IWA Outdoor Classics 2022
Norimberg, 3. – 7. 3. 2022
Pred covidovou pandémiou bývala IWA asi najreprezentatívnejšou výstavou loveckých a športových zbraní, rovnako ako optických prístrojov, oblečenia a všetkého ďalšieho príslušenstva.
V roku 2019 prebehol posledný pred covidový ročník. Zúčastnilo sa ho 1 619 vystavujúcich (1 314 zahraničných) a ich ponuku si prišlo pozrieť 45 479 návštevníkov. Rozsah výstavy aj počet návštevníkov z roka na rok vytrvalo stúpal. Tohtoročnej 48. IWA sa zúčastnilo 853 vystavujúcich z celkom 53 krajín a bránami prešlo celkom cez 19 500 návštevníkov, z nich necelých 12 000 bolo zo zahraničia.
Zmena charakteru bola naozaj mohutná a bola zjavná na prvý pohľad. Doznievajúca pandémia sa prejavila nekompromisným dôrazom na doložení potvrdenia o očkovaní a negatívneho certifikátu na covid pre všetkých zúčastnených. Prejavila sa tiež nemecká dôkladnosť – pokiaľ ste certifikát nemali, bolo možné otestovať sa na mieste a výsledok ste obdržali na počkanie. Odberné miesta boli pripravené pri všetkých bránach. Pri každom vstupe sa kontrolovala totožnosť vstupujúceho.
Česká zbrojovka
Zásadne iný bol aj pocit zo samotnej výstavy. Na začiatok si povedzme, že z veľkých hráčov sa nezúčastnil skoro nikto. O to viac vynikal stánok Českej zbrojovky spojený už aj so stánkom Colt, ktorý dominoval hale 7A. Na stánku bola najväčšia novinka tohtoročnej IWA opakovacia guľovnica CZ 600. Česi už túto novinku poznajú, dokonca by som povedal, že dôkladne.
CZ 600 budila záujem a pokiaľ som registroval, ohlas bol naozaj dobrý. CZ 600 ale nebola jedinou novinkou. Malorážky CZ 457 sa dočkali novej verzie, najmä CZ 457 MDT, ktorej systém je uložený na hliníkovom šasi a spadá do rovnako neurčitej kategórie ako CZ 600 Trail. Má tak trochu vojenský vzhľad, ale súčasne aj všetky predpoklady pre presnú streľbu. A do tretice má rodinka „podivných“ samonabíjaciu sestru – malorážku CZ 512 Tactical.
O ďalších novinkách hovoril iba katalóg – aj keď zbrane boli už predstavené na stretnutí s novinármi v jeseni minulého roka. Česká zbrojovka Uherský Brod pridala do svojho portfólia niekoľko brokovníc. Predovšetkým sú to brokové kozlice CZ All American a Red Head Premier, k nim sa pridružila pumpa CZ 612. Podrobná prehliadka ukáže, že ide o rebrandované brokovnice Akkar. Myslím, že v tomto prípade mala Česká zbrojovka šťastnú ruku na partnera a vybrala si to lepšie, čo nepreberná turecká zbrojnica ponúka.
Sapl a Steyr Arms
V stánku francúzskej firmy SAPL som narazil na opakovacie malorážky CZ 457 s hlavňami s nezvyčajne veľkým priemerom, zjavne opletené karbónovým kompozitom. Ale bolo to trocha inakšie, hlaveň je oceľová a na nej je kompozitový plášť integrovaného tlmiča. Bol som zvedavý a nechal som si plášť zložiť, aby som zistil ďalšiu veľmi zaujímavú vec – vnútorné prepážky sú z polykarbonátu. Výrobca garantuje životnosť porovnateľnú s tlmičmi z hliníkovej zliatiny. Hmotnosť celej zbrane je príjemne nízka.
V hale 7A bol stánok Steyr Arms, predtým Steyr Mannlicher, kde bolo vidieť, ako pekne sa rozvinul rad guľovníc Steyr Monoblok. Pri tejto príležitosti som si uvedomil, že rozvoj typového radu loveckých guľovníc zjavne potrebuje svoj čas. Na výstave bola k videniu guľovnica Steyr Monoblok v drevenom pažbení, po ktorom som volal, keď pred niekoľkými rokmi guľovnica prišla na trh. Je zaujímavé, že aj pri drevenej edícii zachoval výrobca kožené doplnky na pažbe. Modulárna koncepcia zbrane umožňuje ponúkať doplnky rôzneho prevedenia (najmä úchopové plochy), ktoré umožňujú personalizáciu zbrane podľa vôle majiteľa.
Zbrojovka Savage a slovenská Liwa
Z väčších zbrojoviek sa zúčastnila ešte firma Savage. Tá na svojom stánku ponúkala síce celkom slušné množstvo zbraní označených nálepkou NEW, v skutočnosti išlo o nové verzie už preverených opakovacích guľovníc Savage 110 a guľovničiek (v kalibru 22 WMR) 93R17. Asi najviac ma z tejto ponuky šikovného rozvoja prevereného základu oslovila guľovnica 110 s hlavňou opletenou uhlíkovým vláknom.
Asi poslednou novinkou z oblasti guľovníc bola slovenská guľovnica Liwa Chayeh Z20, opakovačka s priamoťažným záverom. Guľovnica vyzerá veľmi slušne, v tejto chvíli sa vyrába prvá séria. Tá sa ponúka iba v kalibri 308 Winchester, ale ďalšie sú už na ceste.
Guľovnica sa ponúka s dĺžkou hlavne 58 alebo 51 cm, má dvojradový zásobník s kapacitou 5 nábojov a hmotnosť zbrane sa pohybuje okolo 3,3 – 3,7 kilogramu, podľa typu pažby a hustoty dreva. K zbrani sa ešte tento rok vrátime samostatným článkom. Pokiaľ vám vŕta hlavou tak trochu neslovensky znejúce meno zbrane, potom vedzte, že LiwaArms spája slovenský um s kapitálom zo Spojených Arabských Emirátov.
Antonio Zoli a turecké zbrojovky
Talianske zbrojovky na tohtoročnej IWA tiež chýbali. Beretta a celá skupina výrobcov na nej naviazaných sa nezúčastnila, chýbali aj menšie rodinné firmy. Ale kto hľadal, našiel. Jedným z vystavovateľov bola rodinná zbrojovka Antonio Zoli, ktorá ponúkala svoje guľové kozlice (expresky) Focus – aj keď mám dojem, že úplne to novinka nie je, napriek ceduľke si ich pamätám už z predchádzajúcich ročníkov. A priznám sa, že Taliani jednoducho vedia dizajn výzdoby, baskule kozlíc Zoli sú toho dôkazom.
Ak bolo niečoho tohto roku na IWA naozaj dosť a dosť, potom to boli turecké zbrojovky. Priznám sa na rovinu, že sa v nich strácam. Ba čo horšie: stáva sa, že jednu a tú istú zbraň zjavne z rovnakej dielne len s iným razením mena výrobcu, nájdem na niekoľkých stánkoch a v nich je personál, ktorý mi tvrdí, že je to ich vlastná konštrukcia, vlastná výroba . Pekným príkladom sú samonabíjacie brokovnice Aselkon, ktorá sa hlási k inerčnému systému používaného firmou Benelli.
Zbraň je veľmi blízka viacerým brokovniciam tureckej výroby – napr. čiastočne ATA a podstatne bližšie k Retay Masai Mara, ktoré využívajú rovnakú koncepciu. K tomu sa na stánku Aselkon môžete stretnúť s vetrovkami a samonabíjacími brokovnicami s mechanizmom poháňaným odberom plynov z hlavne.
Veľakrát sa tureckí vystavujúci nenamáhali s nejakou bližšou identifikáciou vôbec. Ako príklad uvádzam Dickinson by Komando, ďalšiu tureckú firmu. Tá ponúkala zbrane jednoznačne vojenského vzhľadu ale aj celkom pekné dvojky a kozlice, pri ktorých však chýbal popis. Personál v stánku na oslovenie vo väčšine európskych jazykov (angličtina, nemčina, ruština) reagoval len (pre mňa) nezrozumiteľným krčením ramien sprevádzaných pokyvovaním hlavou.
Ale sú aj šikovní Turci. Kto ma pozná, vie, že mám slabosť pre dvojky.Takých je nás asi málo, ale napríklad Huglu nám vychádza v ústrety veľmi elegantným modelom HRZ. Je to lankasterka s klasicky mramorovanými zámkovými doskami a údajne ide o novú generáciu už zavedeného modelu. Mal som ešte kamarátov poľovníkov, ktorí na lankasterkách vyrástli. HRZ by ich určite potešilo. Ale tiež som sa stretol s názorom, že „rezaná“ lankasterka s krátkymi hlavňami je svojou jednoznačnosťou indikácie napnutia bicieho mechanizmu ideálnou zbraňou pre ochranu majetku. Výhodou nových HRZ sú výmenné zahrdľovacie nástavce.
Ak ste naozaj veľmi staromódni a súčasne „Páni Brokári“, potom máte len jednu voľbu – kresadlovú brokovú dvojku Pedersolli v kalibri 12 alebo 20. Je to zbraň, bez ktorej sa „ozajstný frajer“ jednoducho nemôže zaobísť. Ako hovorí dnešný riaditeľ firmy Pierangelo Pedersolli, keď to viete, zvládnete aj asfaltové terče, jediný problém je dym pri dvojstreloch. Hlavne majú pevné zahrdlenie, životnosť a jednoduchú údržbu zaručuje chrómovanie vývrtu.
Luxusné kúsky
Lacnou zbrojnicou Európy bývalo pred Tureckom Španielsko. A dodnes sú tam firmy, ktoré vedia potešiť dobrou zbraňou za dobrú cenu – napríklad Bergara. Ale sú tam aj také firmy, ktoré vedia urobiť skutočnú zbraň gentlemana. Jednou z nich je Aguirre y Aranzabal, ktorá ponúka ako luxusné lovecké kozlice, tak aj dvojky.
Čo sa týka loveckých zbraní, ponúknem ukážky luxusných kúskov. Začneme baskulami športových brokových kozlíc Krieghoffa kozlicou roku 2022 od tej istej firmy. Rakúska firma Ludwig Brownik z Ferlachu vystavovala luxusný klasický guľový dvoják v kalibri416 Rigby a skutočne unikátny guľový troják s hlavňami v jednom vodorovnom rade, v kalibri 8×57 IR.
Meopta a Leupold
Na IWA 2022 nebolo mnoho výrobcov tlmičov, ale pár som ich našiel. Osobne ma zaujala ponuka firmy Recknagel, ktorú som mal spojenú najmä s kvalitnými montážami na zameriavacie ďalekohľady. A hľa, ponúkala tlmiče pod označením ERA, hneď niekoľkých konštrukčných prevedení.
Po optickej stránke – asi najväčším vystavovateľom bola česká Meopta. Potešila hneď niekoľkými novinkami. Predovšetkým je tu nový zameriavací ďalekohľad MeoSport R 3-15×50 RD SFP na 30 mm tubuse. Zámerná osnova je v druhej rovine zobrazenia, obrazec je jednoduchý s tenkými niťami a drobnou bodkou s regulovateľným jasom prisvietenia.
Zameriavač je pocitovo hladký, bez výrazných výstupkov, pomerne kompaktný (dĺžka 337 mm), nie príliš ťažký (499 g). Možnosť korekcie paralaxy, jednoduché „cvakacie“ vežičky. Prvý pohľad ukázal príjemný obraz a dobré farebné podanie. Viac poviem v samostatnom teste v najbližšej dobe.
Zároveň predstavila dva nové binokuláre modernizovaného radu MeoPro HD plus. Je to už druhá generácia, jej prví členovia sú 10×42 a 8×56 HD Plus – teda dnes asi najpopulárnejšia verzia univerzálnej loveckej pozorovacej optiky a „kancobijcovo potešenie“ – ďalekohľad pre veľmi zlé svetelné podmienky. Majú modernizované optické časti aj ergonómiu. Platí to isté, čo som povedal o novej zameriavacom ďalekohľade – prvý dojem bol veľmi príjemný a určite mám v pláne zaoberať sa s novými ďalekohľadmi dôkladnejšie.
Poslednou novinkou u Meopty je nový kolimátor – „zrkadielko“ – zatiaľ najkompaktnejší svojho rodu z Přerova MeoSight IV. Svoje uplatnenie asi nájde skôr na krátkych strelných zbraniach, ale viem si ho predstaviť aj pracovnom guľobroku a podobných zbraniach.
Americký Leupold bol jednou z mála amerických firiem, ktoré sa tento rok výstavy v Norimbergu zúčastnili. Z podstatných noviniek by som chcel vymenovať nové zameriavacie ďalekohľady Patrol HD 1-6×24, ktoré sú na pomedzí medzi taktickým a posliedkovým ďalekohľadom. 30 mm tubus, dobrá optická sústava a nitková osnova s prisvieteným zámerným bodom a silnejšími trámikmi (Duplex) vám umožní loviť prakticky čokoľvek od 0 do 200 metrov.
Nový bol tiež vreckový diaľkomer RX-1500i TBR/W s meraním do 1500 metrov. Opticky to nebol úplný zázrak, ale pri diaľkomere to tolerujem, podstatné bolo rýchle meranie, intuitívne ovládanie a kompaktnosť.
Poslednou novinkou, ktorú chcem spomenúť, je malý kolimátor Delta Point Micro. Je to tubusový, respektíve tubusíčkový kolimátor určený pre krátke palné zbrane. Vlastný tubus je o skutočne malom priemere a je usadený tak nízko, že aj pri štandardných mieridlách je zámerný prisvietený bod posadený na muške. Celý život som z krátkych palných zbraní strieľal s otvorenými mieridlami (muška – cieľnik) a pokiaľ mi na pištoľ dajú kolimátor, mám intuitívnu potrebu porovnať svietiaci bod s muškou. To je pochopiteľne zle. Ale pri novom Micra to pasuje, dokonca sa počíta s tým, že si strelec takto zameriavač zrektifikuje. A potom je to aj v rukách „starého psa“ veľmi rýchle. Šikovnosť nie sú žiadne čiary.
Schmidt & Bender a Maven Optics
Schmidt & Bender vyrába vojenské aj lovecké optické prístroje. Tento rok predstavil pekný nový univerzál Exos 3-21 x 50, s nastaviteľnou paralaxou. Svojím spôsobom ide o obdobu nového zameriavača od Meopty, lenže Schmidt & Bender zvolili 7x zoom, zatiaľ čo Meopta 5x. Ani jedna z tých volieb nie je zlá. Na Schmidt & Bender je však nová „cvakacia“ vežička ST II-B. Je intuitívna, prehľadná a zaujala ma možno viac než len ten zameriavač sám.
Pekný stánok mala aj nemecká GPO. Až na IWA som si uvedomil, aká rozsiahla je ich ponuka. Obsahuje binokuláre, zameriavacie ďalekohľady, termovízie a laserové diaľkomery. Najmä v zameriavacích ďalekohľadoch je ponuka veľmi široká, ponúkajúca rozsah zoomu 4x, 5x a 8x. Prvýkrát som si ale tento rok všimol malého tubusového kolimátora Spectradot, ďalšieho z dlhooohého radu kolimátorov inšpirovaných kedysi Aimpointom Micro.
Tento rok odpadli všetci ázijskí výrobcovia, ale narazil som (podľa môjho názoru prvýkrát) na firmu Maven Optics. Ponúkajú binokuláre, zameriavacie ďalekohľady, pozorovacie monokuláre a laserové diaľkomery. Optika na prvý pohľad nevyzerala zle. Firma je americká, ale svoje výrobky necháva vyrábať v Japonsku. Zaujímavá je konceptom celosvetového predaja svojich výrobkov priamo koncovému užívateľovi cez e-shop.
Keď neboli veľkí, prichádzajú tí menší. Firmu UTG Leapers si z minulosti pamätám, ponúkali sortiment pomôcok všetkého druhu pre lovcov a strelcov. Tak trochu „koloniál“. Tento rok mali podstatne väčší stánok.
Firma má 30 rokov, opäť tu bola ponuka kde čoho, ale aj celkom pekný výber zameriavacích ďalekohľadov. Zaujal ma kompaktný model Bugbuster 3-9×32 na palcovom tubuse, s nastavením paralaxy na objektíve a prisvietenou mildotovou osnovou. A na to, aby sa vám lepšie strieľalo, môžete u Leapers rovno kúpiť aj dvojnožku a montážne lišty.
S optikou mi dovoľte sa rozlúčiť snímkou budúcnosti – priehľadná obrazovka – displej so zámernou osnovou. Obrazovka je vložená do zameriavacieho ďalekohľadu a môže zobrazovať čokoľvek, čo jej riadiaca jednotka prikáže. Zámerný obrazec, teplotu vzduchu, smer pohľadu, … jednoducho čokoľvek, čo je potrebné. Zatiaľ je veľmi drahá, takže sa nedá čakať nejaká blesková, masová náhrada leptaných zámerných obrazcov, ale technológia je už pripravená a je len otázkou času, kedy prevezme vedenie.
Virtuálne strelnice
Zdalo sa mi, že som sa na IWA tento rok stretával s najrôznejšími virtuálnymi strelnicami viac, ako v minulosti. Dokonca by som povedal, že je ich prebytok a začína to tlačiť ich cenu dole. Lepšie strelnice, napr. Sim Way Hunt, umožňujú analyzovať jednotlivé výstrely a zásahy. Niektoré už chystajú vložené laserové moduly v tvare náboja, umožňujúce použitie vašej vlastnej zbrane.
Ale asi najlepší simulátor ponúka Aimpoint – na ich stánku bolo možné vidieť a vyskúšať si aj ich strelecký simulátor GAIM, využívajúci okuliare na virtuálnu realitu. Za tie cca 3 roky od poslednej IWA sa simulátor opäť posunul ďalej a ponúka celý rad streleckých úloh – guľových, brokových, loveckých,taktických, realistických, ako aj účelovo výukových, tiež možnosť spätnej analýzy jedného každého výstrelu.
Strieľate v rozsahu 360 °, hore aj dole, slúchadlá vám poskytujú priestorový vnem – môžete reagovať na prasknutie vetvičky, počujete štekot psov, musíte dávať pozor na honcov, jeleňa mi splašili turisti, pozor na psy, ktoré ženú stádo diviakov.
GAIM Je celkovo vynikajúci výcvikový nástroj. Myslím si, že je to jasná špička vo svojej kategórii a čo viac, cenovo je veľmi, veľmi príjemný. Dokonca tak príjemný, že by mohlo stáť za úvahu pre niektorých prevádzkovateľov strelníc alebo poľovníckej organizácie zaobstarať si tento simulátor. Jedinou nevýhodou je, že vám neumožnia použiť vašu vlastnú zbraň.
Oblečenie a výstroj
Ďalší dramatický výpadok bol na strane dodávateľov oblečenia a výstroja. Opäť platí, že väčšina veľkých mien chýbala. A keď už, tak boli prítomní dodávatelia smerujúci skôr do oblasti turistiky a prípadne taktického sveta. S potešením som zaregistroval stánok českej Moiry (osobne jej funkčnú bielizeň nosím už snáď 20 rokov a niektoré tričká stále držia) a Prabosu (nedám na tieto topánky dopustiť) alebo Tilaku (bundy).
Mám pocit návratu ku klasickému vzhľadu … Klasický strih a vzhľad, pod ktorým sa skrýva moderný materiál. Najmä Anglicko si na tradícii potrpí, ako ukázal napríklad stánok firmy Westley Richards- inak výrobca klasických brokovníc a palných zbraní.
Dobrým trikom pre lovecké oblečenie aj pripadá vloženie signálnych prúžkov do švu oblečenia, ako to urobila firma Markhor. Pekné vybavenie na zimu ponúkla firma Carinthia – ich spacáky a bundy boli ľahké, pohodlné a premyslené.
Ubudlo aj príslušenstvo, hoci nájsť sa vždy dá. Mám rád kvalitne spracovanú kožu, či už sa jedná o puzdro na zbrane alebo tašky a cestovnú batožinu. Klasické materiály bývajú trvanlivé, funkčné av prípade nehody sa dajú opraviť.
Vybavenie pre psovodov aj ich psy ponúkala firma Bitrabi. Ako sledovacie GPS obojky, tak oblečenie pre dvoch aj štvornohých užívateľov. Či už signálne, alebo zosilnené kevlarom proti pretrhnutiu alebo prehryznutiu.
Trendom doby je diaľková poľovnícka streľba a tu sa používajú na oporu zbrane dvojnožky. Dvojnožka anglickej firmy Harris je legenda a štandard. Ale na stánku českej firmy TacticalEvo som našiel nečakane široký sortiment dvojnožiek, ktoré sa „hariskám“ prinajmenšom vyrovnajú. Vedľa nich boli inštalačné medzikusy MilStd 1913 (pikašíny) a karbónové vytieraky od firmy Manufactory.
Dvojtyčky mám veľmi rád. Je to mobilná, ľahko prenosná opora pušky a ponúka stabilitu blízku streľbe zo streleckého vaku alebo nastreľovacej stolice. Firma 4 Stable Sticks upravila múdro prednú vidlicu dvojtyčiek, takže sa dá ľahko vykonať konečná drobná korekcia stranového zamierenia.
Do lesa nemusí poľovník jazdiť len autom, veľa mu môže pomôcť aj (elektro-) bicykel. S transportom úlovku potom môže výrazne vypomôcť príves za bicykel.
Pokiaľ je bicykel málo, potom je možné použiť terénny automobil, opäť v elektro prevedení. Pinzgauer 710esa ponúka vo verzii 4×4 aj 6×6, má vysokú priechodivosť, dojazd cez 120 km. A môžete si za neho zapriahnuť napríklad skladaciu kazateľnicu.
Čo povedať na záver?
IWA 2022 bola tak trochu návratom o cca 15 rokov späť – pavilóny s množstvom voľnej plochy, podstatne pokojnejšia atmosféra, odpadlo množstvo balastu. Bolo nutné hľadať, ale bolo možné sa aj v pokoji zastaviť. Ukázalo sa, že stretnutia tvárou v tvár sú veľmi dôležitým aspektom a že ani najlepšia internetová prezentácia nenahradí veľtrh ako je IWA.
Súčasne IWA prebiehala v čase, keď na Ukrajine už týždeň zúri vojnový konflikt. V metre som denne stretával utečencov –zdrvené ženy s deťmi a starcov. Toto boli skutoční utečenci pred vojnou, žiadni ekonomickí chytrolíni.
Žijem v Prahe, v časti mesta, kde je vysoký podiel ľudí z bývalého Sovietskeho zväzu. Niektorých mojich známych sa vojna priamo dotkla. Ten prízrak vojny bol v Norimbergu cítiť. Bola cítiť neistota, z domova prichádzali správy o raketovom zdražení cien palív, najmä nafty. Musel som sa sám seba pýtať: Nie sme vlastne na potápajúcom sa Titanicu? Nepotápa sa nám už paluba pod nohami, lenže my sme si to ešte nevšimli a kapela stále vyhráva príjemnú tanečnú hudbu?
Som optimista, hoci budúcnosť určite nebude jednoduchá. Ale chcem veriť, že o rok sa znova zídeme v Norimbergu a že IWA 2023 bude spájať to dobré z tohto ročníka s návratom ku skutočnej reprezentatívnosti vystavovateľov. Nie je to malé prianie.
Zabudol som na niečo? Myslím, že nie. Naozaj? Vidím to zdvihnuté obočie, ale nie, nožom na IWA 2022 venujem samostatný článok.
Článok pripravil: Martin Helebrant