Dvojtyčky – výborná pomôcka pri streľbe na veľké vzdialenosti. Priaznivci posliedok a poľných revírov iste neraz zatúžia po nejakej opore, ktorá by im pomohla stabilizovať zbraň pri streľbe na veľkú vzdialenosť. Tradičnou pomôckou je piršštok, ale objavil som ešte niečo lepšie.
Ak patríte k priaznivcom posliedky alebo poľujete v poľnom revíri, určite ste uvažovali o nejakej pomôcke na stabilizáciu zbrane. Tradične sa používa takzvaný piršštok, poľovnícka palica. Je to jednoduchá palica zakončená vidličkou, do ktorej sa založí predpažbie. Je to lepšie než nič, vylepšenie streleckého komfortu prinášajú nové varianty palice, kde sa dá upraviť výška opory jednou rukou. Palica sa ale aj tak kýva spredu dozadu a sprava doľava, stabilizácia je len vo zvislej rovine.
Základom sú dve písmená
Našťastie som objavil vylepšenú verziu piršštoku tvorenú dvomi tyčkami spojenými skrutkou. Strelec ich pred seba postaví do podoby viac či menej širokého A, pričom si mierou roztvorenia regulujete výšku opory. Nad vrcholom A tvoria konce tyčiek malé V, kde si môžete zbraň oprieť. V mieste podoprenia je potom zbraň výrazne stabilizovaná vo zvislej aj v priečnej osi, hýbe sa už len dopredu a dozadu. Nezdá sa to, ale áčko je citeľným prínosom k istote zásahu aj v porovnaní s poľovníckou palicou. To napokon vedeli aj lovci byvolov v USA, ktorí takéto tyčky vždy používali pri love na otvorených pláňach. Táto pomôcka nie je v podstate nič iné ako veľká dvojnožka, ktorú bežne nájdete na puškách ostreľovačov aj na niektorých zahraničných poľovníckych zbraniach.
Dvojtyčky sa dajú používať aj posediačky.
Proti tradícii
U nás sa dvojnožka montovaná na zbrani veľmi neujala. Na rozdiel od poľovníckej palice sa nepovažuje za súčasť našej poľovníckej tradície a často sa na ňu v našich revíroch pozerajú poľovníci s nevôľou. Faktom ale je, že na zbrani montovaná dvojnožka, veľká aj malá, je veľkou pomocou a pri streľbe poležiačky dosiahnete vďaka nej najlepšie možné výsledky. Slabou stránkou nízkej dvojnožky je to, že na rovinatom teréne nie vždy nájdete také miesto, kde vám tráva a porast nebudú brániť vo výhľade.
Kĺby, nožičky, hlavica
Stabilitu tejto opory možno ešte vylepšiť použitím troch tyčiek spojených hore kĺbikmi do trojnožky (do podoby fotografického statívu). Oporu tvoria opäť buď horné konce tyčiek alebo, keď sú tyčky spojené nejakou hlavicou, môže byť na nej mäkká opierka. Výška sa dá rovnako regulovať roztvorením nožičiek. Aj táto opora je veľmi stabilná, zbraň je stabilizovaná výškovo, priečne aj pozdĺžne. No už musíte so sebou nosiť tri tyčky a postavenie opory už nie je také rýchle ako v prípade jednoduchej poľovníckej palice alebo áčka. Všetky spomínané pomôcky navyše podopierajú zbraň len na jednom mieste. Pažba kolíše spolu s vaším ramenom. Na trojnožku sa síce dá namontovať polstrované korýtko, kde zbraň položíte a vaše rameno potom slúži už len na zachytávanie spätného rázu, ale to už potom máte neskladné monštrum.
Výškovo korigujeme zameranie naklopením.
Svätý grál poľnej streľby
Vždy som tušil, že musí existovať jednoduché, elegantné, a pritom funkčné riešenie problému poľnej streľby, svätý grál. Keď som sa stretol s touto dokonalou vecou v prostom šate, takmer som ju prehliadol a zavrhol. Pozvali ma na lovecké safari do Afriky. A tam mi ponúkli niečo, o čom hovorili ako o perfektnej poľnej opore pri streľbe v stoji na veľké vzdialenosti. Boli to štyri duralové rúrky spojené štyrmi kĺbikmi a jednou šnúrkou od topánok do podivnej konštrukcie, ktorá bola navyše výškovo výsuvná. V podstate išlo o dve dvojnožky. Ich nohy boli dolu pozdĺžne spojené výkyvným kĺbom. Okolo kĺbov sa obidve dvojnožky roztvárajú, maximálny rázvor horných vidličiek je obmedzený slučkou zo šnúrky od topánok, či aký to bol povrázok. Do horných vidličiek sa založí zbraň predpažbím a spodkom pažby. Zbraň spočíva na dvoch pevných oporách. Do boku sa zameranie nastavuje polohou spodných nôh zariadenia, zvislé zameranie sa nastaví naklopením tyčiek dopredu alebo dozadu. Tyčky mi teda ukázali, pochválili, zložili a vrazili do ruky.
Pomohla mi choroba
Na druhý deň sme vyrazili na lov a zistil som, že sa tyčky nedajú rozložiť. Sprievodca ich nepoznal, nepodarilo sa nám ich dať dokopy, a tak si len odpľul. Tyčky ostali pod sedadlom auta, guľovnicu som si opieral o trojnožku. Ale stále mi vŕtalo v hlave, ako je možné, že tú nefungujúcu haraburdu iní sprievodcovia tak vychvaľovali. Osud mi pomohol, zoslal na mňa náhle ochorenie a musel som ostať v posteli. A tak som začal skúmať tyčky opreté o skriňu pri posteli. Pochopil som, ako sa aretujú a podarilo sa mi ich vysunúť z transportnej polohy do pracovnej. Potom som začal cvičiť. Položil som guľovnicu na tyčky a od prvého pohľadu puškohľadom na osamelý suchý strom v diaľke som vedel, že toto je dokonalosť, o ktorej som sníval, ale zatiaľ som ju v praxi nenašiel. Teraz som ju držal v ruke. Ešte som si musel nacvičiť rýchle zaujatie streleckej pozície, rozloženie tyčiek a založenie zbrane do vidličiek, chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že rozkročením tyčiek môžem ľahko regulovať výšku opory aj na nerovnom teréne. Nacvičil som si aj pružnú zmenu smeru streľby. Stačí nadvihnúť jednu opierku zo zeme a špičkou nohy ju opatrne presunúť do potrebného smeru. Celé to hľadanie a nácvik však ani organizmu otupenému vysokou teplotou netrvalo dlhšie ako trištvrte hodinu až hodinu. Zaujatie streleckej polohy som potom zvládol za pár sekúnd a úplne potichu.
Dajú sa nosiť v jednoduchom vrecku.
Čakanie na strelecké okienko
Následné lovy ukázali, že pomocou dvojtyčiek (sprievodca im hovoril po anglicky twinsticks) sa dá účinne strieľať až na 300 metrov, možno dokonca ďalej. Zbraň je opretá v dvoch bodoch a je veľmi dobre stabilizovaná výškovo, v dvoch na seba kolmých rovinách aj do bokov. Rameno slúži len ako opierka a záchyt spätnorázových síl, držanie zbrane vyžaduje len minimum svalového úsilia. Prax v buši potvrdila, že v otvorenom teréne sú dvojtyčky veľmi dobre použiteľné. Dvojtyčky som ocenil najmä v situácii, keď som musel dlhé minúty čakať, kým sa lovený jedinec oddelí od čriedy a nebude krytý vegetáciou. V takých prípadoch býva čas na výstrel veľmi krátky a čakanie na vytúžené strelecké okienko so zalícenou zbraňou je úmorné. S rastúcou únavou rúk rastie aj svalový tras a klesá pravdepodobnosť účinného zásahu. Dvojtyčky nesú plnú hmotnosť zbrane, držia ju v požadovanom smere a vy potrebujete na udržanie zbrane v správnej polohe len minimálne úsilie. S dvojtyčkami sami podarilo pár pekných úlovkov, skrátka to funguje. Nelovím bežne v široko otvorenom teréne, náš revír je zmiešaný, ale neodolal som a dvojtyčky som si kúpil. V lese ich až tak veľmi nepotrebujem, ale keď obchádzam polia, je to dokonalá pomôcka.
Vzdialenosť medzi vidličkami je upravená šnúrkou.
Nie sú dielom náhody
Zaujímavé je, že dvojtyčky vraj nevznikli spontánne, ale sú dielom cieleného vývoja. Aj webové stránky dánskeho výrobcu PH Jagd ukazujú rad rôznych opierok, ktoré naznačujú systematický vývoj. Neviem, či niekto dováža dvojtyčky k nám, ale myslím, že v prípade potreby si ich možno pomerne jednoducho svojpomocne vyrobiť. Údajne sú síce chránené patentom, ale keď im vymyslíte inú podobu a urobíte si ich pre vlastnú potrebu…