John Rigby Rising Bite
John Rigby (1758 – 1818) bol Ír, ale protestantského pôvodu, teda (King’s Irisher) kráľov Ír , ako by povedali jeho súčasníci.
Podobizeň z roku 1799 ho zobrazuje v červenom (asi v anglickom) dôstojníckom kabáte. Ak sa zúčastnil slávnej Írskej rebélie (povstanie) v roku 1798, potom na strane Anglicka, zrejme ako člen tzv. Independent Irish Volunteers – Nezávislých Írskych Dobrovoľníkov.
V tom čase bol zrelým mužom a v Dubline prevádzkoval prosperujúcu puškársku živnosť. Jej vznik nie je presne doložený, rané firemné katalógy uvádzajú už rok 1735, teda ešte pred Johnyho narodením. Iným často udávaným dátumom je rok 1775. Vtedy mal John 17 rokov a ako čerstvý absolvent sa hádam mohol pustiť aj do samostatného podnikania.
John Rigby nebol veľkým výrobcom, nebol armádnym dodávateľom, vyrábal solídne zbrane pre írskych a anglických gentlemanov. Okolo roku 1800 bolo v Dubline 13 puškárov a John Rigby patril medzi najlepších z nich. V roku 1816, dva roky pred otcovou smrťou, sa do firmy zapojil Johnov syn William (1787 -1857), zhruba o 10 rokov neskôr sa k nemu pridal jeho mladší brat John Jason (1797 -1845). Firma prosperovala a približne v roku 1830 sa presťahovala na dublinskú Suffolk Street 24, do samého centra mesta.
Je zaujímavé, že John Jason sa nikdy nestal spoluvlastníkom firmy. Je doložené, že sa cítil byť bratrom nedocenený a odstrkovaný od rozhodovania. Zomrel mladý a firmu viedol William sám do svojej smrti v roku 1857. Vedenie podniku prevzal jeho syn, v poradí tretí John Rigby (1829 -1916), uvádzaný občas tiež ako Younger – Mladší, aby sa odlíšil od Johna zakladateľa a Johna Jasona.
Rozmach za Rigby mladšieho
Mladší Rigby bol absolventom prírodných vied na dublinskej Trinity College, ktorú skončil s výborným prospechom. Bol aktívny strelec s vynikajúcou reputáciou, najmä športovou.
Na výstave Grand Exhibition v Londýne v roku 1851 dosiahli zbrane firmy Rigby vrcholného ocenenia a svoj úspech zopakovali v Paříži 1855. V roku 1866 otvoril John Rigby obchod na londýnskej St. James Street 72, neskôr nasledovali dielne v Ham Yard. Puškárske remeslo pozdvihol na vedecký základ a dlhé roky bol jedným z popredných aktérov anglickej športovej streľby, hlavne terčovej streľby na veľkú vzdialenosť. Už v 35 rokoch mal prednášku v Dublinskom streleckom klube o matematickej analýze výkonnosti zbraní.
Celú svoju aktívnu kariéru pomáhal presadzovať najmodernejšie trendy v oblasti palných zbraní. Ako uznávaný strelec a súčasne expert, znalec strelectva a výroby zbraní, bol v roku 1887 vymenovaný za superintendanta štátnej Royal Small Arms Factory v severolondýnskom Enfield Locku. V tejto fukcii sa mu úspešne podarilo v anglickej armáde nahradiť čiernopraché zadovky novou armádnou opakovačkou, slávnou enfieldkou. Pozíciu opustil v roku 1894.
Počas obdobia, kedy viedol enfieldskú zbrojovku, sa John Rigby zoznámil so všetkými opakovacími puškami vtedajšej doby. V roku 1897 si zaistil exkluzívny kontrakt na distribúciu Mauserových guľovníc vo Veľkej Británii a v Impériu vôbec. V tom istom roku zatvoril svoju dublinskú predajňu, klientov prevzala londýnska predajňa.
Autor nábojov
Rigby bol aktívny aj v oblasti streliva. Bol autorom náboja 450 Nitro Express (1898) pre zbrane s lôžkovým záverom, ktorý sa okamžite stal jedným z najpopulárnejších nábojov na veľkú a nebezpečnú zver. V roku 1911 firma Rigby v spolupráci s Mauserovou továrňou, s Kynochovou muničkou a výrobcom prachu Curtis & Harvey predstavila náboj 416 Rigby, prvý náboj pre opakovacie guľovnice, ktorý sa výkonom vyrovnal nábojom pre zbrane s lôžkovým záverom. Náboj bol populárny až do 70. rokov 20. storočia, kedy firma Kynoch ukončila výrobu.
Náboj 416 Rigby bol potom vytlačený buď nábojom 375 Holland & Holland Magnum alebo 458 Winchester Magnum. V posledných rokoch začína byť opäť obľúbeným, ponúka ho Norma, Hornady a ďalší.
Výlučné zastúpenie Mauseru trvalo až do roku 1912, kedy bola zrušená výlučnosť (časť dovozov si obstarávala širšia rodina Mauserovcov priamo), mauserovky pod vlastným menom Rigby predával po dlhé ďalšie desaťročia. V roku 1912 Rigby otvoril novú predajňu a sídlo v Londýne na Sackville Street 43. Pod vedením Johna Rigbyho firma dosiahla medzinárodný ohlas a najväčší rozmach.
Zmena vlastníkov
John mal troch synov. Hugh Malison Rigby (1870 – 1929) sa stal uznávaným chirurgom. Ernest John Rigby (1868 – 1915) zostal pri puškárstve, po otcovi zdedil veľa z jeho lásky k palným zbraniam. Rovnako bol vynikajúcim športovým strelcom. Bohužiaľ, zomrel ešte pred svojim otcom. Theodore Rigby (1874 – 1951) tiež pracoval v rodinnom podniku, bol skôr obchodník ako puškár. Theodore bol asi posledným Rigbym, ktorý vo firme pracoval.
Aj v čase svojho najväčšieho rozmachu bola firma vedená ako rodinný, súkromý podnik. Ku kapitalizácii došlo až okolo roku 1900. Po smrti Johna, ešte za Theodorovho života firmu viedli najatí manažéri a v roku 1968 ju od dedičov kúpil John Marx.
Vlastnú výrobu zbraní podnik postupne utlmil, zbrane pre John Rigby & Co. vyrábala firma J. Roberts & Son. Paul Roberts, majiteľ spoločnosti J. Roberts & Son, nakoniec v roku 1984 odkúpil značku a obchodné záznamy firmy.
V roku 1997 anglický podnik odkúpil americký investor Neil Gibson a výrobu preniesol do Kalifornie. V roku 2010 prešiel do rúk skupiny investorov vedených Johnom Reedom a Jeffom Meyerom. Zároveň sa im podarilo vykúpiť od súkromých zberateľov historické obchodné knihy od roku 1700, čím sa znovu na jednom mieste spojili záznamy prakticky za celú známu existenciu firmy. Výroba sa vrátila z Kalifornie späť k J. Roberts & Son. V roku 2013 podnik John Rigby & Co odkúpila L & O Group, stal sa tak súčasťou skupiny zbrojoviek, do ktorej patrí dnes aj Mauser. V roku 2014 firma otvorila nové sídlo na Pensbury Place, kde sú dnes predajné priestory, dielne a firemný archív.
Patent na rising bite
Prvou Rigbyho dvojkou s lôžkovým záverom bola brokovnica v.č. 10819 v ráži 14, s 29 – palcovými (736 mm) hlavňami z roku 1857. Zbraň bola postavená na závere, ktorý bol dovezený v bielom stave z Francúzska.
Zakrátko Rigby vyrábal vlastné dvojky a dvojáky. V súvislosti s nimi musel riešiť otázku pevnosti záveru a ohybových síl pôsobiacich na lôžku. V roku 1879 sa mladší spojil s Thomasom Bisselom a spoločne podali patentovú prihlášku č. 1141. Jej predmetom bolo zosilnenie lôžkového záveru pridaním uzamykacieho miesta na hornej strane čela baskule a dosiahnutie rovnomerného roznesenia síl, ktoré vznikajú pri výstrele.
Patent pracoval s predĺžením lišty hlavňového zväzku. Na jej zadnom konci je vytvorené oko, ktoré sa pri zatvorení hlavní navliekne na zvislý čap či stĺpik, ktorý je integrálnou súčasťou materiálu baskule. Stĺpik je v oku hlavňového zväzku dotesnený zvislo posuvným kolíkom (rising bite, čítaj rájzing bajt – zdvíhaný či stúpajúci záchyt). Výsledkom je extrémne pevné spojenie hlavňového zväzku v jeho hornej časti s baskulou.
John Rigby vyrábal dvojky v širokom spektre ráží, od 12 do 28 a to tiež platí o jeho dvojákoch, hoci asi najpopulárnejšie boli jeho pôvodné proprietárne ráže 350 No. 2 s okrajom (flanged), 450 a 470 Nitro Express. Nevieme presne, kedy bola vyrobená prvá puška so záverem rising bite, dochované obchodné knihy nie sú úplné. Vie sa však, že posledné dva dvojáky tohto typu boli vyrobené pre maharádžu z Karaulí v roku 1932. Mali výrobné čísla 18190 v ráži 350 No. 2 (neskôr, asi okolo roku 1980 prevŕtané na ráž 9,3 x 74R) a 18191 v ráži 405 Winchester. Hlavne boli dlhé 26 palcov (66 cm). Zdá sa, že boli vyrobené z posledných zvyškov skladových dielov, bežná výroba skončila niekedy krátko po roku 1910. Počas zhruba 50 rokov výroby vzniklo u Rigbyho viac ako tisíc vynikajících zbraní. Všetky mali postranné zámky s vpredu uloženými bicími pružinami a boli hamerlesky. Rané kusy používali k ovládaniu záveru postrannú aj spodnú páku, pred rokom 1900 sa koncepcia ustálila na temennej kľučke.
Nie je jasné, prečo výroba dvojek rising bite skončila. Sice patrili aj s minimálnou výzdobou k tomu najdrahšiemu na trhu, ten však vtedy zniesol zbrane s podobnou cenou. Pravdepodobnejším dôvodom je, že buď došli výkovky baskulí alebo vo firme skončil niektorý z kľúčových remeselníkov, ktorý bol schopný zbraň korektne zostaviť. Zrejme došlo k súbehu oboch príčin.
Návrat na výslnie
Keď v roku 2013 podnik John Rigby & Co získala skupina L(üke) & O(rtmeier) Group, firma nebola na tom tak zle, ako v rokoch 1970 – 80, no aj tak to bol už len odlesk minulej slávy. K návratu na výslnie si zvolila práve dvoják rising bite. Síce výrobne náročný, zároveň však mimoriadne pevný záver bol jedným z mála, ktorého sa po vypršaní patentových práv nezmocnila konkurencia, hoci nikto jeho kvality nespochybňoval.
Rising bite bola vždy súčasťou slávnej minulosti mena Rigby, rovnako ako jeho konvertované Rigby mauserovky. Konštrukcia nových zbraní bola rekonštrukciou dvojáka z roku 1902 vyrobeného pôvodne pre maharání ( manželka maharadžu) z Udjapuru. Projekt prebiehal pod priamym dohľadom prevádzkového riaditeľa firmy Marca Newtona, historika Steva Helsleyho a zberateľa Davisa Petersona. Tvar a rozmery pôvodných rising bite boli zachované, diely sú však zo súčasných materiálov a vyrába sa na modernejších strojoch. Výsledkom je zbraň, ktorá pevnosťou prekonala svoje vzory. Prvá rising bite z novej produkcia bola dokončená v decembri 2015 a je v ráži 470 Nitro Express.
Zbrane na zakázku – dvoják
Dnes sa rising bite vyrába na zákazku, firma na svojich webových stránkach uvádza, že má rozpracovaných cca 30 zbraní (odpovedá to asi 1500 kusom za 50 rokov, čiže tempo výroby je podobné, ako pri pôvodných rising bite z prelomu 19. a 20. storočia). Vybrať si môžete z osmich ráží, začínajúc 350 Rigby (cca 5200 Joulov, strela 16,20 gramu), cez 375 Holland & Holland (cca 5800 Joulov), 470 Nitro Express (cca 6900 Joulov) až po 600 Nitro Express (cca 10 300 Joulov, strela 58,30 gramu).
V roku 2019 firma Rigby predstavila nový náboj, 416 Rigby No. 2. Je to variant osvedčenej ťažkej tropickej ráže 416 Rigby a možno čakať, že firma v tejto ráži začne ponúkať aj svoje dvojáky rising bite. Bicí mechanizmus tvoria postranné zámky, každá hlaveň má svoju vlastnú spúšť – toto je zbraň na skutočne nebezpečnú zver a preto nie je prípustné, aby zlyhanie jednej hlavne ovplyvnilo aj druhú hlaveň.
Baskule a zámkové dosky sú mramorovano kalené, hlavne sú sýto lesklo černené. Vyberáte si dĺžku hlavní a tiež dĺžku pažby. Pažba je francúzskeho typu, priama s výraznou lícnicou, ktorá je prispôsobená skôr pre hodené rany do pohybu než pre milimetrovú presnosť.
Môžete si vybrať, či vaša zbraň má mať lištu v plnej dĺžke hlavňového zväzku, alebo iba tzv. „štvrtinovú lištou“ nesoucí hledí se třemi plátky a samostatný nosič mušky na ústí hlavne. Volíte si kvalitu dreva (pochopiteľne turecký orech), voľba začína kvalitou č. 7 (tam väčšina bežných výrobcov končí) a pokračuje až do č. 11.
Pätka pažby môže byť buď v tradičnej červeno – oranžovej gume alebo obšitá kožou. Povrch pažby sa doporučuje olejovaný. Základná rytecká výzdoba je v podobe úponkov, môžete si však dohodnúť svoj motív. V ponuke je taušírovanie zlatom (v základe je logo firmy na gombíku pažby, označenie výrobcu na hlavňovom zväzku a výrobné číslo na lúčiku spúšte) a striebrom, ďalej zlatá či strieborná (štandard) vložka do pažby s vašim monogramom.
V ponuke je tiež možnosť osadiť zbraň montážou pre puškohľad, mramorovo kalenou tak, aby sa zjednotila s povrchom kovových dielov zbrane. Všetko dopĺňa výber štýlového koženého púzdra na zbraň, čistiacich pomôcok a drobného náradia. Cena začína na 118 200 anglických librách. Ak si chcete dvoják trochu personalizovať, odporúčam počítať s čiastkou okolo 140 000 liber.
Na zbraň budete musieť nejaký čas čakať. Rising bite nevyrába na sklad, čakanie nepresahuje tri roky. Na jeho konci dostanete dokonale fungujúcu, reprezentatívnu zbraň, s pažbou na mieru, s precíznou estetickou výzdobou, hlavňový zväzok má soustřel na 100 yardoch. Bude ručne zostavená a zlícovaná, prežije vás aj vašich potomkov. Ak nezdedia vašu vášeň, raz ju draho predajú.
Obnovenie spolupráce s Mauserom
Ak už firma raz rekonštruovala pôvodnú konštrukciu rising bite a naučila sa ju znova vyrábať, bol by hriech nechať tento poklad ladom. Prednosť pred ďalším rozvojom dostalo najprv obnovenie starého spojenectva. Súčasťou L & O Group je aj firma Mauser, ktorá už nesídli v Oberndorfe, ale v Isny im Algau, kde vyrába svoje opakovačky. Rigby tak očakávane obnovil produkciu slávnych Rigby Mauserov. Tie sú dnes ponúkané v prevedeniach Big Game (na nebezpečnú zver, primárne vo výkonných tropických rážach), London Best (plne funkčný, špičkovo esteticky poňaté zbrane s univerzálným využitím, za zmienku stojí Vintage edition – opakovačky stavané presne podľa špecifikácie z medzivojnového obdobia) a Highland Stalker (klasická opakovačka určená k lovu jeleňov, ak je to možné tak na Škótskej vysočine). Highlander Stalker mal premiéru v roku 2017.
Broková dvojka
Po obnovení starého spojenectva nastal čas vrátiť sa k rising bite, tentokrát v prevedení brokovej dvojky. Prvé dva kusy, v ráži 12, boli pod vedením Nicka Coggana, vedúceho programu výroby Rising bite, dokončenej začiatkom roku 2019. Ponúka sa v rážach 12, 28, 410 alebo 32. Ráže 12 s dĺžkami komôr 75 mm (Magnum), s hlavňami dlhými 28, 30 alebo 32 palcov (71, 76 alebo 81 cm). Opäť ide o dvojspúšť, tradícia je tradícia.
Baskula, a zámkové dosky sú mramorovano kalené, rytecká výzdoba reflektuje lov drobnej zveri najmä pernatej. Zahrdlenia sú v základnom prevedí pevné, ak si priplatíte, je možné hlavne osadiť výmennými nástavcami, ktoré v inštalovanom stave neprečnievajú pred ústie hlavne.
Pažba (z výberového tureckého orecha) je primárne anglického typu, dá sa dohodnúť aj na pažbe princa z Walesu (pištoľová rukoväť s guľovým zakončením) alebo na americkej pažbe (pištoľová rukoväť). Pätka pažby je gumenná, variantou je drevená s rybinovým zdrsnením alebo obšitá kožou, prípadne s kovovými rámikmi. Aj broková dvojka má v pažbe strieborný ovál na monogram majiteľa. Rytecká výzdoba je v štýle anglickej ružičkovej rozviliny, možno zadať aj vlastný motív. V ponuke je bohatý výber luxusného príslušenstva – od púzdier na zbrane, cez tašku na náboje, až po čistiace pomôcky. Rovnako ako guľový dvoják ani broková dvojka nemá pútka na nosný remeň.
Cena za brokovú rising bite začína na necelých 80 000 anglických libier, s rozumnou individualizáciou sa zmestíte do 110 000 libier bez DPH. I na dvojku sa čaká. Celá starostlivosť, ktorá sa venuje výrobe a zostaveniu guľových dvojákov sa venuje tiež brokovým dvojkám.
V tíme je Čech aj Slovák
John Rigby & Co je inštitúcia, ktorú sa podarilo vzkriesiť v plnej sláve. Rigby Rising Bite je jej súčasťou, je to jedna z ikôn anglického puškárstva, jeden z jej vrcholov, ktorým vrcholila konštrukcia klasickej dvojky alebo dvojáka. Vzkriesenie je o to cennejšie, že rising bite bola, asi vďaka výrobnej náročnosti, vždy výlučnou záležitosťou firmy John Rigby & Co. U Rigbyho sa však neponáhľa, výroba je postavená na nekompromisnom dôraze na kvalitu. Nikdy to nebolo a asi ani nebude masovou záležitosťou.
Pušky od Rigbyho sú nielen dokonalé nástroje, ale tiež solídne investície, svoju hodnotu si udržia. Ak si prezriete stránky John Rigby & Co, zistíte, že ich tím je medzinárodný. Okrem Angličanov sú v ňom Francúzi, Belgičania, niekoľko členov z Česka, Maďarska a tiež Slovák. Čech sa volá Petr Soukup a v jeho medailóne sa uvádza, že jeho hlavná kompetencia je vo dvojkách. Slovák je Vladimír Tomaščík a jeho zručnosť spočíva vo výrobe pažieb. Je teda pravdepodobné, že v nových Rigbyho Rising Bite je uložený aj kus československej šikovnosti. Priznám sa, že tá predstava ma teší.
Martin Helebrant
Za spoluprácu a vytrvalú podporu pri príprave tohto článku ďakujem pani Liz Edgar z Tweed Media, mediálneho zástupcu firmy John Rigby & Co.