Pri prezeraní starších a novších amerických kalibrov si vždy spomenieme na zaujímavé malé strelivo, tzv. .25-20 Winchester (6,35x34R). Niekedy sa píše ako .25-20 WCF, pričom písmená sú odvodené od Winchester Center Fire. Keďže ide o kratší termín, budeme ho takto označovať. Európsky prepis nie je celkom presný, pretože by to bolo 6,553×33,78 mm, plus písmeno „R“ na konci označuje nábojnicu s obrubou.
Ale potom, šesť a polky sa v priemere nábojov vlastne považujú za 6,7 mm, napr. 6,5×54 M.-Sch., 6,5×55, 6,5×57 atď. Takže .25-20 WCF sa označuje ako 6,35 rovnako ako napr. .25-35 WCF, .25-06 Remington, .250 Savage. Tým sa odlišujú od „skutočných“ 6,5 mm. Mimochodom, označenie kalibru a skutočná veľkosť strely sa zhodujú len veľmi zriedkavo. Známa strela kalibru .30-06 Springfield s rozmermi 7,62×63 nie je tenšia ako 7,82 mm…
Ak sa vrátime k drobnému náboju .25-20 WCF, bol to jeden z posledných nábojov vyvinutých s čiernym strelným prachom. Číslo za pomlčkou v jeho názve udáva presnú hmotnosť takejto prachovej náplne vyjadrenú v grainoch (1 grain = 0,0648 gramu). Nové strelivo bolo vytvorené s použitím nábojnice .32-20 WCF, ktorá sa už desaťročia horlivo používa na lov amerických jeleňov s malým telom zblízka, vybavenej strelou s priemerom 0,25 palca. Skonštruovali ho v roku 1893, vyslovene k Winchestru Modell 1892. Túto typickú, neskoršiu pušku divokého západu môžeme obdivovať vo väčšine filmov s Johnom Wayne-om Je úplne jedno, či sa odohrávajú v rokoch 1860 alebo 1880: vždy má u seba túto pušku. Samozrejme, vôbec to neodzrkadľuje dobu, ale v posledných desaťročia sa Hollywood ani trochu nezaoberal s divákmi s odborným okom. Dnes už – na šťastie! – je úplne iná situácia. Dnes si už oveľa viac potrpia na dobovej vernosti zbraní v rukách hercov.V každom prípade, vo väčšine prípadov je takáto situácia. Takže kaliber .25-20WCF sa hodil so karabín hrdinov čierno-bielych westernoviek, ktoré sa, samozrejme, predávali aj v iných rozmeroch. Medzi nimi bol najobľúbenejší, pravdepodobne, kaliber .44-40 WCF.
Pôvodný tlak plynu náboja je výrazne nízky: 5,6-gramové strelivo opúšťa hlaveň s rýchlosťou menej ako 450 m/s. Prevratná zmena na prelome storočí – keď sa čierny pušný prach nahradil používaním rôznych nitropráškov s nízkym obsahom dymu – znamenala takmer zo dňa na deň vynájdenie mnohých nových kalibrov a zánik mnohých starých. Z balistického a poľovníckeho hľadiska to bolo zaujímavé obdobie, ktoré by si niekedy zaslúžilo samostatný dlhší článok. Náboj .25-20 WCF úspešne prešiel týmto „krstom“ – teraz je vybavený nábojnicou s moderným strelným prachom, čo o niečo zlepšilo jeho výkon. Zvýšil sa však jeho tlak plynu.
V súčasnosti SAAMI stanovuje hornú hranicu na 28 000 CUP. To ešte stále nie je veľmi vysoká hodnota, ale aj staromódne a staromódne kozlicové pušky musia byť schopné bezpečne odolať tomuto tlaku, takže by sa nemala prekročiť táto hodnota. Lovecký „rozkvet“ kalibru .25-20 WCF trval od jeho skonštruovania až do 30. rokov 20. storočia, keď ho elegantne, alebo nie elegantne, vyradil zo sedla kaliber .22 Hornet. Dnes si už výrazne viac ľudí kúpi práve tento kaliber, než by si kupovali nejakú pušku s kalibrom .25-20 WCF. Obidva kalibre majú rovnaké zamýšľané využitie: slúžia na likvidáciu škodcov s malým telom. Je pravda, že sme nimi neskolili jeleníka ani európskeho srnca, avšak za jeho etickú hornú hranicu môžeme považovať skolenie jazveca a líšky, v Amerike kojota.(Aj keď stojí za zmienku, že rekord v počte ulovených samcov jeleníka bielochvostého z roku 1914 bol dosiahnutý bežnou puškou s kalibrom .25-20 WCF.)
Z hľadiska užitočnej „malej veľkej zveri“ sa môže vytasiť na divokého moriaka alebo javelinu (oryx pekari) – ale poriadne intenzívne! – horná etická čiara. Pre kaliber .25-20 spoločnosť Winchester vyrábala nielen pušky M. 1892 a M. 65, ale aj jednorázové pušky M. 1885 Low Wall a M. 43 a s otočným uzáverom, ktorý vyrábali až do roku 1849. Spoločnosť Remington vynikala modelom M. 25 s posuvným uzáverom. Spoločnosť Savage ponúkala M. 23 s posuvným uzáverom. V Európe fínska spoločnosť Sako vyrábala opakovačky M. L46 s posuvným uzáverom, v päťdesiatych rokoch, napĺňala najmä austrálske (!) požiadavky. Tamojší lovci líšok boli taktiež nadšení touto zbraňou, a k nej prislúchajúcou lacnou, ale účinnou muníciou. V moderných časoch k tomuto kalibru ponúkala spoločnosť Kimber svoju vynikajúcu guľovnicu M. 84.Spoločnosť Marlin k nemu už dávno, avšak periodicky vyrába kozlice. Spomedzi všetkých je snáď najkrajšia s označením M. 1894 CL. Autor tohto článku kedysi veľmi túžil po takejto zbrani… Pravdepodobne, keby sa mi teraz priplietla do cesty, bez váhania by som šiel po nej! Hoci aj po Remingtone M. 25!Je nepopierateľné, že dnes už existuje oveľa účinnejšia munícia ako .25-20 WCF, ktorá je na drobnú zver vhodnejšia. To však o nič neuberá z výborných vlastností tohto náboja. Veď do 100 metrov je aj dnes rovnako účinný na ulovenie drobnej zveri, než jeho ktorýkoľvek konkurent. Domáci plniči nábojov zvykli vybaviť nábojnice strelivami troch hmotností: 3,9 gramov, 4,9 gramov a 5,6 gramov. Spomedzi väčších spoločností Winchester a Remington ho majú uvedený v ponuke, a predávajú ho vo verzii s hmotnosťou 5,6 gramov. Soft Point strelivo náboja Remington opúšťa hlaveň s rýchlosťou 445 m/s a energia meraná pri ústí je 552 joule. Menšie spoločnosti, napr. Ten-X ponúkajú varianty s lepšou balistikou.
Veľkým pozitívom je, že spätný ráz k nim vyrobených pušiek je zanedbateľný, po výstrele sa hlaveň nevymrští dohora. Sú to pohodlné zbrane. Mnohí starosvetskí americkí autori zaoberajúci sa lovom vo svojich dielach spomínajú kaliber .2520 WCF s veľkým nadšením, akoby mal nejakú charizmu. Napr. JOHN WOOTTERS, MIKE VENTURINO, PACO KELLY, SAM FADALA.
V Severnej Amerike je obľúbenou muníciou rančerov, farmárov a lovcov kožušín. V Európe sa používa oveľa menej, čo je pochopiteľné. Čiastočne je to spôsobené jeho nedostatočným uznaním a rozšíreným používaním vyššie uvedeného náboja .22 Hornet a .22 Winchester Magnum. V našich končinách je v dnešnej dobe obľúbený len u „pôžitkárov“. Tých, ktorým imponuje nielen skutočná balistická hodnota strely, ale aj jej pestrá história.
Vynálezca: Winchester Ammunition
Rok registrácie:1893
Krajina pôvodu: USA
Maximálni priemer náboja:6,55 mm
Maximálna dĺžka nábojnice:33,78 mm