Každý majiteľ chce, aby jeho miláčik bol zdravý, šťastný a mal dlhý život. Snaží sa mu dať všetko. Čo presne však pes potrebuje? Dôležitou súčasťou starostlivosti je výživa. Aj preto sa majitelia ako prvé veterinárov pýtajú – čím a ako kŕmiť psa?
Výživa je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré určujú kvalitu života, zdravie, očakávanú dĺžku života. V rámci tejto témy koluje množstvo mylných predstáv.
Predkovia psov boli predátormi, živili sa hlavne korisťami, čiže hlavne mäsom, vedecky živočíšnymi bielkovinami a tukmi. Samozrejme zjedli aj semená a časti rastlín, profesionálne nazývané uhľohydráty, vitamíny, minerály. Ak je toto prirodzené zloženie ich stravy, prečo by sme ich kŕmili niečím iným, čo by nevyhovovalo ich evolučným potrebám?
Netreba si hneď urobiť mylnú predstavu o tom, že nášmu miláčikovi uprostred obývačky postavíme živé kura alebo ho necháme uloviť susedovho obľúbeného papagája. Psom však musíme zaobstarať také jedlo, ktoré sa zhoduje so zložením jeho niekdajších koristí.
V prvom rade mäso
Strava by mala na báze mäsa. Žiadna sója alebo iné rastlinné bielkoviny, pretože nespĺňajú nutričné potreby a výsledkom môžu byť vývojové poruchy. Inými slovami takéto kŕmenie môže viesť k chorobám. Napr. nedostatok bielkovín môže okrem iného znížiť obranyschopnosť imunitného systému, a tým uľahčí cestu k chorobe. Psy nie sú vegetariáni, preto ich nenúťte, aby sa nimi stali. Nesmieme zabudnúť ani na správne proporcie: k bielkovinám pridajte uhľohydráty, vitamíny a minerály presne tak, ako im ich kedysi poskytla príroda, napr. vo forme bažanta.
Pripraviť doma jedlo, ktoré je podobné prírodnému a so správnym zložením, je náročné na čas aj na financie. Nehovoriac o tom, že sa nedá dlhodobo uchovávať, majiteľ sa musí obetovať a psovi pravidelne variť. Čas a peniaze ušetrí kúpa krmiva.
Všímať si zloženie krmiva
Na trhu existuje nespočetné množstvo krmív pre psov. Možno až príliš veľa, čo sťažuje výber. Situácia však nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá. Nezabúdajte, že ideálne krmivo je na báze mäsa. Ak sa teda pozrieme na to, čo krmivo obsahuje najviac, sortiment sa rýchlo zužuje. Je nutné preštudovať zloženie na obale. Na prvom mieste má byť uvedená zložka v najväčšom množstve. Ak je živočíšneho pôvodu, napr. kurča, jahňacie, ryby, vtedy je krmivo na báze živočíšnych bielkovín, čo je dobrá voľba. Pri výbere treba pamätať na to, že mäso je drahé a tiež jedlo z neho, lacnejšie krmivá preto nemusia obsahovať dostatok mäsa.
Kvalitné, tzv. „super prémiové“ alebo „profesionálne“ krmivá sa vyrábajú z kvalitných surovín. Len malú časť z nich organizmus zvieraťa nevyužíva. Znamená to, že na kŕmenie stačia menšie množstvá a na druhej strane vaša záhrada nebude plná nežiaducich kopčekov.
Je tiež potrebné vedieť, že zvieratá sú dosť závislé na svojich zvykoch, na rozdiel od ľudí nemajú chuť na kulinárske špeciality, nechcú vyskúšať nové príchute a dokonca ich zvlášť obťažuje, keď im obmieňate krmivo s tým, aby mali podľa vás pestrú stravu. Nehovoriac o tom, že zmena krmív zaťažuje ich tráviaci systém a môže spôsobiť hnačku.
Nie je to len o hlade
Krmivá dnes už nielen tlmia hlad, ale môžu mať aj množstvo ďalších priaznivých účinkov. Napr. čistia zuby a znižujú tvorbu zubného kameňa, ktorý je hlavnou príčinou nepríjemného dychu. Tie s prídavkami na ochranu chrupavky pomáhajú k funkcii kĺbov. Správny obsah mastných kyselín zlepšuje kvalitu srsti, bude lesklejšia, mäkšia a hustejšia. Vďaka zložkám, ktoré podporujú mozgové funkcie, sa zlepšia učebné schopnosti šteniat, čo im pomôže jednoduchšie sa integrovať do domova, a skôr porozumieť pokynom majiteľa.
Zložky spaľujúce tuky pomáhajú predchádzať obezite a vďaka špeciálnemu obsahu vlákniny napomáhajú tráveniu, niekoľko prísad zase zvyšuje účinnosť obranného systému. Správne krmivo nielen vyživuje, ale tiež chráni a pomáha predchádzať určitým chorobám. V neposlednom rade neobsahuje umelé prísady, doplnky, konzervačné látky alebo príchute.
Výberu krmiva stojí za to venovať čas, pretože dobré rozhodnutie znamená, že náš miláčik zostane s nami dlhšie.
Prevzaté z časopisu Kutya, FOTO: Shutterstock