Kastrácia je často odporúčaným zákrokom zo strany veterinárov. Majitelia psov však majú mnohokrát výhrady voči chirurgickému zákroku, hoci v prípade nechovných zvierat je prospešný pre psa aj pre jeho majiteľa.
Pozrime sa na hlavné argumenty za a proti kastrácii. Jej hlavným cieľom je zabrániť nechceným šteniatkam, znížiť počet túlavých psov a žijúcich v útulkoch, eliminovať sprievodné javy ruje, rodovo rušivé správanie. Kastráciou u honcujúcej sa sučky je možné dosiahnuť nepribližovanie psov, udržiavanie čistoty bytu a nábytku, v prípade psov zmiernenie alebo vylúčenie agresívneho a nepríjemného sexuálneho správania.
Je dôležité vedieť, že kastráciou sa dá znížiť aj riziko viacerých chorôb. Výskyt nádorov prsníka je u sučiek kastrovaných včas nižší. Je eliminovaná pravdepodobnosť hnisavého zápalu maternice, čo nie je nezvyčajné u starších sučiek. Odstránenie vaječníkov a maternice je vtedy podstatne rizikovejšie ako preventívny zákrok u mladého a zdravého zvieraťa. Po kastrácii už nehrozí riziko vzniku nádorov vaječníkov a maternice. U kastrovaných psov je možné predchádzať častej rakovine semenníkov a má priaznivý účinok aj na niektoré ochorenia prostaty.
Nemali by sa však prehliadnuť ani riziká tejto operácie. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj tu existujú vedľajšie účinky anestézie. O nich však ešte vopred majiteľa informuje veterinár, ktorý odhalí všetky rizikové faktory. V správne vybavenej veterinárnej ordinácii sú riziká nízke, hojenie rán je v mladom veku rýchle a zotavenie zvyčajne zviera príliš nevyčerpá.

V prípade obáv môže byť riešením aj medikamentózna kastrácia, o nej predovšetkým rozhoduje veterinár. Treba tiež spomenúť, že v niektorých prípadoch môže zákrok spôsobiť problém so zadržiavaním moču.
Medzi majiteľmi psov panuje častá mylná predstava, že sučka by mala pred kastráciou aspoň raz rodiť. Toto tvrdenie však nie je ničím podložené. Chirurgický zákrok je najlepšie absolvovať v mladom veku pred prvou ovuláciou.
Ako protiargument zvyknú niektorí uvádzať zmeny v správaní a obezitu. Pes však nebude nešťastnejší, ak nepozná radosť z materstva, otcovstva a nezníži sa ani jeho hravosť a pohyblivosť. Faktom je, že energetické potreby sa znížia, ale s upraveným kŕmením sa môžete vyhnúť obezite. Psa, ktorý je držaný v byte, nie je vhodné kŕmiť vysoko energetickou stravou s vysokým obsahom výživných látok určených pre pracujúcich psov vystavených fyzickej námahe.
Ak si uvedomíme nebezpečenstvo obezity, môžeme jej predchádzať správnou výživou. Pre kastrované psy je k dispozícii množstvo vysoko kvalitných potravín. Zvyčajne sú dostupné v špecializovaných predajniach a vo veterinárnych ordináciách. Preto stojí za to hneď po operácii, požiadať svojho veterinára o radu ako vybrať správnu stravu. A ak sa váš pes stal predsa obéznym, veterinár dokáže nastaviť správnu diétu.
Cieľom efektívnej a bezpečnej diéty je znížiť ukladanie tukov, udržiavať a dokonca zvyšovať svalovú hmotu pri zachovaní zdravého organizmu. Treba určiť denný príjem kalórií a živín, najlepšie denný príjem diétnej stravy.
Aby sa diéta neminula účinku, všetci členovia rodiny by sa mali dohodnúť na pravidlách stravovania – nekŕmiť psa potajomky, pod stolom, nedávať mu maškrty atď. Treba pravidelne kontrolovať váhu psa doma – týždenne – a u veterinára – každé dva týždne a podľa toho upravovať dávky. Určiť pravidelný pohyb podľa stavu psa a jeho majiteľa.
Pribratie úspešne zhodených kíl, tzv. jojo efekt, je v prípade zvierat oveľa častejší aj pri dodržiavaní diétnej stravy. Kŕmenie nízkotučným udržiavacím krmivom („Light“, Daily Care krmivá) po chudnutí toto riziko pomôže obmedziť.
Na záver môžeme zopakovať, že profesionálna kastrácia v správnom veku má množstvo výhod pre psa aj pre jeho majiteľa. Kastrácia v mladom veku môže zabrániť výskytu mnohých závažných pôrodníckych chorôb u súk.
Prevzaté z magazínu Kutya
Obezita je chronické ochorenie
Psy podobne ako iné cicavce po kastrácii prichádzajú o zdroj pohlavných hormónov (či už sú to vaječníky u súk alebo semenníky u samcov). Pohlavné hormóny (či už estrogény a progesterón u súk alebo testosterón u samcov) zásadným spôsobom ovplyvňujú metabolizmus jedinca.
Bez týchto hormónov sa u jedincov oboch pohlaví menia metabolické pochody v tele tak, že bohužiaľ majú zvýšený apetít a zvýšenú tendenciu ukladať nadmerné tukové zásoby v tele. To môže viesť k vzniku nadváhy až obezity, čo je podobne, ako u ľudí závažné chronické ochorenie.
Psy však o svojom kŕmení nerozhodujú, rozhoduje o tom majiteľ. Takže pokiaľ je majiteľ zodpovedný, kŕmi svojho psíka správne a po kastrácii s dôrazom na kontrolu kalorického príjmu. Je to pomerne jednoduché, v dnešnej dobe už viacerí renomovaní výrobcovia granúl vyrábajú krmivo určené vyslovene pre kastrované zvieratá. Pri dodržaní odporúčaného dávkovania je riziko obezity takpovediac nulové. Vďaka tomu benefity kastrácie jednoznačne prevážia nad potenciálnymi rizikami.
