Nórsky losí pes – Elkhound
Presuňme sa do krajiny s mínusovými teplotami, krajiny večne zamrznutej, do krajiny ľadu a snehu. Do krajiny, kde sú tvrdé podmienky na život.
Hlboký sneh, husté lesy a drsné hory. V Nórsku, v krajine Vikingov, sa vyvinulo najtvrdšie plemeno elkhound alebo nórsky losí pes. Pes, ktorý slúžil ako lovec, strážca, pastier, obranca, ale aj verný priateľ. Jeho dlhá história sa podľa archeologických nálezov odhaduje až do doby pred 6 000 rokov. Nóri sú na toto plemeno hrdí a dodnes oceňujú jeho kvality. Jeho univerzálne využitie je neodškriepiteľné. Elkhound bol využívaný nielen na lov losov ako je z názvu plemena jasné, nórsky farmárom poslúžil na stráženie kuriat a kačiek.
Riadenie chovu nórskych losích psov má na Slovensku pod patronátom Klub chovateľov severských poľovných psov. Aj keď existujú dva druhy tohto krásneho a statného plemena, sivé a čierne, na Slovensku sa zatiaľ rozširuje sivé. Momentálne u nás nemá veľké zastúpenie a to chovné štyri suky a jeden pes. Chovatelia sa snažia poukázať na krásu a využiteľnosť tohto plemena v našich podmienkach a priniesť vedomosť o jeho kvalitách širokej verejnosti.

Priateľský a energický
Povahové vlastnosti nórskeho losieho psa sú ideálne pre aktívnych ľudí. Je to priateľský, energetický a nezávislý pes. Potrebuje aktívny životný štýl. Pre tých, ktorí sa nechcú so svojim psom nudiť, radi trávia veľa času v teréne, je toto plemeno ideálnym spoločníkom.

Elkhound je vždy pripravený na dobrodružstvo a je najšťastnejší, ak sa toto dobrodružstvom odohráva vonku v chladnom počasí. Zároveň je to rodinný pes, ktorého si deti obľúbia. Vyžaduje si výcvik skúsenejšieho psovoda, pozitívnou motiváciou zájde každý majiteľ vo výcviku ďalej. Denné cvičenie je potrebné a tak povediac zabraňuje deštruktívnemu správaniu psa. Tento pes si všetko dobre pamätá. Nesprávny krok vo výcviku sa odstraňuje niekoľko dní. Pri výcviku sa vyžaduje, aby majiteľ bol krok vpred pred psom, v postavení alfa samca.
Rýchly a ostražitý pri love
Jeho využitie je univerzálne. Pri správnom výcviku je vynikajúcim spoločníkom, ochrancom a pomocníkom pri poľovačkách. Je to pracovitý pes s energiou na rozdávanie. Aj napriek šľachteniu je u tohto plemena dodnes zachovaný silný lovecký inštinkt a je skvelým strážcom. Elkhound je dostatočne rýchly a ostražitý, aby sa pri love vyhol obrovským kopytám, ostrým ako britva, ale aj veľkým rohom losov.
Pri love hľadá stopu zvieraťa čuchom a neváha sa za stopou vydať aj bez pokynu poľovníka. Využíva svoju nekonečnú energiu, bystrosť a odvážnosť. Nórsky losí pes pracuje podobne ako lajky, jeho taktika lovu však spočíva v tom, že zver zaženie na ideálne miesto a tam ju drží až do príchodu lovca. Má silný hlas, ktorý využíva na ohlasovanie zveri. Svojou svižnosťou a vytrvalosťou dokáže ulovenú zver sledovať dlhé hodiny aj v nerovnom a rozmanitom teréne.
Toto plemeno bolo po celé stáročia starostlivo chované, oficiálne bolo uznané až v roku 1948. Odvtedy bol elkhound vystavovaný na škandinávskych výstavách psov a krátko na to bolo prinesený do Anglicka a Ameriky. Toto plemeno si získalo pozornosť americkej verejnosti, keď prezident Herbet Hoover dostal elkhounda ako dar od Nórska ako uznanie za jeho pomoc v prvej svetovej vojne. AKC (americký chovateľský klub) uznal plemeno okolo roku 1930, odvtedy sa elkhound teší obľube.

Nikola Palovicová FOTO: AUTOR, SHUTTERSTOCK