu otestovať, ale nakoniec som sa dočkal.
Na úvod trochu techniky
Sauer S404 je opakovacia lovecká guľovnica s valcovým odsuvným záverom umožňujúca opakované sňatie a nasadenie hlavne bez zmeny nastrelenia (tzv. Take-Down) a bezpečné vypustenie napnutého bicieho mechanizmu, tzv. Decocking. Navyše je možné aj užívateľsky meniť kaliber zbrane. Záver zamyká celkom šiestimi ozubmi v dvoch radoch (systém Weatherby) usporiadanými do trojuholníka. Toto usporiadanie má aj S 101. Na čele nesie dva valcové odpružené vyhadzovače. Ide teda o remingtonov systém nabíjania. Vyťahovač má podobu krátkeho, priečne odpruženého pazúrika v jednom z uzamykacích ozubov (na spôsob guľovníc Sako či Lee Enfield). Záver uzamyká do stopky hlavne. Puzdro záveru z leteckej hliníkovej zliatiny je uzavreté, ale mohutné vyhadzovacie okienko umožňuje v prípade potreby nabíjanie jednotlivých nábojov priamo do hlavne. To závery remingtonového typu znášajú bez problémov. Hlava záveru je odnímateľná. Telo záveru je uložené v masívnej T-drážke a na mieste ho drží odpružený posúvač. Výmenou hlavy záveru je možné meniť kaliber zbrane. Bicí mechanizmus má delený úderník, hlava záveru v sebe nesie samostatný, odpružený zápalník. Bezpečné uvoľnenie bicieho mechanizmu sa ovláda pomocou hmatníka na matici záveru – odtlačením hmatníka nahor vpred sa bicí mechanizmus napne, stlačením a vypustením nadol vzad sa uvoľní.
Rozvinutá elegancia
Pokiaľ má byť možné meniť kaliber zbrane, musí byť vymeniteľná aj hlaveň. Sauer S 404 to rieši dnes asi najrozšírenejším spôsobom. Na zadnej strane hlavne je presne brúsená valcová plocha, ktorá sa ukladá do zvierania klieštiny v puzdre záveru. Na výmenu sa používa jednoduchý šesťhran – imbus, ktorý je vnútri predného pútka na remeni. Rýchlo sa sníma a slúži ako viacúčelový nástroj pre rôzne montážne činnosti na zbrani, výrobca nazýva nástroj SUS (Sauer Universal Schlüssel – Sauerov univerzálny kľúč). Klieština je zvieraná tromi skrutkami (poradie ich povoľovania a uťahovania je na klieštinách s germánskou presnosťou označené číslami), priečne pero záchytu reakčných síl je ovládané páčkou, ktorú treba pred vybratím hlavne z klieštiny sklopiť smerom dole. Celkovo ale ide o elegantný rozvoj riešení, ktoré používal už Sauer S 202, kde sa musela páčka nielen sklopiť, ale úplne vymontovať.
Predné pútko remeňa sa sníma rýchlo.
Otvor na nastavenie odporu spúšte.
Hlaveň je uložená v puzdre záveru na valcových klieštinách.
Po odskrutkovaní možno sňať pažbu.
Rozobratá Sauer S 404.
Detail rýchloupínacej montáže SUM
Nie sú dvaja ľudia rovnakí
Inovatívny je aj spúšťový mechanizmus. Aj tu výrobca myslí na používateľa a na fakt, že neexistujú dvaja rovnakí ľudia. Jazýček spúšte umožňuje v rozsahu 8 mm pozdĺžnu reguláciu dosahu na spúšť, a navyše je možné ho aj namontovať pootočene, v rozsahu 5 ° na obe strany. Inšpirácia takéhoto riešenia pochádza zo športových brokovníc. S nemalou hrdosťou môžem vyhlásiť, že to bol práve prieskum, na ktorom som sa zúčastnil, ktorý priviedol firmu Sauer k zakomponovaniu možnosti regulácie dosahu na spúšť. Kto neverí, nech sa spýta pána Klotza, generálneho riaditeľa firmy Sauer. Ale inovácia spúšťového mechanizmu siaha ďalej. Konštrukcia spúšťového mechanizmu umožňuje užívateľovi jednoducho nastavovať odpor spúšte v rozsahu približne 6-13 Newton (firma udáva 550 – 1250 gramov). Spúšť nemá pripináčik ani možnosť regulácie dĺžky jej „kroku“. Snáď z dôvodu označenia štyroch polôh na nastavení odporu sa systém nazýva Sauer Quattro System.
Záver guľovnice Sauer S 404 sprava.
S dierou na palec
Zbraň je tak v drevenom, ako aj v plastovom pažbení, vrátane čoraz obľúbenejšej pažby typu „thumbhole“ – teda s dierou pre palec. Pažba je dvojdielna, pažba a predpažbie sú samostatné. Ku snímaniu pažbenia opäť slúži viacúčelový nástroj – predné pútko na remeň – SUS. V základnom prevedení sa guľovnica S 404 dodáva s otvorenými, plne nastaviteľnými mieridlami. Na hornej ploche puzdra záveru sú dva kratučké kúsky trapézovej inštalačnej lišty. Tá je blízka lište MilStd 1913, ale nie je s ňou zameniteľná. Drážka záchytu spätnorázových síl má iný tvar, hoci by asi nebol pre puškára nijaký veľký problém drážku upraviť. Firma k zbrani ponúka veľmi peknú a funkčnú rýchloupínaciu montáž. Zásobovanie zbrane je v zásobníku so záchytom v podobe pomerne rozmerného tlačidlá na prednej hrane zásobníkovej šachty. Zásobník sedí v profile zbrane pomerne tesne. Jeho vyberanie uľahčuje malá pružinka, ktorá ho po stlačení záchytu mierne vysunie zo šachty – zásobník vám tak trochu sám skočí do nastavenej ruky.
Prvé zoznámenie
Poďme sa teraz pozrieť na novú S 404 dôkladnejšie, tak ako som postupoval jednotlivými fázami testu zbrane. Prvé zoznámenie so zbraňou ukazuje precízne spracované kovové súčasti a kvalitné lícovanie dreva s kovom. Záver je trochu tuhý, ale určite sa neprieči a jeho chod je veľmi istý. Ak je bicí mechanizmus uvoľnený vypúšťačom, zostane záver uzamknutý a nedá sa otvoriť. Stačí ale ľahko palcom zatlačiť na hmatník vypúšťača a záver je voľný. Keď to popisujem, znie to trochu kostrbato, ale v zásade je to celkom intuitívny, prirodzený hmat. Ak potrebujete záver vyňať zo zbrane, je nutné stlačiť záchyt záveru – neveľký hmatník na ľavej strane vedľa zadnej úpony spúšťového lúčiku. Hmatník kladie odpor a mám nepríjemný pocit, že v zime, s rukavicami by jeho ovládanie nemuselo byť úplne jednoduché. Zatlačením na tlačidlo na hlave predného pútka na remeň sa pútko uvoľní a možno ho vysunúť ako multifunkčný nástroj – kľúčik. Šesťhran z pútka stačí jednoducho ťahom prstov vyklopiť.
Rozoberáme a skladáme
Rozobratie hlavne začína odobratím predpažbia. Kľúčik vložte do šesťhranného otvoru približne uprostred na spodku predpažbia. Stačí šesťhran pootočiť – pozor, nie je to skrutka, takže naozaj otočiť len o 90°. Uvoľnené predpažbie teraz stiahnite smerom vpred a dole zo zbrane. Teraz vyberte záver. Z pravej strany je vidieť tri zverné skrutky klieštiny a páčku. Sklopte páčku a povoľte skrutky v poradí číslic vyrazených pod skrutkami. Teraz možno hlaveň vytiahnuť smerom vpred z puzdra záveru. Až potiaľ ide o obdobu (ak nie priamo o opakovanú aplikáciu) osvedčeného riešenia použitého u S 202. Ak by ste chceli pušku opätovne zložiť, je pravdepodobné, že budete potrebovať vymeniť hlavu záveru. Vezmite záver, stiahnite dozadu drážkované šupátko na jeho tele a vysuňte hlavu záveru z jej drážky v tele. Vyberte príslušnú hlavu záveru pre vybraný kaliber a vyberte si hlaveň. Ich inštalácia je zhodná s rozobratím, len v opačnom poradí.
Dokonale stredový nápich zápaliek.
Prínosný omyl
Hlaveň môžete sňať buď z dôvodu výmeny hlavne, alebo aby ste zmenšili rozmery zbrane pri preprave. To ale môžete urobiť aj odobratím pažby. V pätke je otvor, do ktorého zasuniete kľúčik a jeho otáčaním vyskrutkujete spojovaciu skrutku. Potom možno pažbu sňať zo systému. Kto poznal S 202, je opäť doma. Keď máte odobraté predpažbie, môžete si nastaviť odpor spúšte. Na ľavej strane puzdra záveru je malý otvor (pochopiteľne s šesťhrannou dutinou), na jeho obvode sú biele rímske číslice I – IV. Vnútri otvoru je malá biela značka. Otáčaním kľúčika meníte odpor spúšte, od najľahšieho (označeného I) až po najtvrdší (IV). Regulácia odporu spúšte je napriek názvu Quattro spojitá, ak máte pocit, že vám vyhovuje poloha niekde medzi bielymi číslicami, môžete si ju pokojne zvoliť. Voličom môžete dokola otáčať. Veľmi pozorne som mechanizmus premeral. Pravdu povediac, premeral som ho starostlivejšie, než som mal pôvodne v pláne – prvú sadu štyridsiatich meraní som si po vložení do počítača omylom zmazal. Ale daň za neopatrnosť bola tomto prípade vlastne prínosom – ukázalo sa, že nastavovanie spúšte je veľmi dobre opakovateľné. Spúšť má kratučký chod, v podstate je bodová a úplne hladká. Alebo skôr „sklenená“, ak beriem do úvahy krátku dráhu chodu. Nikde nič netrie. Rovnomernosť chodu potvrdzuje tabuľka.
Zátišie na strelnici. Rovnomerné vyhadzovanie umožňovalo pri streľbe v ľahu chytať prázdne nábojnice do klobúka položeného vedľa strelca.
Skúška pozornosti
Domnievam sa, že so mnou budete súhlasiť, keď poviem, že rovnomernosť chodu spúšte je obdivuhodná, navyše naprieč všetkými stupňami odporu. S takto priaznivými výsledkami meraní sa naozaj nestretávam každý deň a dávam klobúk dole. Moja zvedavosť ale dostala vo forme výsledkov ďalší impulz: Je vôbec človek schopný jednotlivé stupne rozlíšiť? Dal som dokopy šesť kamarátov strelcov, z nich jeden bol nováčik, jeden veľmi skúsený cieľový strelec a štyria boli poľovníci. Každý z nich sa mohol vopred oboznámiť so spúšťou a potom naslepo vykonal desať pokusov. Zakaždým mal určiť, či som mu medzi dvoma pokusmi zmenil nastavenie odporu. Iba športový strelec bol schopný rozoznať zmenu nastavenia v rozmedzí ± jeden stupeň odporu. Ani on to ale nedokázal vo všetkých prípadoch. Všetci boli schopní rozoznať zmenu nastavenia o dva stupne, ale aj v tomto prípade niekedy neuspeli, športový strelec uspel vždy. Väčší problém robilo rozpoznanie zmeny nastavenia smerom nadol, najmä z II na I stupeň, teda v oblasti najmenšieho odporu. Zbraň má dva bezpečnostné mechanizmy. Predovšetkým je tu vypúšťač, ktorý slúži ako primárna poistka. Okrem neho je tu automatická poistka, ktorá blokuje úderník, kým záver nie je úplne uzamknutý.
Test na strelnici
Ku zbrani som mal zapožičaný zameriavací ďalekohľad Swarovski Z6i 2-12×50 s novou Sauerovou montážou, ale ďalekohľad nebol nastrelený. Inštalácia prebehla hladko a ja som vyrazil na strelnicu. Testovaná guľovnica bola v kalibri 300 Winchester Magnum, takže som sa s ohľadom na cenu nábojov rozhodol obmedziť testovanie len na najbežnejší náboj v tomto kalibre, Sellier & Bellot s poloplášťovou strelou so strižnou hranou s hmotnosťou 11,7 gramu (180 grain), ktorú Vlašimčania laborujú aj náboje 30 – 06 Springfield a 308 Winchester. Najskôr som zbraň nastrelil – aspoň orientačne, aby som bol v terči. Strieľal som v ľahu, s oporou, päť rán sa vošlo do troch cm kruhu. Strela SPCE nie je žiadny špeciál pokiaľ
ide o presnosť, je to bežná, slušná lovecká strela a rozptyl okolo jednej uhlovej minúty je v mojich očiach veľmi slušným výsledkom, ktorý umožňuje naplno využiť potenciál kalibru aj pre streľbu na veľké vzdialenosti. A ako ukazuje tabuľka, energie má kaliber 300 Winchester Magnum dosť. Skúsil som zo zvedavosti aj sňať hlaveň a znovu nasadiť. Na
100 metroch som nepozoroval zmenu nastrelenia.
Päťranný nástrelka na 100 metrov je s ohľadom na zvolený typ streliva úplne uspokojivá.
Nemám žiadne výhrady
Pokúsim sa teraz zhrnúť stručne všetko, čo som vyššie opísal. Ani jedno krivé slovo nemožno povedať o spracovaní zbrane, či už o vonkajších alebo vnútorných častiach. Fungovanie zbrane bolo po celú dobu bezchybné. Napínanie cez vypúšťač je trochu tuhšie, ale nie tak, aby to prekážalo funkcii. Napínanie je tiché, pri uvoľnení bicieho mechanizmu je dobré vypúšťač pridržať palcom, inak cvakne. Veľmi sa mi páčila nová sauerovská montáž. Je tuhá, ľahko sa inštaluje a umožňuje dokonca aj regulovať zovretie montáže. Dosť priama pažba je zvláštnym krížencom medzi americkou a nemeckou pažbou a medzi mojimi známymi vyvoláva spory o jej estetických kvalitách. Lícnica je bezpochyby bavorského typu a k tomu tiež zodpovedá náznak „plamenného prechodu“ spodnej línie lícnice do pažby. Ale priama línia chrbta a celková geometria je americká. Niekto tvrdí, že tento hybrid ťahá oči, niekomu netradičné poňatie pažby nevadí. Nikto z okruhu mojich známych ale nepopiera, že ide o veľmi funkčnú pažbu, rýchlu na prilícenie, príjemnú na držanie a veľmi dobre a účinne prenášajúcu spätnorázové sily na rameno strelca bez toho, aby spôsobila významný zdvih hlavne. Ja tento názor potvrdzujem, dokonca ani skoro 4 500 Joule náboja 300 Winchester Magnum nespôsobilo problémy pri rýchlom opakovaní a ani dvadsať nábojov vystrelených v pomerne krátkom časovom úseku necelej jednej hodiny nespôsobilo môjmu ramenu nejakú ujmu. Čo do funkčnosti sa pažba podarila. Výhrady nemám k predpažbiu s čiernymi „tulipánikmi“ na prednom konci.
Jedna zbraň, jeden odpor
Spúšť je kvalitná. Nadchla ma možnosť upraviť si dosah na spúšť – osobne mám krátke prsty a táto možnosť je pre mňa významným zvýšením užívateľského komfortu. Na druhú stranu mi dovoľte názor – odpor spúšte okolo len 5 – 6 Newton pri takom krátkom chode považujem za nebezpečný. V zime, v rukaviciach, so zmrznutými prstami by som takej spúšte bál. Zmieril som sa s faktom, že dnešný poľovník chce spúšť s krátkym chodom (hoci v mojich očiach je určitá dĺžka chodu spúšte tiež vítaným bezpečnostným aspektom) a jedným odporom. Ale trvám na tom, že ten odpor má byť aspoň okolo 10 Newton (1000 gramov). Áno, mechanizmus Sauer S 404 mi umožňuje zmenu odporu spúšte podľa potreby, ale ja som celý svoj život hlásal zásadu, že jedna zbraň má mať len jeden odpor spúšte. Niečo iné by bolo, ak sa o zbraň budem s niekým deliť (napríklad so synom alebo manželkou) a každý z nás bude mať inú preferenciu. Potom je veľmi milé, že nastavenie odporu je nečakane presne opakovateľné.
Iné vymoženosti
Možnosť ľahkého rozobratia zbrane na transport je vítaná. Aj po opakovanom rozobratí a nasadení zbraň drží nástrel, ale optické zameriavače sú upevnené na puzdre záveru. Z tohto pohľadu by som dával prednosť skráteniu transportnej dĺžky zbrane formou sňatia pažby. Úprimne povedané, je prekvapujúce, že toto riešenie nie je rozšírené viac. Možnosť zmeny kalibru je vítaná, ale neviem, ako veľmi je naozaj nevyhnutná. Viacrázové zbrane sa množia v posledných rokoch ako huby po daždi (napríklad španielska Bergara BX11 je riešená veľmi podobne), a tak chápem, že si túto vymoženosť vlajková loď popredného európskeho výrobcu nemohla nechať ujsť.
Áno, som konzervatívny
Ako správny európsky lovec chcem zbraň na celý život. Aj tu mi S 404 vychádza v ústrety. Zo 112 súčiastok (pažbu nepočítajúc) je 111 kovových. Konštrukcia nikde nepoužíva plasty. Páni zo Sauera sú toho názoru, že kov je trvanlivejší, dá sa opraviť a je stabilnejší než najlepšie plasty dneška. Je to príjemne konzervatívny názor podporený navyše vysokou kvalitou spracovania súčiastok. A puzdro záveru z leteckej hliníkovej zliatiny mi nevadí, dnešná metalurgia už pozná zliatiny, ktoré sú pre konštrukčné účely porovnateľné s oceľou. Ba čo viac, podľa výrobcu je možné dodať aj verziu s oceľovým puzdrom. Opakovacie guľovnice Sauer S 404 dávajú odpovede prakticky na všetky otázky, ktoré poľovníkom v súvislosti s nimi môžu zísť na um, dokonca aj na otázky, ktoré im na um nezídu. Pochopiteľne to nie je zadarmo, S 404 je zbraň vysokej triedy aj cenovo. Za svoje peniaze však dostanete zbraň zodpovedajúcej hodnoty, presnú, spoľahlivú a trvanlivú, ktorú môžete vziať kamkoľvek bez obáv že by vás zradila výkonom alebo schopnosťou reprezentovať.