Svetová výstava poľovníctva a prírody v Budapešti nebude bez účasti Slovenska. Na príprave stánku, ktorý nás bude prezentovať, sa podieľa Slovenská poľovnícka komora (SPK) spolu s lesníckymi a poľnohospodárskymi organizáciami.
V rámci výstavy sa uskutoční aj Medzinárodná poľovnícka konferencia a riaditeľ kancelárie SPK PaeDr. Imrich Šuba, PhD. bude mať na nej prednášku. Hovorí, že toto svetové podujatie je jedinečnou šancou, ukázať verejnosti podstatu poľovníctva.
Ak by ste mali svetovú výstavu zhodnotiť ako udalosť – čo znamená pre poľovníkov?
Už len jej názov „One with nature 2021 – V súlade s prírodou 2021“ napovedá o jej cieľoch. Je to historická šanca, predstaviť na svetovej úrovni, čo je poľovníctvo. To, že je neoddeliteľnou súčasťou života. Výstava nie je len o poľovníctve, ale aj o interakcii ostatných vidieckych aktivít ako rybárstvo, lesníctvo, chov koní atď.
Ktorá časť výstavy, okrem odbornej časti, je pre vás najatraktívnejšia – zbrane, trofeje, historické expozície, vodná sekcia?
Výstava sa organizuje na niekoľkých úrovniach. Jej centrum je výstavisko Hungexpo v Budapešti. V pavilóne A sú zahraniční účastníci, tu bude mať svojich 495 m2 i Slovensko. Je chvályhodné, že sa predstavíme ako spoločná aktivita všetkých organizácií zastrešených našim ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Samostatné pavilóny budú podľa tém. Pavilón rybárstva bude obsahovať akvárium s miliónom litrov vody, v ktorom návštevníci uvidia naše sladkovodné druhy rýb. Potom je tam pavilón tradičných spôsobov lovu, pavilón trofejí. V kongresovom pavilóne budú prebiehať rokovania svetových poľovníckych organizácií a organizácií pôsobiacich v ochrane prírody. Ďalšia úroveň výstavy je rozčlenená do troch dejísk – expozícia v kaštieli Keszthely, kde sa nachádza rozšírená poľovnícka výstava. Vo Vásárosnamény sa pri príležitosti svetovej výstavy otvára nové poľovnícke múzeum. Tretím miesto je Hatvan, v sídle maďarských kolegov v kaštieli Hatvan, sa nachádza poľovnícke múzeum. Okrem toho v župách a na dedinách budú prebiehať malé expozície. Všetko je atraktívne, ťažko vybrať iba jednu vec.
V rámci Medzinárodnej konferencie poľovníctva budete mať prednášku o dopade veľkých šeliem na poľovnícke hospodárenie. Čiže nie je to len slovenský problém?
Téma šeliem rezonuje nielen u nás ale i v EÚ a vo svete. V Maďarsku sa rekordne rýchlo objavili veľké šelmy a ich počet prekvapivo rýchlo stúpa. Téma je aktuálna. V prednáške sa budem snažiť odovzdať auditóriu naše skúsenosti v tejto oblasti tak, aby ich využili kolegovia pri argumentácii – prečo je dôležitý aktívny manažment a že nič nerobenie spôsobuje veľké problémy.
Aký dopad majú u nás veľké šelmy na prácu poľovníkov?
Tak, ako každý druh, ktorý sa vyčlení. Niekto si myslí, že ochranu alebo manažment môžeme roztrhať na malé čiastkové záujmy. Dopadne to tak, ako u nás. Vznikajú občianske združenia, ktoré si myslia, ochrana jedného druhu šelmy rovná sa ochrana prírody. No nie je to tak. Zachovanie a ochrana prírody sa môžu úspešne riešiť len ako komplex so súvisiacimi vzťahmi. Úzkoprsým prístupom sme dosiahli len to, že chránime jeden druh na úkor druhého alebo dokonca na úkor spoločnosti.
V programe konferencie sú zaujímavé všetky témy. Jedna z nich – Konflikt medzi poľovníctvom a spoločnosťou vo svete – je aktuálna aj na Slovensku. Očakávate, že prinesie odpovede na to, ako tento konflikt postupne zmierňovať?
Som skeptický, nemám očakávania a som sklamaný. Túto tému u nás sledujem už 19 rokov. Je to z roka na rok horšie. Verím však, že sa kolegovia poučia a nedovolia, aby nastala taká situácia ako u nás, že to bude stáť ľudský život. Doma sme poukazovali na skúsenosti kolegov z Rumunska a nepomohlo to. Nič iné nám nezostáva, len odborne argumentovať, vymieňať si skúsenosti a pomáhať si navzájom.
Určite ste sa v minulosti zúčastnili iných medzinárodných poľovníckych výstav, v čom by mala byť tá tohtoročná iná?
Rozsahom a investíciami do obhajoby poľovníctva. Mal by to byť najväčší sviatok ochrany prírody, druhov, vidieckeho života a aktívneho manažmentu.
Čo vás v minulosti na podobných akciách najviac zaujalo alebo prekvapilo tak, že to už stále zostane ako spomienka?
Za ostatných 50 rokov bolo veľa snáh zorganizovať podobné podujatie. Ani obsahom a ani rozmerom sa nevydarili. Teraz je historická šanca, poukázať čo všetko na svetovej úrovni dosiahlo poľovníctvo. Mimovládne ochranárske organizácie sú silné v médiách a my sa vždy ponosujeme. Teraz je čas a šanca, aby sme hrdo zdvihli naše hlavy a naše sebavedomie, a získali dôveru i nepoľovníckej verejnosti.
Je šanca, že Slovensko bude v budúcnosti hostiť podobné svetové podujatie?
Videl som pozadie príprav … Ak raz budeme mať premiéra alebo vicepremiéra poľovníka alebo aspoň človeka, ktorý rozumie vidieku a my sa nebudeme vnútorne trieštiť, tak možno raz!
FOTO: Archív I. Šubu, SPK