Kuša – v minulosti na lov a vojnu, dnes môže zdokonaliť zručnosti
Historici odhadujú, že kuša je vynálezom Číny, kde sa začala vyskytovať v 5. storočí pred naším letopočtom. Nepochybne bola vymyslená ako vojnová zbraň, zároveň sa však používala aj na lov.
V Číne kuše poslúžili napr. na obranu Veľkého čínskeho múru. Dostupné záznamy uvádzajú, že v Európe sa používali v 5.- 4. storočí pred našim letopočtom v gréckych mestských štátoch a neskôr v Ríme, najčastejšie ako vojenská obliehacia zbraň.
Cirkev v stredoveku považovala kušu za diablovu zbraň, ktorú zakazovala používať proti veriacim. Pretože jej výroba bola drahá, tieto zbrane vlastnili skôr vysokí vojenskí hodnostári a šľachtici. Dôkazom toho, že kuše boli v stredoveku používané aj ako poľovnícke zbrane je lovecká príručka od Petrusa de Crescentii (13. storočie). V nej boli uvedené rôzne druhy šípov a hrotov podľa druhu lovených zvierat. Podobne ako luk, tak aj kuša ako vojnová a lovecká zbraň, boli vytláčané postupne od 15. storočia vynálezom rôznych typov palných zbraní.
Princíp luku
Kuša využíva princíp fungovania luku, ktorý je umiestnený na tele podobnému telu pištole alebo pušky. Telo môže byť vyrobené z dreva, tvrdého plastu alebo z kovu, prípadne kombináciou týchto materiálov. Ramená kuše sa taktiež vyrábajú z najrôznejších materiálov. Kuša strieľa spravidla kratšie šípy ako luk. Na rozdiel od lukov môžu mať napínaciu silu aj cez 200 lbs. Pochopiteľne, takto silné kuše už nie je možné naťahovať rukami, ale s pomocou napínacích lán alebo navijakov. Čas natiahnutia výkonných kuší býva dlhší ako pri lukoch, majú však majú oveľa väčšiu prieraznosť a dostrel šípu.
Čo hovorí zákon
Kuša je ako mechanická zbraň regulovaná zákonom o strelných zbraniach a strelive (č. 190/ 2003 Z.z.) a jej použitie na výkon poľovníctva je upravené v zákone o poľovníctve (č. 274/2009 Z.z.). Mnohí sa mýlia v tom, že u nás je na kušu potrebný zbrojný preukaz. Ako to teda je?
Podľa zákona o strelných zbraniach a strelive môžeme kuše rozdeliť do dvoch skupín. Kuše s napínacou silou do 150 N (Newton) môžeme považovať za hračky. Tie s napínacou silou nad 150 N sú tzv. zbraňami kategórie D, teda voľnopredajné osobám starším ako 18 rokov s plnou právnou spôsobilosťou na právne úkony. Zbrojný preukaz nie je potrebný.
Pri kušiach sa v praxi zvykne uvádzať napínacia sila v jednotkách lbs (libry). 150 N po prepočte predstavuje cca 33.7 lbs. Každá kuša s napínacou silou väčšou ako 33.7 lbs je už zbraňou kat. D a nie hračkou. V praxi to znamená, že ak kupujete u predajcu novú kušu s napínacou silou nad 150 N (nad cca 33.7 lbs), tak si vaše meno, priezvisko a číslo občianskeho preukazu spolu s výrobným číslom kuše zapíše do záznamovej knihy o predaných zbraniach kat. D (rovnako ako napr. kúpa vzduchovky).
Na vlastníka kuše sa vzťahujú aj niektoré ustanovenia o manipulácii s palnými zbraňami, ako napr. zákaz požívania alkoholu a zákaz viditeľného nosenia. Taktiež nezabúdajte ani na to, že s lukmi a kušami s napínacou silou nad 150 N by ste mali strieľať len na schválených a bezpečných strelniciach. Rovnaká právna regulácia platí aj pri ďalšej rozšírenej mechanickej zbrani, ktorou je luk.
Podľa zákona o poľovníctve je kuša ako poľovná zbraň na Slovensku zakázaná. Iba luky s najnižšou napínacou silou 220 N sú povolenou mechanickou zbraňou na lov vo zverniciach. Podobná situácia je aj vo väčšine európskych krajín, kde je poľovanie s kušou zakázané. Niekde je jej držanie úplne zakázané, niekde sa vyžaduje zbrojný preukaz. Poľovanie s kušou je dovolené napr. v niektorých štátoch USA a v niektorých štátoch v Afrike. Na Slovensku má teda kuša najmä športové a voľnočasové využitie.
Druhy kuší
Krátke kuše sa zvyknú označovať aj ako pištoľové, pretože ich rám a rozmer pripomína pištole. Nabíjajú sa zvyčajne priamoťažným napínacím mechanizmom alebo zalamovacím mechanizmom, ktorý sa zvykne označovať ako COBRA. Napínacia sila pištoľových kuší býva v rozmedzí od cca 50 lbs až do cca 130 lbs. Napínací systém môže byť podobne ako pri luku buď reflexný alebo kladkový. Na niektoré modely kuší je možné nainštalovať rôzne taktické príslušenstvo ako napr. kolimátor, taktické svietidlo a iné. Účinný dostrel na terč v prípade kuší s napínacou silou od 50 lbs do 80 lbs je okolo 25 m. V prípade kuší s napínacou silou od 90 lbs do 130 lbs je to okolo 40 m.
Dlhé kuše svojimi rozmermi a tvarom pripomínajú pušky. Na ich nabíjanie je už väčšinou potrebné použiť napínacie laná alebo navijaky. S tým súvisí ich napínacia sila, ktorá väčšinou začína od 150 lbs. Takéto kuše sú už naozaj veľmi silné a pri ich manipulácii treba byť veľmi opatrný. Napínací systém môže byť taktiež reflexný, alebo kladkový. Kladkový systém dodáva šípu väčšiu rýchlosť a dostrel. Niektoré dlhé kuše je možné vybaviť rôznym taktickým príslušenstvom, ako napr. tulec na šípy, taktické svietidlo, kolimátor a kušohľad.
Zaujímavou novinkou na trhu sú kuše so zásobníkom na šípy. Moderní výrobcovia na silných kušiach používajú tzv. reverzné ramená (opačne otočené). Kuše s napínacou silou 150 lbs a viac môžu mať účinný dostrel na terč vyše 50 metrov. Rýchlosť vystreleného šípu neurčuje len napínacia sila. Tá je ovplyvnená aj tým, či je kuša vybavená reflexným alebo kladkovým systémom, klasickými alebo reverznými ramenami. Rýchlosť šípu ovplyvňuje tiež jeho dĺžka a hmotnosť. Ak by ste niekedy zvažovali kúpu silnej kuše, tak sa nespoliehajte len na informáciu o napínacej sile.
Tichá zbraň bez spätného rázu
Kuša môže zaujať poľovníkov alebo ľudí, ktorí majú streľbu ako hobby, najmä preto, lebo budú mať možnosť vyskúšať si jeden zo spôsobov lovu z dávnej minulosti prostredníctvom streľby na terč. Streľba z kuše je výrazne odlišná od streľby z brokových alebo guľových zbraní. Špecificky sa nabíja, obsluhuje, je tichšia ako vzduchovka a po výstrele nemá takmer žiadny spätný ráz. Poľovníkovi môže priniesť novú streleckú zručnosť a zaujímavú skúsenosť, ktorú môže zdieľať aj so svojimi deťmi, rodinou a priateľmi počas spoločných chvíľ.
Trh ponúka rôzne modely, ktoré cenovo začínajú od pár eur až po niekoľko tisíc eur. Na začiatku to s cenou určite netreba preháňať a treba si kúpiť cenovo dostupný základný model. Najprv sa treba s kušou zoznámiť a zistiť, či takáto forma streľby ako trávenie voľného času, vás bude baviť. Až potom by mali prísť úvahy o drahších modeloch s rôznym športovým príslušenstvom. Určite sa s ňou dajú zdokonaliť zručnosti v streľbe a posúvať sa na nové hranice.
František Gajdoš, afg.sk, Foto: Autor, Shutterstock